Polistyren ekstrudowany - XPS - styrodur

Styrodur to potoczna nazwa polistyrenu ekstradowanego, w skrócie XPS. Jest on materiałem izolującym, który wykonywany jest ze spienionego polistyrenu. Charakteryzuje się większą twardością i mniejszą nasiąkliwością od styropianu. Ma zastosowanie m.in. w budownictwie do ocieplania: podłóg posadowionych bezpośrednio na gruncie, płaskich dachów odwróconych, a także ścian w pomieszczeniach o dużej wilgotności, ścian piwnicznych i ścian fundamentowych. Ma również zastosowanie do wykonywania elementów reklamowych oraz ozdobnych. Struktura styroduru to jednorodna piana, która zbudowana jest z komórek w postaci wielościanów o nieregularnych rozmiarach i kształtach. Komórki te przylegają do siebie, dzięki czemu występuje brak osłabień pomiędzy nimi. To z kolei sprawia, że XPS charakteryzuje się większą wytrzymałością mechaniczną oraz wyższymi parametrami izolacyjności termicznej niż w przypadku styropianu. Właściwości polistyrenu ekstrudowanego, z zwłaszcza jego mała nasiąkliwość sprawiają, że można stosować go ociepleń poniżej izolacji przeciwwodnej. Klejenie styroduru powinno się przeprowadzać klejami, które zawierają rozpuszczalniki, gdyż materiał ten powoduje rozpuszczanie się XPS. W związku z tym jako klej do styroduru nie mogą być stosowane np. lepik na zimno, czy smoła węglowa. Nie sprawdzą się także kleje rozpuszczalnikowe i mieszane. Do ocieplania ścian styrodurem stosuje się zatem różnego rodzaju kleje polimerowe. Sprawdź także ten artykuł o cenach i zastosowaniu styroduru.

Klej do styroduru - rodzaje

Kleje poliuretanowe do styroduru

Jednym ze sposobów na skuteczne przyklejenie polistyrenu ekstradowanego do ścian, które chcemy ocieplić są kleje poliuretanowe. Klej ten ma zastosowanie jako klej do styroduru, ale również jako klej do styropianu. Poliuretanowy klej do styroduru występuje w postaci pianki, którą na powierzchnie do klejenia XPS nanosi się specjalnymi pistoletami montażowymi. Taka metoda nanoszenia kleju sprawia, że montaż płyt izolacyjnych jest bardzo szybki. Poliuretanowy klej do XPS twardnieje szybko, co sprawia, że w jeden dzień można wykonać zarówno montaż termoizolacji, jak i prowadzić na niej dalsze prace. Poliuretanowy klej do XPS jest także rozwiązaniem wydajnym i ekonomicznym. Ponadto Poliuretanowy klej do styropianu i styroduru charakteryzuje się świetną przyczepnością. Kleje tego typu można z powodzeniem stosować do nakładania styroduru na podłoża mineralne, metal, a także tworzywa sztuczne, czy drewno. Dzięki swojej strukturze, a przede wszystkim zawartości środków hydrofobicznych, poliuretanowy klej do styroduru, cechuje się bardzo niska nasiąkliwością.

Klej polistyrenowy do XPS

Termoizolację XPS można również przyklejać do ścian przy pomocy klejów polistyrenowych. Klej polistyrenowy jest łatwy w użyciu i szybko twardnieje. Dzięki temu nadaje się do klejenia polistyrenu ekstudowanego oraz styropianu i ma szerokie zastosowanie w termoizolacjach. Pozwala na trwałe zamocowanie izolacji termicznych nawet w miejscach o dużej wilgotności. Można więc używać go do klejenia styroduru w piwnicach, podziemiach, na dachach i poddaszach. Pozwala na klejenie styroduru do takich powierzchni jak beton, ściany ceglane, a nawet drewno i stal. Klej polistyrenowy sprawdza się również łączeniu styroduru z powierzchniami ceramicznymi.

Klej bitumiczny do styropianu i styroduru

Wśród najlepszych rozwiązań do przyklejania do ścian termoizolacji z polistyrenu ekstrudowanego należy wymienić klej bitumiczny. Sprawdza się on jako klej do XPS oraz jako klej do styropianu. Bardzo istotną zaletą, jaką charakteryzuje się klej bitumiczny do styropianu i styroduru jest to, że nie spływa on po powierzchniach pochyłych czy pionowych. Tego rodzaju klej umożliwia skuteczne nanoszenie płyt XPS na powierzchniach o różnych kątach nachylenia. W związku z tym sprawdza się jako klej do XPS zarówno na podłogach, jak i ścianach, a także na poddaszach i sufitach. Kleje bitumiczne mają także doskonałe właściwości hydrofobiczne, które sprawiają, że można je wykorzystywać do przyklejania termoizolacji w piwnicach, w podziemnych częściach budynków, a także na betonowych stropach.

Styrodur w dobrych cenach - sprawdź te oferty

Klej dyspersyjny do styroduru

Klej dyspersyjny do styroduru i styropianu jest jednym z najsilniej trzymających i najbardziej odpornych na czynniki atmosferyczne, chemiczne i mechaniczne klejów do termoizolacji. Tego rodzaju klej to hydroizolacyjno–klejąca masa asfaltowo–kauczukowa. Dzięki zastosowaniu tego kleju można skutecznie zamocować polistyren ekstrudowany nie tylko do betonowych czy murowanych ścian, ale sprawdza się także do klejenia izolacji termicznych do płyt gipsowych i wiórowych, ma zastosowanie przy blachach ocynkowanych i konstrukcjach stalowych. Używany jest jako klej na zimno i ma bardzo dobre opinie jako klej przy pracach nad ocieplaniem dachów. Ten rodzaj klejów ze względu na swoje właściwości można stosować na powierzchniach o różnych kątach nachylenia, gdyż nie spływa on nawet z ścian i sufitów.Klej do styroduru - wiodący producenci, ceny

Wśród wiodących producentów klejów do polistyrenu ekstrudowanego - XPS należy wymienić takie uznane firmy jak:Termo Organika, Lakma , Izohan, Ultima, Smart Therm, Tytan, czy Matizol. Inwestycja w klej do XPS tych marek to zawsze inwestycja w najwyższą jakość oraz długą żywotność ocieplenia z polistyrenu ekstrudowanego. To producenci, który na rynku są obecni od wielu, a produkty tych firm cieszą bardzo dobrymi opiniami wśród ekspertów z zakresu ociepleń. Poniższa tabela prezentuje polecane kleje do izolacji termicznych wykonywanych ze styroduru, a także ich najważniejsze parametry oraz ceny.

Kleje do styroduru: parametry, ceny

Klej

Aplikator

Zużycie 8 - 12 m2/ opak.

Temperatura stosowania

Czas kołkowania

Cena

Termo Organika NIXEL klej do styropianu wełny XPS

pistoletowy

- przyklejanie płyt EPS i XPS w systemach ETICS ok. 8 m2

- przyklejanie płyt fundamentowych EPS i XPS ok. 12 m2

-5°C ÷ +30°C

po ok. 2 godz.

26 zł

Termo Organika To-Ku klej do styropianu wełny XPS

Paca lub szpachla

ok. 4,0 kg/m2

+5°C ÷ +30°C

po ok. 2 godz.

25,74 zł

Lakma POROLIT PU - poliuretanowy klej do styropianu i XPS 750 ml

pistoletowy

8 - 12 m2/ opak.

od -5°C do +30°C

po ok. 2 godz.

31,18 zł

Klej bitumiczny Matizol do styropianu 18 kg

szczotka

1 kg/m2

od +5°C do +30°C

99,98 zł

Masa Klej do Styroduru Styropianu IZOHAN IZOBUD WK

Paca lub szpachla

0,8-1,3 kg/m2

od + 10oC do + 25 oC

99 zł

Klej do styropianu STYRPUR 750ml pistoletowy 12szt

pistoletowy

8 m2 (opakowanie

od +5°C do +30°C

po ok. 2 godz.

228 zł

Tytan EOS klej do XPS i Styroduru 750 ml

pistoletowy

8 m2 (opakowanie)

42 zł

Smart Therm Klej do styropianu styroduru w piance EPS/ XPS

pistoletowy

od -5°C do +30°C

25 zł

ULTIMA Klej do styropianu styroduru wełny XPS EPS

pistoletowy

od -5°C do +30°C.

22,99 zł

BORAMAX Klej do Styropianu Styroduru EPS XPS 750ml

pistoletowy

do 12m2 (opakowanie)

5°C do +30°C

ok. 2h

26,88 zł

Aby odpowiedzieć na pytanie czym kleić styrodur, powinniśmy poznać właściwości chemiczne i fizyczne styroduru, czyli polistyrenu ekstrudowanego - XPS. W związku z tym klejenie substancjami zawierającymi rozpuszczalniki jest wykluczone. Klejenie styroduru umożliwiają specjalne kleje polimerowe, takie jak: klej polistyrenowy, kleje poliuretanowe, klej bitumiczny do styropianu i styroduru oraz klej dyspersyjny do styroduru. Stosując te kleje osiągniemy trwałą izolację termiczną z polistyrenu ekstrudowanego, materiał ten nie będzie ulegał uszkodzeniom chemicznym ani mechanicznym, a ocieplenie z XPS-u będzie służyć przez długie lata.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny