Kolektory słoneczne – ciepło ze Słońca obniży rachunki w Twoim domu
Po kilku latach stabilizacji cen paliw i energii, nastąpił wyraźny wzrost ich poziomu. Dodatkowo przewiduje się, że może on być kontynuowany w kolejnych miesiącach i latach. Recept na niższe rachunki jest co najmniej kilka. To m.in. ograniczenie zużycia gazu czy innego paliwa na drodze poprawy standardu izolacji cieplnej domu, czy optymalizacji nastaw automatyki ogrzewania. Naturalnym sposobem jest też wykorzystanie darmowej i nieograniczonej w ilości energii odnawialnej.
Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że to ciepło stanowi największą część całkowitego zużycia energii domu. Dane statystyczne potwierdzają to wskazując, że aż 83% bilansu energetycznego domu przypada na potrzeby ciepła zużywanego na cele ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej.
Dodatkowo istotny jest fakt, że w starych budynkach o niskim standardzie izolacji cieplnej, udział ciepła dla podgrzewania wody użytkowej był bardzo niski (10-20% bilansu energetycznego domu). Z kolei w nowych o niskich stratach ciepła – ten sam udział jest znacznie wyższy bo nawet 40-50%. Tak więc potencjał oszczędności paliwa leży w zasięgu ręki i jest łatwy do wykorzystania.
Ciepło za grosze? W zasadzie tak – dzięki energii odnawialnej.
Wysokie ceny paliw i energii skłaniają do porównywania kosztów wytwarzania ciepła (PLN/kWh). Taki koszt jest zależny od rodzaju paliwa oraz sprawności pracy urządzenia grzewczego. Przykładowo cena wytworzenia 1 kWh ciepła przez kocioł gazowy starego typu może wynieść około 0,50 PLN/kWh, podczas gdy nowy kocioł kondensacyjny obniży go do około 0,35 PLN/kWh. Dla porównania z energii elektrycznej koszt wyniesie około 0,67 PLN/kWh (taryfa G11), ale już przy pracy pompy ciepła 3-4 razy mniej (zależnie od efektywności COP).
Jeszcze niższe koszty wytworzenia ciepła można uzyskać przy wykorzystaniu energii ze Słońca. W zasadzie są one bliskie zeru ponieważ typowa domowa instalacja solarna złożona z 3 kolektorów słonecznych wytwarzając przy dobrym nasłonecznieniu 3500 W ciepła, wymaga pracy pompy obiegowej zużywającej jedynie 30-40 W. Taką efektywnością (COP rzędu 100) nie może się pochwalić żadne urządzenie grzewcze. Z tego faktu wynikają zarówno minimalne koszty wytwarzania ciepła przez tzw. solary, jak też ich śladowy wpływ na środowisko naturalne.
Zestaw solarny – sprawdzony sposób na obniżenie zużycia paliwa
Zestaw solarny dla potrzeb 4-5 osób składa się zazwyczaj z 2-3 kolektorów płaskich zależnie od wielkości absorbera oraz podgrzewacza wody o pojemności 250-300 litrów. Każdy metr powierzchni kolektora powinien w skali roku wytworzyć przynajmniej 400-450 kWh. To oznacza obniżenie jednostkowego zużycia gazu ziemnego o 40-50 m3 zależnie od sprawności tzw. pieca gazowego. Optymalnie dobrana wielkość zestawu solarnego pozwala obniżyć o 50-60% roczne zużycie gazu ziemnego lub innego paliwa zużywanego dla podgrzewania wody użytkowej.
Więcej ciepła ze Słońca – mniejsza ilość gazu ziemnego, a nawet szansa na niższą taryfę zakupową
Domy które zastosowały już wcześniej kocioł potocznie nazywany piecem gazowym w połączeniu z solarami, niejednokrotnie zyskały jeszcze więcej niż wynika to z samego obniżenia zużycia gazu. Nowe energooszczędne domy o standardowej powierzchni 100-150 m2 zużywają często nieznacznie więcej niż 1200 m3 gazu ziemnego rocznie. Jest to ważna granica, ponieważ poniżej niej można go kupować w taryfie W-2 o niższych kosztach niż wg typowej taryfy W-3.
Obniżenie zużycia przez piec gazowy tak aby było ono niższe od 1200 m3/rok jest stosunkowo łatwe przy zastosowaniu odpowiednio dobranego zestawu solarnego przeznaczonego do ogrzewania wody użytkowej. Zwykle zachodzi potrzeba zastosowania zestawu z 2-3 kolektorami słonecznymi.
Montaż i cena solarów na ciepłą wodę
Kolektory słoneczne nazywane potocznie solarami dla domów, są kupowane najczęściej w kompletnych zestawach. Kompletna instalacja dla potrzeb 4-5 osób może być zainstalowana za ok. 13-14 tys. zł brutto. Jest to wyraźnie niższa kwota niż zakup instalacji fotowoltaicznej (PV) o porównywalnej mocy i mającej służyć grzaniu wody. Powierzchnia zajmowana na dachu przez panele PV musiałaby być przy tym około 4 razy większa niż kolektorów słonecznych. Należy rozgraniczać cel stosowania jednych i drugich urządzeń, które w założeniu powinny odpowiednio służyć wytwarzaniu ciepła albo energii elektrycznej.
Ponad 30 lat doświadczenia firmy Hewalex w branży OZE
Pierwsze kolektory słoneczne były produkowane przez firmę Hewalex już w 1990 roku i jako pierwsze z Polski przechodziły pełne badania certyfikujące (1994 r. AEIOU Austria) oraz uzyskiwały certyfikaty Solar Keymark od 2007 r. Obecna oferta w zakresie instalacji solarnych, fotowoltaicznych oraz pomp ciepła wynika z konsekwentnego utrzymywania związku firmy wyłącznie z segmentem energetyki OZE.
Artykuł sponsorowany