Gotowy klej do tapet czy klej w proszku?

Kleje do tapet dzielimy na dwa rodzaje:

 • gotowy klej do tapet - gotowy klej do tapet występuje w postaci pasty. Jest gotowy do użycia od razu po otworzeniu opakowania, należy go jedynie wymieszać dla wyrównania konsystencji aby właściwie spełnił swoją rolę. Wystarcza zazwyczaj na 5-6 metrów kwadratowych tapetowanej powierzchni z 1 kg kleju. Do jego aplikacji wystarczy wałek lub pędzel.

 • klej do tapet w proszku - jest to rodzaj kleju, który należy wymieszać z wodą w podanych przez producenta proporcjach. By uzyskać jednolitą masę konieczne będzie użycie wiadra i mieszadła. Kleje w proszku aplikuje się za pomocą szerokiego pędzla lub szczotki do tapet, przyda się również rakla do dociśnięcia oraz usunięcia nadmiaru kleju spod tapety. Kleje proszkowe mają różną wydajność w zależności od rodzaju tapety i podłoża i tak np. jedno opakowanie kleju Vlizo 250g wystarczy na wytapetowanie 20 do 35 metrów kwadratowych powierzchni.

Warto pamiętać, że przed tapetowaniem należy dobrze przygotować ścianę - oczyścić ją ze starych elementów, odtłuścić, a rysy i ubytki zaszpachlować. Nowe oraz nietypowe łatwo wchłaniające powierzchnie należy odpowiednio zagruntować. Tak przygotowana powierzchnia sprawi, że efekt końcowy będzie estetyczny i trwały.

.
.

Klej do tapet flizelinowych

Tapety flizelinowe to tapety, których spodnią warstwę stanowi włóknina poliestrowa, natomiast na zewnętrznej stronie mamy papier lub tworzywo sztuczne. Flizelina sprawia, że tapeta jest bardziej odporna na rozrywanie, elastyczna, nie marszczy się, poprawia izolacyjność ściany, tłumi hałasy. Jak się nakłada? Klej do tapet kładziemy na ścianę, następnie przyklejamy do niej wybraną okładzinę.

Kleje, które doskonale sprawdzą się przy tego rodzaju tapetach to:

 • gotowe kleje do tapet
  - Wallfix® Ultra (Wysokiej jakości klej gotowy do użycia, przeznaczony do wszystkich rodzajów tapet o gramaturze do 350 g/m2, dostępny w opakowaniach 1kg, 3kg oraz 12kg, przy czym 1 kg kleju wystarcza na wytapetowanie nawet 7m2, czyli 1m2 więcej niż inne dostępne na rynku kleje gotowe)
  - klej kontraktowy Wallfix® Heavy (gotowy klej o zwiększonej sile wiązania początkowego, przeznaczony do klejenia tapet kontraktowych w obiektach użytku publicznego, jednak doskonale sprawdzający się również w warunkach domowych; przeznaczony do tapet o gramaturze 350-620g/m2, dostępny w opakowaniach 2,5kg, 5kg oraz 10kg, przy czym 1kg kleju wystarcza na 5-6m2 tapetowanej powierzchni)
 • kleje do tapet w proszku
  - Vlizo (klej do tapet w proszku, dostępny w opakowaniu 150g i 250 g który, po rozrobieniu wystarcza na wytapetowanie 20-35m2 powierzchni)
Przygotowanie ściany do klejenia tapety
Przygotowanie ściany do klejenia tapety

Klej do tapet winylowych i okładzin ściennych

Tapeta winylowa składa się z warstwy papieru, która pokryta jest folią PCV inaczej zwaną winylem, natomiast okładziny ścienne to włókno szklane lub celulozowe o znacznie większej gramaturze niż klasyczna tapeta. W tych przypadkach klej kładziemy nie na ścianę, a bezpośrednio na tapetę lub okładzinę.

Do tapet winylowych doskonale sprawdzą się kleje:

 • gotowe kleje do tapet
  - Wallfix® Ultra
  - klej kontraktowy Wallfix® Heavy
 • kleje do tapet w proszku
  - Wallfix® Special (klej proszkowany wykonany z wysokiej jakości metylocelulozy, dostępny w opakowaniach 200 g, przy czym jedno opakowanie wystarczy na wytapetowanie 30-35m2)

Do położenia okładzin o gramaturze 400-1200g/m2 sprawdzą się kleje:

 • gotowe kleje do tapet
  - klej kontraktowy Wallfix® Heavy
  - klej kontraktowy Wallfix®Super Heavy (profesjonalne, gotowe kleje przeznaczone do tapet i okładzin o większej gramaturze, dostępny w opakowaniach 2,5kg, 5kg, 10kg, przy czym 1kg produktu wystarcza na wytapetowanie powierzchni 5-6m2)
  - klej kontraktowy Wallfix® Extreme (klej przeznaczony do klejenia tapet i okładzin o bardzo dużej gramaturze do 1200g/m2 - klej dostępny w ofercie KBM Sp. z o.o. w pierwszym kwartale 2022 roku)
Wallfix® Contract Super Heavy - klej m.in. do tapet winylowych
Wallfix® Contract Super Heavy - klej m.in. do tapet winylowych

Klej do tapet papierowych

Tapety papierowe wykonane są z dwóch warstw papieru, z których wierzchnia warstwa jest zwykle zadrukowana wzorem lub kolorem. Klej do tapet nanosimy bezpośrednio na wewnętrzną warstwę tapety.

Do nałożenia tapet papierowych sprawdzą się kleje:

 • gotowe kleje do tapet
  - Wallfix® Ultra
 • kleje do tapet w proszku
  - Classic (klej proszkowy występujący w opakowaniach 120g oraz 200g)
Przykład tapety papierowej
Przykład tapety papierowej

Klej do fototapet

Fototapeta to tapeta z nadrukowaną fotografią lub motywem malarskim. Jak ją położyć? Wszystko będzie zależeć od tego, na jakim podkładzie występuje. Może być to lekki, papierowy podkład, podkład flizelinowy, natomiast cięższe fototapety występują na podłożu tekstylnym. I właśnie od tego będzie zależeć to, jaki klej powinniśmy wybrać.

Fototapety na lekkim, papierowym podkładzie możemy położyć za pomocą klejów:

 • gotowe kleje do tapet
  - Wallfix® Ultra
 • kleje do tapet w proszku
  - Classic

Do fototapet na podkładzie flizelinowym doskonale sprawdzą się:

 • gotowe kleje do tapet
  - Wallfix® Ultra
 • kleje do tapet w proszku
  - Vlizo
  - Wallfix® Non-Woven (klej do tapet w proszku z wysokiej jakości metylocelulozy, występujący w opakowaniach 200g, przy czym jedno opakowanie wystarcza na wytapetowanie powierzchni 18-25m2)

Fototapety na podkładzie tekstylnym położymy za pomocą kleju:

 • gotowe kleje do tapet
  - Wallfix® Ultra
  - klej kontraktowy Wallfix® Heavy
Wallfix® Ultra - klej do fototapet w postaci pasty
Wallfix® Ultra - klej do fototapet w postaci pasty

Klej do tapet z włókna szklanego

Tapeta z włókna szklanego wytwarzana jest z prasowanej i tkanej przędzy zrobionej ze specjalnego rodzaju szkła. Przy jej kładzeniu, klej do tapet nakładamy bezpośrednio na ścianę. Do położenia tego rodzaju tapety z pewnością sprawdzi się gotowy klej kontraktowy do tapet Wallfix® Ultra.

Przykład tapety z włókna szklanego
Przykład tapety z włókna szklanego

Podsumowanie

Na rynku jest mnóstwo rodzajów tapet i to, na którą się ostatecznie zdecydujemy będzie zależeć od naszego pomysłu na aranżację wnętrza, kwestii praktycznych związanych z danym rodzajem tapety oraz ceny. Jeśli postanowimy położyć tapetę samodzielnie, z pewnością warto pamiętać o tym, że mamy dostęp do najwyższej jakości klejów, które zwiększą komfort naszej pracy i pozwolą na trwały, piękny efekt. Nie rozpryskują się, są proste w użyciu, łatwo się je aplikuje, niezależnie od tego, czy będzie to gotowy klej do tapet, czy może klej w proszku.

Kleje do tapet Wallfix® to w pełni profesjonalne rozwiązanie, dostępne dla każdego. To, na jaki konkretnie klej się zdecydujemy będzie zależeć od rodzaju tapety. Zwróćmy uwagę na ich przeznaczenie, wydajność (ile metrów kwadratowych wytapetujemy), czas schnięcia oraz zalecany sposób aplikacji. Dobierzmy odpowiednie narzędzia i… gotowe!

Wallfix
Wallfix

Artykuł powstał przy współpracy z Wallfix® producentem profesjonalnych klejów do tapet.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny