Klimatyzator do kampera i przyczepy kempingowej
Podróż kamperem lub przyczepą kempingową to dla wielbicieli karawaningu nie tylko doskonały sposób spędzania urlopu, ale także styl życia. Każdy wielbiciel karawaningu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że na jakość wypoczynku i przebywania we wnętrzu kampera lub przyczepy kempingowej wpływa nie tylko organizacja jej przestrzeni, wszechstronność kuchni i wygodny materac, ale również jakość i temperatura powietrza znajdująca się we wnętrzu przestrzeni mieszkalnej.
Temperatura powietrza wewnątrz kampera i w przyczepach kempingowych w trakcie dużych upałów może dochodzić nawet do 50 - 60 stopni Celsjusza. Intensywne przewietrzanie z uwagi na możliwość dostania się do wnętrza pojazdu komarów i innych owadów może okazać się niewystarczające do uzyskania temperatury pozwalającej na komfortowy wypoczynek we wnętrzu pojazdu, dlatego ważne jest wyposażenie kampera lub przyczepy kempingowej w system klimatyzacji dachowej pozwalającej na swobodną regulację temperatury powietrza bez względu na warunki panujące na zewnątrz. Więcej informacji na temat dostępnych systemów klimatyzacji, w tym bogatej oferty klimatyzatorów idealnie dopasowanych do potrzeb kamperów, znajdziesz odwiedzając https://www.ecocomfort.pl/klimatyzator-do-kampera/.
Klimatyzator do kampera – jakie rodzaje klimatyzacji są najczęściej stosowane?
Jeżeli chodzi o klimatyzator do kampera, to istnieje kilka dostępnych na rynku rodzajów klimatyzatorów. Można je zastosować zarówno w kamperach, jak i w przyczepach kempingowych. Klimatyzacja przeznaczona do pojazdów wykorzystywanych w karawaningu przede wszystkim zapewnia utrzymanie odpowiedniej temperatury w przestrzeni mieszkalnej pojazdu. Utrzymanie zadanych i komfortowych warunków termicznych to jednak nie wszystko, ponieważ wykorzystanie takiego systemu umożliwia także kontrolowanie wilgotności powietrza dzięki możliwości jego osuszania. Systemy klimatyzacji umożliwiają także filtrację chłodzonego powietrza dbając o wysoką jakość powietrza i zdrowie podróżnych.
Klimatyzatory dachowe
Klimatyzatory dachowe to jedne z najchętniej wybieranych urządzeń chłodniczych do kamperów i przyczepy kempingowej. Urządzenia tego typu są bardzo praktyczne, ponieważ nie zajmują cennej powierzchni w pojeździe. Klimatyzator dachowy to jednostka montowana na dachu pojazdu w przestrzeni okna dachowego.
Klimatyzacja dachowa jest systemem wykorzystywanym w trakcie postoju samochodu, co oznacza, że działa bez konieczności uruchomienia silnika pojazdu, a do jej pracy niezbędne jest doprowadzenie zasilania z zewnątrz, np. z agregatu lub punktu poboru energii elektrycznej na polu kempingowym.
Niewątpliwą zaletą cechującą klimatyzator dachowy jest także fakt, że nadmuch zlokalizowany tuż pod sufitem przyczepy lub kampera usprawnia proces chłodzenia i wymiany powietrza w całej kubaturze pojazdu.
Klimatyzatory podławkowe
System klimatyzacji podławkowej lub podłogowej działa na podobnej zasadzie do systemu montowanego na dachu. Jest systemem chłodzenia postojowego, który wymaga doprowadzenia zasilania z zewnątrz lub z agregatu prądotwórczego, czy akumulatora. Podstawową różnicą tych systemów jest jednak sposób wymiany powietrza w przestrzeni mieszkalnej pojazdu. Klimatyzacja podłogowa wykorzystuje system przewodów nawiewnych rozprowadzonych pod podłogą pojazdu, które tłoczą chłodne powietrze do pojazdu. Dzięki wykorzystaniu systemu przewodów transportujących chłodne powietrze ten system jest cichszy od klimatyzacji dachowej, która tłoczy zimne powietrze bezpośrednio z wymiennika ciepła, ale jej montaż jest nieco bardziej skomplikowany i droższy.
Klimatyzatory przenośne
W przypadku, gdy kamper lub przyczepa kempingowa, nie może być wyposażona w klimatyzację dachową np. ze względu na brak okien dachowych, lub gdy nie chcemy rezygnować z jedynego okna dachowego w kamperze, a także w sytuacji gdy montaż instalacji chłodzenia podławkowego nie jest możliwy lub jest trudny i drogi z uwagi na konstrukcje naszej przyczepy lub samochodu, najlepszym rozwiązaniem na wysokie temperatury okazują się klimatyzatory przenośne.
Chłodzenie przyczep kempingowych i kamperów za pomocą klimatyzacji przenośnej jest o tyle wygodne, że urządzenia tego typu nie zajmują dużo miejsca, są ciche, proste w obsłudze i mogą pracować nie tylko w samochodzie, ale także poza nim, np. w namiocie rozłożonym w trakcie przerwy w podróży na polu kempingowym.
Niewątpliwą zaletą wykorzystania klimatyzatorów przenośnych w karawaningu jest fakt, że bardzo duży wybór tych urządzeń umożliwia również na znalezienie jednostek, które mają możliwość ogrzewania powietrza co docenią podróżni używający swoich pojazdów także poza okresem letnim. Klimatyzatory przenośne często wyposażone są także w filtry przetłaczanego powietrza i wentylator umożliwiający wprowadzenie w ruch chłodzonego powietrza.
Klimatyzacja sprzężona z silnikiem pojazdu czy klimatyzacja postojowa?
Większość modeli kamperów, poza tymi najstarszymi posiada system klimatyzacji sprzężonej z silnikiem pojazdu. Taki system działa w zasadzie dokładnie tak samo jak system klimatyzacji, w który wyposażony jest samochód osobowy. W związku z tym aby klimatyzacja tego rodzaju mogła pracować niezbędny jest uruchomiony silnik pojazdu, dlatego jest to system klimatyzacji sprawdzający się w praktyce jedynie w czasie jazdy.
System klimatyzacji sprzężonej z silnikiem pojazdu wystarczy jeśli celem podróży nie są gorące kraje południa Europy, w których gorące noce nie pozwalają na przewietrzenie pojazdu i zapewnienie w nim temperatury umożliwiającej komfortowy wypoczynek lub gdy nie podróżujemy w szczycie sezonu letniego.
W przeciwnym przypadku warto zainwestować w system klimatyzacji postojowej, czerpiący zasilanie z zewnętrznego źródła lub z akumulatorów bez konieczności uruchamiania silnika i poboru paliwa. Dodatkowa klimatyzacja dachowa, podłogowa lub wyposażenie pojazdu w klimatyzator przenośny umożliwi komfortowy wypoczynek bez nadmiernego nagrzewania się wnętrza pojazdu nawet w szczycie sezonu.
System klimatyzacji w kamperze - pobór prądu.
System klimatyzacji sprzężonej z silnikiem samochodu nie wymaga oczywiście żadnego dodatkowego źródła energii. Pracę klimatyzacji umożliwia pracujący silnik i akumulator pojazdu. W przypadku, gdy zdecydujemy się na wyposażenie samochodu lub przyczepy w klimatyzację postojową, konieczne jest wykorzystanie zewnętrznego źródła zasilania.
Od czego zależy pobór prądu w systemach klimatyzacji samochodowej?
W zależności od potrzeb konkretnego kampera lub przyczepy kempingowej oraz jego wielkości warto określić jaka będzie zalecana wydajność klimatyzacji aby szybko schłodzić wnętrze pojazdu. To właśnie wielkość klimatyzatora i jego wydajność przekłada się na pobór mocy i faktyczne zużycie energii elektrycznej przez urządzenie chłodzące. Najczęściej wykorzystywane w kamperach i przyczepach modele urządzeń klimatyzacyjnych posiadają wydajność chłodzenia w zakresie 1500 do 2500 watów i wymagają zasilania z zewnętrznego gniazdka 230V.
Jak wybrać klimatyzację do kamperów lub przyczep kempingowych?
Klimatyzacja do kamperów i przyczep kempingowych to system, który zdecydowanie poprawia komfort podróży i wypoczynku ochładzając wnętrze tych pojazdów dlatego wybór odpowiedniej jednostki, która będzie najlepszym rozwiązaniem chłodzącym powietrze w przyczepie lub kamperze nie jest łatwy. Różne modele i różne rodzaje urządzeń klimatyzacyjnych do kamperów i przyczep kempingowych cechują się różną budową i różnymi sposobami montażu. Jednak bez względu na to, czy wybierzemy klimatyzację dachową, klimatyzację podłogową czy wybierzemy klimatyzator przenośny, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych technicznych aspektów i cech konkretnych urządzeń.
Klimatyzacja dachowa, podłogowa, a może klimatyzator przenośny? Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?
Bez względu na rodzaj wybranego urządzenia, zwróćmy uwagę przede wszystkim na moc chłodniczą jaką osiąga klimatyzacja. Klimatyzacja przeznaczona do chłodzenia powietrza w kamperze i przyczepie kempingowej zazwyczaj charakteryzuje się mocą rzędu 1,5 - 3 kW. Im większa kubatura przyczepy lub kampera, oraz im większa liczba użytkowników pojazdu, tym wyższą wydajność klimatyzacji należy przewidzieć do szybkiego i skutecznego chłodzenia, które zapewni efektywne chłodzenie i utrzymanie zadanej temperatury w pojeździe bez względu na temperaturę zewnętrzną.
Zwracajmy uwagę również na charakterystykę głośności pracy sprężarki i wentylatora wymuszającego ruch powietrza oraz jego przepływ przez skraplacz i parownik konkretnego klimatyzatora. Niektóre tańsze urządzenia mogą generować spory hałas obniżający komfort wypoczynku w pojeździe, który przy dłuższej pracy klimatyzatora zwłaszcza w nocy może być uciążliwy.
Wybierając urządzenie dachowe lub podłogowe zwróćmy uwagę na jego ciężar i możliwości montażowe w naszym kamperze. Ilość miejsca w podłodze w przypadku montażu systemu podławkowego, a także wysokość kampera, wielkość okna montażowego i maksymalne obciążenie dachu w przypadku montażu systemu dachowego jest bardzo ważne w kontekście wyboru odpowiedniej jednostki. Nie zapominajmy, że montaż systemu klimatyzacji może mieć wpływ na właściwości trakcyjne przyczepy i kampera oraz zmianę jego środka ciężkości.
Aby klimatyzacja mogła służyć jak najlepiej i efektywnie usuwać gorąco z wnętrza przyczep lub kamperów. Wybierajmy urządzenia renomowanych producentów, zapewniających sprawny serwis oraz komplet usług gwarancyjnych oraz pogwarancyjnych urządzeń.