Kotły elektryczne - wygoda i ekologia w jednym

Kocioł elektryczny - bez obaw o opał

Ogrzewanie elektryczne w porównaniu do ogrzewania centralnego przy pomocy paliw stałych jest wygodnym sposobem na poradzenie sobie z zimowym sezonem. Właściciele budynków nie muszą martwić się o przygotowanie opału. W przypadku kotła spalającego drewno oraz węgiel należy zadbać o właściwe magazynowanie opału. Drewno opałowe powinno być kupowane z przynajmniej rocznym wyprzedzeniem. Ważne jest jego sezonowanie w celu zmniejszenia wilgotności opału, a także zwiększenia efektywności spalania. Dlatego centralne ogrzewanie elektryczne zalecane jest w szczególności osobom, które nie mają czasu na przygotowanie opału do sezonu grzewczego lub niemających miejsca do jego składowania.

Piec elektryczny CO - bez emisji zanieczyszczeń

Kotły elektryczne zalecane są również ze względu na przesłanki ekologiczne. Dzięki elektrycznemu zasilaniu, podczas ogrzewania nie są wydzielane spaliny i zanieczyszczenia. Niestety zupełnie przeciwne zjawisko można zaobserwować między innymi przy kotłach, w których spalany jest węgiel. Szczególnie w przypadku kotłów starszych generacji. Z parametrów najważniejsza jest moc kotła elektrycznego. Sprawdź także, ile kosztuje instalacja CO.

Kocioł elektryczny - budowa

Ze względu na budowę i przeznaczenie, wyróżnia się kotły elektryczne jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Głównym elementem jest grzałka obleczona specjalną izolacją zabezpieczającą przed działaniem wody. Osłona najczęściej wykonana jest z miedzi, mosiądzu lub stali. Rolę grzałki spełnia drut oporowy, który zaczyna grzać dopiero w momencie, kiedy pojawi się takie zapotrzebowanie.

Ilość grzałek wbudowanych w kocioł elektryczny jest uzależniona od jego mocy. Im większą moc ma piec elektryczny CO, tym większą ilością grzałek powinien dysponować. Tutaj warto pochylić się nad tematem dopasowania odpowiedniej mocy kotła. Elektryczne kotły w domu mogą posiadać moc grzewczą wahającą się od 4 do nawet 24 kW. Oczywiście występują także kotły elektryczne o znacznie większej mocy, jednak wtedy muszą one być zasilane trójfazowo.

Ogrzewanie elektryczne o mocy około 20kW, najlepiej sprawdza się w przypadku średniej wielkości budynków. Jeżeli chcemy ogrzać dom lub inny budynek o powierzchni większej niż 250 metrów kwadratowych, wtedy lepiej jest zainstalować elektryczny kocioł CO o zdecydowanie większej mocy. Mniejsza moc kotła elektrycznego okaże się niewystarczająca.

Elektryczne kotły w domu mogą stanowić główne źródło energii cieplnej. Nie ma jednak żadnych przeszkód, by były one wyłącznie uzupełnieniem innego rodzaju ogrzewania. Świetnie sprawdzą się jako dodatkowe źródło energii dla kotłów zasilanych paliwami stałymi lub tradycyjnych kominków.

Ogrzewanie elektryczne - polecane produkty!

Kotły elektryczne - rodzaje

Kocioł elektryczny jednofunkcyjny

Elektryczny kocioł jednofunkcyjny wyróżnia się tym, że jest przeznaczony tylko i wyłącznie do ogrzewania wody, która następnie krąży w instalacji grzewczej. W ten sposób możliwe jest ogrzewanie każdego pomieszczenia, po którym rozprowadzona została instalacja. Elektryczny kocioł CO w porównaniu do kotłów zasilanych paliwami stałymi jest urządzeniem niewielkim. Najczęściej elektryczne kotły w pozycji wiszącej na ścianie. Jeśli interesuje cię także ogrzewanie podłogowe, w tym artykule znajdziesz niezbędne informacje.

Kocioł elektryczny do centralnego ogrzewania - porównanie z innymi rodzajami ogrzewania
Kocioł elektryczny dwufunkcyjny to jedno z lepszych rozwiązań CO. Jest to jednak dość duży wydatek i ogrzewanie nie jest szczególnie efektywne

Kocioł elektryczny dwufunkcyjny

Kocioł elektryczny dwufunkcyjny jest urządzeniem przeznaczonym nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Taki kocioł najczęściej wyposażony jest jeszcze dodatkowo w specjalny zasobnik ciepłej wody użytkowej. Na dole zbiera się zimna woda, która krąży między grzejnikami, a zasobnikiem. Natomiast podgrzana woda przy pomocy kotła rozprowadzana jest zarówno do grzejników, jak i również do zasobnika ciepłej wody użytkowej. W ten sposób można korzystać z niej do kąpieli, czy też wielu innych codziennych czynności.

Centralne ogrzewanie elektryczne - opłacalność

Koszty ogrzewania przy użyciu kotła elektrycznego

Rozważając, czy warto zainstalować piec elektryczny CO, pod uwagę bierzemy przede wszystkim opłacalność tego systemu grzewczego. Opłaty związane z ogrzewaniem zależne są od wielu czynników:

Piece w dobrych cenach

Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjne oferty na interesujący Cię piec - wypełnij ten formularz. W odpowiedzi skontaktują się z Tobą firmy zainteresowane realizacją Twojego zlecenia.

Sprawdź!
  • Izolacji budynku - elektryczny kocioł CO uzyska największą wydajność w przypadku energooszczędnych budynków. Im gorsza izolacja, tym zużycie energii elektrycznej będzie wyższe. Dla porównania zużycie prądu w domu energooszczędnym, wyniesie około 40 kWh na każdy metr kwadratowy, przez cały rok. Natomiast w starym budownictwie z bardzo słabą izolacją cieplną, zużycie może wzrosnąć nawet pięciokrotnie.
  • Kosztów energii elektrycznej - średni koszt 1 kWh wynosi około 0,55 złotych. Jest on oczywiście zależny od operatora, a także taryf, którymi dysponujemy.
  • Metrażu przeznaczonego do ogrzewania - im większym dysponujemy metrażem, tym koszty ogrzewania będą wyższe, a elektryczne kotły powinny mieć wyższą moc.
  • Utrzymywanej temperatury - warto ustalić, jaką temperaturę chcemy uzyskać. W domu, w którym są małe dzieci, z reguły temperatura powinna być wyższa. Jeżeli w domu przez większość dnia nie ma nikogo z domowników, również nie ma większego sensu, by przez całą dobę temperatura utrzymywała się na takim samym wysokim poziomie.
  • Ogrzewania wody użytkowej - zużycie energii elektrycznej będzie zdecydowanie większe, jeżeli w naszym domu zainstalowany został kocioł elektryczny dwufunkcyjny. Wtedy energia elektryczna jest wykorzystywana nie tylko do ogrzania pomieszczeń, ale również wody użytkowej. Więcej o kosztach ogrzewania elektrycznego przeczytasz w tym artykule.

Akcesoria do ogrzewania w dobrych cenach

Różne systemy grzewcze - koszt ogrzewania

Mając do ogrzania budynek o średnim metrażu wynoszącym około 150 metrów kwadratowych, a także wyposażonym w standardową izolację, koszty będą wyglądać następująco:

  • systemy grzewcze elektryczne - ok. 7200 złotych na rok
  • system grzewczy zasilany węglem - ok. 2000 - 2700 złotych na rok
  • system grzewczy zasilany gazem ziemnym - ok. 3500 - 4000 złotych na rok

Wskazówki, jak obniżyć koszty ogrzewania

Powyżej widzimy, że koszty ogrzewania przy pomocy kotłów elektrycznych są najwyższe. Możemy je jednak znacznie obniżyć, jeżeli zdecydujemy się na pompy ciepła. Jest to urządzenie pozwalające na przetwarzanie naturalnej energii, pobieranej najczęściej z gruntu lub wody. Niestety należy wziąć pod uwagę, że pompy ciepła są bardzo dużą inwestycją.

Jednak mającą szansę na bardzo duży w ciągu 20 lat. Na wybudowanie i podłączenie pompy należy wydać około 70 tys. złotych. Patrząc jednak na koszty ogrzewania elektrycznego, rzeczywiście korzystanie z naturalnej energii może wydawać się opłacalnym rozwiązaniem.

Na pewno koszty ogrzewania elektrycznego można obniżyć. Wystarczy skorzystać ze specjalnego oprogramowania, które będzie obniżać temperaturę podczas naszej nieobecności. Warto zastanowić się nad wyłączeniem grzejników w kuchni. Ponieważ w tym pomieszczeniu najczęściej powietrze nagrzewa się w trakcie przygotowywanych potraw. Dodatkowo można korzystać z wielu korzystnych taryf popołudniowych i nocnych obniżających cenę kWh. Wtedy możemy zwiększyć temperaturę, jaką chcemy utrzymać w późniejszym czasie. Sprawdź także inne sposoby na tanie ogrzewanie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny