Co oznacza klasa ścieralności gresu?

Gres szkliwiony czy polerowany to nie tylko różnica w wyglądzie, ale także w parametrach. Klasy ścieralności gresu to właściwości, które mówią o wytrzymałości płytek podłogowych czy ściennych. Jest to bardzo ważny parametr, ponieważ pozwala odpowiednio dobrać gres do łazienki, do przedpokoju czy do innego pomieszczenia w domu. Płytki narażone są codziennie na różne uszkodzenia mechaniczne. Im większa wytrzymałość płytek na potencjalne zarysowania czy pęknięcia, tym dłuższa ich żywotność. Od ścieralności płytek w łazience zależy przyszły remont.

Klasa ścieralności gresu to inaczej mówiąc współczynnik PEI. Jest 5 stopni – od I do V. Klasy ścieralności oznaczone wartościami rosnącymi proporcjonalnie do ich wytrzymałości. Wiadomo, że najlepsza jest V klasa, ale nie zawsze konieczny będzie jej zakup, zwłaszcza, że cena również idzie w parze ze stopniem wytrzymałości na ścieranie.

Klasa ścieralności gresu – tabela

Wybrana klasa ścieralności gresu

Stopień odporności na ścieranie

Klasa I

Niski

Klasa II

Umiarkowany

Klasa III

Dobry

Klasa IV

Doskonały

Klasa V

Najlepszy możliwy

Parametr ten został oznaczony przy pomocy wielu testów. Płytki podłogowe czy ścienne były poddawana mechanicznemu uszkodzeniu. Dokładniej mówiąc, chodzi o działanie walca obrotowego, który ścierał wybraną powierzchnię. W ten sposób można było uzyskać odpowiedź na to, jak wytrzymały będzie przykładowo gres szkliwiony czy polerowany.

Jak wybrać najlepszy stopień ścieralności gresu?

Wiedząc już, co oznacza każdy stopień w skali ścieralności płytek podłogowych można dobrać odpowiednie do każdego pomieszczenia. Jak już wcześniej zostało wspomniane, nie zawsze konieczny jest wybór gresu podłogowego czy terakoty w najwyższej klasie ścieralności. Przykładowo do sypialni mogą wystarczyć płytki podłogowe w klasie I lub II. Jest to związane z tym, że po sypialni rzadko kiedy chodzi się w butach zewnętrznych czy wnosi piasek i małe kamyczki. Obuwiem domowym zazwyczaj są miękkie kapcie, które nie uszkodzą płytek podłogowych.

Kobieta w eleganckich butach stojąca na podłodze z płytkami, a także klasa ścieralności gresu krok po kroku, czyli stopień wytrzymałości powierzchni
Klasa ścieralnosci gresu krok po kroku, czyli najlepsza klasa ścieralności jeśli chodzi o gres szkliwiony lub polerowany i stopień wytrzymałości gresu

Płytki do domu w niskich cenach - sprawdź!

Co innego będzie w przypadku wyboru gresu do przedpokoju. Tutaj konieczne będzie zdecydowanie się na płytki w klasie ścieralności IV lub V. Będzie to najlepsza opcja z uwagi na wnoszenie z zewnątrz brudu, piasku czy kamieni. W łazience można się zastanowić między gresem szkliwionym czy polerowanym. Jednak warto wtedy brać pod uwagę także parametr nasiąkliwości płytek do łazienki. Częsty kontakt z woda może szybciej doprowadzić do ich zniszczenia niż uszkodzenia mechaniczne. Podobnie jeśli chodzi o kuchnię, choć tutaj lepszą opcją będzie przynajmniej klasa III. Wiadomo, że kuchnia to serce domu i najczęściej odwiedzane pomieszczenie. W salonie warto pomyśleć o gresie w klasie III. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat gresu.

Klasa ścieralności gresu – porady praktyczne

Wiedza na temat tego, jak wytrzymała na ścieranie jest dana płytka podłogowa czy ścienna jest niezwykle istotna w trakcie wykańczania czy remontu domu. Myśląc o gresie na podłogę, warto dostosować go do wymagań danego pomieszczenia. Terakota czy gres szkliwiony nie powinien być wybierany jedynie ze względu na wygląd czy cenę.Korzystając z powyższego poradnika praktycznego, można z łatwością dobrać odpowiednie płytki podłogowe. Należy pamiętać, że położony na podłodze gres docelowo powinien wytrzymać nawet kilkanaście lat. Z pewnością nikt nie chciałby ponownego remontu po kilku latach. Taka sytuacja może wystąpić, jeśli przykładowo do przedpokoju wybierze się gres w klasie ścieralności I.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny