Czy warto zamontować kolektory słoneczne?

Każda inwestycja z zamierzeniem osiągnięcia zysku wiąże się z określonym ryzykiem. Nie zawsze można mieć pewność, że wszystko wydarzy się dokładnie tak, jak sami byśmy tego chcieli. W wielu przypadkach jednak prawdopodobieństwo spełnienia się naszych prognoz bywa na tyle wysokie, że jakoś mimowolnie czujemy, że tym razem powinno się nam udać. Stosunkowo do niedawna solary na dach wydawały się nam jakąś zupełnie odległą wizją, dobrą jedynie dla mieszkańców krajów południa Europy. Dziś ich widok w naszych realiach przestaje już robić takie wrażenie. Jak to jest, że niektórzy są odważni zdecydować się na montaż takiej konstrukcji na swojej posesji?

Gwałtowne, niemożliwe do uniknięcia zmiany klimaty, przed którymi ostrzegał nas między innymi były amerykański Wiceprezydent – Al Gore, do tej pory nie dały nam specjalnie o sobie znać. Jednak nie trzeba być ekspertem w dziedzinie klimatu, by dostrzec, że lata stają się coraz gorętsze, a zimy bardzo delikatna. Słoneczne, upalne dni potrafią ciągnąć się przez dłuższy okres, jak to miało miejsce chociażby dwa lata temu, kiedy temperatury przez długi czas utrzymywały się powyżej 30 stopni Celsjusza. Z pewnością posiadający kolektory słoneczne niespecjalnie narzekali z tego powodu. W końcu udało im się zdobyć pokaźne zasoby energii bez absolutnie żadnego wysiłku.

Skoro nasi zachodni sąsiedzi i mieszkańcy innych krajów nieuważanych za wybitnie ciepłe z powodzeniem montowali solary dachowe, to czemu nie sięgnąć po to rozwiązanie w polskich realiach? Czerpanie korzyści z sił natury pozwala nie tylko ulżyć naszej planecie, ale także wspomóc domowy budżet. Kalkulacje wskazują, że to jedno z tych rozwiązań, które samo się zwróci i jeśli klimat będzie wciąż się ocieplał, to stanie się to jeszcze szybciej, niż przewidywaliśmy.

Czym są kolektory słoneczne - zasady działania

Geniusz tkwi w prostocie, nie inaczej jest w przypadku urządzeń takich jak kolektor słoneczny. Zasadniczo wszystko tak naprawdę sprowadza się do tego, żeby dokonać konwersji energii pochodzącej z promieniowania słonecznego na ciepło. Do tego wszystkiego potrzebny będzie nam nośnik w postaci cieczy (glikol, woda) lub gazu (powietrze).

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne PROMAG

Sam powód, dla którego w głównej mierze montujemy na dachu swojego domu panele słoneczne łatwo przewidzieć. Tym sposobem wspomagamy system centralnego ogrzewania. Okazuje się, że można w ten sposób podgrzać za darmo wodę. Z pewnością cieszy fakt, że energię słoneczną możemy obecnie wykorzystać do czegoś więcej, niż tylko do opalania się na tarasie, co oczywiście samo w sobie nie jest niczym złym. Dobrze zaprojektowany system może zapewnić nam nawet do 90% niezbędnej, ciepłej wody w przedziale od marca do października. W upalne dni wartość ta pozwala na pełne zaspokojenie potrzeb w tym zakresie.

Gdyby instalacja solarna była nieopłacalnym rozwiązaniem, to nikt poza największymi ekologami nie zdecydowałby się na coś podobnego. Wystarczy jednak wziąć kalkulator do ręki i wykonać kilka prostych obliczeń, by zrozumieć, że czysta energia to przyszłość. Im szybciej zdecydujemy się na takie lub podobne w zamyśle rozwiązanie, tym więcej pieniędzy zostanie w naszej kieszeni. Poza tym odciążymy nasz planetę, o którą niestety nie dba się z należytą troską. Każdy nasz krok zmierzający w tym kierunku zasługuje na pochwałę i jest to postawa godna naśladowania.

Jakie są rodzaje kolektorów słonecznych?

Z racji tego, że na rynku dostępnych jest co najmniej kilka różnych rozwiązań jako konsumenci mamy możliwość wybór takiego, który w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania. Najważniejszym kryterium dla nabywcy powinna być wydajność. Jednakże w ostatnich latach zupełnie inny czynnik przeważył o tym, że solary na dach spotyka się ostatnio niemalże tylko w jednym wariancie. Decydując się na niego możemy liczyć na dofinansowanie w znacznej kwocie. A do takich rozwiązań nie trzeba już nikogo specjalnie zmuszać.

Do jednych z często spotykanych rozwiązań z pewnością zalicza się kolektor słoneczny płaski. Jego budowa opiera się na czterech najistotniejszych elementach. Izolacja w postaci wełny mineralnej, absorber czyli miedziana blacha pokryta selektywną powłoką i przeźroczyste pokrycie np. ze szkła strukturalnego. Takie panele słoneczne na dach zakładasię z myślą, że posłużą przez następne dwadzieścia pięć lat. Stosuje się je przede wszystkim tam, gdzie z powodu używanie ciepłej wody winduje rachunki do wysokiego poziomu. Fakultatywnie energii ze wspomnianych kolektorów słonecznych możemy użyć także do ogrzania pomieszczenia. To czyni je jeszcze bardziej użytecznymi. Pamiętajmy jednak, że obecnie producenci mają w swojej ofercie rozwiązanie zdaniem wielu przewyższające wydajnością kolektor słoneczny płaski.
Inżynierowie pragnący jeszcze lepiej wykorzystać energię słoneczną stworzyli coś, co pozwala czerpać z niej jeszcze więcej korzyści. Tzw. kolektor słoneczny próżnicowy zachwyca jeszcze większą wydajnością, choć niektórych może odstraszać znacznie wyższą ceną. Warto jednak przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu. Składa się z wielu rur próżniowych. Sam absorber w tym przypadku znajduje się w próżni, co finalnie umożliwia lepsze absorbowanie ciepła. Odbywa się to także mroźne, słoneczne dni. Taki kolektor słoneczny całoroczny powinie spisywać bez zarzutu co najmniej przez następne dwadzieścia lat. Trzeba jednak pamiętać, że są o wiele bardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych takich jak. grad, czy śnieg.

Ile kosztują kolektory słoneczne?

Można by rzec, że nie ma róży bez kolców, jednak nie można jednoznacznie stwierdzić, czy ogrzewanie solarne to tak naprawdę wyłącznie luksus dla najbogatszych. W końcu nawet darmową energię słoneczną trzeba przecież przechwycić i przez jakiś czas magazynować. O ile z dostępem do wiedzy, jak stworzyć podobny system na własną rękę być może nie byłoby większego problemu, jednak kto byłby w stanie czegoś takiego dokonać? Na pewno poważny problem stanowiłaby ograniczona możliwość do poszczególnych elementów konstrukcji.

Kolektory słoneczne na dachu

Kolektory słoneczne PROMAG

Pierwsze na co trzeba zwrócić uwagę to fakt, że instalacja może różnić się od siebie rozmiarami. A to logiczne, że im więcej części potrzeba do jej budowy, tym mimowolnie trzeba będzie liczyć się z wyższą fakturą. Poza tym pozostaje pytanie z przeliczeniem, dla ilu osób potrzebne będą regularne zasoby ciepłej wody. W podstawowym wariancie trzeba założyć, że przyda się własny zbiornik na minimum 80 litrów oraz ten zaproponowany przez producenta. Większy, bo aż o pojemności 140 litrów doskonale spełnia swoje zadanie.

Podstawowy zestaw solarny to wydatek rzędu co najmniej dziesięciu tysięcy złotych. Wystarczy nam do podgrzania wody dla trzech osób. Jeżeli jednak potrzebujemy czegoś więcej, co pozwala zagrzać także sam budynek, to trzeba wspomnianą kwotę podwoić, choć to i tak może zdawać się zbyt mało. Nie jest to przesadnie wysoka kwota, choć stawki te mogą zniechęcić wielu Polaków, którzy wolą swoje oszczędności przeznaczyć na zupełnie inny cel. Gdyby tylko dowiedzieli się o możliwości otrzymania pokaźnego dofinansowania, to pewnie szybko zmieniliby zdaniem w tym temacie.

Czy to się opłaca, czy są jakieś dotacje?

Niewątpliwie głupotą byłoby oczekiwania, że inwestycja pięciocyfrowej kwoty zwróci się natychmiast. Amortyzacja nastąpi zapewne po kilku, czasem nawet kilkunastu latach użytkowania, ale warto mieć świadomość tego, że potem będziemy mieć do czynienia z faktycznie darmową energią, pozwalającą się nam cieszyć ciepłą wodą przez cały rok bez ponoszenia z tego tytułu żadnych dopłat.

Kiedy bierzemy pod uwagę kolektory słoneczne dofinansowanie jawi nam się jako coś niebywałego. Trudno się dziwić, ponieważ dzięki niemu możemy obniżyć cenę całej instalacji nawet o połowę. To pozwala uczynić jeszcze większe oszczędności. Czasami są to nawet kwoty przekraczające równowartość 10000 złotych. Żeby być ze wszystkim na bieżąco z pewnością warto śledzić strony urzędów lub też zwrócić się do któregoś z producentów zestawów solarnych. Niektórzy z nich współpracowali z wieloma gminami w zakresie montażu kolektorów słonecznych. Z pewnością będą oni w stanie doradzić nam optymalny wariant pozwalający w niedalekiej przyszłości na korzystanie w pełni z dobrodziejstw energii słonecznej. Więcej o korzyściach instalacji solarnej.

Centralna gwiazda Układu Słonecznego ma życiodajną moc, którą możemy wykorzystać na wiele sposobów. Spożytkowanie energii przez nią emitowanych pozwala nie tylko zaoszczędzić względnie dużo pieniędzy w ciągu roku, ale także troszczyć się o planetę. Ciepła woda uzyskana z pomocą kolektora słonecznego to bezapelacyjnie znacznie lepsza opcja niż ta, w ramach której zmuszeni bylibyśmy wówczas napalić w piecu węglem i zanieczyszczać atmosferę. Poza tym solary słoneczne nie muszą nas dużo kosztować o ile tylko postaramy się o stosowne dofinansowanie naszego zakupu.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny