Klej silikonowy - kilka słów o tym specyfiku

Klej polimerowy silikonowy to specyfik o bardzo dobrych opiniach, który wykonany jest z kauczuku silikonowego, zwanego także silikonem. Silikon charakteryzuje bardzo wysoka przyczepność do różnego rodzaju materiałów, a nie musimy przy tym stosować różnorodnych środków gruntujących, znanych także jako aktywatory podłoża. Kauczuk silikonowy bardzo dobrze współpracuje ze szkłem, aluminium i ceramiką.

Klej silikonowy jest praktycznie jedynym dostępnym na rynku środkiem, który umożliwia klejenie silikonu, znanego pod nazwą gumy silikonowej oraz kauczuku silikonowego. Te kleje uniwersalne oferują nam elastyczną spoinę, bardzo ważną w przypadku, kiedy klejone materiały muszą się względem siebie poruszać. Ruchy między materiałami mogą być dynamiczne, ale również mogą występować naprężenia statyczne.

Uniwersalny klej silikonowy używany jest wtedy, gdy konkretne materiały różnią się między sobą współczynnikiem rozszerzalności cieplnej, a dodatkowo też wtedy, gdy pojawiają się naprężenia i wibracje. Warto wiedzieć, że te kleje uniwersalne do tworzyw sztucznych są odporne na wysokie temperatury, sięgające nawet do 150oC przy ciągłej pracy, a silniki wysokotemperaturowe do 275o C. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet kleje polimerowe wysokotemperaturowe przy pracy w temperaturze powyżej 250oC zwiększają swoją twardość i zmniejszają elastyczność, co w efekcie skutkuje zniszczeniem. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.

Jeśli zastanawiamy się nad kupnem dobrego kleju silikonowego, którego kolor będzie bezbarwny, powinniśmy zwrócić uwagę na takich producentów, jak Torggler, Wacker Chemie, Loctite oraz Multibond. Ceny za ich produkty przedstawiają się następująco: producent Wacker Chemie liczy sobie około 137 zł za 310 ml kleju, natomiast za cenę 63 zł otrzymamy klej firmy Loctite. Koszt 25 zł oferuje nam marka Torggler za klej o pojemności 290 ml, a Multibond liczy sobie 42 zł za 300 ml.

Jednoskładnikowy klej silikonowy RTV-1

Klej silikonowy RTV-1 to jednoskładnikowy klej, który utwardza się już w temperaturze pokojowej od samej wilgotności powietrza. Warto wiedzieć o tym, że podczas utwardzania wytwarza on produkt resztkowy, który jest oparem o bardzo charakterystycznym zapachu. Dlatego też, przy używaniu go do klejenia tworzywa sztucznego, powinniśmy wywietrzyć pomieszczenie.

Ten bezbarwny jednoskładnikowy klej ma bardzo dobre opinie, głównie dlatego, że charakteryzuje się wysoką przyczepnością do podłoża, ale także łatwością i wygodą w jego stosowaniu. Jedyną wadą jest to, że te bezbarwne kleje polimerowe mają dość długi czas utwardzania, który może trwać nawet 12 godzin. Oczywiście czas ten zależy przede wszystkim od tego, jaka jest aktualnie wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym pracuje się nad klejeniem silikonu lub innych materiałów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o klejach epoksydowych?

Polecane kleje - sprawdź promocje!

Klejenie silikonu, a także polecany uniwersalny klej silikonowy i kleje polimerowe wraz z zastosowaniem oraz ceny
Kleje silikonowe - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, wiodący producenci

Dobrze jest też wiedzieć, że ten bezbarwny klej dzieli się na różne grupy, a mianowicie kleje silikonowe kwasowe, które wydzielają opar kwasu octowego, kleje silikonowe bazowe, zwane też jako kleje aminowe, wydzielające związki aminowe, a także neutralne kleje silikonowe, które w wyniku utwardzania wytwarzają opary alkoholu etylowego lub metylowego albo tlenki.

Uniwersalny klej silikonowy RTV-2

Bardzo dobre opinie na rynku mają również kleje silikonowe RTV-2, które są dwuskładnikowymi masami silikonowymi. Masa ta również utwardza się w temperaturach pokojowych, ale i wyższych. Tak samo, jak kleje silikonowe z grupy RTV-1, tak i te z grupy RTV-2, dzielą się na grupy. Wyróżnia się tutaj silikony addycyjne oraz silikony kondensacyjne.

Jeśli chodzi o silikony addycyjne, ich skurcz wynosi około 0,15 i należą one do bardziej nowoczesnych klejów silikonowych. Ich utwardzanie możemy zarówno przyspieszyć przy pomocy katalizatora, jak i opóźnić, stosując inhibitor. Dodatkowo możemy skracać lub wydłużać czas reakcji poprzez zmniejszanie, lub obniżanie temperatury, pamiętając o tym, że poziomem zero jest temperatura pokojowa. Taki typ dwuskładnikowych klejów używany jest jako żel do zalewania elektroniki raz jako szybko utwardzalny klej silikonowy. Sprawdź także ten artykuł o klejach montażowych.

Silikony kondensacyjne to oddzielna grupa klejów silikonowych dwuskładnikowych, charakteryzująca się tym, że skurcz jest na poziomie 1,5-2%. Tutaj natomiast regulowanie momentu reakcji następuje w inny sposób, ponieważ można je regulować poprzez zastosowanie utwardzacza o mniejszej lub większej reaktywności, ale też przez dodanie prawidłowej ilości utwardzacza do kleju. Powinniśmy wiedzieć, że klej silikonowy kondensacyjny z grupy RTV-2 jest używany jako zalewa silikonowa do elementów elektrotechniki i elektroniki, a dodatkowo może być używany jako silikonowy klej wysokotemperaturowy przy produkcji wielkoseryjnej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny