Jak działa klimatyzacja domowa?

Zasada działania domowej klimatyzacji bardzo przypomina specyfikę pracy domowych lodówek. Podstawowymi elementami układu jest skraplacz, parownik, sprężarka, zawór rozprężny oraz wentylator. Tak zwany czynnik roboczy pobiera ciepło z parownika (wysysając je jednocześnie z pomieszczenia) i przekazuje do skraplacza ulokowanego na zewnątrz budynku. Sprężarka oraz zawór rozprężny służą do zmiany stanu skupienia czynnika roboczego (w ciekły bądź gazowy). Z kolei wentylator wymusza obieg powietrza wokół wymiennika ciepła zapewniając skuteczniejszą pracę całego systemu.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że klimatyzator nie tylko chłodzi pomieszczenie, ale także usuwa nadmiar wilgoci. Dzięki temu tworzy korzystny mikroklimat i zapewnia wysoki komfort użytkowania pomieszczeń.

Rodzaje klimatyzatorów do domu lub mieszkania

Klimatyzator stacjonarny monoblokowy – jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie składające się z jednej części. Klimatyzator musi być umieszczony w specjalnym otworze ściennym bądź we wnęce okiennej. Parownik znajduje się w pomieszczeniu, a skraplacz (ulokowany po stronie zewnętrznej) odprowadza ciepło.

Tego typu klimatyzacja domowa charakteryzuje się dużą wydajnością, jednak ich praca może być dość głośna. Jest to jedna z największych wad klimatyzatorów monoblokowych. Hałas z pracujących urządzeń sprawia, że tego typu klimatyzatory nie znalazły szerokiego zastosowania w domach i mieszkaniach. Dodatkową niedogodnością jest fakt, że monoblokowy klimatyzator stacjonarny powinien być przewidziany już na etapie budowy domu (nie zaleca się jego montażu w niewielkich mieszkaniach). W przeciwnym wypadku jego instalacja będzie wymagała gruntownych przeróbek włącznie z koniecznością przekucia ściany w celu odprowadzenia ciepłego powietrza.

Klimatyzator stacjonarny typu split – to znacznie bardziej popularne i komfortowe rozwiązanie problemu klimatyzacji domowej się z dwóch lub więcej części. Jednostka wewnętrzna zapewnia wysoką wydajność i cichą pracę. Wymaga montażu przeprowadzonego przez doświadczonych fachowców, jednak świetnie sprawdza się zarówno w większych jak i małych pomieszczeniach. Dzięki wyprowadzeniu skraplacza na zewnątrz urządzenie jest znacznie bardziej ciche niż jego monoblokowe odpowiedniki.

Klimatyzatory split z wyższej półki cenowej mają konstrukcję modułową (tzw. multisplit) i można je stosować w kilku pomieszczeniach. Wysoka wydajność sprawiła, że coraz więcej osób montuje ten typ klimatyzacji w swoich domach. Producenci oferują coraz bardziej zaawansowane modele wyposażane w funkcje sterowania pilotem, możliwość dogrzewania pomieszczeń w sezonie zimowym itp. Dzięki temu klimatyzatory stacjonarne typu Split mogą być rozwiązaniem skierowanym do najbardziej wymagających użytkowników.

Klimatyzator przenośny monoblokowy – to jedna z najprostszych, a przy tym najtańszych wersji klimatyzacji przeznaczonej do użytku domowego na rynku. Charakteryzuje się łatwością montażu oraz wysoką uniwersalnością. Nie wymaga wykonywania skomplikowanych remontów, kucia ścian, ani żadnych innych przeróbek (dzięki temu do jego montażu nie potrzebujemy zgody właściciela budynku, ani administracji).

Klimatyzatory przenośne świetnie sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach i pojedynczych pomieszczeniach budynków jednorodzinnych. Wystarczy umiejscowić je bezpośrednio przy oknie i przeciągnąć rurę odprowadzającą ciepłe powietrze. Największą wadą tego rozwiązania pozostaje niska wydajność klimatyzacji (oczywiśie związana z koniecznością stałego uchylenia okna).

Co gorsza, tańsze modele charakteryzują się także głośną pracą i dużymi gabarytami. Zazwyczaj zostają wyposażone w pojedynczą rurę, która pobiera ogrzane powietrze z domu i odprowadza je na zewnątrz. Efektem takiego działania jest wytworzenie podciśnienia w pomieszczeniu. Droższe i lepsze klimatyzatory przenośne posiadają już dwie rury (zazwyczaj jedna rura znajduje się we wnętrzu drugiej, dzięki czemu nie mamy problemów z ich montażem). Klimatyzatory dwururowe nie wytwarzają podciśnienia w pomieszczeniu i zapewniają bardziej wydajną pracę.

Czyste powietrze w Twoim domu - polecane oczyszczacze powietrza

Osoby zastanawiające się nad zakupem monoblokowych klimatyzatorów przenośnych powinny zwrócić uwagę na hałas wytwarzany przez klimatyzację. Praca takiego klimatyzatora będzie dobrze słyszalna, co może zmniejszyć komfort użytkowania pomieszczenia.

Klimatyzacja do domu to nie jest zbyt duży koszt. Ceny potrafią być dość wysokie, ale warto, by utrzymać w mieszkaniu odpowiednią temperaturę.
Klimatyzacja do domu i mieszkania – przegląd produktów, cen i kosztów użytkowania

Klimatyzator przenośny split – składa się z dwóch przenośnych elementów (jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej). Jednostka zewnętrzna zostaje umieszczona poza pomieszczeniem, co gwarantuje cichszą pracę całego systemu. Klimatyzator przenośny typu split nie różni się zbytnio od urządzeń stacjonarnych. Zazwyczaj posiada mniejsze rozmiary, które umożliwiają przenoszenie z miejsca na miejsce. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest mała średnica rury łączącej obie jednostki. Dzięki temu możemy uchylić okno jedynie w najmniejszym zakresie, co przekłada się na zwiększenie wydajności klimatyzacji. Warto jednak pamiętać, ze jednostka zewnętrzna wymaga stabilnego podłoża. Nie możemy umieścić jej na piętrze pozbawionym balkonu czy tarasu. Jest to jedna z największych wad tego rozwiązania, która zmniejsza możliwości użytkowe urządzenia.

A może tani klimator domowy?

Klimatory zwane także klimatyzerami są jednymi z najtańszych i najprostszych urządzeń chłodniczych. Nie wymagają montażu żadnych rur ani odprowadzania ciepła na zewnętrz budynku. Tego typu urządzenia składają się ze zwykłego wentylatora oraz specjalnego zbiornika napełnianego czynnikiem chłodniczym (najczęściej jest to zwykła woda, jednak lepsze efekty dają kostki lodu).

Czynnik chłodniczy odbiera ciepło biegnące przez wentylator i ulega odparowaniu. Efektem jest niewielkie obniżenie temperatury wokół klimatyzera. Ta metoda chłodzenia jest bardzo mało wydajna i nie może być porównywana z normalnymi klimatyzatorami, jednak nadaje się do doraźnego użytku w niewielkich mieszkaniach. Klimator nabędziemy za kilkadziesiąt do kilkuset złotych. Jego praca nie jest zbyt kosztowana, bowiem urządzenie wymaga jedynie zasilenia wentylatora. Niestety woda bądź lód podnoszą wilgotność w pomieszczeniu. Większa wilgotność powietrza wzmaga uczucie gorąca i utrudnia odprowadzenie potu. Dlatego klimatyzery są mało wydajne. Ich zakup polecamy jedynie w przypadku, gdy w pomieszczeniu (z różnych przyczyn) nie można zamontować bardziej wydajnego klimatyzatora.

Ile kosztuje klimatyzacja?

Najtańsze w zakupie są klimatyzatory przenośne typu split. Możemy je nabyć nawet w większych marketach budowlanych. Ceny urządzeń o niewysokiej mocy chłodniczej (do 3,5 kW) rozpoczynają się już od 800 zł. Jednak za bardziej wydajne i lepszej jakości klimatyzatory przenośne trzeba zapłacić powyżej 1 200 – 3 000 zł. Ich montaż jest dość prosty i możemy wykonać go samodzielnie nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów, stając się w ten sposób właścicielami klimatyzacji domowej.

Stacjonarne klimatyzatory typu Split będą nieco większym wydatkiem. Minimalna cena zakupu dobrej jakości urządzenia o mocy nieprzekraczającej 3,5 kW to 1 500 zł. Warto jednak zaznaczyć, że klimatyzatory o większej mocy chłodniczej będą kosztowały ponad 2 500 zł. Ceny urządzeń z górnej półki cenowej niejednokrotnie dochodzą do 6 000 zł. Dodatkowym wydatkiem stanie się montaż urządzenia. Za zatrudnienie certyfikowanych instalatorów zapłacimy od 1 000 zł w górę. Ostateczna cena montażu zależy od stopnia skomplikowania instalacji.

Niektórzy inwestorzy interesują się klimatyzatorami monoblokowymi. Powodem owego zainteresowania jest atrakcyjna cena zakupu. Za urządzenie zdolne do chłodzenia pomieszczenia o powierzchni do 25 m2 zapłacimy ok. 1 000 zł. Klimatyzatory o większej mocy będą kosztowały ponad 1 500 zł. Ich montaż pochłonie przynajmniej 500 zł.

Koszty użytkowania klimatyzacji w domu i mieszkaniu?

Koszt codziennego użytkowania klimatyzacji nie jest mały, dlatego warto sprawdzić go jeszcze przed dokonaniem zakupu. Zwróćmy tu szczególną uwagę na współczynnik COP. Jest to stosunek mocy chłodniczej do mocy pobieranej przez klimatyzator. Wartość współczynnika COP powinna być jak najwyższa (z reguły wynosi 3). Im wartość współczynnika jest niższa, tym koszty użytkowania klimatyzatora będą wyższe.

Przykładowa kalkulacja kosztów korzystania z klimatyzacji

Zakładamy, że klimatyzator będzie schładzał jedno pomieszczenie o powierzchni 20 m2. Moc urządzenia to 3,5 kW. Koszt pracy będzie wynikiem działania

3,5 kW (moc klimatyzatora) / 3 (współczynnik COP) x 0,55 zł/kWh (koszt energii elektrycznej) = 0,64 zł.

Ostateczny wynik naszych obliczeń jest kosztem jednej godziny pracy urządzenia chłodniczego. Załóżmy teraz, że klimatyzator działa 8 godzin dziennie w okresie największych upałów (przez 60 dni w roku). Zatem dzienny koszt klimatyzowania pomieszczenia wyniesie 5,12 zł. W skali całego sezonu (powiedzmy 60 dni) osiągniemy kwotę 307,20 zł. Owa wartość nie wydaje się zbyt wysoka, jednak musimy pamiętać, że klimatyzator działa wyłącznie w jednym pomieszczeniu. Koszt klimatyzowania całego mieszkania bądź domu będzie wyższy adekwatnie do metrażu pomieszczeń.Wiodący producenci klimatyzacji domowej

Na rynku znajdziemy wielu godnych uwagi producentów klimatyzatorów. Bardzo dobrą opinią cieszą się produkty firmy Fuji Electric, LG, AEG, Desa oraz Zibro. Dobrymi producentami są także Munters, Olimpia, Sharp, Honeywell, Aqua-Air, Elta, MPM, Remko oraz Saunier. Oferta owych producentów jest dość szeroka i każdy może dopasować klimatyzator do własnych potrzeb. Czasem zdarza się, że produkty poszczególnych producentów różnią się od siebie jedynie ceną, wyglądem i nazwą. Dlatego w pierwszej kolejności warto zwracać uwagę na wszystkie parametry techniczne, a także okres gwarancyjny. Marka odgrywa dopiero drugorzędną rolę.

O czym jeszcze warto pamiętać kupując do domu klimatyzację?

Komfort użytkowania pomieszczenia zapewnimy sobie jedynie przed dobór klimatyzatora o odpowiedniej mocy chłodniczej. Aby ustalić moc chłodniczą należy określić kubaturę pomieszczeń, wielkość okien, grubość i specyfikę ścian, a także nasłonecznienie pomieszczenia.

Pamiętajmy też, że pomieszczenia na poddaszu użytkowym wymagają ok. 30 % większej mocy chłodniczej. Jest to związane z ich silniejszym nagrzewaniem. Obliczanie optymalnej mocy chłodniczej możemy wykonać samodzielnie. Jednak większość firm sprzedających klimatyzatory może wykonać owe obliczenia za nas. Warto odwiedzić przynajmniej kilka punktów sprzedaży, zapoznać się z ich ofertą handlową i praktycznymi sugestiami. Dzięki temu zdobędziemy praktyczną wiedzę, która pomoże nam w dokonaniu najwłaściwszego wyboru.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny