Piec pelletowy – zasada działania, wady oraz zalety

Jakie atuty posiada kocioł na pellet?

Piece na pellet zdobywają przychylne opinie użytkowników. Wszystko za sprawą licznych atutów, które zwiększają popularność owego rozwiązania. Kotły grzewcze z podajnikiem okazują się bardzo łatwe w obsłudze. Warto w tym miejscu wspomnieć o niewielkiej emisji popiołu, co ogranicza cykl czyszczenia kotła.

Dobrej jakości piece na pellet posiadają zaawansowane systemy sterowania i zapewniają niemal bezobsługową pracę. Zasobnik dostarcza opał do komory spalania, a osoba obsługująca nie musi stale kontrolować stanu paleniska. Co więcej, piec c.o. jest rozwiązaniem proekologicznym. Wszystko za sprawą niskiej emisji spalin.

Wybierając piec pelletowy mamy do dyspozycji wiele rozwiązań. Największą popularnością cieszą się obecnie kotły z podajnikiem. Jednak w ofercie producentów znajdziemy także nieco tańsze produkty bez podajnika. Wybór zależy wyłącznie od preferencji oraz możliwości inwestora. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielach na pellet.

Czy kocioł na pellet posiada jakieś wady?

Piece na pellet, podobnie jak każde inne rozwiązanie, posiadają także pewne wady. Jedną z największych okazują się wysokie ceny kotłów na pelet. Dobrej jakości piec c.o. może kosztować powyżej 10 000 zł. W kategorii cen wygrywa piec na ekogroszek z podajnikiem, który niejednokrotnie okazuje się nieznacznie tańszy w zakupie.

Wysokie ceny kotłów na pelet to jeszcze nie koniec minusów. Wybierając piec pelletowy czy piec na ekogroszek musimy liczyć się z koniecznością posiadania miejsca magazynowego. Stały opał powinien znajdować się w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu, dlatego nie sprawdzi się w szczególnie małych, ograniczonych przestrzennie budynkach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze pieca na pellet?

Wybieramy piec pelletowy

Znani producenci

Wybierając kocioł na pellet czy piec na ekogroszek warto zapoznać się z ofertą znanych producentów. Dobrej jakości produkt może i będzie nieco droższy w zakupie, jednak z pewnością okaże się warty swojej ceny.

Wybierając piec c.o. do kotłowni warto zapoznać się z ofertą takich marek jak Kostrzewa, Pleszew, Lechma, Galmet czy Defro. Są to rozpoznawalne marki, których produkty zbierają najlepsze opinie użytkowników.

Jaki piec c.o. warto wybrać?

Wybierając kotły grzewcze mamy do dyspozycji kilka podstawowych rozwiązań. Podstawowy piec c.o. zwany jest również „śmieciakiem”. Możemy opalać go węglem, pelletem oraz drewnem. Tego typu produkty są oferowane bez podajnika. Opał musi być dostarczany samodzielnie, co wpływa na zmniejszenie komfortu obsługi. Tradycyjny piec c.o. jest jednocześnie najtańszy w zakupie.

Kocioł na pellet to świetne rozwiązanie. Pellet do ogrzewania to ekologiczny i ekonomiczny materiał grzewczy.
Kocioł na pellet - rodzaje, ceny, opinie, wiodący producenci, porady

Nieco bardziej unowocześnione kotły grzewcze posiadają już podajniki. W ofertach sprzedaży znajdziemy zautomatyzowane piece na pellet, jak i piec na ekogroszek. Oba rozwiązania przynoszą podobne korzyści. Opał jest dostarczany przez zasobnik w sposób automatyczny. Dzięki temu zmniejszamy częstotliwość kontroli paleniska, zwiększając tym samym komfort obsługi. Tego rodzaju kotły grzewcze zdobywają przychylne opinie użytkowników, a dzięki ekonomicznemu procesowi spalania, zmniejszają coroczne koszty ogrzewania budynku. Ceny kotłów na pelet rozpoczynają się już od 7000 – 8000 zł. Za bardziej zaawansowane kotły z podajnikiem pneumatycznym trzeba już zapłacić powyżej 10000 zł. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także artykuł o wyborze kotła centralnego ogrzewania.

Piece w dobrych cenach

Jeżeli chciałbyś otrzymać atrakcyjne oferty na interesujący Cię piec - wypełnij ten formularz. W odpowiedzi skontaktują się z Tobą firmy zainteresowane realizacją Twojego zlecenia.

Sprawdź!

Kolejnym rozwiązaniem jest piec na pellet z płaszczem wodnym. To ciekawy pomysł na wyposażenie kotłowni domów jednorodzinnych. Kocioł z płaszczem wodnym może posłużyć zarówno do ogrzewania budynku, jak i do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Zazwyczaj są to bardziej zaawansowane modele z podajnikiem.

Pellet możemy także wykorzystać do ogrzewania w kominku. W ofertach producentów znajdziemy kotły kominkowe, zasilane pelletem. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych kominków, które zasilamy drewnem. Piec kominkowy bez podajnika spełnia jednocześnie funkcję dekoracyjną. Na uwagę zasługuje tutaj duży komfort obsługi. Sprasowany pellet jest na tyle wydajny, że nie wymaga tak częstego dokładania opału, jak w przypadku drewna. Co więcej, nie posiada tak dużych wymagań dotyczących poziomu wilgotności. Dzięki swoim właściwościom piece kominkowe na pellet zdobywają coraz to nowych zwolenników.

Akcesoria do ogrzewania w dobrych cenach

Przykładowe modele pieców na pellet

Naszym pierwszym przykładem jest kocioł Kostrzewa, EEI Pellets. Nadaje się do rozpalania pelletem klasy A1, A2 oraz B. Klasa energetyczna A+ zapewnia optymalne spalanie i przekłada się na realne zmniejszenie kosztów ogrzewania. Warto także dodać, iż prezentowany piec Kostrzewa posiada przychylne opinie użytkowników. Ceny kotłów na pelet 12 kW wynoszą około 12000 zł. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kosztach ogrzewania domu.Kolejny przykład to kotły typu Biovert, prezentowane przez firmę Pleszew. Na uwagę zasługuje tutaj w pełni zautomatyzowany proces spalania. Zasobnik podaje opał do komory spalania, następnie dochodzi do powolnego spalenia. W ostatnim etapie popiół zostaje usuwany z komory przy pomocy zgarniacza. Tego rodzaju piece z pewnością będą znacznie wygodniejsze w obsłudze niż tanie kotły bez podajnika. Ceny zakupu kotłów Biovert są uzależnione od specyfiki konkretnych modeli. Koszt popularnych kotłów rozpoczyna się od kwoty 7000 zł.

Nasz ostatni przykład to kocioł Defro Ekopell o mocy 15 kW. Model został wyposażony w mechaniczne czyszczenie palnika, co umożliwia wykorzystanie pelletu gorszej jakości. Co więcej, model Ekopell posiada kompaktową budowę. Umożliwia to wykorzystanie go w kotłowni o niewielkich lub niestandardowych rozmiarach. Cena zakupu powyższego modelu z podajnikiem wynosi około 9800 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny