Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to urządzenia, które służą do przetwarzania energii słonecznej na ciepło. Najogólniej ujmując, energia słoneczna jest absorbowana przez panel słoneczny. Następnie zostaje przetworzona na energię cieplną nośnika (cieczy bądź powietrza). Kolektory wykorzystywane w budownictwie mieszkalnym znajdują swoje zastosowanie w podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej i wspomaganiu centralnego ogrzewania.
Czy opłaca się instalować solary? Liczymy zwrot z inwestycji
Czy opłaca się instalować solary? Liczymy zwrot z inwestycji
Kolektory słoneczne - cena solarów, rodzaje, montaż, ciekawostki
Kolektory słoneczne - cena solarów, rodzaje, montaż, ciekawostki
Odnawialne źródła energii w Twoim domu - co i za ile?
Odnawialne źródła energii w Twoim domu - co i za ile?
Fotowoltaika – inwestycja w przyszłość
Fotowoltaika – inwestycja w przyszłość

Nowoczesne kolektory słoneczne sposobem na podgrzewanie wody

Zapoznaj się z informacjami na temat kolektory słoneczne. Nasze sprawdzone porady związane z kolektory słoneczne pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Czym są kolektory słoneczne? Czy warto je kupić?

Kolektory słoneczne (tzw. solary) to nowoczesny sposób na proekologiczne pozyskiwanie ciepła z energii słonecznej. Owe ciepło może być wykorzystane na podgrzewanie wody, lub wspomaganie konwencjonalnego ogrzewania. Panele solarne coraz częściej stają się elementem wyposażenia domów jednorodzinnych.

W ofertach producentów najczęściej znajdują się dwa typy instalacji solarnych, które można wykorzystać do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Są nimi

Kolektory płaskie – to najpopularniejsze panele solarne, które wykorzystujemy w naszym kraju. Kolektory płaskie charakteryzuje przystępna cena zakupu i instalacji. Najwyższa sprawność kolektora występuje przy mocnym nasłonecznieniu. Przy sprzyjających warunkach kolektory płaskie mogą być wykorzystane do podgrzewania większej ilości ciepłej wody użytkowej. Niestety największym mankamentem jest utrata sprawności w okresie jesiennym i zimowym. Energia słoneczna jest wtedy w dużym stopniu wytracana. Najtańsze kolektory płaskie nadają się jedynie do użytku podczas, gdy na zewnątrz panują dodatnie temperatury.

Kolektory próżniowe – ich absorber zostaje dodatkowo otoczony przez próżnie. Dzięki temu sprawność kolektora nie jest już tak mocno uzależniona od temperatury na zewnątrz. Kolektory próżniowe mogą działać zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Są skuteczne podczas podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wspomagania centralnego ogrzewania. Tego rodzaju panele solarne będą wydajnie pracować każdego bezchmurnego dnia.

Kolektory próżniowe i płaskie wymagają umiejętnego montażu. Energia słoneczna powinna padać na solary przez możliwie jak najdłuższy czas. Dzięki temu podgrzewanie wody użytkowej będzie bardziej wydajne. W większości przypadków panele montuje się na dachu. Prace montażowe warto powierzyć doświadczonym, sprawdzonym wykonawcom.

Znanymi producentami kolektorów słonecznych są firmy Biawar, Soleko, ACV Polska, Watt oraz Solar-Energy.

Zapraszamy do przeczytania poniższego działu jeśli interesują cię kolektory próżniowe i kolektory płaskie. Znajdziesz tu pomysły na ekologiczne podgrzewanie wody i zapoznasz się z możliwościami dofinansowania Twojej inwestycji. Na dole strony znajdziesz listę powiązanych tematów.

CZYTAJ WIECEJ
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij