Kleje gipsowe - rodzaje, zastosowanie, producenci, opinie, cena

Klej gipsowy nie ma tak szerokiego zastosowania, jak kleje uniwersalne, jednak to doskonałe rozwiązanie do klejenia gipsu, płyt gipsowo-kartonowych, a także do przyklejenia różnych elementów do tynków gipsowych. Przedstawiamy właściwości i zastosowanie kleju gipsowego, jego rodzaje, opinie na jego temat oraz wiodących producentów i przykładowe ceny.

Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Kleje gipsowe - rodzaje, zastosowanie, producenci, opinie, cena

Klej gipsowy - najważniejsze informacje

Właściwości kleju gipsowego

Klej gipsowy to mieszanina półwodnego siarczanu wapnia, który popularnie nazywany jest gipsem z odpowiednią zawartością włókien celulozowych oraz środków modyfikujących. Klej gipsowy dostępny w sprzedaży jest w sypkiej postaci, w związku z czym wymaga przed aplikacją odpowiedniego rozrobienia. Masa, która powstaje po rozrobieniu cechuje się plastycznością. Uplastyczniony klej gipsowy charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością przy łączeniu materiałów, a powstałe w ten sposób połączenia są niezwykle trwałe. Zastosowane w mieszankach tych klejów włókna celulozowe dodatkowo zapobiegają powstawaniu ewentualnych pęknięć, a także uelastyczniają strukturę kleju. Innymi cechami, którymi cechuje się klej gipsowy to bardzo duża siła wiązania i jest on wysoce kontaktowy.

Zastosowanie kleju gipsowego

Gipsowy klej szpachlowy ma zastosowanie do przyklejania płyt zespolonych do izolacji akustycznej oraz cieplnej, do płyt g-k, czyli gipsowo-kartonowych, jako klej do regipsów, a także do mocowania elementów sztukaterii gipsowej, jako klejenie gipsu. Można do również używać do usuwania nierówności oraz wygładzania tynków gipsowych, gipsu szpachlowego na ścianach we wnętrzach budynków. Można przy jego użyciu również montować narożniki aluminiowe. Jednak podstawowe zastosowanie klej gipsowy ma do płyt g-k jako klejenie metodą placków. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że klej szpachlowy, może być stosowany jedynie w pomieszczeniach, gdzie stała wilgotność powietrza jest mniejsza niż 70%. Tak więc zastosowanie kleju gipsowego to przede wszystkim klejenie gipsu oraz tynków gipsowych, płyt kartonowo-gipsowych, gipsu szpachlowego, czy jako klej do regipsów. Do klejenia innych powierzchni stosować się powinno kleje uniwersalne i kleje polimerowe. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.

Rodzaje kleju gipsowego

Kleje gipsowe nie występują w różnych skomplikowanych odmianach i w wielu rodzajach, nadających im różne właściwości, jak kleje uniwersalne, czy kleje polimerowe. Mogą się jednak różnić pomiędzy sobą zawartością włókien celulozowych, a także rodzajem oraz ilością zastosowanych w nich środków modyfikujących.

Nakładanie kleju gipsowego

Właściwe przygotowanie do klejenia przy użyciu kleju gipsowego należy rozpocząć od przygotowania podłoża. Takie podłoże powinno być trwałe i suche, a także z zakończonymi wszystkimi procesami wiązania. Podłoże takie powinno być również dobrze oczyszczone, czyli pozbawione jakichkolwiek zatłuszczeń, luźnych ziaren tynku, starych powłok farbiarskich oraz pyłu. Nie może być ono również objęte korozja biologiczną, nie mogą się więc pojawiać żadne ogniska pleśni ani grzybów. Mocno chłonne podłoża dobrze jest wcześniej zagruntować specjalnym preparatem.

Kolejnym etapem jest odpowiednie rozrobienie kleju gipsowego. Przypomina ono nieco rozrabianie tynków gipsowych, gładzi szpachlowej, czy gipsu szpachlowego. Należy ilość suchej masy, która jest przewidziana do zużycia wsypać do pojemnika wypełnionego wodą. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby dobrze zachować proporcje. Odpowiednią ilością jest 1 kg suchej masy kleju na 0,5l wody. Łącząc wodę z klejem należy ciągle mieszać. Do dokładnego wymieszania suchego kleju z wodą najlepiej użyć specjalnego mieszadła wolnoobrotowego. Pozwala to na uzyskanie jednorodnej masy bez grudek, łatwej do późniejszego nakładania. Po około 5 minutach czynność mieszania należy powtórzyć. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kleju do kafelek i glazury?

Pamiętać należy także o tym, że tak rozrobiony klej nadaje się do nakładania przez około godzinę, w związku z czym nie powinniśmy przesadzać z ilością przygotowywanej masy kleju. Zarabianie kleju gipsowego powinno się za każdym razem odbywać przy użyciu czystych narzędzi oraz opakowań. Pozostałości poprzedniego kleju sprawiają, że klej szybciej twardnieje, wysycha, a także tworzą się w takiej masie grudki. Dobrze, aby temperatura w pomieszczeniu, w którym nakładać będziemy klej gipsowy zawierała się w przedziale od +5° C do +30° C. Gipsowy klej szpachlowy nakładać można przy użyciu nierdzewnej pacy, kielni lub szpachelki.

Najlepsze kleje do różnych zastosowań - sprawdź ceny!

Kleje gipsowe - rodzaje, zastosowanie, producenci, opinie, cena

Kolejnym etapem jest nakładanie do płyt g-k kleju w postaci placków, których grubość powinna wynosić 2 cm i średnicy ok. 10 cm. Placki te powinny się znajdować w odstępach około 30-40 cm od siebie. Przy krawędziach tych płyt powinno się także umieścić placki rozciągnięte. Tak przygotowaną płytę należy przyłożyć do ściany, a następnie lekko ją docisnąć przy użyciu łat budowlanych o długości 1 m lub 2 m. Po około 10 minutach klej zaczyna wiązać, nie mamy zatem zbyt wiele czasu na ewentualną korektę ulistwienia, położenia płyty g-k. Następną płytę można pasować po upływie minimum 15 minut. Dobrze, aby pomiędzy tymi płytami stosować szczeliny wynoszące około 2 mm, natomiast szczelina pomiędzy płytą a sufitem powinna wynosić około 5 mm a pomiędzy płytą a podłogą około 10 mm. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o klejach do parkietu.

Klej gipsowy - producenci i ceny

Najlepszymi producentami szpachlowych klejów gipsowych na polskim rynku są takie uznane firmy mające doskonałe opinie wśród użytkowników jak Dolina Nidy, a także Atlas, czy Stabill. Są one zawsze gwarantami doskonałej jakości. Poniżej przykładowe ceny orientacyjne, jakie mogą mieć kleje gipsowe:

 • Knauf PERFLIX Klej Gipsowy Do Płyt GKB REGIPS 25KG to cena 24,90 zł
 • Stabill KlejGgipsowy PKG-28 25 KG to koszt 24,00 zł
 • Nida klej gipsowy T 25 kg Siniat to wydatek 24,70 zł
 • Klej gipsowy Nida Ansetzgips 60 PLUS wiąże się z wydatkiem 22,99zł
 • Knauf PERLFIX-T Klej Gipsowy Do Płyt GK 25 KG wiąże się z wydatkiem 19,99 zł
 • EKOSTONE Klej gipsowy Do płytek gipsowych kosztuje 19,99 zł
 • Klej Gipsowy płyty GK, sztukaterii 680,20kg-KREISEL to wydatek 17,40 zł
 • Klej Gipsowy T 25kg Dolina Nidy to cena 19,50 zł
 • Acryl-Putz KG31 Klej Gipsowy 20KG to koszt 29,90 zł
 • Klej Gipsowy do płyty KG 102 20kg MTB wiąże się z wydatkiem 15,00 zł
 • Klej Gipsowy T do płyt GK 10KG to koszt 9,80 zł
 • Klej gipsowy Rigips 20KG Do płyt gips-karton wiąże się z wydatkiem 25,00 zł
 • Klej Gipsowy Dolina Nidy 25kg gips-karton to cena 17,90 zł
 • Greinplast Klej Gipsowy KGT Typ T 20 kg to koszt 25,00 zł
 • Atlas Gips Bonder 25KG Klej Gipsowy to wydatek 21,50 zł
 • Klej gipsowy KG31 Acryl-Putz 20KG to cena 19,48 zł
 • Klej Gipsowy Montażowy GK-1 Fraspol to koszt 26,90 zł
 • Acryl-Putz KG31 Klej gipsowy 20KG wiążę się z wydatkiem 29,90 zł
 • Klej gipsowy T 25kg Dolina Nidy kosztuje 20,90 zł
 • Klej gipsowy T 10kg Dolina Nidy to cena 10,00 zł

Klej gipsowy jest klejem, który stosowany jest do przyklejania płyt kartonowo-gipsowych, do klejenia gipsów, przyklejania różnych elementów do tynków gipsowych. To klej szpachlowy, który należy w odpowiednich proporcjach rozrobić z wodą. Nie nadaje się do klejenia innych powierzchni, czy innych materiałów. W tym celu należy stosować inne kleje. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych klejach do tapet?

Ocena: 0,0/5 (głosów 0)
, aktualizacja 15 sierpnia 2019
Zobacz więcej artykułów na temat:
kleje chemia budowlana tynk gipsowy sucha zabudowa
Komentarze
Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Klej Wikol – zastosowanie, opinie, ceny, skład, porady użytkowe
Klej Wikol – zastosowanie, opinie, ceny, skład, porady użytkowe
Kleje kontaktowe – rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci
Kleje kontaktowe – rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci
Klej anaerobowy – zastosowanie, właściwości, opinie, cena, porady
Klej anaerobowy – zastosowanie, właściwości, opinie, cena, porady
Kleje winylowe – rodzaje, zastosowania, wiodący producenci, cena, opinie, porady
Kleje winylowe – rodzaje, zastosowania, wiodący producenci, cena, opinie, porady
Kleje elastyczne - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci
Kleje elastyczne - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci
Kleje do płytek gipsowych - rodzaje, opinie, ceny, najlepsze marki
Kleje do płytek gipsowych - rodzaje, opinie, ceny, najlepsze marki
Kleje do płytek Mapei - przegląd oferty, opinie, ceny, zastosowanie
Kleje do płytek Mapei - przegląd oferty, opinie, ceny, zastosowanie
Kleje Loctite - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, porady użytkowe
Kleje Loctite - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, porady użytkowe
Kleje Atlas - przegląd oferty, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Kleje Atlas - przegląd oferty, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Kleje silikonowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, wiodący producenci
Kleje silikonowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, wiodący producenci
Kleje Pattex - rodzaje, opinie, ceny, zastosowania, porady użytkowe
Kleje Pattex - rodzaje, opinie, ceny, zastosowania, porady użytkowe
Kleje dwuskładnikowe - rodzaje, zastosowanie, wiodący producenci, opinie, ceny
Kleje dwuskładnikowe - rodzaje, zastosowanie, wiodący producenci, opinie, ceny
Jaki klej do kamienia wybrać? Rodzaje, ceny, najlepsi producenci
Jaki klej do kamienia wybrać? Rodzaje, ceny, najlepsi producenci
Kleje do gumy - rodzaje, marki, opinie, ceny, porady użytkowe
Kleje do gumy - rodzaje, marki, opinie, ceny, porady użytkowe
Kleje do parkietu - rodzaje, producenci, opinie, ceny, porady użytkowe
Kleje do parkietu - rodzaje, producenci, opinie, ceny, porady użytkowe
Kleje do szyb - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie, porady
Kleje do szyb - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie, porady
Kleje do metalu i stali - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Kleje do metalu i stali - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, porady
Które kleje do plastiku warto wybrać? Ceny, rodzaje, opinie, porady
Które kleje do plastiku warto wybrać? Ceny, rodzaje, opinie, porady
Kleje do aluminium - rodzaje, marki, opinie, ceny, porady użytkowe
Kleje do aluminium - rodzaje, marki, opinie, ceny, porady użytkowe
Klej polimerowy - zastosowanie, producenci, opinie, ceny, porady
Klej polimerowy - zastosowanie, producenci, opinie, ceny, porady
Kleje w sprayu - rodzaje, producenci, ceny, opinie, porady dla różnych zastosowań
Kleje w sprayu - rodzaje, producenci, ceny, opinie, porady dla różnych zastosowań
Klej montażowy - rodzaje, marki, opinie, ceny, porady użytkowe
Klej montażowy - rodzaje, marki, opinie, ceny, porady użytkowe
Kleje cyjanoakrylowe - zastosowanie, opinie, ceny, producenci, porady
Kleje cyjanoakrylowe - zastosowanie, opinie, ceny, producenci, porady
Kleje epoksydowe - rodzaje, marki, opinie, ceny, zastosowanie
Kleje epoksydowe - rodzaje, marki, opinie, ceny, zastosowanie
Kleje do gwintów i śrub - rodzaje, marki, opinie, ceny, sposób użycia
Kleje do gwintów i śrub - rodzaje, marki, opinie, ceny, sposób użycia
Kleje do tapet - rodzaje, producenci, opinie, ceny, zastosowanie do różnych rodzajów tapet
Kleje do tapet - rodzaje, producenci, opinie, ceny, zastosowanie do różnych rodzajów tapet
Pianka do styropianu jako klej – rodzaje, opinie, ceny, skuteczność
Pianka do styropianu jako klej – rodzaje, opinie, ceny, skuteczność
Kleje do parkietu - rodzaje, opinie, ceny, porady, producenci
Kleje do parkietu - rodzaje, opinie, ceny, porady, producenci
Klej do betonu - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci
Klej do betonu - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci
Klej do elewacji (styropianu) - który wybrać?
Klej do elewacji (styropianu) - który wybrać?
Który klej do kafelek i glazury wybrać? Poradnik dla każdego
Który klej do kafelek i glazury wybrać? Poradnik dla każdego
Dobry klej poliuretanowy do styropianu - który wybrać?
Dobry klej poliuretanowy do styropianu - który wybrać?
Wydajność kleju do styropianu - jakie jest standardowe zużycie w różnych sytuacjach
Wydajność kleju do styropianu - jakie jest standardowe zużycie w różnych sytuacjach
Klej do zatapiania siatki elewacyjnej - polecane kleje, opinie, ceny
Klej do zatapiania siatki elewacyjnej - polecane kleje, opinie, ceny

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij