Rodzaje klimatyzatorów oraz ich funkcje

Przed wyborem klimatyzatora należy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań. Przede wszystkim trzeba sprecyzować swoje oczekiwania względem funkcji tego urządzenia. Ponadto należy dokonać wyboru rodzaju klimatyzatora - istnieje bowiem kilka różnych rodzajów tego typu urządzeń.Warto również policzyć oczekiwane koszty korzystania z klimatyzacji w skali roku. Tu pomocny będzie ten artykuł opisujący koszty korzystania z klimatyzacji w domku jednorodzinnym.

Klimatyzator w naszej strefie klimatycznej może wydawać się zbędnym wydatkiem, lecz nie do końca jest to prawdą. Posiadając klimatyzator w domu będziemy mogli utrzymywać w pomieszczeniach stałą temperaturę, co nie pozostaje bez wpływu na ogólne samopoczucie mieszkańców oraz zwykłą prozaiczną wygodę.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów klimatyzatorów. Jednym z nich jest klimatyzator przenośny. Klimatyzator przenośny posiada niewątpliwą zaletę - można go ustawić w dowolnym miejscu przy uchylonym oknie. Ciepłe powietrze z wnętrza jest odprowadzane za pomocą rury na zewnątrz. Klimatyzator przenośny nie jest jednak cichym urządzeniem, co z pewnością może przeszkadzać osobom przebywającym w jego sąsiedztwie. Dodatkowo jest zazwyczaj mało wydajny.

Klimatyzator przenośny należy do grupy tak zwanych klimatyzatorów monoblokowych. Moc chłodnicza klimatyzatora tego typu bywa bardzo różnorodna w zależności od producenta urządzenia.

W swoim zupełnie podstawowym zakresie klimatyzator przenośny to urządzenie chłodzące powietrze w pomieszczeniu. Jednak w sprzedaży są również klimatyzatory z tego rodzaju, które mają dodatkowe funkcje. Bywają na rynku modele 2w1 a nawet 4w1, które oprócz funkcji chłodzenia mają opcje grzania, osuszania oraz wentylacji.

Polecane klimatyzatory - sprawdź promocje!

Klimatyzatory ścienne występują albo jako klimatyzatory typu split czy multi split lub jako klimatyzatory monoblokowe. Monoblokowa klimatyzacja ścienna jest montowana na stałe. Część urządzenia musi znajdować się na zewnątrz budynku aby umożliwiać odprowadzanie ciepła ze skraplacza. Klimatyzator ścienny monoblokowy najczęściej generuje dość duży hałas.

Kolejny rodzaj urządzenia to klimatyzator split. Jest podzielony na dwa zasadnicze moduły, jeden jest montowany na zewnątrz budynku, drugi w środku. Moduł zewnętrzny montuje się trwale na elewacji, gruncie lub ewentualnie na dachu budynku. Część zewnętrzna powinna znajdować się w cieniu i umożliwiać obsługę, konserwacje i serwisowanie.

Klimatyzator split wewnątrz budynku montowany jest na stałe w wybranym miejscu. Składa się z centralnego agregatu wyposażonego w pompę, wentylator oraz skraplacz. Klimatyzator typu split występuje na rynku w wielu wariantach, w zależności od sposobu montażu wewnętrznego modułu. Wyróżniamy w tym zakresie klimatyzator ścienny, klimatyzator przypodłogowy, kasetonowy, podsufitowy oraz kanałowy. Charakteryzuje go cicha praca.

Kolejną grupą urządzeń są klimatyzatory multi split. Ich montaż odbywa się podobnie jak w przypadku klimatyzatorów split, z tą różnicą, że modułów wewnętrznych jest więcej. Do jednego modułu zewnętrznego podłączanych jest kilka urządzeń, które można zamontować w większej ilości pomieszczeń, na przykład w pokoju dziennym, sypialni i gabinecie.

Klimatyzatory multi split często są wyposażone w funkcję grzania. Moduły multi split są często sprzedawane oddzielnie, osobno należy zakupić jednostkę zewnętrzną.

Osobną grupę stanowią klimatory, nazywane również klimatyzerami. Są niedrogie, jednak nie zastąpią klimatyzacji z prawdziwego zdarzenia. Klimatory bywają wyposażone w nawilżacze powietrza. Klimatyzacja za ich pomocą to jedynie schładzanie powietrza, nie ma możliwości ustawienia preferowanej temperatury. Ich zaletą oprócz ceny jest to, że pobierają mało energii elektrycznej. Posiadają zbiornik na wodę, który trzeba napełniać w celu zapewnienia pracy tego urządzenia.

Ceny różnego rodzaju klimatyzatorów

Naszą wędrówkę w poszukiwaniu odpowiedniego klimatyzatora rozpoczniemy od urządzeń przenośnych. Jest ich bardzo dużo na rynku. Średnio klimatyzatory przenośne kosztują od 1000 do 2000 złotych w zależności od funkcji fakultatywnych. Poniżej pokazujemy kilka przykładów, natomiast bardziej szczegółowo temat kosztów zakupu i montażu klimatyzacji opisujemy w tym artykule.

Ciekawym modelem jest klimatyzator przenośny Blaupunkt MOBY BLUE 0909 w cenie 1500 złotych. Urządzenie może pracować w czterech różnych trybach - chłodzenia, grzania, wentylacji oraz osuszania. Klimatyzator przenośny MOBY BLUE wyróżnia się na tle tego typu klimatyzatorów stosunkowo cichą pracą. Moc klimatyzatora to 2,8 kW / 2,65 kW (moc chłodnicza). Sprawdza się bardzo dobrze w pomieszczeniach do 18 m2. Jego waga to około 36 kilogramów. Na ten model oferowana jest trzyletnia gwarancja producenta.

Inną propozycją jest klimatyzator przenośny VIVAX Style, który można kupić za niecałe 1500 złotych. Nie posiada tak wielu funkcji jak MOBY BLUE, jednak posiada tryb osuszania - oczyszczania powietrza. Klasa energetyczna tego urządzenia to A, czyli zużywa stosunkowo niewiele energii. Dodatkowo klimatyzator przenośny VIVAX Style został wyposażony w inteligentny system przejścia w stan gotowości, co powoduje jeszcze większe zmniejszenie zużycia energii.

Dużo tańszy jest klimatyzator przenośny WAP-08EC13 EQUATION. Zapłacimy za niego jedynie 880 złotych. Jednak ten model nie posiada żadnych dodatkowych opcji - jego jedyną funkcją jest klimatyzacja. Klasa energetyczna tego produktu to również A. Na ten model dostaniemy dwa lata gwarancji.

Jeśli ten typ urządzenia nam nie odpowiada, możemy zdecydować się na klimatyzator split. Interesującym modelem jest klimatyzator splitInverter V LG E09EM BASIC w cenie 2400 złotych. Jest to klimatyzator ścienny. Jego cechy to cicha praca modułu wewnętrznego, filtr antybakteryjny, szybkie chłodzenie do preferowanej temperatury.Klasa energetyczna tego urządzenia jest wyższa niż powyżej prezentowanych modeli (A+). Na ten model dostaniemy 3 lata gwarancji.

Dużo bardziej wydajnym urządzeniem jest klimatyzator split inverter Fujitsu ASYG07LMCA. Klasa energetyczna tego urządzenia to A++. Wysoce zaawansowana technologia pozwala na cichą pracę oraz chłodzenie i oczyszczanie powietrza w sposób kompleksowy. Klimatyzator typu split marki Fujitsu posiada filtr polifenolowy który absorbuje nie tylko kurz i mikroorganizmy lecz również zapobiega rozwojowi bakterii w otoczeniu. Posiada tryb ekonomiczny oraz nocny. Jego cena to 3500 złotych.

Atrakcyjną cenowo propozycją są klimatyzatory ścienne Gree Change GWH09KF-K3, który możemy nabyć już od 1700 złotych brutto. Jest toklimatyzator split, którego klasa energetyczna to A++. Posiada dodatkową funkcję grzania. Możliwy jest czterostronny wypływ powietrza. Klimatyzator ścienny Gree Change GWH09KF-K3 został wyposażony w nowoczesny filtr elektrostatyczny -jonizator plasmowy. Filtr absorbuje kurz, mikroorganizmy oraz nieprzyjemne zapachy, na przykład dym tytoniowy.

Omawiając modele i ceny klimatyzatorów należy wspomnieć również o klimatorach. Tak jak wspomnieliśmy klimatory często bywają wyposażone w nawilżacze powietrza. Jedną z propozycji jest klimator przenośny Ravanson Primo KR-7010. Możemy go nabyć w cenie 500 złotych. Można stosować do niego wkłady chłodnicze dla lepszego efektu.

Klimatory tej firmy posiadają nawilżacze powietrza, tak jest również w przypadku tego modelu. Funkcja ta pozwala na odświeżenie i nawilżenie. Klimatron Ravanson Primoposiada automatyczny wyłącznik, który można ustawić na kilka godzin do przodu.

Na co zwracać uwagę kupując klimatyzator

Jeśli chcemy nabyć klimatyzator w podstawowym zakresie nie musimy się długo namyślać. Jednak jeśli zależy nam na urządzeniu z funkcjami dodatkowymi powinniśmy w sposób bardziej kompletny przeanalizować zakup. Świetną funkcją w niektórych klimatyzatorach jest funkcja oczyszczania powietrza. Filtracja może być wielopoziomowa i oczyszczać powietrze nie tylko z nieprzyjemnych zapachów, ale między innymi z kurzu, bakterii i grzybów.

Dobrze jeśli klimatyzator nie będzie zakłócał estetyki wnętrza. Nieestetyczne rozwiązania lub duże gabarytowo maszyny mają styl, który nie będzie odpowiadał nikomu. Na szczęście współczesne klimatyzatory to urządzenia o nieinwazyjnej stylistyce, da się je wkomponować w każde wnętrze. Niestety zdarzają się jednak modele które odstraszają swoim design.

Moc chłodnicza klimatyzatora jest także kwestią o zasadniczym znaczeniu. Musimy brać pod uwagę metraż pomieszczenia, nasłonecznienie, jak również ilość elementów dodatkowo chłodzących czy ogrzewających wnętrze.

Bardzo istotnym elementem w klimazotorach jest filtr. Należy sprawdzać, przynajmniej raz na miesiąc czy jest w należytym stanie i ewentualnie czyścić za pomocą substancji wskazanej przez producenta. Przynajmniej raz w roku filtry w które jest zaopatrzony klimatyzator należy wymieniać na nowe.

Bardzo ważnym aspektem przy wyborze klimatyzatora jest jego cicha praca. Zasadniczo klimatyzatory przenośne monoblokowe generują duży hałas. Zdarzają się jednak modele, które zostały wyprodukowane w taki sposób aby dźwięki jakie wydaje urządzenie nie były dokuczliwe. Jeśli klimatyzator pracuje cicho, informacja o tym jest podana przez producenta.

W odróżnieniu od przenośnego, klimatyzator typu split oraz multi split nie wytwarza hałasu, jednak jest częstokroć droższy niż klimatyzatory przenośne.

Przed wyborem klimatyzatora należy przemyśleć własne potrzeby. Czasem wystarczą zwykłe nawilżacze powietrza lub klimatyzery. Jednak jeśli pomieszczenia są bardzo nasłonecznione, a wysokie temperatury stają się uciążliwe warto rozważyć zakup poważniejszego sprzętu chłodzącego.

W dobie energooszczędności wiele ekspertów porusza temat zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepło. Jednakże bardzo ważnym aspektem w budownictwie jest zapotrzebowanie na chłód i właściwa gospodarka w tym zakresie.

Nowoczesne klimatyzatory mogą spełniać wiele funkcji jednocześnie. Mogą stać się dodatkowym źródłem ciepła w pomieszczeniach, wentylować i osuszać. Rozważmy która z tych opcji dodatkowych będzie przydatna w naszym domu i dokonajmy świadomego wyboru odpowiedniego urządzenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 78,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny