Klucz francuski – charakterystyka

Jest on jednym z najbardziej popularnych (obok egzemplarza typu żabka czy szwedzkiego) typów kluczy nastawnych, a zatem takich, które umożliwiają przykręcanie i odkręcania śrub, mając zmienne rozwarcie szczęk. Niektóre z tych egzemplarzy mogą być stosowane nawet na powierzchniach mających kształt walca, co umożliwia używanie ich przez hydraulików.

Rozmiary kluczy francuskich bywają różne, zwykle producenci podają ich maksymalny rozstaw szczęk w roli informacji interesującej z punktu widzenia użytkowników. Mamy zatem przykładowe modele o rozstawie:

 • 25 mm
 • 35 mm
 • 45 mm
 • 55 mm
 • 58 mm
 • 65 mm

Tworzy się je w często z wysokiej jakości stali węglowej, wyposażając je w nowoczesną powłokę antykorozyjną.  Kolejnym materiałem ich wykonania może być bardzo popularna stal chromowo-wanadowa, która słynie z swojej trwałości i wytrzymałości. Producenci starają się przygotowywać poszczególne modele w taki sposób, aby dostęp do elementu mocującego był w ich przypadku optymalny. Klucz francuski nie jest jedynym, jaki przyda się w domowym warsztacie. Sprawdź także ten artykuł o kluczach płaskich i ich przeznaczeniu.

Klucze nastawne – cena, producenci

Klucze francuskie dostępne są w sklepach remontowo-budowlanych oraz na stoiskach dla majsterkowiczów w bardzo różnych cenach. Najtańsze egzemplarze nabyć można za kwoty rzędu 18-20 złotych. Zwykle jednak ich cena jest nieco wyższa i oscyluje wokół 50-80 złotych. Za najdroższe z nich należy zapłacić około 300 złotych.

Najbardziej popularnymi producentami tego podtypu kluczy nastawnych są:

 • Topex

Narzędzia marki Topex wybierane są często przez profesjonalistów, którzy cenią wykorzystanie nowoczesnych materiałów w procesie ich produkcji. Marka wyróżniona została szeregiem między narodowych certyfikatów jakości.

 • Richmann

Marka ta obecna jest w branży narzędziowej od roku 1996. Jej siedziba znajduje się w Kielcach. Od roku 2008 sprzedaje produkty pod własną marką.

 • Irvin

Irvin to marka z tradycjami, która istnieje od końca XIX wieku, tworząc narzędzia dla profesjonalistów, z których korzystają chętnie także domowi majsterkowicze.

 • Toya

Narzędzia Toya dostępne są na rynku od niemalże 30 lat. Marka oparta na polskim kapitale wypuściła na rynek aż 7 marek własnych, specjalizując się w tworzeniu modeli dla użytkowników będących na różnych poziomach zaawansowania.

 • Vorel
Klucz francuski z ergonomiczną rączką, a także rodzaje kluczy, producenci oraz opinie o kluczach
Klucze francuskie – rodzaje, rozmiary, producenci, opinie, ceny

Klucze narzędziowe - promocje

Narzędzia marki Vorel łączą w sobie wysoką jakość wykonania przystępne ceny, dlatego też chętnie wybierane są przez kupujących. Warto wiedzieć, że Vorel to w istocie kluczowa część oferty handlowej Toya S.A.

Zdarzają się niekiedy takie klucze francuskie, które stały się wiodącym elementem wielofunkcyjnych narzędzi, które prócz nich są wyposażone również w śrubokręt, klucz płaski, przebijak, latarkę etc. Chętnie nabywane są one przez osoby ceniące wielozadaniowość narzędzi codziennego użytku, które używane są zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i tych przydomowych.

Co powiedzieć możemy o opiniach na temat kluczy francuskich wiodących producentów? Często określa się je mianem narzędzi „niezawodnych i bardzo wytrzymałych”, doceniając precyzję ich wykonania oraz zastosowane w nich rozwiązania, które bez dwóch zdań określić trzeba mianem nowoczesnych i zarazem bazujących na tym, co sprawdzone.

W opiniach o tego typu kluczach nastawnych pojawiają się również niekiedy te negatywne, zwykle wskazuje się w nich na nazbyt wysokie zdaniem użytkowników ceny proponowanych na polskim rynku modeli. Warto jednak podkreślić, że zakup ich stanowi w istocie inwestycję na lata, zaś ich cena jest związana z najwyższą jakością ich wykonania oraz zastosowaniem innowacyjnych technologii w procesie produkcji.

Klucze francuskie – zastosowanie

Stosuje się je przede wszystkim do tego, by z powodzeniem odkręcić śruby mające dużą średnicę. Jest to możliwe dzięki temu, iż szczęki kluczy francuskich można relatywnie szeroko rozstawić. Wynika to z ich specyficznego położenia, bowiem górną i dolną szczękę przedziela wyłącznie część zwana pokrętłem ślimakowym. Klucz francuski jest niezmiernie przydatny w warsztacie.

Duże zestawy kluczy francuskich wybierane są przez kupujących z dużą częstotliwością. Trudno dziwić się takiemu wyborowi, skoro wypełniona nimi walizka narzędziowa pozwoli każdemu profesjonaliście i domowemu majsterkowiczowi na wykonanie wielu rodzajów prac w warsztacie.

Szerokie możliwości zastosowania tych bardzo odpornych i wytrzymałych narzędzi nie mają sobie równych. Zaryzykować można stwierdzenie, że są to klucze nastawne na miarę XXI wieku. Francuski klucz nastawny warto mieć w domowym warsztacie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny