Klucze udarowo elektryczne – zastosowanie

Raczej rzadko klucze udarowo elektryczne spotkamy w przydomowym warsztacie do kół samochodowych. Ich zastosowanie ma jednak bardziej profesjonalny wymiar. Ze względu na łatwość dokręcania lub odkręcania śrub, pistolet udarowo elektryczny sprawdza się najczęściej w warsztatach samochodowych. Dodatkowo możemy spodziewać się jego wykorzystania w zakładach ślusarskich, jak i również na placach budowy, szczególnie na rusztowaniach. Należy mieć na uwadze, że klucz pneumatyczny wymaga podłączenia do sprężarki, ponieważ urządzenie uruchamia się i działa pod wpływem sprzężonego powietrza. Natomiast zastosowanie klucza elektrycznego ma sens praktycznie w każdym miejscu, w którym nie mamy dostępu do sprężarki.

Wybierając klucze udarowo elektryczne, warto kierować się kilkoma istotnymi parametrami. Jednym z najważniejszych jest moment obrotowy, czyli siła z jaką dokręcamy śruby. Najczęściej wynosi on od 100 do nawet 1500 Nm. Jednak klucze o tak wysokim momencie obrotowym, przeznaczone są do profesjonalnego użytku. Do przydomowego warsztatu sprawdzi się pistolet udarowo elektryczny, którego moment obrotowy oscyluje na poziomie ok. 300-600 Nm.

Warto zwrócić uwagę również na gabaryty urządzenia, a także dodatkowe udogodnienia. Rzeczywiście klucze udarowo elektryczne o większych rozmiarach najczęściej posiadają wyższy moment obrotowy. Jednak przy trudniej dostępnych śrubach, mogą one okazać się mało praktyczne. Dlatego dobrze jest wybierać urządzenia lekkie i poręczne. Jeżeli rękojeść klucza elektrycznego będzie wyposażona w przełącznik obrotów w dwóch kierunkach, wykonywanie prac będzie jeszcze łatwiejsze. Dodatkowym udogodnieniem są szczeliny wentylacyjne, dzięki którym nie dojdzie do szybkiego nagrzewania się silnika. Jeśli zastanawiasz się, jakich jeszcze narzędzi potrzebujesz w domu, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kluczach narzędziowych.

Najlepsze promocje na akcesoria samochodowe — sprawdź je!

Rodzaje kluczy narzędziowych

Tak naprawdę nie musimy ograniczać się do zakupu klucza elektrycznego. Jego wybór wiąże się z koniecznością podłączenia urządzenia do sieci elektrycznej, co nie zawsze jest możliwe. W takiej sytuacji rozwiązaniem mogą okazać się klucze akumulatorowe. Jednak trzeba mieć na uwadze, że naładowany akumulator zwykle działa do ok. 1 godziny maksymalnie, po czym wymaga ponownego naładowania. Jak już wcześniej wspomniano, w profesjonalnych warsztatach samochodowych, do kół wykorzystywany jest najczęściej klucz pneumatyczny. Urządzenie działa po podłączeniu go do sprężarki. Zaletą tego typu klucza jest dużo niższa awaryjność. Choć z drugiej strony jest on o wiele droższy w zakupie oraz eksploatacji od klucza elektrycznego.

Klucz pneumatyczny w warsztacie samochodowym do kól, a także klucze udarowo elektryczne
Do czego służą klucze udarowo elektryczne, czyli co warto o nich wiedzieć

Klucze udarowo elektryczne są tylko jednymi z licznych typów narzędzi, które mogą przydać się w każdym przydomowym warsztacie. Do pozostałych rodzajów narzędzi ręcznych, możemy zaliczyć m.in.:

  • Klucze szwedzkie – są to rodzaje kluczy nastawnych, które swoje zastosowanie znajdują przede wszystkim w hydraulice. Klucze szwedzkie wyróżniają się regulacją szerokości szczęk, która odbywa się dzięki nakrętce znajdującej się na jednym z ramion rękojeści. Dzięki swojej budowie doskonale radzą sobie z odkręcaniem elementów o walcowej formie.
  • Klucze francuskie – kolejny typ kluczy nastawnych, również wykorzystywany w branży hydraulicznej. Swoją budową przypominają młotek. Pokręcana rękojeść pozwala na regulację rozwarcia szczęk.
  • Klucz trzpieniowy – wyróżnia się on specyficzną, wygiętą formą. Sprawdza się przy dokręcaniu śrub oraz wkrętów. Najpopularniejszym rodzajem klucza trzpieniowego jest klucz imbusowy.

Pistolet udarowo elektryczny – ceny i opinie

Przygotowując się do zakupu klucza udarowego elektrycznego, warto dowiedzieć się, z jakimi kosztami będzie wiązało się to przedsięwzięcie. Dlatego w poniższym zestawieniu przygotowaliśmy również porównanie cen kluczy elektrycznych z innego rodzaju narzędziami ręcznymi. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzję, czy na pewno klucz elektryczny jest koniecznym wydatkiem, czy można go jednak zastąpić tańszymi zamiennikami.

Przykładowe ceny i opinie kluczy udarowych elektrycznych oraz pozostałych narzędzi ręcznych

Nazwa produktu

Cena

Klucze Yato udarowe elektryczne ¾” moment obrotowy 800Nm/1100 W z kompletem nasadek do kół

Ceny od 374,00 zł – bardzo dobre opinie

Klucze Yato udarowe elektryczne do kół 325Nm/800W

Ceny od 214,00 zł – bardzo dobre opinie

Klucz winylowy płasko oczkowy z grzechotką 6-17 mm, zestaw 12 kluczy, Park Tool MWR-SET

Ceny od 395,45 zł – bardzo dobre opinie

Klucz pneumatyczny ¾” 1300Nm, klucze Yato do kół

609,00 zł

Klucz pneumatyczny ½” 850 Nm, klucze Yato do kół

264,00 zł

Klucze szwedzkie Yato 45 stopni 1”

61,70 zł

Lucze szwedzkie Yato 45 stopni 2”

147,90 zł

Dewalt zestaw kluczy 100 części

129,00 zł

Dewalt zestaw końcówek do kluczy

53,99 zł

Dewalt zestaw kluczy nasadowych 17 szt.

304,92 zł

Dewalt zestaw kluczy 22 elementy

493,42 zł

Klucze francuskie 55 mm KNF

60,99 zł

Klucze francuskie 45 mm Vorel

46,00 zł

Klucze francuskie ze stali węglowej

27,99 zł

Klucz trzpieniowy sześciokątny typu Beta 951 4,5 mm

50,92 zł

Klucz trzpieniowy zestaw 6-KT, imbusy

189,00 zł

Klucz trzpieniowy sześciokątny typu beta 4 mm

4,26 zł

Klucz winylowy dynamometryczny Park Tool TW-5.2

381,55 zł

Klucz winylowy, zestaw kluczy imbusowych Park Tool PH-1.2

277,30 zł

Klucz winylowy z regulacją momentu obrotowego Park Tool ATD-1.2

242,56 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny