Kocioł do ogrzewania gazowego: jedno- czy dwufunkcyjny?

Piece gazowe produkuje się w różnych wersjach. Jedną z nich są kotły jednofunkcyjne, których zadanie sprowadza się ku zasilaniu instalacji centralnego ogrzewania. Kotły dwufunkcyjne dodatkowo są zdolne do podgrzewania wody użytkowej. Posiadacze kotła jednofunkcyjnego zmuszeni będą zakupić odpowiedni podgrzewacz pojemnościowy (zasobnik), aby móc cieszyć się ciepłą wodą. Rynek budowlany rozwija się w zaskakująco szybkim tempie toteż większość kotłów jednofunkcyjnych posiada w zestawie dostosowany do niego zasobnik.

Kotły dwufunkcyjne to urządzenia, które w większości przypadków, powiesić możemy na ścianie. Dzięki obecności zintegrowanego przepływowego podgrzewacza wody, zostają uruchomione w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą. Nie musimy więc martwić się o zbiornik na wodę, który zajmuje dodatkową przestrzeń. Jeśli obawiasz się o wysokie koszty ogrzewania gazowego w sezonie, w tym artykule znajdziesz stosowane wyliczenia.

Tego typu rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne, a wydajność podgrzewacza przepływowego nieduża. Warto jednak przygotować się na nieregularną temperaturę wody dostarczaną do kranów, która będzie ulegać zmianie na skutek niestabilnego ciśnienia wody w instalacji. Podgrzewcze przepływowe nie umożliwiają cyrkulacji ciepłej wody w instalacja, dlatego użytkownicy będą musieli uzbroić się w cierpliwość po odkręceniu kranu.

Piece gazowe w promocyjnych cenach - sprawdź!

Kotły do ogrzewania gazowego - cechy

Bardzo często spotkać możemy kotły dwufunkcyjne, które posiadają wbudowany zasobnik niewielkiego rozmiaru, którego pojemność waha się od 20 do nawet 120 l. Kocioł do ogrzewania gazowego prezentuje się bardzo estetycznie. Dzięki obecności gorącej wody w zasobniku, woda płynie stabilnie, a duży zapas umożliwia jej użytkowanie nawet w trzech miejscach w tym samym czasie. Istotny jest także krótki czas oczekiwania na ciepłą wodę tuż po odkręceniu kranu, gdyż nie ma konieczności oczekiwania na nagrzanie się wymiennika. Takimi wadami nie są opatrzone kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem, które posiadają dużą pojemność.

Podobnie jak kotły dwufunkcyjne, jednofunkcyjne produkuje się w wersji wiszącej, jak i tradycyjnej w postaci solidnych konstrukcji połączonych z żeliwnym wymiennikiem ciepła, który ustawia się na podłodze. Jeśli szukasz pieca do centralnego ogrzewania w domu, w tym artykule znajdziesz szereg praktycznych porad i informacji.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Kocioł do ogrzewania gazowego - piece kondensacyjne

Dużym uznaniem cieszą się kotły gazowe kondensacyjne, które są bardziej ekonomiczne, niż piece gazowe zwykłe – wykorzystując tę samą ilość paliwa, generować będą większą ilość ciepła. To wszystko za sprawą doskonałej i solidnej konstrukcji służącej do ogrzewania wody, dzięki której tego typu kocioł do ogrzewania gazowego wykorzystuje również ciepło, które powstaje w skutek wykraplania się pary wodnej ze spalin. Zwykłe kotły nie mogą pochwalić się tą cechą, gdyż do wykraplania się pary wodnej w nich nie dochodzi.

Im wyższa sprawność, tym kocioł do ogrzewania gazowego, będzie bardziej oszczędny. Kotły kondensacyjne maja ponad 100% sprawności. Z racji trudnych do wyeliminowania strat ciepła tego typu kotły posiadają w praktyce sprawność o 2-6% niższą od maksymalnej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny