Klucze nasadowe

Klucze nasadowe – elementy podstawowe i dodatkowe

Jak sama nazwa wskazuje, klucze nasadowe posiadają specjalne nasadki: sześcio- lub dwunastokątne, co jest uzależnione od rodzaju śrub, do jakich są przeznaczone. Nasadka musi także mieć pokrętło (zwykłe lub z grzechotką). Integralną częścią klucza nasadowego jest trzpień prosty z uchwytem, który również występuje w różnych wersjach. Aby zwiększyć funkcjonalność klucza, można do niego dołączyć także różne akcesoria:

  • rękojeści – pozwalają wygodnie uchwycić klucz. Ze względu na ich  różne rodzaje, można je wykorzystać na wiele sposobów. Wyróżnia się rękojeści fajkowe, sztorcowe,  uchylne, przesuwne T oraz z grzechotką. Ostatni z wymienionych rodzajów pozwala na efektywniejszą pracę, ponieważ nie trzeba ciągle przekładać nasadki na nakrętce lub łbie. Jednym z najważniejszych parametrów grzechotki w kluczach nasadowych jest liczba zębów w mechanizmie zapadkowym – im jest ich więcej, tym mniejszy ruch (a więc mniej wysiłku) należy wykonać, by zakręcić lub odkręcić śrubę,
  • przedłużenia, dzięki którym –  jak nazwa wskazuje –  klucz staje się nieco dłuższy, co umożliwi odkręcenie lub zakręcenie śruby w trudno dostępnych miejscach. Wyróżnia się przedłużenia klasyczne, giętkie, uchylne oraz udarowe,
  • adaptery, znane także pod nazwą przejściówek, łączników lub reduktorów – zwiększają zakres ruchów wykonywanych za pomocą klucza. Adapter pozwala połączyć pokrętło (które jest zwykle w uniwersalnym rozmiarze) z nasadkami o różnej średnicy, czyli mówiąc dosłownie – „redukuje” rozmiar nasadki, a także grzechotki i dostosowuje je do pokrętła. W ten sposób jeden klucz nasadowy może być wykorzystany do różnych potrzeb,  
  • przeguby –zwiększają zakres ruchów wykonywanych za pomocą klucza, dzięki czemu przy ich pomocy można odkręcić śrubę w miejscach o ograniczonym dostępie, co bardzo się przydaje, zwłaszcza podczas naprawiania samochodu. Przeguby są również bardzo użytecznym narzędziem, gdy trzeba odkręcić specjalnie zablokowane lub skorodowane śruby – przegub sprawia, że korpus klucza można poniekąd wykorzystać jako dźwignię. Przegub powinien być dobrany do rozmiaru nasadki, dlatego na rynku można znaleźć przeguby o wielkości od 1,4" do 1". Wyróżnia się różne rodzaje przegubów do kluczy nasadowych, wśród których największą popularnością cieszą się przeguby Kardana, gdyż są najbardziej uniwersalne i działają na podobnej zasadzie, co przeguby krzyżakowe.

Klucze nasadowe – rodzaje

Narzędzia te różnicuje się ze względu na ich rozmiar, a dokładnie na rozmiar zbieraka do nasadki. Na rynku dostępnych jest pięć podstawowych rozmiarów:

  • 1/4 " (czyli 6,3 mm),
  • 3/8" (10 mm),
  • 1/2 " (12,5 mm),
  • 3/4" (20 mm),
  • 1" (25 mm).

Jak już wspomniano, dzięki zastosowaniu kluczy nasadowych, montaż i demontaż wielu elementów i urządzeń jest o wiele łatwiejszy i szybszy. W różnorodnych sprzętach i urządzeniach występują różne śruby, dlatego w zależności od ich rodzaju, trzeba dobrać odpowiedni klucz, a przy jego wyborze trzeba zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar, ale także na kształt nasadki. Najbardziej popularnymi rodzajami kluczy nasadowych są, jak już wspomniano, te z nasadkami sześcio- i dwunastokątnymi, jednak wiele urządzeń jest wyposażonych w śruby kwadratowe, calowe oraz Trox. Rzecz jasna, nie trzeba do każdej z nich kupować osobny klucz – wystarczy zaopatrzyć się w uniwersalną nasadkę spline, która będzie odpowiednia do każdej z wyżej wspomnianych śrub.

Klucze nasadowe

Klucze nasadowe – komplety

Podczas pracremontowo-naprawczychw takich branżach jak m.in. mechanika pojazdów, elektryka, hydraulika, czy też różnego rodzaju prace wykończeniowe, można się spotkać z dużą różnorodnością zadań, dlatego też trzeba być przygotowanym na to, że jeden rodzaj klucza może nie wystarczyć. Warto więc zaopatrzyć się w zestaw kluczy, dzięki czemu zawsze pod ręką można mieć niezbędne akcesoria ułatwiające pracę. W zestawach można znaleźć klucze długie i krótkie o różnych rozmiarach nasadek, a także modele zwiększające zakres zadań akcesoria wymienione wyżej (różnego rodzaju adaptery, przeguby, przedłużenia, pokrętła z grzechotką). Poza uniwersalnymi kluczami, które można wykorzystać na wiele sposobów, na rynku znajdują się zestawy przeznaczone do bardziej skonkretyzowanych zadań, np. do naprawy pojazdów użytkowych. Ci z kolei, którzy w swoim wyposażeniu posiadają już różne rodzaje kluczy nasadowych, mogą pomyśleć o zestawie kilkudziesięciu nasadek w różnych rozmiarach – im więcej elementów w zestawie, tym większy zakres zadań można dzięki nim wykonać.

Mówiąc o kluczach nasadowych, a także niezbędnych do nich akcesoriach, nie można nie wspomnieć o materiale, z jakiego są one najczęściej wykonane. Narzędzia pokryte warstwą chromu są trwałe i wytrzymałe. Chrom zapobiega korozji i sprawia, że narzędzie jest odporne na zarysowania i tarcie. Niektóre klucze są w całości wykonane ze stali chromowo-wanadowej, charakteryzującej się niską masą i wysoką odpornością na uszkodzenia, odkształcenia i wysokie temperatury, dlatego z pewnością posłużą na wiele lat.

Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości kluczy, zajrzyj na: https://eshop.wurth.pl/Kategorie-produktow/Klucze-nasadowe/31116019.cyid/3111.cgid/pl/PL/PLN/ i zapoznaj się z bogatą ofertą. Znajdziesz tam różne rodzaje tych przydatnych narzędzi: klucze nasadowe ręczne, maszynowe, przelotowe, a także niemal wszystkie przydatne do nich akcesoria – przeguby, adaptery, przedłużenia i wiele innych.  

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny