Klimatyzator przenośny - gdy instalacja klimatyzacji jest niemożliwa
Klimatyzacja to rozwiązanie, które stosowane jest obecnie nie tylko w biurach, czy sklepach, ale również domach. Oczywiście jej montaż nie zawsze jest możliwy, co sprawia, że do schłodzenia pomieszczeń wykorzystać należy klimatyzator przenośny. Jak działa takie urządzenie? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym są klimatyzatory przenośne?
Klimatyzatory przenośne to jak wspomniano we wstępie urządzenia, które mogą zastąpić standardową klimatyzację tam, gdzie jej montaż jest niemożliwy, bądź utrudniony. Przykładem mogą być nie tylko mieszkania w bloku, ale również niektóre domy jednorodzinne. Klimatyzator przenośny jest bowiem sprzętem, z którego można korzystać w trakcie upałów, a po zakończeniu użytkowania schować. Tego typu urządzenia, które są dostępne między innymi na medmesklep.pl to rozwiązania monoblok, co oznacza, że oba wymienniki znajdują się w tym przypadku w jednej jednostce. Jest to znaczna różnica w odniesieniu do standardowej klimatyzacji split, w przypadku której jednostka montowana jest na zewnątrz.
Przeczytaj także: Odstraszacze dzikich zwierząt - dość nieproszonych gości
Jak działają klimatyzatory przenośne? Otóż urządzenie pobiera zimne powietrze, by na zewnątrz pomieszczenia odprowadzać ciepło (poprzez specjalną rurę wyprowadzoną oknem). Klimatyzator przenośny do działania wykorzystuje odpowiedni czynnik chłodniczy, a wraz z usuwanym gorącym powietrzem odprowadza także wykroploną wodę, która trafia z reguły do specjalnego zbiornika. Istotne jest także to, że w tego typu urządzeniach można zastosować filtr węglowy lub filtr HEPA, co pozwala nie tylko chłodzić, ale również oczyszczać powietrze w pomieszczeniach.
Jak wybrać klimatyzator przenośny?
Zakup klimatyzatora przenośnego to rozwiązanie, na które warto postawić wtedy, gdy montaż standardowej klimatyzacji typu split jest niemożliwy. Przykładem może być sytuacja, w której dom jest wynajmowany bądź mieszkając w budynku wielorodzinnym, nie uzyskaliśmy zgody na wprowadzenie trwałych zmian w elewacji. Bardzo ważną kwestią jest w tym przypadku wybór odpowiedniego klimatyzatora przenośnego, ponieważ uzależniona jest od tego skuteczność chłodzenia pomieszczeń. Najważniejsza jest zatem właściwie dobrana moc urządzenia, którą należy dobrać do metrażu danego pomieszczenia. Przyjmuje się w tym przypadku, że na każde 10 m² pomieszczenia powinien przypadać 1 kW mocy chłodniczej. Wynika to z faktu, że klimatyzatory przenośne są mniej wydajne w działaniu niż urządzenia typu split, a ich sprawność uzależniona jest również od odległości od okna, którym będzie odprowadzane ciepłe powietrze. Co jeszcze wziąć pod uwagę wybierając klimatyzator przenośny? Otóż, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, których przykładem może być łączność bluetooth (wygoda obsługi), timer, czy możliwość osuszania pomieszczenia. Poza tym istotny jest poziom hałasu emitowanego przez klimatyzator, czy pobór prądu przez działające urządzenie.
Montaż klimatyzatora przenośnego
Klimatyzatory przenośne swoją popularność zawdzięczają nie tylko efektywności, ale również łatwemu montażowi, który jest bezinwazyjny. Warto bowiem mieć świadomość, że tego typu urządzenie nie wymaga wiercenia, czy kucia ścian, co sprawia, że po zakończeniu korzystania może być całkowicie niewidoczne. Chcąc uruchomić klimatyzator, wystarczy bowiem koniec rury odprowadzającej ciepło wystawić przez uchylone okno i włączyć urządzenie, które zacznie schładzać powietrze w domu. Wykorzystać należy także specjalną uszczelkę okienną, która zapobiegnie przedostawania się do wnętrza domu gorącego powietrza z zewnątrz. W wielu przypadkach znajduje się ona w zestawie klimatyzatora przenośnego, umożliwiając natychmiastowe rozpoczęcie korzystania z tego typu sprzętu.
Podsumowując, należy stwierdzić, że klimatyzator przenośny to urządzenie, które warto wykorzystać wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania tradycyjnej klimatyzacji typu split. Pozwala ono bowiem skutecznie schłodzić powietrze w pomieszczeniu, nie wymagając montażu na stałe, czyli bez wiercenia i kucia ścian.