Klucz pneumatyczny - najważniejsze informacje

Klucz pneumatyczny, którego inna popularna nazwa to klucz udarowy jest takim typem kluczy, którego działanie opiera się o różne mechanizmy pneumatyczne. Mechanizmy te generują udar. Do zasilania takich kluczy konieczna jest więc specjalna instalacja pneumatyczna, w przypadku zastosowania w przydomowym warsztacie sprawdzi się mała instalacja, którą Etn klucz już posiada. Natomiast w fabrykach stosuje się ogromne systemy napędzające takie narzędzia. Jedno z ich najpopularniejszych zastosowań to klucze pneumatyczne do kół. Ponadto znajdują zastosowanie w przemyśle, serwisowaniu ciężarówek, maszyn budowlanych i w wielu innych przypadkach. Jednak to do jakich prac można wykorzystać klucz udarowo-elektryczny zależy od mechanizmu, który został w nim zastosowany.

Klucze pneumatyczne dzielą się na rodzaje ze względu na mechanizm udarowy, który został w nich zastosowany. Dostępne w sprzedaży klucze pneumatyczne udarowe opierać się mogą na różnych mechanizmach, które generują udar. Warto zapamiętać, że wszystkie z nich wymagają smarowania, aby narzędzie dobrze pracowało i nie ulegało awariom. Zastosowany w nich mechanizm udarowy ma bardzo duży wpływ na maksymalny moment obrotowy, jaki klucz pneumatyczny może osiągać. Rodzaj zastosowanego mechanizmu w takim kluczu będzie mieć znaczący wpływ na jego możliwe zastosowanie. W sprzedaży dostępny jest także klucz udarowo-elektryczny, którego działanie opiera się zarówno o napęd pneumatyczny, jak i elektryczny. Różnego rodzaju klucze to nie są jedyną rzeczą, jaką warto mieć w domu. Sprawdź także ten artykuł z przeglądem narzędzi przydatnych w domowym warsztacie.

Klucz pneumatyczny – rodzaje

Klucz pneumatyczny twin hammer z mechanizmem dwa młoteczki

Do najczęściej spotykanych mechanizmów, w jakie może zostać zaopatrzony udarowy klucz pneumatyczny, należy tzw. twin hammer, czyli inaczej dwa młoteczki lub podwójne młotki. Mechanizm taki składa się z dwóch młotków pierścieniowych, bujaków, które obracają się w zamkniętym systemie dookoła wrzeciona. Rozwiązanie to umożliwia urządzeniu osiągnięcie bardzo dużego momentu obrotowego podczas pierwszych obrotów wirnika. Dzieje się tak, gdyż obydwa młotki mają możliwość jednoczesnego uderzania z obydwu stron. Taki mechanizm jest bardzo wytrzymały i wydajny, dzięki czemu można go stosować w przypadku, gdy nasze prace wymagają długich cykli. Klucze z systemem twin-hammer mają więc zastosowanie w przemyśle, jako klucze pneumatyczne do kół i do prac oponiarskich oraz na liniach produkcyjnych. Taki rodzaj kluczy charakteryzuje się małą ilością elementów składowych. Sprawia to, że serwisowanie, naprawa kluczy pneumatycznych tego rodzaju jest stosunkowo prosta. Taki mechanizm należy regularnie nawilżać smarem, co wykonuje się przez zewnętrzny nypel, a cała procedura nie wymaga rozkręcania narzędzia.

Klucz pneumatyczny pin clutch z mechanizmem dwóch sworzni

Kolejnym rodzajem kluczy udarowych pneumatycznych są klucze z mechanizmem dwóch sworzni, czyli pin clutch. Tego rodzaju klucze charakteryzują się szybkim przyrostem momentu udarowego przy jednoczesnym występowaniu wysokich ich wartości. System ten składa się z dwóch trzpieni wykonanych ze stali hartowanej, które poruszają się z bardzo dużą prędkością w zamkniętej obudowie. Mechanizm ten opatentowany został w USA i ma bardzo dobre opinie jako zastosowanie w przemyśle lekkim, w serwisach samochodowych i wszędzie tam, gdzie praca ze śrubami odbywa się w krótkich cyklach. Klucz z mechanizmem dwóch sworzni należy smarować olejem pneumatycznym. W takich systemach polega to na uzupełnianiu oleju przez wlanie go do mechanizmu przez specjalny otwór w obudowie mechanizmu udarowego.

Klucz pneumatyczny rocking dog

Kolejnym mechanizmem udarowym stosowanym w kluczach pneumatycznych jest tzw. rocking dog. Posiada on bardzo stabilną i prostą konstrukcję, która zaopatrzona została w jeden młot obrotowy. Klucz z systemem rocking dog ma dobre opinie wśród użytkowników i specjalistów ze względu na dużą nośność oraz stabilność. Dzięki niewielkiej ilości elementów naprawa kluczy pneumatycznych jest stosunkowo łatwa. Poprawna konserwacja tego klucza polega na smarowaniu go olejem pneumatycznym lub smarem. Urządzenie to gwarantuje wysoką moc dzięki czemu ma zastosowanie do wymagających prac przemysłowych, w warsztatach oraz precyzyjnych prac naprawczych. Z uwagi na niewielką ilość elementów, bardzo łatwo go serwisować.

Najlepsze promocje na akcesoria samochodowe — sprawdź je!

Klucz pneumatyczny jumbo hammer

Jumbo hammer jest odmianą systemu twin hammer, tyle tylko, że z jednym młotem. System ten ma zastosowanie w urządzeniach charakteryzujących się zwiększoną mocą. Aby prawidłowo zadbać o jego konserwację, należy smarować go olejem poprzez zewnętrzny nypel, nie ma potrzeby rozkręcania jego obudowy. Ma zastosowanie w przemyśle do wymagających zadań i cechuje się stosunkowo niską ceną.

Klucz pneumatyczny w pudełku i różne klucze pneumatyczne do kół, w tym klucz udarowo elektryczny i jego zastosowanie
Klucze pneumatyczne - rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny, producenci

Klucz pneumatyczny double hammer

W sprzedaży dostępne są również klucze pneumatyczne double hammer, które posiadają jeden młot obrotowy. System ten daje możliwość uzyskania wysokich wartości momentu skręcającego. Ma on zastosowanie przede wszystkim w lekkim przemyśle, w warsztatach samochodowych i w przemyśle oponiarskim.

Klucz pneumatyczny pin less - bezszpilowy

Kolejnym mechanizmem wykorzystywanym w kluczach pneumatycznych jest pin less, który został opatentowany przez japońską firmę Kawasaki. W urządzeniach tych całą moc generuje jeden młot, który osadzony jest w obudowie. Obraca się on dookoła czopa i nie wymaga żadnych dodatkowych części. Moc wygenerowana przez młot przenoszona jest bezpośrednio na czop. Mechanizm pin less jest zaawansowaną formą mechanizmu rocking dog. Charakteryzuje się on bardzo wysoką mocą wyjściową, co sprawia, że narzędzie zaopatrzone w taki system nie nadaje się do prac delikatnych i precyzyjnych. Narzędzia z systemem pin less są bardzo łatwe w serwisowaniu oraz trwałe. Zawdzięczają to niewielkiej ilości elementów. Aby prawidłowo serwisować klucz tego rodzaju należy go nawilżać smarem. Bezszpilowy klucz pneumatyczny ma zastosowanie w przemyśle, do serwisowania ciężarówek i maszyn budowlanych oraz wszędzie tam, gdzie konieczna jest duża moc udarowa.

Rodzaje nasadek udarowych do klucza pneumatycznego

Bardzo ważnym elementem, bez którego klucze pneumatyczne nie mogłyby sprawować swojej funkcji są odpowiednie nasadki. Są one dużo trwalsze i bardziej sprężyste od nasadek standardowych. Sprawia to zniwelowanie praktycznie do minimum ryzyka wybicia trzpienia w takim narzędziu, a także ewentualne obrobienie się roboczych powierzchni wewnątrz nasadki. Inną istotną cechą, która odróżnia nasadki do kluczy udarowych od nasadek do innych kluczy jest większa grubość ścianek niż w przypadku nasadek standardowych. Nasadki udarowe mogą występować w rozmiarach: 1/2″, 3/4″ oraz 1″.

Jakie są inne ciekawe rodzaje kluczy udarowych? Klucze pneumatyczne, jak już wspomnieliśmy to podobnie jak pistolety pneumatyczne narzędzia, w których moc napędowa wytwarzana jest przez systemy pneumatyczne. Spotkać można jednak również klucze pneumatyczno-elektryczne, zasilane na baterie. Oprócz klucza udarowego na baterię warto wspomnieć takim rozwiązaniu jak klucz udarowy kątowy, który umożliwia dotarcie do śrub trudnodostępnych. Można spotkać się także nasadkami pięciokątnymi stosowanymi w fabrykach.

Klucze pneumatyczne - najlepsi producenci, ceny

Wśród producentów kluczy udarowych najlepszymi opiniami cieszą się takie marki jak m.in. Wurth, Dewalt czy Rooks. W ofercie tych firm dostępne są m.in. takie rozwiązania jak klucz pneumatyczny kątowy czy klucz udarowo-elektryczny na baterie. Możemy się także zdecydować na zestaw kluczy pneumatycznych. W poniższej tabeli przedstawiamy przykładowe modele kluczy pneumatycznych i ich najważniejsze parametry oraz ceny.

Klucze pneumatyczne: przykładowe modele wiodących producentów, parametry i ceny

Produkt

Rozmiar wrzeciona

Moment roboczy (w przód)

Moment maksymalny (na odkręcaniu)

Prędkość obrotowa

Cena

Klucz pneumatyczny kątowy Chicago Pneumatic kątowy 1/2 CP 7737 VS

1/2"

300 Nm

34-224 Nm

9 000 obr/min

1321,57 zł

Zestaw kluczy pneumatycznych - klucz pneumatyczny kątowy, chwyt 3/8", TA3812 16889-0101 Teng Tools

3/8"

15-90 Nm

70 lbf.ft

160 obr/min.

811,39 zł

Kompaktowy klucz udarowy 1/2" Airpress

1/2"

949 Nm

1613 Nm

11 000 obr/min.

633,45 zł

Klucz pneumatyczny Wurth 1/2 DSS 0703314 Superior

1/2"

620 Nm

1 050 Nm

9 000 obr/min

224,50 zł

Klucz pneumatyczny udarowy 1/2 Wkrętarka Wurth DSS 1/2” X

1/2"

600 Nm

816 Nm

1 099 zł

Wurth klucz udarowy pneumatyczny 1/2" DSS

1/2"

470 Nm

569 Nm

70 Nm

689 zł

Udarowy klucz akumulatorowy 450Nm 3Ah 20V + Dewalt

1/2"

400 Nm

450 Nm

2 200 obr./min

469 zł

Klucz udarowy pneumatyczny 1/2" 1220 Mn Rooks OK-04.0020

1/2"

880 Nm

1220 Nm

6 500 obr./min

689,99 zł

Klucz udarowy, przemysłowy, 1/2", 610 Nm

Rooks OK-04.0019

1/2"

610 Nm

694,93 zł

Klucz udarowy 1/2", 1500 Nm, STR Rooks OK-04.0023

1/2"

1500 Nm

360 zł

Klucz pneumatyczny, podobnie jak klucz dynamometryczny, to rozwiązanie, które ma wiele zastosowań. Sprawdzają się w przemyśle ciężkim i lekkim, do prac, które wymagają dużej mocy, a także do zastosowań precyzyjnych i delikatnych. Można przy ich użyciu prowadzić serwis samochodów osobowych, ciężarowych, czy nawet maszyn budowlanych. Można się z nimi spotkać w dużych fabrykach, ale znajdą również zastosowanie w przydomowych warsztatach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny