Klucze narzędziowe - rodzaje, zastosowanie, producenci, ceny, opinie, porady

Klucze narzędziowe to podstawowe wyposażenie każdego warsztatu, nie tylko samochodowego. Biorą udział w naprawach sprzętu rolniczego, maszyn przemysłowych, instalacji hydraulicznych itp. Warto mieć je też w domu i w samochodzie, przydadzą się do drobnych napraw. Te przykłady pokazują jak ważne są to akcesoria. Dlatego też w tym artykule wymieniliśmy popularne rodzaje, w jakich występują klucze narzędziowe. Opisaliśmy ich zastosowania, wymieniliśmy popularnych producentów i ceny.

Klucze płaskie i płasko-oczkowe

Na początek przedstawimy najpopularniejsze klucze narzędziowe. Przydadzą się w domu, w samochodzie i w warsztacie. Są to klucze płaskie, dostosowane do pracy ze śrubami o sześciokątnych łbach. Najlepiej sprawdzą się w łatwo dostępnych miejscach. Najczęstsze rozmiary to 8, 10, 11 i 13. Przed zakupem należy sprawdzić czy rozmiary są oznaczane w calach czy centymetrach. Warto też dodać, że klucze płaskie występują w dwóch wersjach, jednostronnej lub dwustronnej. Odmiany dwustronne mogą mieć różne rozmiary części roboczej. Ceny zależą od renomy producenta i rozmiaru. Średni przedział to 10-20 zł za sztukę.

Kolejne miejsce na naszej liście zajmują klucze płasko-oczkowe. Te narzędzia dwustronne na jednym końcu mają klasyczną, płaską część roboczą. Natomiast na drugim końcu znajduje się oczko o dwunastokątnym profilu głowicy. Taka konstrukcja ułatwia pracę, ponieważ oczko obejmuje cały łeb śruby. W ten sposób klucz nie zniszczy nakrętki. Klucze oczkowe są najczęściej proste lub gięte. Popularne narzędzia płaskie i płasko-oczkowe to klucze Yato, NEO, Kuźnia, Topex, Stanley. Ceny za wersje oczkowe utrzymują się w przedziale 9-20 zł. Teraz czas na klucze francuskie i klucz szwedzki.

Klucze nasadowe i klucze nastawne

Klucze nasadowe składają się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest praktyczne pokrętło z grzechotką, trzpieniem przypominającym literę T lub kluczem sztorcowym. Drugi element to wymienne końcówki do śrub o sześciokątnym otworze. Klucze nasadowe pozwalają na pracę z rozmaitymi rozmiarami śrub. Sprawdzą się w praktycznie każdych warunkach. W tej kategorii popularnością cieszą się klucze Yato, NEO, Topex. Za pokrętła z grzechotką zapłacimy 30-50 zł, tymczasem nasadki kosztują od 5 do 12 zł w zależności od rozmiaru. Idziemy dalej, przed nami klucze nastawne.

Klucze nastawne to uniwersalne narzędzia. Mają ruchome szczęki, dzięki czemu można dopasować ich rozmiar do wielkości śruby. Jednymi z najpopularniejszych narzędzi tego typu są klucze francuskie. Zazwyczaj mają obustronne szczęki regulowane poprzez przekręcanie rękojeści. Klucze francuskie kosztują około 45-60 zł za sztukę. Opisywane narzędzia nie są jednymi przedstawicielami wersji nastawnych. Równie popularny jest tak zwany klucz szwedzki. Jest on stosowany w hydraulice, charakteryzuje się możliwością mocnego docisku i szczękami z uzębieniem. Ta druga cecha pozwala na pracę z rurami. Za dobry klucz szwedzki zapłacimy 30-60 zł.

Klucze imbusowe i inne ciekawe narzędzia(klucz trzpieniowy)

Klucze imbusowe występują w dwóch wersjach. Jako narzędzia w kształcie litery „L” lub jako końcówki do wkrętaka. Ich przekrój przybiera formę sześciokąta foremnego, są, więc przystosowane do przykręcania śrub o takim właśnie otworze. Klasyczne klucze imbusowe kosztują do 10 zł za sztukę. Równie przydatny w domowym warsztacie może okazać się klucz trzpieniowy. Jak już wskazuje jego nazwa składa się z trzpienia mocowanego na wkrętaku. Klucz trzpieniowy zazwyczaj zakupimy w całym zestawie. Dla przykładu, trzpieniowe klucze Yato w zestawie 8 elementów kosztują około 30 zł.

 

Klucze pneumatyczne

Klucze dynamometryczne

Zastosowanie

Klucze pneumatyczne działają z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Trafia ono do cylindra z wirnikiem, który wprawia w ruch część roboczą. Klucz wyglądem przypomina wkrętarkę. Znajduje zastosowanie w profesjonalnych warsztatach.

Klucze dynamometryczne to odmiany kluczy nasadowych z grzechotką. Pozwalają na dokręcanie śrub z określoną siłą, co zapobiega ich przekręceniu. Wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu.

Popularni producenci

Popularnością cieszą się klucze pneumatyczne Stanley, Yato, NEO, Redats, Adler.

Popularnością cieszą się klucze dynamometryczne Yato, Vorel, NEO, Jonnesway.

Cena

Za dobre klucze tego typu zapłacimy 150-230 zł.

Za dobre klucze tego typu zapłacimy 200-400 zł.