Kleje do parkietu - rodzaje, producenci, opinie, ceny, porady użytkowe

Klej do parkietu – rodzaje

Klej do desek podłogowych należy wybrać przede wszystkim ze względu na rodzaj podłoża. Inny preparat jest stosowany do małych klepek (maksymalna długość do 50 cm), inne do długich desek. W tym pierwszym przypadku najlepiej sprawdza się klej dyspersyjny, który charakteryzuje się dużą elastycznością. Jego wadą jest jednak to, że zawiera wodę, a jej zbyt duża ilość może doprowadzić do odpadania desek. Należy go stosować wyłącznie do twardego i egzotycznego drewna.

Bardzo popularny jest także klej poliuretanowe. Nadają się do stosowania do podłoży dwuwarstwowych. Co więcej, można nakładać je także na instalacji ogrzewania podłogowego. Klej poliuretanowy wyróżnia się sporą wytrzymałością i trwałością wiązania. Na uwagę zasługują wszystkie kleje na bazie poliuretanu. Wiele osób decyduje się na klej poliuretanowy z polimerem, ponieważ jest ekologiczny i łatwy do usunięcia. Bardzo często używa się także klejów poliuretanowo-epoksydowych, które są bardziej przyczepne. Niestety, można je używać wyłącznie w zakresie temperatur 10-30 stopni, więc generalnie nie nadają się na podłogę z instalacją ogrzewania podłogowego. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.

Ostatni rodzaj klejów do parkietu to klej rozpuszczalnikowy. Jest bardzo odporny na wszelkie warunki – zmiany temperatur, suche lub wilgotne powietrze. Stosuje się go przede wszystkim w przypadku drewna podatnego na puchnięcie i miękkiego. Niedawno jednak okazało się, że klej rozpuszczalnikowy zawiera substancje, które mogą być szkodliwe dla ludzi i zwierząt, dlatego odchodzi się od jego stosowania.

Klej jednoskładnikowy czy klej dwuskładnikowy do parkietu?

Klej poliuretanowy i kleje dypresyjne dzielą się także ze względu na formę. Można wyróżnić klej jednoskładnikowy i dwuskładnikowy. W tym drugim przypadku kupujesz dwa osobne opakowania – podstawy klejącej i utwardzacza, które mieszasz w proporcjach podanych przez producenta.

Klej dwuskładnikowy do parkietu ma wiele zalet. Przede wszystkim jest po prostu bardzo trwały, do tego stopnia, że przyklejona deska może nie dać się usunąć. Błyskawicznie wysychają i są bardzo wydajne. Jednakże mają oczywiste wady – trzeba go niestety wymieszać, najczęściej także z wodą. Drobne błędy w proporcjach mogą sprawić, że parkiet nie będzie się dobrze trzymał. Rozrobiony klej szybko wysycha, więc należy go przygotować w małych porcjach. Dwuskładnikowe kleje do drewna najlepiej sprawdzają się do parkietów lakierowanych.

Polecane kleje - sprawdź!

Kleje do parkietu - rodzaje, producenci, opinie, ceny, porady użytkowe

Kleje jednoskładnikowe mają nieco więcej zalet. Są bardziej elastyczne, więc można je stosować do każdego rodzaju drewna, także tych, które są podatne na działanie wilgoci. Mają długi czas schnięcia, ale dzięki temu możesz zdążyć z wszelkimi poprawkami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kleju do kafelek i glazury?

Zastosowanie do desek podłogowych i innych podłoży

Niektóre kleje nadają się do wielu zastosowań, ale tak naprawdę do każdego rodzaju podłogi można wybrać klej, który sprawdzi się najlepiej, będzie po prostu idealny.

Zastosowanie klejów do parkietu

Rodzaj podłoża

Klej

Do klepki parkietowej drobnej

Klej dypresyjny

Do podłóg drewnianych lakierowanych

Klej dwuskładnikowy lub wzmacniany polimerem, klej do deski barlineckiej

Do desek podłogowych z drewna egzotycznego

Klej dypresyjny lub kleje dwuskładnikowe poliuretanowe

Do parkietu bukowego lub jesionowego

Producenci polecają klej rozpuszczalnikowy, dla bezpieczeństwa warto kupić ten na bazie żywic

Do parkietu bambusowego

Dowolny klej dwuskładnikowy

Do desek podłogowych z merbau

Klej poliuretanowy dwuskładnikowyKlej do parkietu – producenci i opinie

Kleje do drewna znajdują się w ofercie większości producentów chemii budowlanej. Te do podłóg drewnianych są dużą częścią z nich. Warto zakupić klej dobrej firmy – tylko wtedy masz pewność, że podłoga będzie po prostu trwała. Dlatego nie należy sugerować się ceną, tylko raczej opiniami o marce. Warto wziąć pod uwagę także czas schnięcia. Kleje do parkietu to dość duża inwestycja, jednak podłoga drewniana musi kosztować, by była piękna i służyła przez wiele lat.

Bardzo popularny jest klej Mapei, lecz warto zwrócić uwagę na ofertę takich marek jak Sika, Tytan czy Dragon. Poniżej przedstawiamy porównanie cen różnych marek. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o klejach do parkietu.

Porównanie klejów różnych marek

Marka i nazwa

Rodzaj

Opakowanie

Orientacyjne ceny

Klej Mapei Ultrabond P990

Klej jednoskładnikowy

15 kg

350 zł

SIKA Sikabond

Klej poliuretanowy jednoskładnikowy

15 kg

430 zł

Soudal Klej do deski barlineckiej 64 A

Klej dypresyjny

5 kg

80 zł

Dragon Klej do klepki parkietowej Super System

Klej poliuretanowy z polimerami

25 kg

250 zł

Buildfix Klej do parkietu 2k

Klej dwuskładnikowy poliuretanowo-epoksydowy

5 kg

150 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny