Klej do styropianu - rodzaje, cena, wydajność, porady użytkowe

Obok wełny mineralnej różnego rodzaju, styropian jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych w budynkach. Ponadto styropian bywa też wykorzystywany do w różnych innych gałęziach przemysłu, na przykład do produkcji opakowań. Klejenie styropianu wymaga jednak dobrego profesjonalnego kleju - kleju specjalistycznego. Sprawdziliśmy dla Was jakie kleje do styropianu sprawdzą się najlepiej.

Klej do styropianu - rodzaje

Ze względu na swoje liczne zalety - niewielką wagę, odporność i niską cenę, styropian jest często stosowanym materiałem w budownictwie mieszkaniowym, ale również usługowym czy przemysłowym. Obecnie prawie do każdego materiału można użyć kleju. Przyklejamy szkło, płytki ceramiczne, metal, drewno i wiele innych rodzajów materiałów do różnych powierzchni.

Klej do styropianu należy do klejów specjalistycznych. Musi mieć specjalny skład i właściwości, aby nie rozpuścić styropianu. Jednak nie do każdego rodzaju ociepleń wykorzystujących styropian zastosujemy ten sam klej montażowy.

Klej do ociepleń

Do systemów ociepleń, w sytuacji kiedy trzeba styropian przykleić  - zastosujemy specyficzny klej do styropianu, klej do do zatapiania siatki to również inny produkt. Naturalnie w sprzedaży jest także klej uniwersalny, który może być stosowany zarówno do przyklejania, jak i do zatapiania siatki, ale wykorzystanie klejów dedykowanych zwykle przynosi bardziej trwałe rezultaty.

Z ogólnej charakterystyki i doświadczeń wykonawców można wysnuć wniosek, że klej do styropianu powinien cechować się dobrą przyczepnością zarówno do styropianu, jak i do podłoża różnego typu. Klej montażowy do styropianu powinien mieć jak najlepszą wytrzymałość mechaniczną oraz być paroprzepuszczalnym produktem.  Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje jego cena, oraz wydajność czy łatwość w aplikacji.

Klej akrylowy do styropianu

Produktami używanymi do styropianu jest klej poliuretanowy oraz klej cementowy. Klej poliuretanowy zasadniczo nadaje się do przyklejania płyt styropianowych, jednak nie sprawdzi się do zatapiania siatki. Klej cementowy lepiej radzi sobie w tym zakresie.

Klej montażowy, czy klej do styropianu powinien również być tak dobrany aby mocował materiał na konkretnym podłożu. Często klej uniwersalny może być stosowany zarówno na podłożu z betonu, betonu komórkowego, cegłach czy pustakach. Jednak te informacje powinny być jasno wyłuszczone w instrukcji czy karcie produktu.

Kleje profesjonalne

Wśród klejów do przyklejania styropianu specjaliści wyróżniają kleje profesjonalne - tak zwane systemowe oraz kleje ekonomiczne - niesystemowe. Kleje profesjonalne stanowią część systemów ociepleń oferowanych przez producentów, na które dają gwarancję. Są to kleje wysokiej jakości. Kleje ekonomiczne, dostępne w marketach budowlanych i sklepach, w ostatnich latach straciły bardzo na jakości, ze względu na agresywną konkurencję. Poprzez walkę cenową dochodzi coraz częściej do sytuacji, że dodatki do kleju są ograniczane do minimum w celu cięcia kosztów finalnych produktu. Jest to zjawisko wysoce niekorzystne.

Pocieszające jest to, że można odsiać ziarno od plew i w rozwiązaniach niesystemowych odnaleźć perełki które wyróżniają się na tle całej reszty. Klej do styropianu wysokiej jakości niekoniecznie będzie wyróżniał się niską ceną, ale da pewność że ocieplenie za pomocą styropianu będzie trwałe i solidne.

A jaki klej do styropianu grafitowego czy styroduru?

Styropian styropianowi nierówny - obecnie na rynku mamy różne jego rodzaje. Nie każdy klej do styropianu będzie nadawał się do wszystkich rodzajów. Mamy styropian perforowany, tradycyjny oraz grafitowy. Klej do styropianu grafitowego powinien posiadać dodatkowe właściwości i swoistą elastyczność. Jako klej do styropianu grafitowego występuje niejednokrotnie klej montażowy uniwersalny.

Warto zaznaczyć, że polistyren ekstrudowany to nie styropian - a te dwie nazwy bywają czasem mylone. Polistyren ekstrudowany to styrodur, który mimo podobieństw jest twardszy niż styropian. Nie każdy klej montażowy odpowiedni dla styroduru będzie miał zastosowanie do styropianu!

Klej do styropianu - cena, opinie i wydajność kleju

Klej do styropianu w dwóch odsłonach posiada producent marki Tytan. Wśród klientów opinie o klejach do styropianu Tytan są bardzo dobre. Pierwszy produkt to klej poliuretanowy (Professional EOS 750 ml SOT-KDS-08-075), który został stworzony z myślą o ocieplaniu ścian zewnętrznych przy pomocy płyt styropianowych. Charakteryzuje się dobrą przyczepnością do różnego rodzaju podłoża. Klej montażowy Tytan jest łatwy w aplikacji i posiada wysoką termoizolacyjność. Pojemność opakowania to 750 ml, za ten produkt zapłacimy około 33 zł.

Drugim produktem tej marki jest klej do płyt styropianowych oraz styrodurowych o pojemności 1000 ml. Jest również bardzo wygodny w aplikacji. Według informacji producenta jest to klej poliuretanowy, który charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do takich materiałów jak pustaki, beton a nawet szkło czy metale.

Klej do styropianu posiada także w swojej ofercie producent chemii budowlanej oraz mas uszczelniających Soudal. Klej 28A Soudal to wodoodporny klej do płyt styropianowych w paście. Oprócz styropianu można nim przyklejać również panele czy kasetony sufitowe. Dostępny jest w trzech pojemnościach - 1, 5 oraz 15 kilogramów. Produkt w pięciokilogramowej pojemności kosztuje około 40 zł. Jest to klej który najlepiej zda egzamin do powierzchni porowatych takich jak beton, kamień czy drewno.

Klej do zatapiania siatki oraz do przyklejania styropianu oferuje Kombi. Kabe Swiss Kombi SM to produkt który może służyć również jako klej do styropianu grafitowego. Jest to produkt o bardzo dobrych parametrach. Klej jest wytrzymały, charakteryzuje się dobrą przyczepnością do różnych powierzchni, jest elastyczny i paroprzepuszczalny. Idealny do zatapiania siatki i montażu płyt styropianowych. Jego cena to 25 zł za opakowanie 25 kg. Cena może wydawać się niska - jednak według opinii użytkowników klej sprawdza się dobrze do wymienionych zastosowań.

Na rynku istnieje bardzo duży wybór klejów do styropianu. Swoją obecność w branży zaznacza również producent chemii budowlanej Dreier. Firma działa od 2001 roku. Produkty firmy posiadają aprobatę techniczną i atesty. Dreier ma w ofercie dwie propozycje klejów do styropianu. Jedną z nich jest  klej do siatki i styropianu 305. Jest to produkt elastyczny, wytrzymały, mrozoodporny oraz wodoodporny. Można wykorzystywać go na podłożach takich jak gazobeton, beton, materiały ceramiczne oraz cegły.

Dużą ofertą rozwiązań dla budownictwa szczyci się również Styrmann - producent styropianu oraz chemii budowlanej, w asortymencie znajdują się również kleje i zaprawy klejowe. Jedną z propozycji tego producenta jest zaprawa klejąca ST 30 do przyklejania płyt styropianowych. Cechuje ją elastyczność oraz optymalna przyczepność do podłoża. Jest to wyrób wodoodporny i mrozoodporny. Klej do styropianu ST 30 posiada stosowne atesty. Jest to wyrób bardzo wydajny.

Kolejnym klejem sygnowanym logo Styrmann jest klej do zatapiania siatki oraz do przyklejania płyt ze styropianu. Może być stosowany jako klej do styropianu grafitowego ze względu na swoją dużą elastyczność. Można stosować go na beton dowolnych klas, piaskowiec, gazobeton, a także na powierzchniach z cegieł, pustaków i innych materiałów.

Wybory firmy Styrmann są wytwarzane w zgodzie z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. Produkty posiadają atesty oraz certyfikaty zgodności z normami co do systemów ociepleń stosowanych w Europie. Firma oferuje gwarancję na wyroby swojego przemysłu, a opinie o klejach Styrmann są dobre.

Wyżej wymienione kleje to tyko przykłady. Takie marki jak Tytan, Styrman czy Soudal są znane i cenione na rynku, istnieją długo -  więc można liczyć na to, że ich produkty mają wysoką jakość. Potwierdzają to użytkownicy, produkty te są chętnie wybierane i popularne, a opinie użytkowników dobre.

W odpowiedzi na pytanie jaki klej do styropianu wybrać należy wyszczególnić klika kryteriów. Przede wszystkim wybierajmy kleje znanych, cenionych producentów z długą historią bytności na rynku. Ponadto kleje do zatapiania siatki mają z reguły lepsze parametry, więc nawet do płyt styropianowych warto zakupić takie produkty. Alternatywnie można stosować system ociepleń jednego wybranego producenta, który nie oszczędza poprzez redukcję kosztów jeśli ma na tym ucierpieć jakość.

Błędy popełniane przy klejeniu styropianu

Istnieje szeroki, niezamknięty katalog błędów wykonawczych popełnianych przy klejeniu styropianu. Pomysłowość wykonawców w tym zakresie nie zna granic. Pewne kwestie które powinny być oczywiste, dla niektórych zdają się być wiedzą z pogranicza czarnej magii. Zdarza się również, że błędy wynikają bezpośrednio ze źle rozumianej oszczędności - co może przynieść dokładnie odwrotne rezultaty.

Metoda przyklejania styropianu na "placki" to jeden z częstszych błędów. Polega na pokryciu płyt styropianowych klejem tylko w kilku miejscach - punktowo. Może to grozić odklejeniem styropianu. Może się też zdarzyć że już w trakcie eksploatacji budynku podczas pożaru - luki będą stanowić "komin" co z kolei wpłynie na ogrom zniszczeń. Klej do styropianu należy zatem nakładać metodą pasmowo - punktową, i pokryć nim jak największą powierzchnię.

Kolejnym nagminnym błędem jest nieodpowiednie zatapianie siatki lub złe połączenie siatek. Zaniedbania tego typu, mogą skutkować pęknięciami tynku już po bardzo krótkim czasie - nawet po roku od wykończenia ścian budynku.

Następnym zaniedbaniem jest pozostawianie odkrytego styropianu na ścianie narażonego na czynniki atmosferyczne, głównie promieniowania słonecznego, na okres powyżej jednego tygodnia. Jeżeli z jakichkolwiek względów nie jest możliwe przeprowadzenie dalszych prac - należy pokryć całość klejem i użyć siatki zbrojącej oraz przeprowadzić zagruntowanie warstwy. Tak więc nie tylko dobry, optymalnie dostosowany do podłoża i materiału klej - ale również, a może przede wszystkim, rolę odgrywa odpowiednie stosowanie. Nawet najlepszy jakościowo klej nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa dla systemów ociepleń, gdy zostaną popełnione błędy montażowe.

Styropian jako materiał izolacyjny wykorzystywany w budownictwie ma mnóstwo zweryfikowanych latami doświadczeń zalet. Jednak prawidłowe wykonawstwo w połączeniu z dobrym klejem będzie najlepszym gwarantem powodzenia całego przedsięwzięcia. Stosowanie dobrych jakościowo materiałów i dobrych praktyk w budownictwie będzie z pożytkiem zarówno dla wykonawców, inwestorów jak i finalnych odbiorców.

Styropian to najpopularniejszy materiał wykorzystywany do ocieplania budynków. Płyty z niego oraz klej do elewacji to nie jedyne elementy niezbędne do wykonania warstwy ociepleniowej. Potrzebne są również płyty izolacyjne, siatka do izolacji, klej do zatapiania siatki, środki do gruntowania oraz tynk zewnętrzny. Czasami nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprawa klejowa do styropianu i klej do zatapiania siatki stosować wymiennie. Jeśli jest to niepożądane w przypadku danego produktu, z całą pewnością zaznaczył to producent na opakowaniu. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na etykiety i karty techniczne.

Dobry klej do styropianu powinien charakteryzować się kilkoma właściwościami, niezbędnymi do tego, by elewacja była wytrzymała i aby spełniała prawidłowo swoją funkcję. Po pierwsze wykazuje dużą odporność na wodę i niską temperaturę, a co za tym idzie jest również mrozoodporny. Ponadto materiał ten charakteryzuje duża wytrzymałość, paroprzepuszczalność oraz elastyczność. Dobrze, by jednocześnie zachowywał wysoką wydajność podczas prac. Klej do ociepleń powinien być także uniwersalny i wykazywać się przyczepnością do różnych podłoży, na przykład cegły czy betonu.

Klej do ociepleń występuje w dwóch rodzajach. Jeśli stanowi on wyrób tego samego producenta, co pozostałe elementy wchodzące w skład całego systemu ociepleń – jak nietrudno się domyślić – nazywany jest systemowym. To rozwiązanie o tyle korzystne, że wówczas producent daje gwarancję na swoje wyroby. Przeciwieństwem tego rodzaju kleju do styropiany jest klej niesystemowy. Jest to rozwiązanie tańsze, ale nierzadko wiąże się także z niższą jakością, w tym po prostu z gorszymi parametrami wytrzymałościowymi. Nie ma co zatem w tym aspekcie szukać zbyt dużych oszczędności, gdyż może to się odbić na jakości elewacji.

Klej do ociepleń do zatapiania siatki

Jak to jest z tą uniwersalnością klejów? Czy klej do zatapiania siatki elewacyjnej nadaje się do mocowania styropianu albo odwrotnie – czy klej do styropianu do dobry klej do zatapiania siatki? Jak już wspomniano, informacja o takiej uniwersalności lub jej braku powinna być umieszczona przez producenta na opakowaniu. Co do zasady jednak klej do styropianu nie nadaje się jako klej do zatapiana siatki, natomiast ten ostatni sprawdza się w obu wypadkach.

Ważne jest także rozróżnienie klejów do elewacji na cementowe i poliuretanowe. Tych pierwszych jest zdecydowanie więcej, gdyż cieszą się większą popularnością. Dzieje się tak pewnie z uwagi na fakt, że nadają się zarówno do przyklejania, jak i zatapiania siatki. W przypadku klejów poliuretanowych nie ma już mowy o tym ostatnim – ich przeznaczeniem jest wyłącznie przyklejanie płyt.

Warto również podkreślić rozróżnienie kleju do ociepleń cementowych na dedykowane płytom styropianowym i styrodurowym oraz z przeznaczeniem do zatapiania siatki. Taki podział również funkcjonuje na rynku materiałów budowlanych. Warto wziąć go pod uwagę obok tak ważnego parametru, jakim jest również wydajność kleju do ociepleń.

Klej do styropianu – rodzaje i co warto wiedzieć?