Kleje do gwintów i śrub - rodzaje, marki, opinie, ceny, sposób użycia
Do łączenia śrub, gwintów i innych elementów metalowych, takich jak łożyska czy tuleje bardzo dobrze sprawdza się klej anaerobowy, którego popularna nazwa to klej do gwintów i śrub. Ma on także zastosowanie jako uszczelniacz do gwintów, może posłużyć jako klej do zerwanych gwintów i nadaje się również do naprawy gwintów. Przedstawiamy właściwości i zastosowanie klejów do gwintów i śrub, ich rodzaje, sposób montażu, a także opinie na ich temat, wiodących producentów i orientacyjne ceny.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Klej anaerobowy - klej do gwintów i śrub
Klej do gwintów i śrub - najważniejsze właściwości i zastosowanie
Klej anaerobowy do nazwa kleju, który stosowany jest do śrub oraz gwintów, ale klej do gwintów i śrub można także stosować do łożysk i innych elementów metalowych, które wymagają doszczelnienia. Klej anaerobowy do śrub, gwintów i łożysk jest klejem montażowym. Ważną rolą, jaką odgrywa klej do śrub i gwintów, to zastąpienie innych materiałów uszczelniających, takich jak między innymi taśmy teflonowe izolacyjne, pakuły, sznury uszczelniające czy inne. Jest to więc znakomity uszczelniacz do gwintów. Tego typu kleje posiadają ciekłą konsystencję i zaczynają działać w chwili odcięcia dostępu tlenu, gdy dwie powierzchnie zostają złączone. Dla przykładu, wyobraźmy sobie sytuację, że chcemy na stałe połączyć ze sobą nakrętkę i śrubę.
Co istotne, klej do śrub i gwintów wzmacnia oraz uodparnia je na wszelkie drgania oraz uderzenia. Klej do gwintów i śrub można również wykorzystywać do zerwanych gwintów i do naprawy gwintów. Klej do śrub i do gwintów to klej do metalu, z którego można korzystać zarówno w przypadku domowych instalacji wodnych czy gazowych, jak również do instalacji przemysłowych różnego rodzaju. Klej do gwintów jest odporny na działanie niekorzystnych czynników, na przykład gazów, wody, a także smarów i olejów. Anaerobowy klej do gwintów używa się zarówno do wzmocnienia uszczelnień, jak również do spajania trwałego różnych elementów metalowych. Posiada on bardzo dużo zastosowań, między innymi w inżynierii chemicznej oraz w mechanice dzięki redukcji kosztów całkowitych produkcji. Pozwala on również na zwiększanie niezawodności sprzętu. Jego najważniejsze zastosowanie to uszczelniacz do gwintów, może również być stosowany do zerwanych gwintów oraz do naprawy gwintów. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.
Klejem tym można skutecznie uszczelniać i łączyć dwa takie same lub różne metale. Najważniejsze zastosowanie ma do takich metali, jak mosiądz, stal oraz aluminium. Ma również zastosowanie do spajania metali ze gumą, szkłem oraz z tworzywami sztucznymi. Stosuje się je zwykle przy takich elementach instalacji, które chcemy zabezpieczyć przed poluzowaniem się czy przed odkręcaniem. Można nimi zabezpieczać gwinty, ale także mocować części współosiowe. Kleje te są preparatami beztlenowymi, dzięki czemu można je powszechnie stosować do napraw urządzeń i skutecznie zastępują uszczelki zapobiegając wyciekom wody, wilgoci i innych cieczy, a także gazów i zanieczyszczeń. Zastosowanie tych klejów ma również uzasadnienie ekonomiczne - jest to znacznie tańsze niż stosowanie innych wymienionych rozwiązań, które te kleje zastępują.
Klej do gwintów i śrub - prawidłowe nanoszenie
Klej anaerobowy, czyli klej do metalu, klej do śrub i do gwintów należy nanosić w odpowiedni sposób, gdyż tylko prawidłowe stosowanie takiego kleju sprawi, że będzie on działał zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Przed nałożeniem kleju gwinty należ starannie oczyścić - czy to z rdzy czy z zabrudzeń. Klej do śrub i gwintów nakłada się w bardzo wygodny i praktyczny sposób wystarczy użyć do tego celu na przykład pędzla. Co również należy zaznaczyć, taki klej do metalu, stosuje się do takich elementów, które muszą być często zakręcane oraz odkręcane, a takimi są gwinty. Taki klej zaaplikowany na gwincie zaraz po nałożeniu nakrętki ulega przejściu ze stanu ciekłego w stan stały, co sprawia, że bardzo dokładanie łączy te dwa elementy. Klej, który nałożony jest na gwint śruby szczelnie wypełnia wolną przestrzeń, z kolei niedobór tlenu wywołuje jego utwardzenie.
Rolę katalizatora w tym procesie pełni metal, przyspieszając tę reakcję chemiczną. Podczas twardnienia klej tworzy spójne tworzywo, które charakteryzuje się wysoką przyczepnością do wielu metali. Również montaż gwintów przy zastosowaniu kleju jest znacznie prostszy niż w przypadku, gdy do tego celu używa się taśm teflonowych czy pakuł. Prawidłowo zaaplikowany klej do śrub i gwintów gwarantuje pełną szczelność tych gwintów i zapewnia, że nie będą się one luzowały. Co istotne, łatwy jest również demontaż. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kleju do kafelek i glazury?
Klej do śrub i gwintów - rodzaje
Klej do gwintów i śrub o średniej sile wiązania
Klej do gwintów i śrub o średniej sile wiązania mają zastosowanie przede wszystkim do osadzania mało obciążonych łożysk, a także zabezpieczania śrubowych połączeń przed ewentualnym odkręcaniem i do uszczelniania już dopasowanych gwintowych połączeń. Skutecznie zastępują one sprężynujące podkładki oraz zawleczki. Są to produkty uniwersalne.
Klej do gwintów i śrub o najwyższej sile wiązania
Kolejnym często spotykanym rodzajem klejów do śrub i gwintów są kleje o najwyższej sile wiązania. Producenci określają je zazwyczaj mianem specjalistycznych lub przemysłowych. Wśród nich spotkać można takie, które wyprodukowane zostały na bazie żywic metakrylowych. Mają one zastosowanie do spajania elementów wymagających wysokiej statycznej wytrzymałości mechanicznej, a także niezawodnej odporności dynamicznej. Wśród nich wyróżnić można kleje do gwintów i śrub stosowane w mechanice oraz kleje do gwintów i śrub stosowany w hydraulice. Kleje takie w zależności od swojego przeznaczenia mogą wytrzymywać bardzo zróżnicowane temperatury od -50°C do nawet +150°C. W związku z tym klej taki nosić może nazwę wysokotemperaturowy. Taki wysokotemperaturowy klej zastosowanie ma przede wszystkim w przemyśle chemicznych, gdzie czasami występują bardzo wysokie temperatury. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o klejach do parkietu.
Klej do śrub i gwintów - wiodący producenci, ceny
Wśród producentów klejów do gwintów i śrub warto przede wszystkim wymienić takie marki jak: Loctite, Mannol, Sonlok czy Technicqll. Inwestycja w kleje tych marek to zawsze inwestycja w najwyższą jakość. Poniżej przedstawiamy przykładowe, orientacyjne ceny klejów do śrub i gwintów:
- MANNOL 9924 Klej do gwintów niebieski Średni 10 ml to cena 5,99 zł
- Klej do gwintów Uniwersalny TECHNICQLL 10 g to wydatek 16,57 zł
- Klej Loctite do gwintów 243 średnio wytrzymały 10 ml to koszt 38,00 zł
- Klej Loctite do gwintów 270 trudno demontowalny 10 wiąże się z wydatkiem 38,00 zł
- Klej Loctite do gwintów 243 - 250ml 2020/11 kosztuje 149,00 zł
- CX 80 RC42 50ml Klej do zabezpieczenia gwintów to cena 48,00 zł
- Klej do gwintów SONLOK 3243 Średni Niebieski 243 to wydatek 29,99 zł
- Loctite 262 Klej do zabezpieczenia gwintów 50 ml kosztuje 159,90 zł
- MANNOL 9925 Klej do gwintów niebieski Średni 50 ml to cena 11,99 zł
- MANNOL 9926 Klej do gwintów czerwony - Mocny 50 ml wiąże się z wydatkiem 11,99 zł
- Loctite 222 Klej do gwintów łatwo demontowalny 10 m to koszt 38,00 zł
- CX-80 RC70 Klej do metali gwintów śrub TRWAŁY 10 ml wiąże się z wydatkiem 14,70 zł
- Klej do naprawy gwintów Epoxy Metal to koszt 29,90 zł
- CX80 RC70 Klej anaerobowy do gwintów śrub 50ml to wydatek 39,70 zł
- MANNOL Klej Szczeliwo Do Gwintów M36 50 ml kosztuje 10,98 zł
Do uszczelniania i mocowania śrub, gwintów, a także innych elementów metalowych i elementów metalowych do elementów szklanych, gumowych czy wykonanych z tworzyw sztucznych stosuje się klej anaerobowy. Ma on bardzo dobre właściwości mechaniczne i chemiczne, dzięki czemu skutecznie zastępuje uszczelki, sznury uszczelniające, taśmy teflonowe izolacyjne, pakuły i inne elementy do uszczelniania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych klejach do tapet?