Kleje elastyczne - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci

Jaki klej elastyczny do płytek?

Klej elastyczny do gresu

Gres to jeden z tych materiałów, który jest wybierany coraz częściej do wykańczania ścian i podłóg. Z uwagi na fakt, że ma on specyficzne właściwości, należy przy nim postawić na specjalny klej elastyczny do gresu o wysokich parametrach lub inny klej elastyczny.

Klasyfikacja klejów na podstawie normy europejskiej PN EN 12004 ze względu na typ i klasę

C

cementowe

D

dyspersyjne

R

reaktywne (na bazie żywic syntetycznych: poliuretanowych i epoksydowych)

Takie spoiwo sprawdzi się również przy klejeniu na podłożach, do których trudno jest przykleić płytki ceramiczne. Doskonałym przykładem jest drewno. To samo tyczy się specyficznych miejsc, np. basenów czy tarasów, gdzie okładzina narażona jest na szczególnie trudne warunki eksploatacji. W każdym z powyższych przypadków należy postawić na klej elastyczny do płytek o lepszych właściwościach. Najważniejsze z nich to przyczepność i elastyczność, czyli odkształcalność. Wprawdzie klej półelastyczny mógłby wystarczyć, ale lepiej i bezpieczniej postawić na klej elastyczny.

Przy korzystaniu z płytek gresowych na zaprawy klejowe wyższej jakości należy postawić z uwagi na ograniczoną nasiąkliwość materiału, na poziomie poniżej 1%. Poza tym gres jest wręcz stworzony do płytek wielkoformatowych. Dlatego przy takich okładzinach wręcz niezbędny jest specjalistyczny klej elastyczny do gresu o podwyższonej przyczepności, co najmniej klasy C2 według PN-EN 12004. Sprawdzi się też droższy, szybkowiążący klej grubowarstwowy. Cena nie jest najważniejsza, kluczowe są opinie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.

Klej elastyczny do kwarcu

Klej elastyczny do gresu powinien być również odpowiedni przy wielkoformatowych spiekach kwarcowych. To materiał o nasiąkliwości zbliżonej do gresu. Poza tym płytki są cienkie, o grubości zaledwie 3 mm oraz mają duży format, najczęściej występując jako kwadraty o boku 100 cm. Co więcej, dla zwiększenia wytrzymałości płyty wzmacnia się od spodu plecionką z włókna szklanego.

Klejąc płytki tego typu, w pierwszej kolejności trzeba zadbać o równość podłoża, co uprości nakładanie zaprawy klejowej. Szpachlą o wysokości zęba 4 mm nakłada się jednolitą i cienką warstwę kleju do płytek na podłoże oraz płytkę. Po zamocowaniu mocno dociska się ją do podłoża, aby nie powstały pod nią pustki powietrzne, co jest szczególnie istotne przy ich klejeniu na zewnątrz. A może zainteresuje cię także ten artykuł o klejach epoksydowych?

Klej elastyczny do płytek tego rodzaju musi charakteryzować się wysoką przyczepnością, zdolnością budowania wiązań cementowych bez dostępu powietrza oraz wytwarzania trwałych zespoleń z włóknem szklanym. Dla mniejszych formatów dobry będzie jednoskładnikowy klej do płytek klasy C2 S1, dla większych natomiast dwuskładnikowy klej elastyczny klasy C2 S2, np. dwuskładnikowy klej poliuretanowy do płytek marki Sopro, którego i cena, i opinie są odpowiednio atrakcyjne i pochlebne.

Klasy klejów ze względu na parametry techniczne

1

normalnie wiążące

2

o podwyższonych parametrach

Klej elastyczny do płytek szklanych i kamienia

Szkło jest efektywnym, ale przy tym również niezwykle trudnym materiałem okładzinowym. Jest ono całkowicie nienasiąkliwe, delikatne i szybko reagujące na zmianę temperatury, rozszerzając się i kurcząc. Klej półelastyczny na pewno nie zda więc tu egzaminu. Przy szklanych płytkach zaprawy klejowe musi charakteryzować duża przyczepność do spodniej części okładziny. Jako że brak możliwości zaczepienia mechanicznego (kohezji), cała moc klejenia musi polegać na sile przylegania (adhezji). Ta jest natomiast wprost proporcjonalna do wielkości klejonej powierzchni, a więc moc klejenia jest szczególnie ważna przy małoformatowej mozaice szklanej. Odpowiedni będzie klej elastyczny dwuskładnikowy cementowy klasy C2 S2. Oczywiście muszą to być zaprawy od najlepszych marek zajmujących się dystrybucją chemii budowlanej, np. kleje Atlas czy kleje Mapei Buildfix.

Co więcej, szklane płytki są również transparentne. Dlatego klej elastyczny powinien być biały, który nie przebije od spodu i nie spowoduje ciemnienia lub szarzenia szklanych okładzin. Przy ich układaniu, podobnie jak w przypadku spieków kwarcowych, szklane płytki wymagają równej powierzchni i całkowitego wypełnienia klejem przestrzeni pod płytką, jednocześnie pamiętając o zachowaniu niewielkiej grubości warstwy zaprawy klejowej. Sprawdź także ten artykuł o klejach montażowych.

Klej elastyczny do płytek z kamienia może być różny w zależności od właściwości materiału. Szczególnie ważna jest jego wrażliwość na odkształcenia i wykwity na powierzchni, co jest spowodowane wilgocią zawartą w zaprawie.

Kleje elastyczne - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci

Dlatego wyróżnia się trzy grupy wrażliwości kamienia na wilgoć, tj.:

  • I grupa – kamień mało wrażliwy na wilgoć, do którego mocowania można stosować zwykłe zaprawy klejowe,
  • II grupa – kamień wrażliwy na działanie wilgoci w dłuższym okresie, do którego mocowania należy wykorzystać kleje szybkowiążące klasy C2F,
  • III grupa – kamień bardzo wrażliwy na wilgoć (np. porfiry i niektóre marmury), do którego mocowania trzeba stosować niezawierające wody kleje reaktywne z żywic syntetycznych klasy R2. Jeżeli jest to kamień o jasnym odcieniu, dodatkowo zaprawy klejowe muszą być białe.

Jaki klej elastyczny do płytek na trudne podłoża?

Klej do płytek na okładziny ceramiczne, malarskie, metalowe i drewniane

Klej półelastyczny nie sprawdzi się przy układaniu płytek na okładziny ceramiczne i powłoki malarskie. Stosowany klej elastyczny zależy od stanu podłoża. Stare warstwy muszą bowiem odpowiednio mocno przylegać do podłoża, będąc wystarczająco stabilnymi. Od ich wytrzymałości zależy trwałość nowej okładziny. Właściwy klej elastyczny do płytek to w tym przypadku zaprawa klasy C2. Oczywiście wcześniej stare powłoki trzeba pozbawić substancji zmniejszających przyczepność.

Przy lekkich płytach budowlanych z rdzeniem XPS, ale i hydroizolacjach, również dobry będzie elastyczny klej do płytek klasy C2. Zwłaszcza że materiały te wykazują pewną elastyczność i mają skłonność do odkształceń.

Podobny klej elastyczny klasy C2 lub specjalistyczny klej elastyczny do gresu będzie właściwym wyborem przy klejeniu okładzin na podłoża drewniane. Na pewno nie należy tu od razu stosować cementowej zaprawy klejącej, co wiąże się z dużym ryzykiem odspojenia. Wówczas wcześniej na drewno należy nanieść grunt, tworząc podłoże właściwe dla zaprawy cementowej. Później nanosi się elastyczny klej do płytek, np. grubowarstwowy. Oczywiście na podłoże stabilne i wolne od odkształceń.

Zupełnie inne od pozostałych powierzchni ze względu na dużą odkształcalność termiczną, ale też utrudnioną przyczepność mineralnych materiałów mocujących, są podłoża metalowe. Tu wskazany jest klej poliuretanowy do płytek klasy R2. Takie zaprawy klejowe pozwalają mocować wszystkie rodzaje okładzin, niezależnie od materiału oraz formatu.

Polecane kleje - sprawdź!

Klasy klejów ze względu na wymagania dodatkowe

F

szybkowiążące

T

o zmniejszonym spływie

E

o wydłużonym czasie otwartym

Klej elastyczny do płytek przy ogrzewaniu podłogowym

Osobny akapit należy poświęcić montażowi okładzin ceramicznych w pomieszczeniach, gdzie zastosowano ogrzewanie podłogowe. Jaki klej do płytek na jastrychu grzejnym będzie najlepszy?

Najważniejsze, aby zaprawy klejowe wykazywały się zdolnością do kompensowania pojawiających się między nimi naprężeń, co wiąże się ze zmianą temperatury, kiedy ogrzewanie jest włączone. Wszystkie wymagania dla zapraw na ogrzewaniu podłogowym spełnia klej wysokoelastyczny. Ewentualnie może to być również klej elastyczny klasy C2.

Kleje elastyczne - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci

Jeżeli jest to zaprawa od renomowanego producenta, np. kleje Atlas czy Sopro, łączenie powinno być trwałe, a spoiwo będzie skutecznie przewodzić ciepło z jastrychu grzejnego do płytki. Oczywiście zaprawa musi w całości pokrywać płytkę od spodu. Dzięki temu zmniejsza się również ryzyko uszkodzenia płytki wskutek nacisków i obciążeń.

Czy klej półelastyczny można stosować na zewnątrz?

Tarasy i balkony, ale też schody zewnętrzne, stanowią takie samo miejsce z punktu widzenia warunków atmosferycznych, zwłaszcza częstych, nagłych i dużych skoków temperatur. Dlatego klej elastyczny do gresu, ale też innego rodzaju okładziny ceramicznej, musi wykazywać się zdolnością do przenoszenia naprężeń wynikających z rozszerzalności płytek pod wpływem temperatury. Jednocześnie zaprawa musi być odporna na wodę i mróz. Dlatego klej półelastyczny nie zda egzaminu, w przeciwieństwie do kleju elastycznego klasy C2. Dobry będzie też klej grubowarstwowy. Oczywiście o ile jego cena nie jest najniższa i ma on pochlebne opinie.

Przy układaniu okładzin ceramicznych na tarasach, schodach i balkonach, szczególną uwagę należy zwrócić na całkowite wypełnienie przestrzeni pod płytką spoiwem. Winowajcą ewentualnego odspojenia płytki najczęściej są bowiem pustki powietrzne, gdzie gromadzi się woda. Podczas zamarzania zwiększa ona swoją objętość, odrywając płytki od podłoża. Jednocześnie pomaga wykonana na podłożu elastyczna dwuskładnikowa hydroizolacja podpłytkowa, dzięki której woda nie wnika do wnętrza podkładu.Zaprawa oznaczona symbolem C2 ma bowiem lepsze właściwości w zakresie przyczepności niż klej elastyczny do gresu lub inny klej do płytek klasy C1, a tym bardziej klej półelastyczny. Poza tym warto zwracać uwagę na inne oznaczenia, tj.:

  • S1 - klej charakteryzujący się odkształcalnością
  • S2 - klej charakteryzujący się wysoką odkształcalnością
  • TE - szybkowiążący klej cementowy o podwyższonej przyczepności i zmniejszonym spływie
  • FT S1 - szybkowiążący klej cementowy odkształcalny, o podwyższonej przyczepności i zmniejszonym spływie
Podział klejów wg normy PN EN 12002 ze względu na odkształcalność poprzeczną

S1

kleje odkształcalne (od 2,5 do 5 mm)

S2

kleje wysoko odkształcalne (powyżej 5 mm)

Najważniejsze więc, aby klej do płytek miał właściwe parametry, odpowiednie dla rodzaju stosowanej okładziny (np. klej elastyczny do gresu), podłoża, na którym jest ona układana, oraz warunków i obciążeń. Łatwiej o właściwy wybór, kiedy specjalne przeznaczenie dotyczy tylko jednego czynnika, trudniej o to przy wyborze kleju dla kilku występujących czynników jednocześnie. Ważne natomiast, aby najważniejszym kryterium wyboru nie była cena, ale opinie o kleju. Zastosowanie niewłaściwej zaprawy może skończyć się odspojeniem płytek, przebarwieniem okładziny czy wykwitami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny