Mocowanie lustra do ściany bez użycia kołków

Podłoże do przyklejania lustra

Lustra występują w mieszkaniu w najróżniejszych wzorach i wykonaniach. W każdym przypadku muszą wisieć pewnie i bezpiecznie. Przyklejenie lustra zamiast zawieszania na ścianie jest całkowicie wykonalne, chociaż wcześniej trzeba zwrócić uwagę na jakość i rodzaj podłoża. Po pierwsze - ściana, na której ma być przyklejone lustro, musi być czysta. Pozostałości tłuszczu albo kurzu wyraźnie zmniejszają siłę mocowania. Jest to może mniej istotne w przypadku cienkich i lekkich luster, ale cięższe lustra wymagają bardzo dobrego klejenia. Po drugie – mocowanie klejem uda się na takich materiałach wykładzinowych ścian, jak:

  • Płytki ceramiczne – Szczególnie w łazience lustra przykleja się przeważnie do płytek. Ma to również tę zaletę, że unika się wiercenia w płytkach otworów. Poza tym w przyszłości resztki kleju (z pewnym nakładem pracy) dadzą się bez śladu ze ściany usunąć, jeśli na przykład zajdzie potrzeba wymiany lustra.
  • Tynk i tapeta – O ile tylko tynk względnie tapeta są mocno związane ze ścianą, bez problemu można też przykleić lustro. Trzeba tylko pamiętać, że zarówno tynk, jak i tapeta podczas ewentualnego usuwania lustra ulegną uszkodzeniu. Z tego względu należy rozważyć opcję zawieszenia lustra zamiast przyklejania.
  • Okładzina z drewna – Lustro można przykleić równie dobrze na drzwiach szafy w garderobie. Jeśli jednak mocje się szkło klejem do drewna, trzeba liczyć się z tym, że przy demontażu nie obejdzie się raczej bez uszkodzeni szafy. 

Przygotowania do dokładnego przyklejenia lustra

W zasadzie najważniejszą rzeczą jest odpowiednio wybrany specjalny klej do luster. Podobnie jak nie może być przypadkowym wyborem na przykład klej do butów, tak też bezoctowy silikon, czy inny preparat musi mieć specjalne właściwości.

  • Bez względu na rodzaj kleju, jakim lustro będzie mocowane do ściany, podłoże musi być bezwzględnie stabilne. Luźna zaprawa albo słabo przylegająca tapeta są absolutnie nie do przyjęcia.
  • Lustro przyklejone do płytek da się w przyszłości usunąć, natomiast z drewna albo tapety raczej się nie uda.
  • Do tapety nadaje się dobrze silikon, niemniej jednak trzeba się liczyć z koniecznością wymiany tapety razem z lustrem.
  • Ponieważ klej do luster (nie inaczej niż klej do butów) trzyma bardzo silnie, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w poziomnicę i linijkę, aby dokładnie wyznaczyć pozycję lustra na ścianie. Korekta położenia może być bardzo trudna albo wręcz niemożliwa do wykonania.
  • W zależności od wielkości i ciężaru lustra, trzeba poprosić kogoś o pomoc, aby ustawić lustro w zaplanowanej pozycji.
  • Dodatkowo trzeba przez kilka godzin, do zupełnego wyschnięcia kleju, przygotować podpory pod lustro. Zalecany czas wysychania jest zwykle podany na opakowaniu. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.

Rodzaje kleju do luster i sposób nakładania

Nakładanie kleju do mocowania lustra

Pierwszym etapem tego zabiegu jest zawsze przygotowanie podłoża. Ściana powinna być gładka i bez luźnych drobinek tynku i pyłu. Płytki ceramiczne należy odtłuścić i oczyścić. Również lustro przed przyklejeniem trzeba odtłuścić i oczywiście usunąć podklejoną folię.

Klej do luster nakłada się na ścianę albo lustro. W tym celu nanosi się klej przy pomocy pistoletu punktowo w odstępach ok. 10 cm x 10 cm na całej powierzchni lustra lub podłoża. Można też nakładać klej w formie pionowych pasków. W tym przypadku konieczne jest dokładne, równomierne dociśnięcie lustra, aby uniknąć deformacji podczas wysychania kleju.

Przy użyciu przyssawek należy przyłożyć lustro do ściany i równomiernie docisnąć. Wszystkie punkty (ewentualnie paski) kleju powinny się jednakowo rozgnieść. Małe lustro można na czas wysychania przymocować do podłoża mocną taśmą. W przypadku większego i ciężkiego szkła należy zapewnić stabilność poprzez odpowiednie podpory.

Polecane kleje - sprawdź promocje!

Kilka przykładów kleju do luster i jego cena

W pomieszczeniach, gdzie bardzo często gromadzi się para wodna, względnie gdzie podłoże – przykładowo z drewna – stale pracuje i podlega drobnym zmianom, zaleca się stosowanie silikonowego kleju do luster. Silikon nadaje się dobrze do klejenia cięższych luster. Alternatywę stanowi klej montażowy. W przypadku większych płyt lepszym wyborem będzie zwykle klej silikonowy.

Nakładanie kleju do luster na tylną ściankę lustra, a także klej do luster krok po kroku, rodzaje i zastosowanie
Klej do luster różnego rodzaju, czyli sposób nakładania, producenci oraz ceny klejów

Dobre opinie zbierają wyroby producenta chemii gospodarczej LAKMA.

  • LAKMA – silikonowy klej do luster

Jest to bezbarwny klej bezrozpuszczalnikowy. Ma konsystencję i kolor odpowiednie do uszczelniania obrzeży luster. Ma doskonałą przyczepność do różnego rodzaju podłoża: drewna, glazury, betonu, szkła, zapraw cementowych.

  • LAKMA – klej montażowy

Przezroczysty klej uniwersalny na bazie polimeru hybrydowego. Nadaje się do klejenia szkła, kamienia, ceramiki, tynku, drewna, betonu.

  • BEKO – silikon uniwersalny bezoctowy
  • PATTEX – klej montażowy

Duża siła klejenia, przydatny na podłoże wymagające niewielkiego wyrównani. Nadaje się do takich materiałów jak ceramika, beton, kamień i drewno.

Taśma dwustronna do przyklejania lustra

Do przyklejania lustra łazienkowego nie zawsze koniecznie potrzebny jest klej montażowy albo bezoctowy silikon. Bez brudzącego wiercenia otworów w ścianie, bez kłopotliwego osadzania kołków i wkrętów, można zastosować dwustronną taśmę klejącą. Co ważne, nie ulegają przy tym trwałemu uszkodzeniu (otwory) drogie płytki ceramiczne wykładające ściany.

Przede wszystkim trzeba jednak wybrać odpowiednią taśmę, która będzie w stanie unieść ciężar lustra. Zwykle siła nośna taśmy jest podawana razem z wymiarami na opakowaniu. Na przykład cena polipropylenowej taśmy dwustronnej do luster o szerokości 19 mm i długości 150 cm wynosi ok. 5 zł. Aby lustro utrzymało się bezpiecznie na ścianie, liczą się nie tylko opinie producenta, ale przede wszystkim jakość podłoża. Do przyklejania lustra nie nadają się zwykłe tapety papierowe i winylowe. Nieodpowiednie są też wszystkie podłoża z warstwą ułatwiającą czyszczenie. Także klej montażowy na taśmie wymaga określonego czasu do stwardnienia, zwykle 24 godziny.

ikona podziel się Przekaż dalej