Dobieramy kołki do styropianu

Rodzaje kołków oraz ich zastosowanie

Kołki do mocowania w styropianie mogą występować w kilku odmianach. Wybór nie zawsze okazuje się prosty, ponieważ poszczególne dyble do styropianu posiadają nieco inne zastosowanie. Poniżej podpowiemy, jak dobrać łączniki do styropianu.

Pierwszym kryterium podziału jest materiał, z którego wykonano wkręty do styropianu. W ofertach sprzedaży znajdziemy kołki plastikowe oraz kotwy z trzpieniem metalowym. Kołki plastikowe cieszą się dość dużą popularnością i posiadają dobre opinie wykonawców. Dużym atutem owego rozwiązania okazuje się też atrakcyjna cena zakupu.

Drugie popularne rozwiązanie to dyble do styropianu z trzpieniem metalowym. Do ich produkcji wykorzystuje się metal ocynkowany, co zapobiega pojawianiu się korozji. Tego typu łączniki do styropianu są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i posiadają dobre opinie. Jednym mankamentem może okazać się nieco wyższa cena ich zakupu. Ciekawym rozwiązaniem są też wkręty do styropianu o wydłużonej strefie rozpierania. Jest to grupa produktów posiadających szerokie zastosowanie w izolacji budynków.

Łącznik izolacji styropianu grafitowego i białego powinien być dobrze dobrany pod względem długości. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając dyble do styropianu na elewacje zewnętrzne. Odpowiedni dobór umożliwi prawidłowy, a jednocześnie bezproblemowy montaż.

Jaką rolę odgrywają kotwy do styropianu i kiedy będą potrzebne?

Kołki do mocowania w styropianie to innymi słowy, mechaniczny łącznik izolacji. Zarówno produkty plastikowe, jak i te z trzpieniem metalowym utrzymują izolacje we właściwej pozycji i zapobiegają jej odwarstwianiu. Możemy je wykorzystać do styropianu grafitowego oraz białego. W niektórych przypadkach wymaga ich także wełna mineralna.

Kotwy do styropianu nie muszą znajdować się na każdej izolacji budynków mieszkalnych. W wielu przypadkach wystarczy zwykły klej mocujący. Kołki do mocowania w styropianie przydadzą się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność wykonania solidniejszego i bardzo trwałego mocowania mechanicznego.

Dyble do styropianu stosujemy na elewacjach narażonych na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, głównie porywistego wiatru. Ich zastosowanie będzie także niezbędne w przypadku obiektów o większej wysokości.

Warto również wiedzieć, że dyble do styropianu zaleca się w przypadku izolacji przytwierdzanych przy pomocy pianki montażowej. Dotyczy to wszystkich obiektów bez względu na ich wysokość czy narażenie na działanie wiatru.

Mężczyzna montujący kołki do styropianu czy też dyble do styropianu grafitowego, a także różne łączniki do styropianu
Kołki do styropianu - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie, porady praktyczne

Najlepszej jakości kotwy do styropianu (np. do styropianu grafitowego) posiadają też specjalne zaślepki styropianowe. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne w izolacji domów pasywnych. Dodatkowa, styropianowa nakładka zapobiega pojawianiu się mostka termicznego, powstającego poprzez element łączący. Co więcej, zamaskowane w ten sposób kotwy do styropianu nie odbarwią tynku wykończeniowego. Planujesz samodzielnie wykonać ocieplenie domu styropianem? Sprawdź także ten artykuł z 10 najczęściej popełnianymi błędami przy ocieplaniu styropianem.

Wełna mineralna a łącznik izolacji

Wełna mineralna to kolejny popularny materiał termoizolacyjny. Możemy wykorzystać go do izolacji poddaszy czy elewacji zewnętrznych. Materiał zapewnia cyrkulacją powietrza, dlatego świetnie sprawdzi się przy budownictwie domów drewnianych. Co więcej, wełna mineralna jest też dobrym izolatorem akustycznym, a co za tym idzie, jest często wykorzystywana przy lekkich ściankach działowych z płyt kartonowo gipsowych (w ich wypadku łącznik do izolacji nie jest potrzebny).

Do prawidłowego montażu na elewacji lub skosach poddasza możemy zastosować dodatkowy łącznik izolacji. Wełna mineralna może być przytwierdzona mechanicznie za pomocą kołków z trzpieniem metalowym. W niektórych przypadkach stosuje się także kołki plastikowe.

Niektóre kołki do mocowania w styropianie są na tyle uniwersalne, że nadają się także do montażu izolacji z wełny. Informacje o tym przeznaczeniu odnajdziemy na opakowaniu produktu.

Ocieplasz dom? Sprawdź te oferty!

Kołki styropianowe – oznaczenia i cena zakupu

Jakie oznaczenia posiadają łączniki do styropianu?

Kołki do styropianu mogą posiadać pewne oznaczenia, które znacząco ułatwiają wybór konkretnego produktu. Oznaczenie literowe określa dokładne zastosowanie produktu.

 • A – to dyble do styropianu montowanego na powierzchni ze zwykłego betonu.
 • B – oznacza kołki do styropianu, przystosowanego pod pełne bloczki ścienne.
 • C – to łączniki do styropianu montowanego na cegle dziurawce lub na pustakach.
 • D – oznacza zastosowanie kołków na ściany z betonu lekkiego.
 • E – oznacza wkręty do styropianu, przystosowane pod ściany z betonu komórkowego.

Powyższe oznaczenia określają zastosowanie kołków. Jednak w ofertach sprzedaży znajdziemy także dyble do styropianu o kilku oznaczeniach. Dobrym przykładem będą tu łączniki do styropianu o oznaczeniu A, B, C, D, E. Są to uniwersalne kołki do mocowania w styropianie.

Cena kołków do styropianu grafitowego i białego

Jak już wiemy, w ofertach sprzedaży znajdują się różnorodne wkręty do styropianu. Wybór będzie podyktowany specyfiką ściany oraz grubością termoizolacji. Poniżej omówimy przykładowe wkręty do styropianu, które posiadają dobre opinie wykonawców.

Kołki do styropianu Tytan – to dobrej jakości łącznik izolacji, posiadający przychylne opinie. W ofercie sprzedaży znajdziemy produkty plastikowe o różnej długości.

 • Kołki do styropianu Tytan 10 x 280 mm – cena zakupu wynosi około 1,45 zł/szt.
 • Łączniki do styropianu Tytan 10 x 180 mm – cena zakupu to około 0,64 zł/szt.
 • Łącznik izolacji Tytan 10 x 160 mm – cena zakupu to około 0,44 zł/szt.

Kołki do styropianu grafitowego i białego są też dostępne w gotowych paczkach. Poniżej wskażemy kilka przykładowych rozwiązań.

 • Łącznik do styropianu z trzpieniem metalowym Koelner 220 – kołki długości 220 mm, dostępne w paczce po 100 sztuk. Produkty posiadają dobre opinie, a cena jednej paczki to około 50,00 zł.
 • Plastikowy łącznik do styropianu Koelner – popularny łącznik izolacji o długości 220 mm. Cena za opakowanie 100 sztuk produktu wynosi około 30,00 zł.
 • Plastikowy łącznik do styropianu z trzpieniem Koelner 180 – kołki o długości 180 mm, cena za opakowanie wynosi około 22,00 zł.

Zaprezentowane powyżej ceny zawierają wartość podatku VAT.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny