Kliwia pomarańczowa - skąd pochodzi i czym charakteryzuje się ta roślina

Kliwia pomarańczowa - co powinniśmy wiedzieć o jej pochodzeniu

Kliwia pomarańczowa - Clivia miniata, znana jest również jako kliwia cynobrowa i zalicza się do rodziny amarylkowatych - Amaryllidaceae. To tej rodziny należą byliny jednoliścienne, które podzielone są na 73 rodzaje, w których znajduje się wiele różnorodnych gatunków roślin.

Warto wiedzieć, że rośliny z tej rodziny naturalnie występują na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem obszarów okołobiegunowych. Dodatkowo wiele z tych roślin to popularne w naszych kuchniach warzywa, takie jak czosnek. Musimy jednak wiedzieć, że rośliny z podrodziny amarylkowatych to rośliny trujące, które często wykorzystywane były przez szamanów do wywoływania halucynacji. Co więcej, do rodziny przynależą także rośliny ozdobne, do których zaliczana jest właśnie kliwia pomarańczowa.

Jeśli chodzi natomiast o samą kliwię pomarańczową - Clivia miniata, powinniśmy wiedzieć, że pochodzi ona z południowych części Afryki, a do Europy została ona sprowadzona w 1854 roku i od tego czasu uprawiana jest jako roślina ozdobna. Warto wiedzieć, że kwiat kliwia dawniej cieszył się większą popularnością niż obecnie.

Kliwia cynobrowa - czym charakteryzują się te rośliny ozdobne

Kliwia pomarańczowa - Clivia miniata, charakteryzuje się około 50 cm pędem, który wyrasta pomiędzy gęstymi i naprzeciwlegle ułożonymi liśćmi. Pęd kwiatostanowy jest sztywny, a na jego szczycie znajdują się kwiaty kliwii, które są największym atutem ozdobnym rośliny. To właśnie przez nie, kliwia pomarańczowa stała się popularna w uprawie na parapecie i doniczce. Powinniśmy także wiedzieć, że kliwia wykształca pod ziemią jasne i bardzo mięsiste korzenie.

Liście, spomiędzy których wyrasta pęd kwiatostanowy, mogą osiągać nawet 40-60 cm długości, zachowując przy tym szerokość około 4-6 cm. Liście ułożone są naprzeciwlegle na krótkim pędzie. Dodatkowo są one łukowato wygięte na dwie strony. Warto wspomnieć także o tym, że u nasady przylegają one do siebie. U starszych osobników możemy łatwo zauważyć, że liści jest więcej i są ze sobą ściśnięte, przez co tworzy to coś na sposób pnia. Blaszka liści kliwii pomarańczowej jest ciemnozielona, skórzasta i lekko błyszcząca.

Najważniejszym elementem ozdobnym, dla którego uprawiane są te kwiaty na parapecie, są kwiaty. Kwiaty mają kielichowaty kształt i dorastają do około 5 cm średnicy. Pojawiają się one w baldachach, które składają się z 10-12, czasem nawet 20 pojedynczych kwiatów na szczycie pędu kwiatowego. Rośliny ozdobne, jakimi są kliwie, kwitną od II do IV, a kwiaty utrzymują się na roślinie przez kilka tygodni. Jeśli kwiaty w domu w doniczce uprawiane są we właściwy sposób wtedy po kwitnieniu letnim, może nastąpić także ponowne, jesienne kwitnienie.

Jeśli chodzi natomiast o barwę, jaką może mieć kwiat kliwia, może być ona zróżnicowana. Kliwia pomarańczowa - Clivia miniata, może wybarwiać się na kolor koralowy, ale również żółty, pomarańczowy i czerwony. Nie zapominajmy jednak o tym, że kliwia cynobrowa, pomimo swoich pięknych kwiatów, jest rośliną trującą, a trująca jest cała roślina, w szczególności jej łodyga i nasady liści. Zatrucie kliwią możemy poznać po ślinotoku, wymiotach, biegunce, a nawet i zapaści serca oraz śmierci. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.

Kliwia pomarańczowa - jakim wymaganiom musimy sprostać

Jeśli chcemy, by kliwia pomarańczowa - Clivia miniata, rosła bez problemu, musimy zapewnić jej odpowiednie stanowisko, wilgotność powietrza i prawidłowo dobrane podłoże. Dzięki temu w większym unikniemy pojawienia się chorób spowodowanych tym, że jej wymagania stanowiskowe nie są spełnione.

Zacznijmy więc od tego, że kliwia pomarańczowa, powinna znajdować się w jasnym i nasłonecznionym miejscu. Natomiast nie możemy zapominać o tym, by nie wystawiać jej na bezpośrednie nasłonecznienie, a jedynie dopuszczać do niej rozproszone promienie słońca. W ten sposób unikniemy poparzenia liści i innych nieprzyjemności związanych ze zbyt dużym nasłonecznieniem. Co więcej, jeśli już wybierzemy odpowiednio nasłonecznione dla kliwii miejsce, nie powinniśmy go zmieniać, ani nawet obracać doniczki, ponieważ kliwia cynobrowa źle to znosi.

Kolejnym aspektem, by te rośliny doniczkowe dobrze się rozwijały, jest dobór podłoża. Otóż kliwia pomarańczowa - Clivia miniata, zdecydowanie lepiej radzi sobie, kiedy gleba pod jej uprawę jest wilgotna, natomiast nie jest ona mokra. Dodatkowo kwiat kliwia powinien mieć wykonany na dnie doniczki drenaż, dzięki któremu jego korzenie nie będą zanurzone w wodzie, przez co unikniemy ich gnicia.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Kwiaty w domu - jak powinna być uprawiana kliwia pomarańczowa i z jakimi problemami możemy się spotkać

Kliwia pomarańczowa - podstawowe informacje na temat uprawy i pielęgnacji

Jeśli wiemy już, na jakim stanowisku i w jakim podłożu powinna być uprawiana kliwia pomarańczowa - Clivia miniata, możemy przejść do tego, jakie są główne i najważniejsze zasady jej uprawy. Dzięki temu nie spotkamy się z większością chorób i innych problemów, przez jakie może być porażona roślina. Zobaczmy więc, co powinniśmy wiedzieć o uprawie kliwii cynobrowej.

Zacznijmy więc od najważniejszego aspektu, jakim jest podlewanie rośliny. Otóż kliwia cynobrowa wymaga obfitego odlewania w okresie letnim. Natomiast musimy tu zwrócić uwagę na to, by nie podlewać zbyt intensywnie, tak, by na dnie doniczki nie zebrała się woda, która będzie miała ciągłą styczność z korzeniami rośliny. Dodatkowo musimy również co około 10 lub 14 dni nawozić naszą roślinę płynnym nawozem w okresie od marca do lipca.

Kliwia pomarańczowa, kliwia cynobrowa w doniczce, a także uprawa i pielęgnacja
Jak wygląda kliwia pomarańczowa, kliwia cynobrowa i co warto wiedzieć o uprawie

Decydując się na to, by uprawiać te kwiaty w domu w doniczce na parapecie, powinniśmy również pamiętać, że kliwia cynobrowa wymaga przesadzania. Młody kwiat kliwia powinien być przesadzany co roku do doniczki z odpowiednio przygotowanym podłożem na bazie torfu. Natomiast starsza kliwia pomarańczowa - Clivia miniata, może być przesadzana już tylko co 3-4 lata. Kliwia przesadzana co około 4 lata będzie lepiej kwitła, ponieważ będzie miała ona ciaśniej w doniczce.

Nie możemy zapominać także o tym, że te rośliny ozdobne wymagają innych zabiegów pielęgnacyjnych, które wpływają na ich prawidłowy wzrost, rozwój i kwitnienie. Otóż już po kwitnieniu powinno się uszczykiwać kwiaty kliwii, dzięki czemu nie wytworzy ona nasion, a jedynie przedłuży kwitnienie. Natomiast, gdy pęd kwiatostanowy będzie pozbawiony kwiatów, możemy go wtedy usunąć przy samej podstawie rośliny.Kliwia pomarańczowa - z jakimi problemami będziemy mogli się spotkać

Kliwia cynobrowa to roślina, która z reguły nie stwarza kłopotów. Musimy natomiast wiedzieć, że należy ona do roślin, które są dość wrażliwe na wełnowce i tarczniki, które wielokrotnie pojawiają się na roślinach ozdobnych w naszym domu. Tarczniki i wełnowce pojawiają się szczególnie często w momencie, gdy miejsce zimowania rośliny jest zbyt ciepłe.

Z tarcznikami i wełnowcami możemy się spotkać między podstawami liści. Warto jednak jeszcze przed ich pojawieniem się na roślinie, zastosować profilaktycznie specjalne pałeczki albo też i tabletki doglebowe, które odstraszają te szkodniki. Pamiętajmy także o tym, że kliwia pomarańczowa może wypuszczać zbyt krótkie pędy, natomiast jest to wynikiem tego, że podczas tworzenia pędu kwiatostanowego, te rośliny ozdobne były w zbyt niskiej temperaturze.

Kliwia cynobrowa - Clivia miniata, to roślina ozdobna, która doskonale sprawdzi się w naszych domach. Będzie ona ciekawym i dość egzotycznym elementem roślinnym, który z pewnością wyróżnia się na tle innych roślin doniczkowych. Nie zapominajmy jednak, że źle uprawiany kwiat kliwia może nie kwitnąć, mieć problemy ze wzrostem i barwą kwiatów. Dlatego tak ważne jest to, by jeszcze przed jej zakupem, dokładnie sprawdzić, jakie ma wymagania i zastanowić się, czy jesteśmy w stanie im sprostać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny