Klasa wytrzymałości betonu - co to jest?

Wytrzymałość charakterystyczna betonu jest kluczowym czynnikiem pozwalającym na sklasyfikowanie betonu według konkretnej klasy. Taki proces odbywa się na próbkach walcowych o wymiarach 15 cm średnicy, a także wysokości wynoszącej 30 cm lub też na próbkach sześciennych, których bok wynosi 15 cm wysokości. Wytrzymałość betonu na ściskanie mierzy się przez okres 28 dni, podczas gdy dochodzi do jego dojrzewania. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.

Przykładowo:

  • Beton klasy B20 - minimalna wytrzymałość charakterystyczna betonu na próbkach sześciennych utrzymuje się na poziomie 20 MPa
  • Beton klasy B25 - minimalna wytrzymałość charakterystyczna betonu na próbkach sześciennych utrzymuje się na poziomie 25 MPa

Oznaczenia klas betonu

Należy pamiętać, że wcześniej funkcjonowały stare klasy, czyli stare oznaczenia. Do nich zaliczały się takie symbole, jak B20, B10, B30 itd. Obecnie funkcjonują już nowe klasy, których oznaczenia są poprzedzone literą C. Nowe klasy obejmują między innymi takie symbole jak C16, C20 czy też C25. Na materiałach budowlanych dostępnych w Polsce nadal możemy znaleźć stare klasy. A może zainteresuje cię także artykuł o betonie wodoszczelnym?

Nowe klasy i stare klasy mają swoje odpowiedniki. Dlatego nie trzeba znać specjalnej tabeli, która nam będzie podpowiadać, które stare klasy odpowiadają nowym oznaczeniom. Przykładowe odpowiedniki to:

  • C16 /20 - B20
  • C20 /26 - B25
  • C25 /30 - B30
  • C30/ 37 - B37
  • C35/45 - B45
Wytrzymałość betonu to jeden z najważniejszych parametrów, które decydują o jego zastosowaniu. Każdy beton ma inne oznaczenie.
Klasy wytrzymałości betonu na ściskanie - stosowane oznaczenia (stare i nowe)

Patrząc na powyższe oznaczenia klas betonu, zarówno według nowej, jak i starej klasy, można łatwo zauważyć, że różnią się one literą. Natomiast liczby znajdujące się przy literach oznaczają tę samą minimalną wytrzymałość betonu na ściskanie.

Klasa wytrzymałości betonu a zastosowanie

Decydując się na beton klasy C10 lub C25 w budownictwie ma bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim nie każdy beton będzie nadawał się jako beton konstrukcyjny. Beton klasy B10 do B15, czyli od C8/10 do C12/15 wg nowych klas, uznawany jest za beton lekki. Wykorzystuje się go jako podłoże pod fundamenty, a także do stabilizacji gruntu. Dodatkowo znajduje on zastosowanie, jako wykończenie posadzek oraz tarasów. Można użyć go w celach naprawczych. Jednak nie nadaje się do budowy elementów konstrukcyjnych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o betonie architektonicznym?

Beton architektoniczny - zobacz cenę!

Beton konstrukcyjny, czyli taki, z którego wykonuje się fundamenty, ściany, nadproża, schody oraz inne wylewki określany jest klasami od B20 do nawet B30. Odpowiednikami wśród nowych klas, jest beton klasy od C16/20 wzwyż. Normę mostową spełnia beton klasy B35 i B40 (C30/37). W przypadku wyższych klas betonu mówimy o materiale wykorzystywanym już w komercyjnym oraz przemysłowym budownictwie. W budownictwie jednorodzinnym raczej ograniczamy się do klas betonu o oznaczeniu do B30. Jeśli zainteresował cię ten temat, przeczytaj także ten artykuł o klasach betonu.

ikona podziel się Przekaż dalej