Ile kosztuje klimatyzacja w domu i mieszkaniu?

Klimatyzacja jest bardzo dobrym sposobem na zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach we wnętrzach domów jednorodzinnych, jak również w przypadku mieszkania w bloku. Nadmierne, letnie upały mogą powodować uczucie ospałości oraz wprawiać w złe samopoczucie, dlatego systemy klimatyzatorów są bardzo przydatne i znacznie podnoszą komfort użytkowania pomieszczeń. Co więcej, w zimie klimatyzacja nadaje się też do ogrzewania (a właściwie dogrzewania) poszczególnych pomieszczeń. Jest też zwykle tańsza, niż kompletna wentylacja mechaniczna z pompą ciepła. Zobacz, ile kosztuje klimatyzacja w domu i mieszkaniu w bloku!

Przygotowujesz się do budowy domu? A może chcesz wyremontować mieszkanie? Wypełnij ten formularz i otrzymaj oferty od firm budowlanych.

Klimatyzacja w domu i mieszkaniu

Jak działa klimatyzator?

Klimatyzator działa podobnie jak lodówka. Składa się z:

 • parownika
 • skraplacza
 • wentylatorów
 • sprężarki
 • zaworu rozprężnego

Czynnik chłodzący klimatyzatora krąży pomiędzy parownikiem i skraplaczem. W tym pierwszym odbierane jest ciepło z pomieszczenia, następnie chłodne powietrze transportowane jest do skraplacza, który oddaje je do pomieszczenia.

Zawór rozprężny i sprężarka są odpowiedzialne za przejście czynnika chłodzącego w fazę ciekłą lub gazową. Aby zaszedł proces parowania, z pomieszczenia odbierane jest ciepło, a podczas procesu skraplania jest ono wydzielane poza budynek. W klimatyzatorach SPLIT elementy powodujące najwięcej hałasu, czyli skraplacz, sprężarka i zawór zostają wyprowadzone do jednostki zewnętrznej. W pomieszczeniu pozostają tylko parownik i wentylator.

Ile kosztuje klimatyzacja w domu i mieszkaniu? 2

Zakup i montaż klimatyzacji - koszty

Pierwszym kosztem jaki musimy ponieść jest zakup klimatyzatora wraz z niezbędnym do tego osprzętem. Podstawowe urządzenia typu split o mocy chłodniczej w granicach 3,5kW kosztują 1500 - 2500 zł (doskonale sprawdzą się w pomieszczeniu o powierzchni 25m2). Nie mniej w ofertach dużych sieci handlowych można znaleźć urządzenia o dużo większej mocy (ponad 5kW) w podobnej cenie (2200 zł za 5,1 kW mocy). Bardziej profesjonalne urządzenia (na przykład klimatyzatory typu multisplit (czytaj o nich poniżej) umożliwiające jednoczesne chłodzenie kilku pomieszczeń to już wydatek na poziomie przynajmniej 4000 zł.

Warto również wspomnieć o najtańszych urządzeniach, dostępnych już poniżej 1000 zł. Takie urządzenia znajdują się w ofercie części polskich marketów budowlanych oraz w sklepach internetowych. Ich moc jest jednak znacząco niższa, niż klimatyzatorów ze średniej półki cenowej (max 2000 W), co sprawia, że nadają się do chłodzenia tylko bardzo małych pomieszczeń.

Jest jeszcze jedna, mało popularna kategoria urządzeń - klimatyzery. Klimatyzer to urządzenie, które chłodzi powietrze, ale nie stwarza konieczności odprowadzenia go na zewnątrz. Urządzenia te kosztują niewiele - ponizej 500 zł. Klimatyzer ma jednak dwie duże wady. Po pierwsze klimatyzery są bardzo mało efektywne, moc chłodzenia jest niska w porównaniu do klimatyzatorów. Po drugie - klimatyzer jako "paliwa" używa lodu bądź zimnej wody. Chłodzenie odbywa się poprzez przepuszczenie ciepłego powietrza poprzez ekran nawilżony zimną wodą lub lodem.

Ile kosztuje klimatyzacja w domu i mieszkaniu? 3

Niestety o ile stałe doprowadzenie w miarę zimnej wody jest jeszcze możliwe, o tyle chyba nikt nie wyobraża sobie stałego uzupełniania kostek lodu. Warto również wspomnieć, że woda w klimatyzatorze w dużym stopniu paruje, zwiększając wilgotność w całym pomieszczeniu. W warunkach powiększonej wilgotności nasz organizm ma większy problem z oddawaniem ciepła, pot nie wysycha tak łatwo na naszej skórze. W praktyce więc klimatyzer niewiele pomaga i nie działa lepiej, niż zwykły wentylator.

Montaż klimatyzatora typu split można przeprowadzić samodzielnie, wystarczy jedynie dokupić rurki chłodnicze, kable elektryczne, korytko maskujące oraz izolację.  Montaż klimatyzatora bardziej skomplikowanego - typu Split oraz typu kompakt może wymagać wynajęcia specjalnej ekipy. Montaż klimatyzacji na stałe kosztuje około 1000-1500 zł i obejmuje zakup wszystkich potrzebnych materiałów.

Na rynku dostępne są też klimatyzatory przenośne monoblokowe. Klimatyzator przenośny można nabyć już za 1000 zł. Mają zwykle moc od 2 do 3,5 kW. Problemem w tego typu urządzeniach jest jednak konieczność wyprowadzenia ciepłego powietrza na zewnątrz. Zwykle odbywa się ono przez rurę harmonijkową o średnicy 12-15 cm.Nie wygląda to specjalnie estetycznie, a co więcej jest mało efektywne, gdyż jeżeli otworzymy na przykład okno w celu wyprowadzenia gorącego powietrza, automatycznie rozszczelnimy pomieszczenie. Z jednej strony klimatyzator przenośny będzie chłodził powietrze wewnątrz, a z drugiej przez otwarte okno pomieszczenie będzie permanentnie nagrzewane. Jest to więc bardzo słabe rozwiązanie pod kątem efektywności energetycznej.

Należy jednak pamiętać, że koszty instalacji klimatyzatora przenośnego są zazwyczaj niższe, niż roczne koszty jego użytkowania. Kliknij tu, aby dowiedzieć się więcej o kosztach użytkowania klimatyzatora.

Advertisement

Podstawowe typy klimatyzatorów:

 • Klimatyzatory monoblokowe - obie części klimatyzatora zamknięte są w jednej obudowie umieszczanej wewnątrz pomieszczenia. Do odprowadzania gorącego powietrza na zewnątrz służy rura harmonijkowa, która ma 12-13 cm średnicy. Z tego klimatyzatora można korzystać tylko w pomieszczeniu, w którym istnieje możliwość wystawienia rury na zewnątrz. Rura ta może też zostać podłączona do kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu, ale w przypadku, gdy jest wyciąg mechaniczny. Rura ta może być również wyprowadzona na zewnątrz poprzez wykonany w ścianie otwór. Podłączenie rury do urządzenia jest niezbędne do prawidłowego działania urządzenia.
 • Klimatyzatory typu Split – obie części klimatyzatora są rozdzielone. Klimatyzatory typu split różnią się od monoblokowych obecnością jednostki zewnętrznej połączonej z jednostką wewnętrzną za pomocą elastycznych przewodów freonowych. Jednostka zewnętrzna wystawiana jest poza budynek (najczęściej na balkonie lub przymocowywana do zewnętrznej ściany - klimatyzator ścienny). Można oczywiście umieścić tą jednostkę w sąsiednim pokoju, niestety efektem będzie jego dodatkowe nagrzewanie w ramach schładzania pierwszego pomieszczenia. Przewód freonowy w tego typu klimatyzatorach ma mniejszą średnicę niż przewody w klimatyzatorach monoblokowych. W przewodzie freonowym płynie czynnik chłodniczy do jednostki zewnętrznej, dzięki czemu możliwe jest odprowadzenie na zewnątrz ciepła pobranego z chłodzonego pomieszczenia. Warunkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania klimatyzatorów przenośnych tego typu jest umieszczenie jednostki zewnętrznej poza chłodzonym pomieszczeniem, czyli w przypadku domu - w ogrodzie, a w przypadku mieszkania w bloku - najczęściej na balkonie lub na elewacji bloku.
 • Klimatyzatory typu Multi-Split – wyglądają tak samo jak konstrukcje typu Split, jednak do jednej sprężarki można podłączyć większą ilość parowników. Jest to dobre rozwiązanie dla osób planujących rozmieszczenie klimatyzacji w wielu pomieszczeniach.
 • Klimatyzatory typu Kompakt – w tym przypadku parownik i sprężarka są ze sobą połączone na stałe. Jest to rozwiązanie dedykowane do pomieszczeń, w których nie byłoby wystarczająco dużo miejsca na zamontowanie konstrukcji typu Split.

Klimatyzacja domowa lub w mieszkaniu w bloku - czy warto za nią zapłacić?

Jak widać, klimatyzacja domowa lub w mieszkaniu w bloku to niemały wydatek. Montaż klimatyzatora wraz z kosztami zakupu może oscylować w okolicach 2-5 tys. zł (najdroższy może być klimatyzator ścienny typu multi-split, który jednak może obsługiwać kilka pomieszczeń). Klima może być nieco tańsza, jeżeli montaż klimatyzacji przeprowadzimy samodzielnie, ale zwłaszcza w przypadku droższych urządzeń nie jest to wskazane. Co więcej, koszty użytkowania klimatyzacji mogą być bardzo wysokie - nawet na poziomie 2-3 tysięcy złotych rocznie za urządzenie (oczywiście przy umiarkowanym użytkowaniu koszty energii elektrycznej będą znacznie niższe - poniżej 1000 zł). Warto tu też zauważyć, że montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku będzie się zwykle wiązał z niższymi kosztami użytkowania z uwagi na mniejszą powierzchnię samej nieruchomości.

Z drugiej strony w pomieszczeniach z zamontowaną klimatyzacją nawet w upalne dni będzie panowała przyjemna temperatura. W takiej temperaturze lepiej wypoczywamy, możemy się ochłodzić po żarze, który panuje na zewnątrz.

Ocena: 4,4/5 (głosów 8)
, aktualizacja 23 czerwca 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze (12)
 • 24 lutego 2016 06:02 - Krist napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Moim zdaniem warto mieć klimatyzację w domu. Ja mam od zeszłego lata, kiedy to zdenerwowało mnie funkcjonowanie w domu narażonym na 30 i więcej stopni ciepła. Mamy klimatyzację od puchlodzi od tej pory nawet 40-stopniowe lat mi nie straszne ;)

  • 03 marca 2016 03:03 - gerdan1 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

   Dobra klimka to podstawa ;] jak ktoś pracuję w biurze w domu to zbawienie, sama prawda. Zainwestowałem w KlimaVip plus kilak wentylatorów i latem można funkcjonować.

 • 16 marca 2016 02:03 - Botinka napisał(a) ocena: -5 głosowało: 5

  Mam w domu zamontowany klimatyzator od firmy Klimatplus i jestem niego bardzo zadowolona. Działa sprawnie, nie mam z nią żadnych problemów ;)

 • 23 czerwca 2016 10:06 - JanekInstalator napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Wbrew pozorom klimatyzacja w domu nie jest droga. Przy doborze klimatyzacji warto skorzystać z porad doświadczonego instalatora. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną, cichą pracę i no i cenę klimatyzatora. Osobiście zainwestowałbym w domu japońskie klimatyzatory. Przystępna cena i jak na Japończyków zaawansowana technologia.

 • 30 czerwca 2016 04:06 - Botinka napisał(a) ocena: -6 głosowało: 6

  Sprawdź Klimatplus. Mają dobrej jakości klimatyzatory, świetnie się sprawdzają nie tylko w upały

 • 19 lipca 2016 04:07 - danny503 napisał(a) ocena: -3 głosowało: 3

  A jak jesteś z mazowsza to też polecę klima-t
  Kupowałem tam klimatyzatory do swojego sklepu i w umowie kupna gwarancja 5 lat i serwis gwarantowany darmowo.

  Pozdrawiam

 • 30 października 2017 09:10 - Globalo napisał(a) ocena: -2 głosowało: 2

  Czasem wydaje mi się, że wystarczy tak naprawdę dobry okap i wentylacja i po problemie z klimatyzacją :)

 • 08 stycznia 2018 05:01 - Marcek napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Miałem nie lada problem ze swoim klimatyzator jak przyszło do zamontowania go. Nie chciałem wzywać za bardzo fachowców, szczególnie że żona trochę mnie podpuściła. Poszperałem trochę w internecie i natknąłem się na tego typu artykuł. strefaklimatyzacji.pl/baza-wiedzy/artykuly/zasady-poprawnego-montazu-klimatyzatora,5.html

 • 23 lutego 2018 10:02 - strzygakarolina napisał(a) ocena: -5 głosowało: 5

  Kupiłam z mężem klimatyzator w firmie arctic-klimat.pl dwa lata temu, do tej pory nie mieliśmy z nim żadnych problemów a inwestycję w klimatyzator uważamy za bardzo opłacalną.

 • 21 marca 2019 10:03 - ~Andrzej napisał(a) ocena: -2 głosowało: 2

  Polecam klimamika.pl bardzo fajny serwis gdzie można kupić sprzęt od wielu producentów.

 • 17 kwietnia 2019 09:04 - ~Bronisław napisał(a) ocena: -1 głosowało: 3

  Ja założyłem klimatyzację w tamtym roku, lato było tak upalne a w domku chłodek. Montaż klimatyzacji wykonywała mi firma xelektronik.pl z całego serca polecam jeśli ktoś z okolic Bytomia czy Śląska chce sobie zamontować klimatyzator.

 • 26 maja 2019 10:05 - ~Rafał napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  Witam, Pamiętajmy tylko o jednym zdrowa klimatyzacja to czysta klimatyzacja, kolejna sprawa to to że ustawodawca nakłada na nas obowiązek dbania o nasz system klimatyzacji ze względu na gaz znajdujący się w układzie, który przy rozszczelnieniu naszego klimatyzatora szkodzi dla naszej atmosfery, ale i dla naszego zdrowia, w domu czyścimy klimatyzację min 1 raz w roku, ale dobrze by było przed i po sezonie, w biurach i firmach min 2 razy w roku, a w miejscach w których jest duży przepust ludzi lub są palone papierosy śmiało można wzywać technika co 3 miesiące, w miejscach takich jak kasyna gdzie palą papierosy co 2 miesiące, mówie to z doświadczenia po 10 latach jako instalator ,

  Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu w razie pytań
  klimatyzacji.eu

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij