Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza: w jaki sposób działa?
Nowoczesne klimatyzatory przenośne oraz klimatyzatory stacjonarne umożliwiają swoim użytkownikom nie tylko chłodzenie powietrza w trakcie, coraz częściej pojawiąjących się, upałów oraz dogrzewanie pomieszczeń w zimie czy w okresach przejściowych. Chociaż chłodzenie i grzanie to główne zadanie systemów klimatyzacyjnych stosowanych w budownictwie mieszkalnym i komercyjnym, to każdy dobrej klasy klimatyzator oferuje także możliwość osuszania powietrza, a coraz większą popularność wśród inwestorów zdobywają także klimatyzatory z funkcją oczyszczania powietrza.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Skąd rosnąca popularność systemów chłodzenia z oczyszczaczem powietrza?
- Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza – w jakie rodzaje filtrów może być zaopatrzony?
- Techniczne rozwiązania poprawiające jakość powietrza.
- Jak działa klimatyzator z oczyszczaczem powietrza?
- Klimatyzator który oczyszcza powietrze – dlaczego warto?
- Klimatyzator przenośny czy klimatyzator ścienny z oczyszczaczem powietrza?
- Czy klimatyzator z oczyszczaczem powietrza jest droższy od zwykłego klimatyzatora?
- Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza: podsumowanie
Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza działa dokładnie w taki sam sposób, w jaki działa klimatyzacja stacjonarna lub przenośny klimatyzator nie wyposażony w dodatkowe funkcje oczyszczania powietrza. Chłodzenie i grzanie odbywa się w myśl tych samych procesów przemian termodynamicznych czynnika chłodniczego, krążącego w układzie, a dodatkowa filtracja usuwa zanieczyszczenia z chłodzonego lub ogrzewanego powietrza i sprawia, że czystość powietrza w pomieszczeniu jest niemal tak wysoka, jak w przypadku gdy wykorzystywany jest oddzielny oczyszczacz powietrza. Jeżeli chcesz się dowiedzieć odnośnie klimatyzacji z oczyszczaczem powietrza zapraszamy do odwiedzenia: https://www.ecocomfort.pl/klimatyzacja-z-oczyszczaczem-powietrza/.
Skąd rosnąca popularność systemów chłodzenia z oczyszczaczem powietrza?
Rosnąca popularność systemów chłodzenia wyposażonych w dodatkowe filtry oczyszczające powietrze jest spowodowana nie tylko rosnącą świadomością Polaków dotyczącą zanieczyszczeń występujących w powietrzu, ale przede wszystkim troską o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych. Klimatyzatory z funkcją oczyszczania powietrza, z roku na rok są coraz częściej kupowane, z uwagi na chęć usunięcia z powietrza nieprzyjemnych zapachów, usunięcie z powietrza zanieczyszczeń takich jak powodujące alergie i choroby górnych dróg oddechowych zarodniki pleśni, zarodniki grzybów, pyłki roślin, a także z uwagi na występujące w różnych porach roku w powietrzu cząsteczki smogowe, pyły zawieszone oraz inne mniejsze oraz większe cząstki zanieczyszczeń a także występujące w powietrzu patogeny wirusy i bakterie chorobotwórcze.
Usunięcie szkodliwych zanieczyszczeń za pomocą klimatyzatora z funkcją oczyszczania powietrza możliwe jest dzięki zastosowaniu właściwego filtra, odpowiednio dobranego pod kątem tego, czego inwestor oczekuje, oraz tego jakie zanieczyszczenia są dla inwestora najbardziej uporczywe.
Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza – w jakie rodzaje filtrów może być zaopatrzony?
Klimatyzację z oczyszczaczem powietrza, wybiera każdy, komu zależy na wysokiej jakości powietrza w domu, częstymi klientami i użytkownikami tego typu rozwiązań są również alergicy oraz astmatycy, którzy szczególnie muszą dbać o jakość powietrza jakim oddychają.
Jakie rodzaje filtrów są najczęściej stosowane w systemach chłodzenia z dodatkową funkcją oczyszczania powietrza? Najczęściej na rynku możemy spotkać urządzenia wyposażone w:
- filtr wstępny,
- filtr EPA oraz filtr HEPA,
- filtr elektrostatyczny,
- filtr węglowy,
- filtr katechinowy,
- jonizacja powietrza,
Filtr wstępny
Filtr wstępny jest pierwszym stopniem filtracji w każdym klimatyzatorze, nawet tym bez dodatkowych funkcji oczyszczacza powietrza. Znajduje się pod pokrywą zewnętrzną klimatyzatora i chroni przede wszystkim wymiennikiciepła, znajdujące się wewnątrz klimatyzatora oraz jego wentylator przetłaczający powietrze, wychwytując cząstki większych zanieczyszczeń. W klimatyzatorach wyposażonych w dodatkowe stopnie filtracji pełnią poza tym bardzo ważną rolę jako filtr zatrzymujący większe cząstki zanieczyszczeń, takie jak pyłki, sierść zwierząt czy roztocza kurzu domowego umożliwiając wydajniejszą i dłuższą pracę dokładniejszych filtrów np. filtra węglowego czy filtrów EPA i HEPA. Filtr wstępny należy odkurzać co najmniej raz w miesiącu, aby zachować skuteczność filtracji powietrza oraz zalecany przepływ powietrza przez klimatyzator.
Filtry EPA oraz HEPA
Wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza czyli filtr HEPA i skuteczny cząsteczkowyfiltrpowietrza EPA stanowią już znacznie dokładniejszą formę filtracji powietrza niż filtr wstępny. Oczyszczacz powietrza oraz klimatyzator z oczyszczaczem powietrza z filtrem HEPA lub EPA jest w stanie zatrzymać nawet 99,95% cząsteczek zanieczyszczeń o wielkości nawet 0,3 mikrona, co oznacza że klimatyzatory z filtrem HEPA i EPA skutecznie filtrują pyłki roślin, charakteryzują się niezwykle wysoką skutecznością wychwytywania roztocza kurzu domowego oraz cząstek smogowych takich jak pyły zawieszone PM10, PM2,5 oraz PM1. Klimatyzator wyposażony w filtr HEPA, EPA potrafi również skutecznie oczyszczać powietrze z bakterii i wirusów. Filtry EPA osiągają wydajność w zależności od klasy EPA E10 - 85%, EPA E11 - 95%, EPA E12 - 99,5% natomiast filtry HEPA klasy H13 - 99,95% a H14 - 99,99%.
Filtr węglowy
Filtr węglowy to rodzaj filtra stosowanego do filtracji przede wszystkim zanieczyszczeń gazowych takich jak pochodne benzenu, formaldehydu czy amoniaku. Filtry węglowe pochłaniają także nieprzyjemne zapachy oraz neutralizują niektóre alergeny. Możemy wyróżnić dwa rodzaje stosowanych w klimatyzatorach z oczyszczaczem powietrza filtrów węglowych. Najbardziej popularnym rodzajem jest włóknina filtracyjna klasy G4 oraz klasy M5 z włóknami węglowymi. Taka włóknina filtracyjna nie jest droga, lecz należy ją wymieniać co kilka tygodni w zależności od zużycia. Drugim rodzajem jest wykorzystanie kasety filtracyjnej wyposażonej w zasyp z granulek węgla aktywnego, który z bardzo wysoką skutecznością usuwa z powietrza zanieczyszczenia gazowe i zapachowe oraz alergeny. Filtr węglowy absorbuje także zapachdymutytoniowego oraz niebezpieczne dla zdrowia lotne związki organiczne.
Filtr elektrostatyczny
Włóknina filtra elektrostatycznego charakteryzuje się powierzchnią naładowaną ujemnymi jonami i wykorzystuje zjawisko wzajemnego przyciągania się cząstek o przeciwnych ładunkach elektrycznych. Cząsteczki smogowe i inne cząsteczki zanieczyszczeń charakteryzują się dodatnim ładunkiem elektrycznym, dlatego ujemnie naładowana włóknina filtra elektrostatycznego z łatwością zgodnie z prawami fizyki przechwytuje i wiąże te zanieczyszczenia. Filtr elektrostatyczny należy okresowo czyścić i wypłukiwać z uwagi na wysoką skuteczność wychwytywania zwłaszcza pyłów i kurzu, pamiętając o tym, że zbierające się na elektrodzie filtra zanieczyszczenia wraz ze wzrostem ich ilości będą obniżały efektywność filtracji.
Filtr katechinowy
Filtry katechinowe są nieco rzadziej stosowane w klimatyzatorach ściennych lub innego rodzaju klimatyzatorach stacjonarnych. Częściej wykorzystywane są w klimatyzatorach przenośnych. Właściwości filtra katechinowego są zbliżone do filtrów węglowych, chociaż jego wydajność w porównaniu z nimi jest nieco słabsza. Filtry katechinowe zawierają związki polifenylowe usuwające z przetłaczanego przez nie powietrza nieprzyjemne zapachy. Posiadają również właściwości neutralizujące wirusy i bakterie mogące wystąpić w powietrzu.
Techniczne rozwiązania poprawiające jakość powietrza.
Nowoczesne urządzenia chłodnicze oczyszczające z funkcją oczyszczania powietrza poza różnymi rodzajami filtrów takimi jak filtry hepa, filtry węglowe itp. mogą być wyposażone również w rozwiązania poprawiające jakość przetłaczanego powietrza poprzez jego uzdatnienie za pomocą np. jonizacji powietrza oraz naświetlania promieniami ultrafioletowymi za pośrednictwem lamp UV.
Jonizacja powietrza
Jonizacja polega na sterylizacji przepływającego przez klimatyzator powietrza. Sterylizacja ta polega na wytworzeniu naładowanych ujemnie cząstek. Jonizacja powietrza działa w praktyce podobnie do filtra elektrostatycznego. Wytwarzane przez jonizator naładowane ujemnie cząstki łączą się z naładowanymi dodatnie zanieczyszczeniami ułatwiając ich zatrzymywanie się na filtrze znajdującym się w klimatyzatorze. Przepływ powietrza przez klimatyzator powoduje również dostarczenie ujemnie naładowanych cząstek do pomieszczenia. Jony ujemne, które zostały wprowadzone do pomieszczenia łacząc się z zanieczyszczeniami powodują ich opadanie na meble lub powierzchnię podłóg przez co możliwe jest ich usunięcie np. podczas dezynfekcji powierzchni mebli i podłóg w pokoju. Jony ujemnie szczególnie dobrze łączą się z takimi zanieczyszczeniami jak: bakterie, wirusy, roztocza kurzu domowego, pyłki roślin.
Systemy klimatyzacyjne wyposażone w urządzenia jonizujące powietrze polecane są głównie dla alergików oraz osób szczególnie narażonych na choroby górnych dróg oddechowych: dzieci oraz osób starszych
Lampy UV
Niektóre klimatyzatory mogą być wyposażone również w lampy lub diody emitujące promieniowanie ultrafioletowe. Jest to dodatkowy stopień filtracji powietrza przepływającego przez klimatyzator. Nie jest to typowy filtr usuwający zanieczyszczenia z powietrza, ponieważ głównie celem emisji promieniowania ultrafioletowego wewnątrz klimatyzatora jest zabezpieczenie powierzchni wymiennika parownika, wentylatora oraz innych powierzchni urządzenia przed namnażaniem się bakterii, pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów. Lampa UV pozwala zachować w czystości i sterylności klimatyzator.
Jak działa klimatyzator z oczyszczaczem powietrza?
Klimatyzator posiadający funkcje oczyszczania przepływającego powietrza działa dokładnie tak samo jak standardowa klimatyzacja, która nie posiada dodatkowych stopni filtracji przepływającego powietrza. Zasada ta dotyczy zarówno klimatyzatora przenośnego jak i klimatyzatora stacjonarnego. Jak każdy typowy układ chłodniczy, system klim tyzacji z dodatkowymi filtrami wyposażony jest w parownik, sprężarkę, skraplacz oraz zawór rozprężny. Działanie takiej klimatyzacji opiera się na zasadzie obiegu termodynamicznego czynnika chłodniczego w trakcie pracy którego w parowniku jednostki wewnętrznej dochodzi do odparowania czynnika chłodniczego i poboru ciepła z przepływającego przez klimatyzator powietrza, a odparowany i ogrzany czynnik trafia do sprężarki w której zostaje podniesione jego ciśnienie i temperatura. Sprężarka, która jednocześnie napędza przepływ czynnika chłodniczego w układzie chłodzenia transportuje go do skraplacza jednostki zewnętrznej gdzie dochodzi do ochłodzenia i skroplenia czynnika. W następnym kroku czynnik termodynamiczny w zaworze rozprężnym obniża swoje ciśnienie i temperaturę i jest ponownie podawany do parownika.
Różnica pomiędzy pracą standardowej klimatyzacji, a pracą klimatyzacji z oczyszczaczem powietrza polega na dodatkowej filtracji powietrza przepływającego przez jednostkę wewnętrzną lub klimatyzator przenośny z oczyszczaczem powietrza. Klimatyzatory wyposażone w funkcję oczyszczania przepływającego powietrza posiadają z reguły wentylator o mocniejszym sprężu dyspozycyjnym ponieważ zwiększone opory pracy jednostki wewnętrznej wymagają tego, aby zachować odpowiedni zadany przepływ powietrza, a dodatkowy filtry nie zmniejszały przepływu powietrza przez wymiennik klimatyzatora.
Klimatyzator który oczyszcza powietrze – dlaczego warto?
Zastanawiasz się czy warto wyposażyć swój dom lub mieszkanie w klimatyzację z oczyszczaczem powietrza? Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza gwarantuje szereg korzyści, które docenią nie tylko alergicy, ale każdy kto dba o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych. Jakie korzyści gwarantuje wykorzystanie systemu klimatyzacji z oczyszczaczem powietrza? Bez względu na to, czy inwestor zdecyduje się na wybór klimatyzatora przenośnego, czy stacjonarnego który oczyszcza powietrze, zalet tego typu rozwiązania jest wiele. Przedstawimy pokrótce kilka z nich.
Czyste powietrze w Twoim domu
Funkcja oczyszczania, jaką posiadają klimatyzatory wyposażone w dodatkowe filtry powietrza, gwarantują czyste powietrze, pozbawione szkodliwych cząsteczek zanieczyszczeń takich jak pyły smogowe, roztocza, alergeny, bakterie i wirusy gwarantują poprawę komfortu oraz zdrowia mieszkańców.
Regulowana temperatura i komfort
Klimatyzator z funkcją oczyszczania zapewnia przepływ powietrza, które jest nie tylko przefiltrowane i zdrowe ale także przyjemnie chłodne w lecie lub ciepłe w okresach niskich temperatur na zewnątrz. Moc chłodnicza klimatyzatorów z oczyszczaniem powietrza wyposażonych w filtr HEPA, jonizatorem, filtrem węglowym nie odbiega od mocy chłodniczej systemów które nie są wyposażone w oczyszczacze powietrza co zapewnia także możliwość dokładnego zaprogramowania temperatury w pomieszczeniu, w którym pracuje instalacja.
Oszczędność energii
Funkcja oczyszczania powietrza nie musi oznaczać większych kosztów związanych ze zwiększonym poborem energii elektrycznej przez klimatyzator wyposażony w oczyszczacz powietrza. Klimatyzator przenośny czy klimatyzator stacjonarny mogący zastąpić oczyszczacz powietrza jako osobne urządzenie w praktyce nie zużywa zauważalnie więcej energii elektrycznej, a możliwość wykorzystania systemu chłodzenia do oczyszczania powietrza powoduje oszczędność energii przez wykorzystanie jednego urządzenia spełniającego zadania dwóch: klimatyzatora i oczyszczacza powietrza.
Klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza - wiele urządzeń w jednym
Oczyszczanie powietrza to tak naprawdę tylko jedna z wielu funkcji, jakie zapewnia wykorzystanie systemu chłodzenia z oczyszczaczem powietrza. Klimatyzator, który oczyszcza powietrze może dokładnie tak samo jak klimatyzacja split czy zwykła klimatyzacja przenośna, ogrzewać , chłodzić i osuszać powietrze w pomieszczeniu, w którym pracuje. Może skutecznie pracować także w trybie wentylatora i jednocześnie oczyszczać powietrze.
Klimatyzator przenośny czy klimatyzator ścienny z oczyszczaczem powietrza?
Wybór pomiędzy klimatyzatorem przenośnym, a klimatyzatorem ściennym czy innym rodzajem klimatyzacji stacjonarnej zależy oczywiście od preferencji inwestora, ale także od tego kiedy decyduje sią na zakup klimatyzacji z oczyszczaczem. Montaż klimatyzacji ściennej wymaga wykonania instalacji freonowej, łączącej agregat zewnętrzny z jednostką wewnętrzną, dlatego jej montaż najlepiej wykonać na etapie budowy domu, wykańczania mieszkania lub planując remont. Klimatyzatory przenośne z uwagi na swój charakter pracy i fakt, że są to urządzenia monoblokowe, nie wymagają wykonania żadnych dodatkowych instalacji i można je swobodnie przenosić pomiędzy pomieszczeniami, które w danej chwili wymagają chłodzenia, grzania lub poprawy jakości powietrza. Klimatyzatory przenoście często również wykorzystywane są przez właścicieli przyczep campingowych, a ich możliwość wykorzystania jako urządzenia oczyszczającego powietrze zwłaszcza z pyłków roślin doceniają wszyscy wielbiciele karawaningu.
Moc chłodnicza nowoczesnych systemów chłodzenia zarówno stacjonarnych, jak i przenośnych wyposażonych w oczyszczacz powietrza wcale nie odbiega od standardowych systemów klimatyzacyjnych dlatego to doskonałe urządzenia zarówno do chłodzenia jak i oczyszczania powietrza.
Czy klimatyzator z oczyszczaczem powietrza jest droższy od zwykłego klimatyzatora?
Ceny klimatyzatorów z oczyszczaczem powietrza są nieco wyższe od tych nie wyposażonych w taką możliwość. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że zakup jednego urządzenia, które z pełnym powodzeniem łączy w sobie zarówno możliwość chłodzenia, grzania, osuszania oraz oczyszczania powietrza okazuje się, że koszt zakupu i instalacji takiego klimatyzatora jest niższy niż koszt zakupu oddzielnych urządzeń umożliwiających realizacje tego typu zadań.
Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza: podsumowanie
Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza to przede wszystkim doskonałe rozwiązanie dla astmatyków oraz alergików jednak zalety stosowania tego typu urządzenia docenią wszyscy mieszkańcy domu, czy mieszkania, w którym zainstalowany jest taki klimatyzator. Klimatyzator z funkcją oczyszczania bez względu na to, czy wyposażony w filtr HEPA cechujący się doskonałą filtracją pyłów i drobnoustrojów, filtr węglowy neutralizujący szkodliwe gazy i zapachy, czy inne rodzaje filtrów jest nie tylko odpowiedzią na zapewnienie w domu powietrza o jak najwyższej jakości i czystości. Z uwagi na to, że moc chłodnicza tych urządzeń nie odbiega od mocy standardowych klimatyzatorów, są one w stanie bez problemu szybko usunąć gorące powietrze i zapewnić optymalny komfort termiczny mieszkańców, a w razie potrzeby w okresie grzewczym potrafią szybko dogrzać powietrze do zadanej temperatury. Bez względu na to, czy inwestor zdecyduje się na klimatyzatory przenośne, czy na klimatyzatory split wyposażone w oczyszczacze powietrza należy pamiętać o tym, że najważniejszy jest optymalny dobór tego typu urządzenia zwłaszcza pod kątem jego wydajności charakteryzującego przepływ powietrza, oraz moc chłodnicza która musi być odpowiednia do wielkości i kubatury obsługiwanego pomieszczenia.