Klimatyzator przenośny w bloku. W pokoju albo na balkonie
Klimatyzator przenośny to alternatywa dla klimatyzacji naściennej. Najlepiej wybrać mocny klimatyzator pokojowy, przynajmniej 3 kW, żeby szybko schłodził pomieszczenie. Skąd to wiemy? Kupujemy, testujemy i recenzujemy klimatyzatory przenośne, żeby Twój wybór był banalnie prosty. Po prostu wybierasz najlepszy!
W tym artykule znajdziesz trzy ciekawe modele wybrane przez nasz eskpercki serwis https://nachlodno.pl/, które sprawią, że podczas upału w swoim domu znajdziesz oazę ochłody.
Klimatyzator przenośny w bloku. 3 modele, które działają
Fersk Vind 2 WiFi HEPA – optymalny i innowacyjny
Wydajny w chłodzeniu klimatyzator przenośny z filtrem HEPA oczyszczającym powietrze, jeszcze w promocyjnej cenie 2300 zł.
Moc chłodnicza 3,52 kW (czyli do maks. 35 m²) świetnie sprawdzi się w mieszkaniach w blokach i kamienicach. Klimatyzator ma funkcję swing, która równomiernie rozprowadza zimne powietrze. Poczujesz chłód w każdym zakątku Twojego salonu.
Duży plus to uniwersalna uszczelka okienna do wyprowadzenia rury wyrzutowej, dołączona do zestawu. Nie trzeba nic dokupować jak w przypadku innych klimatyzatorów przenośnych. Płacisz za w pełni kompletny zestaw.
Wspomniany filtr HEPA odpowiada za wyłapywanie alergenów roślinnych i zwierzęcych, bakterii, wirusów, zarodników pleśni i pyłów zawieszonych, czyli smogu. To wyróżnik, bo rzadko który klimatyzator przenośny może skutecznie oczyszczać powietrze.
Fersk Vind 2 można w pełni zautomatyzować i dostosować do swojego harmonogramu dnia. A to dzięki sterowaniu przez Wi-Fi i aplikacji mobilnej, która umożliwia tworzenie własnych reguł.
Możesz na przykład ustalić moment włączenia klimatyzatora, wymaganą temperaturę, do której ma schłodzić Twój pokój i w jakim trybie pracy ma działać. Wracasz do domu i od razu cieszysz się orzeźwiającym chłodem. Bez czekania i bez hałasu.
Warmtec Morso KP53W – mocny, do zadań specjalnych
Prawdziwy kombajn wśród
klimatyzatorów przenośnych. Za około 3 tysiące dostajesz moc chłodniczą 5,3 kW. Takie urządzenie może chłodzić pomieszczenia nawet o powierzchni 50 m².
W mniejszych pokojach chłodzenie będzie szybkie. Urządzenie ma tryb grzania, osuszania powietrza i cyrkulacji (wiatraka). Przyda się zatem nie tylko latem. Minus to duże zużycie prądu i spore gabaryty urządzenia.
Ten model to ciekawa opcja, dla wszystkich, którzy mają balkon lub taras. Klimatyzator przenośny Morso KP53W można ustawić na zewnątrz. Wówczas chłodne powietrze jest dostarczane do pomieszczenia przez rurę. Redukuje to hałas, który towarzyszy pracy każdego klimatyzatora przenośnego (praca sprężarki).
Ravanson KM 9900+ – do małych przestrzeni
Najsłabszy w tym zestawieniu klimatyzator przenośny o mocy 2,6 kW. To podstawowe urządzenie, bez dodatkowych usprawnień. Jest to budżetowe rozwiązanie (około 1400 zł) do mniejszych, nie nagrzewających się pomieszczeń.
Klimatyzacja w bloku. Są przeszkody, ale znasz już rozwiązanie: klimatyzator przenośny
Żeby zamontować klimatyzację naścienną (split) potrzebna jest zwykle zgoda sąsiadów i zarządców spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.
Wszystko dlatego, że jednostka zewnętrzna klimatyzatora split jest montowana przez fachowców na elewacji budynku, która jest częścią wspólną wszystkich mieszkańców. Wymagana jest ingerencja w strukturę budynku, a dodatkowo jednostka zewnętrzna generuje hałas, który może przeszkadzać sąsiadom.
Na szczęście jest druga opcja, która nie wymaga zgody i specjalistycznego montażu. To klimatyzator przenośny. Wystarczy ustawić urządzenie w pokoju, który chce się schłodzić, podłączyć rurę, a jej drugi koniec wyprowadzić (najlepiej przez uszczelkę) przez okno.
Do pomieszczenia będzie trafiać mocno schłodzone powietrze: na wylocie klimatyzatora przenośnego temperatura może osiągać mniej niż 5°C. W modelach z funkcją swing zostanie ono równomiernie rozprowadzane po pomieszczeniu, zatem przyjemny chłód będzie odczuwalny wszędzie, a nie tylko obok urządzenia.
Klimatyzator przenośny bez rury – czyli nieskuteczny klimatyzer
Klimatyzator przenośny w trybie chłodzenia musi mieć podłączoną rurę wyrzutową. Odprowadza ona ciepłe powietrze na zewnątrz, kiedy równocześnie z klimatyzatora do pokoju wylatuje chłodny strumień powietrza.
Ale może jest coś takiego jak klimatyzator przenośny bez rury? Niestety, to tylko marketingowe określenie na klimator albo klimatyzer, czyli urządzenie, które do chłodzenia wykorzystuje filtr nasączany zimną wodą.
Metod na obniżenie temperatury jest wiele. Prawdziwy klimatyzator przenośny wykorzystuje do tego pracę sprężarki i obieg czynnika chłodniczego. Zwykły wiatrak pokojowy daje poczucie chłodu wywołane ruchem powietrza, nie obniża jednak temperatury w pomieszczeniu.
Podobnie do wiatraka działa klimator. Gorące powietrze przelatuje przez filtr, do którego spływa bądź pompowana jest zimna woda ze zbiornika, co sprawia, że ciepło z powietrza zużywane jest do odparowywania wody z filtra.
Wydajność takiego rozwiązania jest niewielka. Powierzchnia filtra musiałaby być kilkanaście razy większa, dodatkowo woda szybko nabiera temperatury pokojowej, obniżając przy tym skuteczność chłodzenia.
Poza tym ciepło nie jest odprowadzane na zewnątrz, bo klimator nie ma rury. Dodatkowo powietrze w pomieszczeniu staje się wilgotne w wyniku parowania, co prowadzi do tego, że bez wietrzenia w pokoju zrobi się parno niczym w dżungli, a uczucie gorąca będzie większe.
Nie daj się nabić w butelkę i postaw na skuteczny i prawdziwy klimatyzator przenośny. Wspomniane w tym artykule modele znajdziesz w naszym rankingu klimatyzatorów przenośnych pod tym adresem: https://nachlodno.pl/klimatyzatory-przenosne-ranking/
materiał partnera