Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to urządzenia, które służą do przetwarzania energii słonecznej na ciepło. Najogólniej ujmując, energia słoneczna jest absorbowana przez panel słoneczny. Następnie zostaje przetworzona na energię cieplną nośnika (cieczy bądź powietrza). Kolektory wykorzystywane w budownictwie mieszkalnym znajdują swoje zastosowanie w podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej i wspomaganiu centralnego ogrzewania.

Nowoczesne kolektory słoneczne sposobem na podgrzewanie wody

Zapoznaj się z informacjami na temat kolektory słoneczne. Nasze sprawdzone porady związane z kolektory słoneczne pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Czy opłaca się instalować solary? Liczymy zwrot z inwestycji

Czy opłaca się instalować solary? Liczymy zwrot z inwestycji

Opłacalność inwestycji w kolektory słoneczne coraz częściej stanowi przedmiot zainteresowania inwestorów. Bez wątpienia odnawialne źródła energii są ciekawą alternatywą dla paliw kopalnych. Ale czy naprawdę opłaca się montować solary? Po jakim czasie inwestycja może się zwrócić? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań.
, 23 maja 2017

Kolektory słoneczne - cena solarów, rodzaje, montaż, ciekawostki

Kolektory słoneczne - cena solarów, rodzaje, montaż, ciekawostki

Kolektory słoneczne to nowoczesny i ekologiczny sposób pozyskiwania ciepła z promieniowania słonecznego. Solary dachowe są już dobrze dopracowaną technologią, która pozwala na poczynienie oszczędności eksploatacji budynku i stanowi częściową alternatywę dla pompy ciepła (chociaż w przeciwieństwie do pompy ciepła ich efektywność jest uzależniona od warunków pogodowych). Poniżej wskażemy na czym polega zasada działania kolektorów słonecznych, wskażemy ich rodzaje, orientacyjne koszty zakupu instalacji solarnej, a także możliwości montażowe. Sprawdzimy też, o ile możemy obniżyć koszty utrzymania domu wyposażonego w kolektor słoneczny.
, 17 maja 2017

Odnawialne źródła energii w Twoim domu - co i za ile?

Odnawialne źródła energii w Twoim domu - co i za ile?

Współcześnie na całym świecie, jak również w Polsce odnawialne źródła energii są wykorzystywane na polu budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Zielona energia to ekologia i ekonomia w jednym. Konwencjonalne źródła energii będą stopniowo odchodzić do lamusa jako kosztowne, niekorzystne dla środowiska naturalnego i niezgodne z obecnymi trendami. To odchodzenie w niebyt konwencjonalnych źródeł energii jest procesem ewolucyjnym, choć w każdej chwili można spodziewać się rewolucji jako przejawu troski o naszą planetę. Energia odnawialna to również czysty pragmatyzm, gdyż w dłuższej perspektywie czasu pozwoli zaoszczędzić nasze pieniądze.
, 31 grudnia 2016

Fotowoltaika – inwestycja w przyszłość

Fotowoltaika – inwestycja w przyszłość

Fotowoltaika to technologia, za pomocą której przetwarza się energię światła słonecznego w energię elektryczną. Proekologiczne działania instytucji publicznych stwarzają konsumentom możliwość wyposażenia swoich domów w przydomowe instalacje OZE, m.in. wykorzystujące właśnie energię promieniowania słonecznego.
, 10 kwietnia 2017

10 ekologicznych pomysłów dla właściciela domu

10 ekologicznych pomysłów dla właściciela domu

Kiedyś ekologiczne budownictwo było postrzegane jedynie jako alternatywny sposób pozyskiwania i utrzymywania energii. Jednak w dzisiejszych czasach owa definicja znacznie się rozszerzyła. Ekologia stała się dla wielu osób sposobem na życie, a odnawialne źródła energii wręcz cywilizacyjną koniecznością. Eko-rozwiązania coraz częściej stają się też synonimem oszczędności. Doskonałym przykładem jest fotowoltaika pozwalająca na pozyskanie darmowej energii. Zatem warto przyjrzeć się nowym, ekologicznym pomysłom, dedykowanym dla właścicieli domów.
, 22 kwietnia 2016

Nowoczesne domy - co wybrać i ile to kosztuje?

Nowoczesne domy - co wybrać i ile to kosztuje?

Nowoczesny styl w architekturze jednorodzinnej staje się coraz popularniejszy. Nowoczesne projekty domów  jednorodzinnych są dostępne w każdym katalogu z projektami typowymi. Powstaje jednak pytanie co świadczy o tym, że dom jest nowoczesny. Czy będą to domy parterowe o nowoczesnej bryle, inteligentnych rozwiązaniach we wnętrzu czy może po prostu domy energooszczędne? Idąc dalej, jaki powinien być układ pomieszczeń, ile łazienek, jakie położenie kuchni, jadalni czy salonu? Nowoczesne źródła energii - kolektory słoneczne, czy pompa ciepła też by się przecież przydały. W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, a na koniec dodamy informacje o kosztach budowy.
, 29 kwietnia 2016

Pompa ciepła - cena, zastosowanie, zasada działania

Pompa ciepła - cena, zastosowanie, zasada działania

Rosnące ceny energii skłaniają inwestorów do poszukiwania alternatywnych, ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich są pompy ciepła wykorzystujące odnawialne źródła energii. Ich zastosowanie może być korzystne z finansowego punktu widzenia. Z pewnością warto przyjrzeć się tej technologii, określić jak działa pompa ciepła, a także ustalić orientacyjny koszt jej wykonania.
, 2 września 2016

Projekty domów energooszczędnych - na to zwróć szczególną uwagę!

Projekty domów energooszczędnych - na to zwróć szczególną uwagę!

Budowa domów energooszczędnych to coraz silniej zaznaczający się nurt w budownictwie jednorodzinnym. Prawidłowo zaprojektowany i wybudowany dom energooszczędny to inwestycja która przynosi wymierne rezultaty dzięki obniżeniu kosztów ogrzewania. Koszty energii stale rosną a wyczerpujące się złoża naturalne powodują , że zwolenników odnawialnych źródeł energii przybywa. Dlatego kolektory słoneczne, czy pompa ciepła nie tylko generują oszczędności, ale również mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Czym dokładnie charakteryzuje się dom energooszczędny? Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie projektu domu energooszczędnego? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
, 22 kwietnia 2016

Dopłaty do domu energooszczędnego - zasady, jak uzyskać dofinansowanie?

Dopłaty do domu energooszczędnego - zasady, jak uzyskać dofinansowanie?

Decyzja o budowie domu mieszkalnego nigdy nie należy do łatwych. Na pierwszym etapie planowania konieczne jest przygotowanie wstępnego kosztorysu, aby dokładnie oszacować nasze możliwości finansowe. W przeważającej większości przypadków, Polacy decydują się na budowę standardowego domu o tradycyjnych systemach energetycznych, ponieważ uznawane są za najtańsze. Szacuje się, że koszt budowy domu energooszczędnego może być o 60 tys. zł wyższy. Ten koszt można jednak obniżyć poprzez uzyskanie dofinansowania - dostępnego niestety tylko dla tych, którzy posiłkują się kredytem na budowę domu.
, 24 kwietnia 2016

Domy pasywne - liczymy, czy dodatkowe wydatki się zwracają

Domy pasywne - liczymy, czy dodatkowe wydatki się zwracają

Dom pasywny to standard budowy, który gwarantuje nawet ośmiokrotnie niższe zużycie energii, co przekłada się na dużo niższe koszty utrzymania takiego domu. Obecnie takie projekty domów stają się coraz bardziej popularne, a zainteresowanie zdobywają głównie dzięki dotacjom, jakie mogą być pozyskane w celach inwestycyjnych. W Polsce domy pasywne to rozwiązanie wciąż stosunkowo drogie, dlatego tego typu projekty najczęściej realizowane są w Austrii, Szwajcarii i w Niemczech. Nie mniej to własnie w Polsce możesz otrzymać dofinansowanie do domów pasywnych na poziomie nawet 50 000 zł!
, 21 kwietnia 2016

Domy samowystarczalne energetycznie – czy to możliwe?

Domy samowystarczalne energetycznie – czy to możliwe?

Rosnące ceny nośników energii oraz coraz większe poparcie dla postaw proekologicznych sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna się interesować domami, które funkcjonują bez dodatkowych źródeł energii. Czy jednak domy samowystarczalne energetycznie naprawdę mogą powstać? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie trzeba przede wszystkim poznać sposób, który pozwoli tradycyjne źródła energii, a więc gaz i prąd z elektrowni zastąpić źródłami alternatywnymi. Najlepsze w tym celu będzie wykorzystanie źródeł odnawialnych, takich jak fotowoltaika, pompa ciepła, rekuperacja, kolektory słoneczne czy przydomowe elektrownie wiatrowe.
, 24 kwietnia 2016

Domy ekologiczne – o ile droższa jest ich budowa?

Domy ekologiczne – o ile droższa jest ich budowa?

Inwestorom budującym dom nieustannie towarzyszy jedno kluczowe pytanie: ile to będzie kosztować? Pytanie dotyczy przede wszystkim kosztów powstania budynku, warto jednak aby swym zasięgiem objęło także dalszą perspektywę związaną z wydatkami na utrzymanie domu. Często wykorzystywanie możliwości odnawialnych źródeł energii z pomocą na przykład kolektorów słonecznych, pompy ciepła, czy domowych elektrowni wiatrowych pozwala nie tylko na zmniejszenie oddziaływania domu na środowisko, ale również kosztów utrzymania domu. Ważne są też kwestie potencjalnego dofinansowania - do budowy domu ekologicznego można otrzymać solidne dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budownictwo ekologiczne ma przyszłość - zobacz dlaczego!
, 22 kwietnia 2016

Świadectwo energetyczne budynku - cena, kto i dlaczego musi uzyskać certyfikat energetyczny?

Świadectwo energetyczne budynku - cena, kto i dlaczego musi uzyskać certyfikat energetyczny?

Po raz kolejny przekonujemy się, że ekologiczne idee bardzo szeroko oddziałują na nasze życie w każdej jego sferze. Tym razem sprawa dotyczy prawa budowlanego, a dokładniej prawa energetycznego. Jeszcze do roku 2009 nie było trzeba zwracać uwagi na świadectwo energetyczne, a dziś jest on konieczny przy odsprzedaży domu, a nawet przy jego wynajmowaniu. Brak świadectwa energetycznego nie będzie przeszkodą nie do ominięcia przy finalizacji transakcji. Jednak kary za brak dokumentu są jednak wysokie i nie warto ryzykować omijając prawo energetyczne. Może przyjść moment, kiedy świadectwo charakterystyki energetycznej stanie się naprawdę niezbędne.
, 15 maja 2017

Dofinansowanie do kolektorów słonecznych - jak je uzyskać krok po kroku

Dofinansowanie do kolektorów słonecznych - jak je uzyskać krok po kroku

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o preferencyjnych dopłatach do kredytów na zakup oraz instalacje kolektorów słonecznych. Tego typu dotacje na odnawialne źródła energii pochodzą ze środków Unijnych, a ich dysponentem stał się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Maksymalna kwota dopłaty na rok 2015 może wynosić 40 % wartości inwestycji. Zatem warto przedstawić ogólne założenia programu i zapoznać się z warunkami otrzymania dotacji.
, 22 kwietnia 2016

Ogniwa fotowoltaiczne - solary w domu jednorodzinnym

Ogniwa fotowoltaiczne - solary w domu jednorodzinnym

Słońce jest ogromnym źródłem odnawialnej, niewyczerpalnej energii, którą możemy wykorzystać we własnych domach jednorodzinnych. Do przetworzenia energii słonecznej na energie elektryczną służą między innymi ogniwa fotowoltaiczne (zwane także ogniwami słonecznymi). Jak właściwie działają ogniwa? Jaki jest ich koszt i czy opłaca się montować je w naszych domach? Na wszystkie te pytania odpowiemy poniżej.
, 22 kwietnia 2016

Koszt budowy domu energooszczędnego

Koszt budowy domu energooszczędnego

Koszt budowy domu energooszczędnego jest wyższy od inwestycji w dom standardowy, lecz niższe niż w przypadku domu pasywnego. Ma to związek z wykorzystywaną technologią oraz cenami materiałów, z których taki dom jest wykonany. Szacuje się, że koszt budowy domu energooszczędnego wynosi ok. 3.300 zł/m2 ale oczywiście zależy od bardzo wielu niezależnych od siebie elementów – wyposażenia, jakości materiałów, czy samej charakterystyki budynku.
, 21 kwietnia 2016

Czym są kolektory słoneczne? Czy warto je kupić?

Kolektory słoneczne (tzw. solary) to nowoczesny sposób na proekologiczne pozyskiwanie ciepła z energii słonecznej. Owe ciepło może być wykorzystane na podgrzewanie wody, lub wspomaganie konwencjonalnego ogrzewania. Panele solarne coraz częściej stają się elementem wyposażenia domów jednorodzinnych.

W ofertach producentów najczęściej znajdują się dwa typy instalacji solarnych, które można wykorzystać do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Są nimi

Kolektory płaskie – to najpopularniejsze panele solarne, które wykorzystujemy w naszym kraju. Kolektory płaskie charakteryzuje przystępna cena zakupu i instalacji. Najwyższa sprawność kolektora występuje przy mocnym nasłonecznieniu. Przy sprzyjających warunkach kolektory płaskie mogą być wykorzystane do podgrzewania większej ilości ciepłej wody użytkowej. Niestety największym mankamentem jest utrata sprawności w okresie jesiennym i zimowym. Energia słoneczna jest wtedy w dużym stopniu wytracana. Najtańsze kolektory płaskie nadają się jedynie do użytku podczas, gdy na zewnątrz panują dodatnie temperatury.

Kolektory próżniowe – ich absorber zostaje dodatkowo otoczony przez próżnie. Dzięki temu sprawność kolektora nie jest już tak mocno uzależniona od temperatury na zewnątrz. Kolektory próżniowe mogą działać zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Są skuteczne podczas podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania centralnego ogrzewania. Tego rodzaju panele solarne będą wydajnie pracować każdego bezchmurnego dnia.

Kolektory próżniowe i płaskie wymagają umiejętnego montażu. Energia słoneczna powinna padać na solary przez możliwie jak najdłuższy czas. Dzięki temu podgrzewanie wody użytkowej będzie bardziej wydajne. W większości przypadków panele montuje się na dachu. Prace montażowe warto powierzyć doświadczonym, sprawdzonym wykonawcom.

Znanymi producentami kolektorów słonecznych są firmy Biawar, Soleko, ACV Polska, Watt oraz Solar-Energy.

Zapraszamy do przeczytania poniższego działu jeśli interesują cię kolektory próżniowe i kolektory płaskie. Znajdziesz tu pomysły na ekologiczne podgrzewanie wody i zapoznasz się z możliwościami dofinansowania Twojej inwestycji. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij