Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że to ciepło stanowi największą część całkowitego zużycia energii domu. Dane statystyczne potwierdzają to wskazując, że aż 83% bilansu energetycznego domu przypada na potrzeby ciepła zużywanego na cele ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej.

Bilans energetyczny gospodarstwa domowego na podstawie danych GUS (raport z 2014 r. dla 4576 obiektów). Widoczny jest dominujący udział ciepła w bilansie energetycznym budynku (fot. Hewalex).
Bilans energetyczny gospodarstwa domowego na podstawie danych GUS (raport z 2014 r. dla 4576 obiektów). Widoczny jest dominujący udział ciepła w bilansie energetycznym budynku (fot. Hewalex).

Dodatkowo istotny jest fakt, że w starych budynkach o niskim standardzie izolacji cieplnej, udział ciepła dla podgrzewania wody użytkowej był bardzo niski (10-20% bilansu energetycznego domu). Z kolei w nowych o niskich stratach ciepła – ten sam udział jest znacznie wyższy bo nawet 40-50%. Tak więc potencjał oszczędności paliwa leży w zasięgu ręki i jest łatwy do wykorzystania.

Ciepło za grosze? W zasadzie tak – dzięki energii odnawialnej.

Wysokie ceny paliw i energii skłaniają do porównywania kosztów wytwarzania ciepła (PLN/kWh). Taki koszt jest zależny od rodzaju paliwa oraz sprawności pracy urządzenia grzewczego. Przykładowo cena wytworzenia 1 kWh ciepła przez kocioł gazowy starego typu może wynieść około 0,50 PLN/kWh, podczas gdy nowy kocioł kondensacyjny obniży go do około 0,35 PLN/kWh. Dla porównania z energii elektrycznej koszt wyniesie około 0,67 PLN/kWh (taryfa G11), ale już przy pracy pompy ciepła 3-4 razy mniej (zależnie od efektywności COP).

Jeszcze niższe koszty wytworzenia ciepła można uzyskać przy wykorzystaniu energii ze Słońca. W zasadzie są one bliskie zeru ponieważ typowa domowa instalacja solarna złożona z 3 kolektorów słonecznych wytwarzając przy dobrym nasłonecznieniu 3500 W ciepła, wymaga pracy pompy obiegowej zużywającej jedynie 30-40 W. Taką efektywnością (COP rzędu 100) nie może się pochwalić żadne urządzenie grzewcze. Z tego faktu wynikają zarówno minimalne koszty wytwarzania ciepła przez tzw. solary, jak też ich śladowy wpływ na środowisko naturalne.

Zestaw solarny – sprawdzony sposób na obniżenie zużycia paliwa

Zestaw solarny dla potrzeb 4-5 osób składa się zazwyczaj z 2-3 kolektorów płaskich zależnie od wielkości absorbera oraz podgrzewacza wody o pojemności 250-300 litrów. Każdy metr powierzchni kolektora powinien w skali roku wytworzyć przynajmniej 400-450 kWh. To oznacza obniżenie jednostkowego zużycia gazu ziemnego o 40-50 m3 zależnie od sprawności tzw. pieca gazowego. Optymalnie dobrana wielkość zestawu solarnego pozwala obniżyć o 50-60% roczne zużycie gazu ziemnego lub innego paliwa zużywanego dla podgrzewania wody użytkowej.

Dom standardowy vs. dom z kolektorami słonecznymi
Dom standardowy vs. dom z kolektorami słonecznymi

Więcej ciepła ze Słońca – mniejsza ilość gazu ziemnego, a nawet szansa na niższą taryfę zakupową

Domy które zastosowały już wcześniej kocioł potocznie nazywany piecem gazowym w połączeniu z solarami, niejednokrotnie zyskały jeszcze więcej niż wynika to z samego obniżenia zużycia gazu. Nowe energooszczędne domy o standardowej powierzchni 100-150 m2 zużywają często nieznacznie więcej niż 1200 m3 gazu ziemnego rocznie. Jest to ważna granica, ponieważ poniżej niej można go kupować w taryfie W-2 o niższych kosztach niż wg typowej taryfy W-3.

Obniżenie zużycia przez piec gazowy tak aby było ono niższe od 1200 m3/rok jest stosunkowo łatwe przy zastosowaniu odpowiednio dobranego zestawu solarnego przeznaczonego do ogrzewania wody użytkowej. Zwykle zachodzi potrzeba zastosowania zestawu z 2-3 kolektorami słonecznymi.

Hewalex
Hewalex

Montaż i cena solarów na ciepłą wodę

Kolektory słoneczne nazywane potocznie solarami dla domów, są kupowane najczęściej w kompletnych zestawach. Kompletna instalacja dla potrzeb 4-5 osób może być zainstalowana za ok. 13-14 tys. zł brutto. Jest to wyraźnie niższa kwota niż zakup instalacji fotowoltaicznej (PV) o porównywalnej mocy i mającej służyć grzaniu wody. Powierzchnia zajmowana na dachu przez panele PV musiałaby być przy tym około 4 razy większa niż kolektorów słonecznych. Należy rozgraniczać cel stosowania jednych i drugich urządzeń, które w założeniu powinny odpowiednio służyć wytwarzaniu ciepła albo energii elektrycznej.

Ponad 30 lat doświadczenia firmy Hewalex w branży OZE

Pierwsze kolektory słoneczne były produkowane przez firmę Hewalex już w 1990 roku i jako pierwsze  z Polski przechodziły pełne badania certyfikujące (1994 r. AEIOU Austria) oraz uzyskiwały certyfikaty Solar Keymark od 2007 r. Obecna oferta w zakresie instalacji solarnych, fotowoltaicznych oraz pomp ciepła wynika z konsekwentnego utrzymywania związku firmy wyłącznie z segmentem energetyki OZE.

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły