Klucze nastawne – rodzaje, zastosowanie, producenci, ceny, opinie

Klucze szwedzkie czy klucze francuskie? Rodzaje kluczy nastawnych

Klucz nastawny - jego budowa oraz ogólna charakterystyka

Najistotniejsze w kluczu nastawnym są jego szczęki. Mogą być one regulowane i dopasowane do różnej średnicy materiałów takich jak rury, śruby czy nakrętki. Wykonuje się to przy pomocy specjalnego imadła ślimakowego.

Klucz nastawny wykonany jest z wysokiej jakości surowców, dzięki czemu jest trwały i może posłużyć na lata. Dodatkowo często na nich znajduje się podziałka, dzięki której precyzyjnie można dopasować rozstaw szczęk przykładowo do rur. Pozwala to na uniwersalne zastosowania kluczy nastawnych.

Klucze hydrauliczne, klucz hakowy czy klucz żabka to są tylko niektóre możliwe odmiany klucza nastawnego, które warto poznać, aby w pełni móc wykonywać drobne prace naprawcze samodzielnie w domu. Szeroka gama narzędzi z pewnością przyda się w wielu aspektach życia domowego. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kluczach narzędziowych.

Opis kluczy nastawnych i przykładowe zastosowania

Klucze francuskie - Jedne z najpopularniejszych kluczy. Górna szczęka umieszczona jest nad tą dolną, a oddziela je jedynie pokrętło ślimakowe. Umożliwia to uzyskanie szerokiego odsunięcia szczęk i zastosowanie tego rodzaju klucza do odkręcania śrub o dużej średnicy.

Klucze szwedzkie - Przypominają nieco szczypce z uwagi na proste wykonanie i obecną zasadę dźwigni prostej. Regulowane za pomocą pokrętła umocowanego na jednym z ramion doskonale sprawdzą się do rur gwintowanych.

Klucz żabka - Jeden z bardziej uniwersalnych kluczy nastawnych. Wykorzystywany w wielu sytuacjach z uwagi na łatwość dopasowania do każdej średnicy śruby czy nakrętki. Klucz żabka charakteryzuje się bardzo prostą budową oraz bezproblemową regulacją rozstawu szczęk.

Klucze hydrauliczne - Jak sama ich nazwa wskazuje używane są do napraw hydrauliki wodnej i gazowej. Dzięki swojej charakterystycznej budowie można je dopasować do rur o nieregularnym kształcie, a przy pomocy ząbków, które są na szczękach klucze te nie ześlizgują się z rur i zapewniają wygodną pracę.

Klucz hakowy - Podobnie jak w kluczach hydraulicznych na kluczu hakowym obecne są ząbki na szczęce. Dodatkowo szczęka ta przypomina hak, dzięki czemu klucz znajdzie zastosowanie w pracach naprawczych przy śrubach uszkodzonych czy ukruszonych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kluczach nasadowych?

Opinie oraz cena najpopularniejszych kluczy nastawnych od znanych producentów

Narzędzia NEO dla wymagających klientów

Produkty marki NEO wykonane są z wysoką precyzją z bardzo dobrej gatunkowo stali narzędziowej chromowo-wanadowej. Szeroki wybór produktów oraz bardzo dobre opinie klientów przemawiają za jakością idącą w parze z ceną. Dodatkowo producent zapewnia 25-letnią gwarancję na swoje produkty.

W ofercie są klucze hydrauliczne i inne, których rozstaw szczęk jest nawet o 40% większy niż w standardowych kluczach. Posiadają dodatkowo specjalny uchwyt pokryty tworzywem TPR, który jest wysoce odporny na działanie oleju i smarów.

Klucze nastawne – rodzaje, zastosowanie, producenci, ceny, opinie

Wybrane klucze nastawne marki NEO

Nazwa modelu

Rozstaw szczęk

Orientacyjna cena

NEO Tools 03-014

0 – 38 mm

65 zł

NEO Tools 03-015

0 – 34 mm

65 zł

NEO Tools 03-016

0 – 50 mm

95 zł

Klucze narzędziowe - promocje

Klucz nastawny firmy Bahco – komfort i pewność użytkowania

Narzędzia Bahco to wysokiej jakości produkty, a ich trwałe i solidne wykonanie daje gwarancję na użytkowanie przez długie lata. Uniwersalne zastosowanie oraz praktyczna budowa zapewnia komfort pracy nawet w trudno dostępnych miejscach. Rękojeść jest antypoślizgowa z uwagi na obłożenie jej plastycznym elastomerem. Jest ona również odpowiedniej długość, co wpływa na nieduży ciężar całego klucza.

Kierując się pozytywnymi opiniami klientów zdecydowanie warto rozważyć zakup zestawu kluczy szwedzkich czy kluczy francuskich firmy Bahco. Również klucze hydrauliczne do rur czy inne rodzaje kluczy nastawnych są godne uwagi. Poniżej zestawienie wybranych modeli tego producenta. Sprawdź także ten artykuł o kluczach dynamometrycznych.

Wybrane klucze nastawne marki Bahco

Nazwa modelu

Rozstaw szczęk

Orientacyjna cena

Bahco 8071 IP

0 – 27 mm

79 zł

Bahco 8076

0 – 53 mm

430 zł

Bahco 9031

0 – 38 mm

116 zł

Klucze szwedzkie YATO jako jedna z nowości ostatniego roku

Szukając dobrego klucza żabka czy innych rodzajów kluczy nastawnych warto również rozpatrzeć ofertę marki YATO. Nowe modele kluczy nastawnych typu szwedzkiego posiadają zdecydowanie szersze rozwarcie szczęk. Pozwala to na odkręcanie oraz przykręcanie różnego typu śrubek i nakrętek. Szczęki dodatkowo są zwężone i wydłużone, co pozwala pracować w trudnych warunkach o ograniczonej dostępności do miejsc naprawy. Jak w każdym kluczu nastawnym, także i w tych marki YATO pojawiają się pokrętła ślimakowe do regulacji rozwarcia szczęk. Są one na tyle wytrzymałe podczas pracy, że nie ma potrzeby ich poprawiania w trakcie naprawy.

Klucze nastawne wykonane zostały ze stali chromowo-wanadowej, co gwarantuje dużą wytrzymałość na obciążenia i trwałość na lata. Idealnie dopracowana rękojeść, milimetrowa podziałka oraz oszlifowane szczęki pozwalają na komfortową pracę. Opinie klientów są zadowalające i podkreślają walory użytkowe kluczy marki YATO. Sprawdź także ten artykuł o narzędziach niezbędnych w domu.

Wybrane modele kluczy nastawnych marki YATO

Nazwa modelu

Rozstaw szczęk

Orientacyjna cena

YT-2073

0-30 mm

44 zł

YT-21658

0-60 mm

84 zł

YT-2173

0-42 mm

55 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny