Klej do tapet – rodzaje

Kleje do tapet występują w trzech formach: proszku, żelu i masy. Klej proszkowy wymaga rozrobienia z wodą. Po wymieszaniu ma dość gęstą konsystencję i nadaje się do użycia. Gotowy klej żelowy najczęściej znajduje się w tubce, która ułatwia nakładanie. Jednak rzadko stosuje się go podczas klejenia tapety, częściej służy do drobnych prac reparacyjnych i wykończeń.

Klej do tapet w formie masy także jest gotowy do użycia. Jest najbardziej popularny, ponieważ jego stosowanie jest najwygodniejsze. Jest sprzedawany w wiadereczkach, dzięki czemu łatwo się go rozprowadza. Gwarantuje także estetyczne i trwałe mocowanie do ściany, nawet w przypadku cięższych tapet.

Klej do tapet dopasowany do rodzaju materiału

Na rynku znajduje się bardzo wiele klejów uniwersalnych. Producenci zapewniają, że nadają się do tapet każdego rodzaju, jednak nie zawsze dobrze się sprawdzają. Tapety są wykonywane z różnych materiałów i tym samym mają różną wagę. Dlatego klej uniwersalny najczęściej występuje w formie proszku. Zastosowanie do różnego rodzaju tapet jest możliwe tylko wtedy, gdy uzyskasz właściwą konsystencję, a to już może być trudne, zwłaszcza dla laika. Dlatego lepiej sprawdza się gotowy klej dedykowany do odpowiedniego rodzaju tapety. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tapetach polecanych do kuchni?

1. Preparat do tapety papierowej

Klejenie tapety papierowej jest w zasadzie najprostsze. Materiał jest lekki i cienki, dlatego nie potrzebują zbyt mocnego kleju. W tym wypadku bardzo dobrze sprawdza się po prostu rzadszy preparat. Czas nasiąkania kleju w papier jest dość krótki, więc samo kładzenie tapety idzie po prostu błyskawicznie. Rozprowadzenie na powierzchni tapety jest proste, można to zrobić za pomocą zwykłego wałka.

2. Klej do klejenia tapety winylowej

Tapety winylowe cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na trwałość i ciekawe wzory. Jednak wysoka jakość idzie w parze z dość dużą wagą i grubością, dlatego preparaty do klejenia tapety winylowej są z reguły bardzo gęste. Ale uwaga – jeśli zdecydujesz się na tapetę z winylu spienionego, koniecznie musisz używać nieco bardziej rzadkiego kleju – podobnego do tego dedykowanego do papieru.

3. Klej do fototapet lateksowych

To kolejny specjalistyczny preparat. Tapety lateksowe, zwłaszcza fototapety są bardzo odporne na uszkodzenia i na ścieranie, dlatego są o wiele grubsze. Fototapety muszą być idealnie przylegające do ściany i równe, by oddały swoje piękno i zachwycały wzorem. Dlatego też klej do fototapet lateksowych musi być bardzo wysokiej jakości. Ma podobną gęstość, jak klej do winylu.

4. Preparat do klejenia tapety fizelinowej

Zabierając się do klejenia tapety fizelinowej (z podkładem z włókniny syntetycznej), musisz mieć na względzie to, że w tym wypadku klej rozprowadza się nie na tapetę, tylko na ścianę. Rozprowadzenie na powierzchni tapety nie zagwarantuje dobrego efektu. Dlatego też jest to trudniejsze niż klejenie tapety papierowej, a preparaty do fizeliny mają inną konsystencję i nieco inny skład. To ten rodzaj tapety, do którego z pewnością nie będą nadawały się kleje uniwersalne. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tapetach ściennych.

Klejenie tapety przez mężczyznę, a także polecany klej do tapet oraz opinie i zastosowanie kleju, producenci i ceny kleju do tapety
Kleje do tapet - rodzaje, producenci, opinie, ceny, zastosowanie do różnych rodzajów tapet

Polecane kleje - sprawdź promocje!

5. Klej do tapet z włókna szklanego

Tapety z włókna szklanego są najbardziej trwałe. Mogą wytrzymać nawet 25 lat w bardzo dobrym stanie! Oczywiście, jeśli sięgniesz po odpowiedni klej. Na rynku jest wiele klejów dedykowanych tapetom z włókna szklanego, które wyróżniają się trwałością i siłą mocowania. Są one odporne na wodę i nie kruszeją pod wpływem powietrza.

Ceny i opinie o producentach kleju do tapet

Bardzo duży wybór różnego rodzaju produktów sprawia, że trudno jest wybrać idealny klej do tapet. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie klejów specjalistycznych i uniwersalnych. Przedstawiamy porównanie cen i podstawowych wartości dotyczących tapet. Sprawdź także ten artykuł o najmodniejszych wzorach tapet ściennych.

Kleje specjalistyczne do tapet różnego rodzaju

Marka i nazwa

Rodzaj tapety

Wydajność

Forma

Cena

Metylan Direct

fizelinowa

18-22 m2/opakowanie

Proszek

25 zł/200 g

Diall

Z włókna szklanego

4-7 m2/kg

Gotowy do użycia

14 zł/1 kg

Decosa

Z korka ozdobnego

0,35 kg/m2

Gotowy do użycia

14 zł/1 kg

Tikkurila Ecofix

Z włókna i fizelinowa

175 g/m2

Gotowy do użycia

90 zł/5 kg

Uniwersalne kleje do tapet

Marka i nazwa

Zastosowanie

Wydajność

Forma

Cena

Primacol Amicol Special

Tapety winylowe, ciężkie papierowe, zmywalne

4 rolki na opakowanie

Proszek

8 zł/180 g

Primacol Superfix

Tapety winylowe, flizelinowe, ciężkie tapety papierowe

4-6 m2/kg

Gotowy do użycia, półpłynna konsystencja

35 zł/5 kg

Diall Normal

Tapety papierowe, lekkie tapety inne

7-8 rolek na opakowanie

Proszek

10 zł/125 g

Metylan Direct Normal

Tapety papierowe i inne tapety lekkie

18-22 m2 z opakowania

Proszek

17 zł/125 g

Czym się kierować, kupując klej do tapet?

Klejenie tapety może być proste, jeśli zastosujesz klej dobrej jakości. To oczywiste, ale… co to znaczy w tym przypadku „dobra jakość”? Klej do tapet powinien spełniać kilka podstawowych warunków.

Przede wszystkim powinien mieć atest Ośrodka Badawczo-Rozwojowego. To mało znana placówka, która zajmuje się testowaniem i sprawdzaniem jakości niektórych materiałów budowlanych. Atest ten będzie oznaczał, że klej jest najwyższej jakości. Warto także sprawdzić inne parametry.

Dla naszej kieszeni największe znaczenie ma oczywiście objętość i wydajność. Klej do tapet może być sprzedawany w opakowaniach o wadze 200 g, jak i 20 kg. Im większe pudełko, tym taniej. Wydajność natomiast oznacza, ile kleju zostaje zużyte na 1 m2 ściany lub tapety. Im wyższa wydajność, tym mniej kleju potrzebujesz, a co za tym idzie – mniejsze koszty. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tapetach do przedpokoju?

Należy sprawdzić także skład preparatu. Klej powinien zawierać dodatkowe substancje grzybobójcze, dodatki uszlachetniające i żywice. Jeśli dodatkowo będzie także mniej się rozbryzgiwał przy nakładaniu, klejenie tapety będzie po prostu o wiele łatwiejsze. Istotnym elementem jest także paroprzepuszczalność. To wskaźnik, który informuje nas, czy ściana będzie mogła „oddychać”. To jedyny sposób na to, by pod tapetą nie zaczęła rozwijać się pleśń. Aby jeszcze lepiej zabezpieczyć tapetę warto zastosować impregnat Pufas. To produkt służący do zabezpieczania ścian przed wilgocią i pleśnią. Pufas nadaje się nie tylko na tapety.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny