W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie elektrycznymi urządzeniami grzewczymi. Powodów tego zjawiska należy upatrywać m.in. w rosnącej świadomości użytkowników oraz w aktualizowanych na bieżąco proekologicznych przepisach. Nie bez znaczenia jest rozwój fotowoltaiki, która otwiera szereg nowych możliwości. Darmowa energia produkowana przez ogniwa PV może być bowiem wykorzystana do zasilania kotła elektrycznego.

Rosnącą popularnością cieszą się również pompy ciepła, których praca może być wspomagana przez kotły elektryczne. Z pewnością już dziś można stwierdzić, że rynek instalacyjno-grzewczy będzie nadal rozwijał się w kierunku ekologicznych źródeł energii. Właśnie tego typu rozwiązania są oferowane przez firmę Kospel.

Ogrzewanie elektryczne zamiast ogrzewania na paliwo stałe?

Jedną z największych zalet ogrzewania elektrycznego, w porównaniu do ogrzewania paliwami stałymi, jest brak konieczności składowania opału. W niewielkich budynkach jednorodzinnych, wygospodarowanie pomieszczenia na składowanie węgla czy drewna opałowego, może stanowić spore wyzwanie. Ponadto właściciele kotłów elektrycznych nie mają problemów z obsługą instalacji, która w przypadku ogrzewania węglowego jest bardziej kłopotliwa. Nawet w kotłach z podajnikami, zapas paliwa należy uzupełniać co kilka dni.

Ogrzewanie elektryczne nie ma również konkurencji w kontekście przesłanek ekologicznych. Koszty budowy systemu ogrzewania elektrycznego opartego o nowoczesne urządzenia są porównywalne do tych opartych o tradycyjne kotły na paliwa stałe. W wielu przypadkach, koszty zakupu i montażu poszczególnych elementów nowej instalacji, można częściowo pokryć korzystając z programów dofinansowań np. „Czyste powietrze”.

Co więcej - nowoczesny kocioł elektryczny ma niemal 100-procentową sprawność. W przypadku kotłów na paliwa stałe, sprawność urządzeń jest znacznie niższa.

Zalety ogrzewania elektrycznego

„Ogrzewanie elektryczne jest drogie” – to jedno z podstawowych stwierdzeń pojawiających się w kontekście zmiany systemu ogrzewania paliwem stałym na elektryczne. Ale czy to prawda? Po podliczeniu kosztów zakupu kotła na paliwo stałe, dodaniu ceny tony węgla/ekogroszku, niepoliczalnych kosztów obsługi - wówczas wnioski mogą być inne. W wielu przypadkach nowoczesny kocioł elektryczny może okazać się równie korzystnym rozwiązaniem.

Eksploatacja kotłów elektrycznych, w porównaniu do gazowych, jest znacznie bezpieczniejsza. Wyeliminowane jest bowiem ryzyko zatrucia czadem. Ponadto właściciele domów ogrzewanych elektrycznie nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji mających negatywny wpływ na środowisko.

Wybór ogrzewania elektrycznego jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku nowoczesnych domów o niskim zapotrzebowaniu energetycznym. Dostępność rozwiązań sprawia, że takie ogrzewanie może być nie tylko komfortowe, ale również niedrogie w eksploatacji.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny