Klej do płytek

Właściwy klej do płytek to przede wszystkim gwarancja trwałości podłóg i wykończenia ścian. Produkty tego typu różnią się między sobą parametrami i przeznaczeniem. Inny klej należy zastosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, na przykład w kuchni czy łazience, a inny w zwyczajnie uczęszczanych pokojach, gdzie ważniejsza jest wysoka trwałość podłóg. Każdy produkt posiada w swoich oznaczeniach symbole literowe i literowo-cyfrowe, dzięki którym łatwo można odczytać jego parametry i przeznaczenie.
Który klej do płytek wybrać? Poradnik dla każdego
Który klej do płytek wybrać? Poradnik dla każdego
Płytki rektyfikowane - czym się różnią od innych płytek?
Płytki rektyfikowane - czym się różnią od innych płytek?
Jakie parametry powinny spełniać płytki do kuchni?
Jakie parametry powinny spełniać płytki do kuchni?
Klej do płytek - jaki klej wybrać do różnych zastosowań?
Klej do płytek - jaki klej wybrać do różnych zastosowań?

Klej do płytek - rodzaje i zastosowanie

Wybór odpowiedniego kleju do płytek jest jedną z najważniejszych decyzji. To od niego zależy, czy podłoga będzie trwała. Na rynku jest wiele różnego rodzaju gotowych klejów do płytek, jednak każdy z nich może mieć innego rodzaju zastosowanie. Inny rodzaj zaprawy klejowej jest przeznaczony do różnych podłoży, niemniej znajdują one zastosowanie zarówno jako kleje do płytek podłogowych, jak i ściennych w różnych pomieszczeniach, w zależności od ich przeznaczenia i eksploatacji.

Wyróżnia się trzy rodzaje kleju do płytek. Najczęściej wybieranym jest rodzaj C, czyli klej cementowy. Jest bardzo uniwersalny i nadaje się do różnego rodzaju powierzchni i materiałów. To klej do kafelek, jest także wyjątkowo trwałym klejem do płytek gipsowych. Klej rodzaju C jest suchy, należy wymieszać go z wodą w odpowiedniej proporcji. Gotowy klej do płytek to klej rodzaju D, czyli dyspersyjny. Jest to wygodna w użyciu zaprawa klejowa. Idealnie sprawdza się jako klej do płytek gipsowych, można także używać go do naklepania płytek na drewnie, metalu, świetnie sprawdza się do gresu. To także idealny klej do glazury.

Kolejnym rodzajem kleju do kafelek jest R, czyli klej na bazie żywic reaktywnych. Jego najważniejszą zaletą jest maksymalna i całkowita wodoodporność. To najlepszy klej do glazury, nadaje się także do terakoty położonej w łazience lub kuchni. Świetnie zabezpiecza przed przeciekaniem wody, jest więc w pełni odporny na wysoką wilgotność powietrza w tych pomieszczeniach. Można wykorzystać go także do gresu montowanego na zewnątrz.

Dodatkowe właściwości kleju do kafelek

Każdy klej do płytek ma także dodatkowe właściwości, dla których przewiduje się kolejne oznaczenia. Informacje o nich znajdują się zazwyczaj na opakowaniu i są opatrzone konkretnym symbolem. Zaprawa klejowa o standardowej szybkości wiązania będzie opisana jako C1, C2 natomiast to kleje o podwyższonych parametrach trwałości. Kleje do płytek oznaczone literą S to takie o bardzo dużym wskaźniku odkształcalności. Jeśli zależy ci na kleju do płytek, który będzie wiązał bardzo szybko, musisz rozejrzeć się za takim oznaczonym literą F. T natomiast oznacza zmniejszony spływ.

Tego rodzaju oznaczenia dotyczą wszystkich producentów i rodzajów klejów do płytek. Wobec tego łatwiej możesz porównać na przykład kleje Mapei, Atlas i mniej znanych producentów. Dzięki symbolom błyskawicznie znajdziesz klej, którego potrzebujesz i będziesz mógł ustalić, czy jego cena jest współmierna do jakości i parametrów.

Klej elastyczny lub półelastyczny

Wszystkie wymienione wyżej kleje można podzielić na dwie kategorie. Kleje elastyczne i kleje półelastyczne różnią się między sobą zdolnością do dopasowania się do rodzaju podłoża. Klej elastyczny jest bardziej trwały i nie musi być zastosowany na gładkim i równym podłożu. Można używać go na przykład do gresu na starych płytkach lub do terakoty zakładanej na nieoczyszczone podłoże. Świetnie znosi także ruchy płytek i podłoża pod wpływem niskiej lub wysokiej temperatury, dlatego idealnie nadaje się na zewnątrz. Klej półelastyczny jest mniej tolerancyjny na nierówności i zmiany temperatur, dlatego jest bardziej narażony na potencjalne uszkodzenia.

Zarówno kleje elastyczne, jak i półelastyczne znajdują się w ofercie wszystkich bardziej znanych producentów, jak Atlas czy Mapei. Różnią się często ceną, klej elastyczny kosztuje około 30 zł za 25 kg, podczas gdy zaprawa klejowa o mniejszej elastyczności to cena około 15 zł za 22 kg.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij