Kocioł na ekogroszek z zasobnikiem – czy warto?

Ekogroszek powstaje na bazie węgla kamiennego i brunatnego, dzięki czemu charakteryzuje się jakością i większą wydajnością. O tym, że kocioł na ekogroszek to opłacalne rozwiązanie, świadczy mniejsza szkodliwość dla środowiska naturalnego.

Piece w dobrych cenach

Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjne oferty na interesujący Cię piec - wypełnij ten formularz. W odpowiedzi skontaktują się z Tobą firmy zainteresowane realizacją Twojego zlecenia.

Sprawdź!

Sterownik odpowiada za sterowania pracą kotła. Możemy więc zdecydować się na sterownik dwustanowy lub automatyczny. Posiadacze sterownika dwuspadowego mają możliwość dowolnego ustawienia ciepła generowanego, dzięki czemu kocioł może przynieść mniejsze koszty związane z wykorzystaniem opału. Dla osób, które nie posiadają doświadczenia w pracy z tego typu sterownikiem, zaleca się wybór kotła z automatycznym rozpalaniem. Wysokiej jakości kocioł na ekogroszek z zasobnikiem posiada sterowniki, które sprawują kontrolę nad pompą wody, cyrkulacją lub ogrzewaniem podłogowym.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na prostotę korzystania ze sterownika. Powinien stwarzać możliwość szybkiego ustawienia programu i podstawowych parametrów. Jeśli interesuje cię piec centralnego ogrzewania do domu jednorodzinnego, przeczytaj ten artykuł.

Moc i sposób spalania w kotle na ekogroszek z zasobnikiem

Moc to parametr, który powinien być dopasowany do metrażu mieszkania. Na rynku znajdziemy wiele mocnych pieców, przystosowanych do większych temperatur i budowli. Problemu nie sprawi nam znalezienie kotła na ekogroszek z podajnikiem 25 kW czy nawet 30 kW.

Tutaj również mamy do wyboru dwie możliwości. Na rynku dostępne są kotły górnego spalania, które opatrzone są niższą ceną i prostszą konstrukcją, przez co niosą ze sobą pewne ograniczenia. Paliwo jest spalane na ruszcie, dzięki czemu generuje spaliny przechodzące przez całą konstrukcję. Efektem tego jest kopcenie kotła, który trzeba częściej rozpalać.

Drugą możliwością jest wybór kotła na ekogroszek dolnego spalania, który generuje większe koszty. W parze z wysoką ceną idzie jednak większa ekonomiczność. Spalane paliwo pod rusztem generuje spaliny, które skierowane są do kanału  spalinowego. Dzięki temu, że spalanie odbywa się w sposób ciągły, nie ma konieczności częstego rozpalania pieca. Na korzyść tego typu kotła przemawia również ich wysoka wydajność. Porady na temat wyboru kotła na ekogroszek z zasobnikiem znajdziesz w tym artykule.

Kocioł na ekogroszek z zasobnikiem - rodzaj palnika i wymiennika

Pompy ciepła w świetnych cenach - zobacz!

Określa, jakie materiały oprócz ekogroszku możemy wykorzystać do palenia. Kotły posiadające palniki rynnowe lub żeliwne umożliwiają zastosowanie dodatkowych surowców, takich jak drewno lub miał węglowy.

Wymiennik występuje w dwóch formach – pionowej i poziomej. Poziomy kocioł jest zdecydowanie wyższy i bardziej zabezpieczony niż pionowy.

W czasie spalania powstają straty, które są wynikiem straty kominowej, jak i niedopalenia gazowych oraz stałych substancji palnych. Jeśli kocioł na ekogroszek z zasobnikiem posiada większą sprawność cieplną, jego użytkownicy mogą liczyć na jego większą wydajność. Wysokiej jakości urządzenia posiadają sprawność, która wynosi niemal 80 %. Jeśli zainteresowały cię kotły na paliwo stałe, w tym artykule radzimy, jaki jego rodzaj wybrać.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny