Kolory ścian kluczem do nadania unikalnego charakteru Twojemu mieszkaniu

Kolorem ścian, fakturą materiałów oraz dodatkami możemy skutecznie poprawić lub wręcz przeciwnie – popsuć sobie nastrój. Wszystko, czym się otaczamy ma na nas wpływ, nie warto więc urządzając mieszkanie ślepo podążać za modą, tylko stworzyć wnętrze, które nam się podoba i w którym dobrze się czujemy.

Już w starożytnych Chinach wierzono w moc kolorów i ich wpływ na nasze samopoczucie. Kolory potrafią sprawić, że wnętrze będzie harmonijne, spokojne. Takie, w którym odpoczniemy i zrelaksujemy się. Mogą również nasz pobudzić, zmotywować do działania, a nawet wywołać rozdrażnienie, niepokój i agresję.

Kolory dzielimy na ciepłe i zimne. Każdy z nich może wywołać w nas inne odczucia. Mało jest jednak czystych kolorów, dlatego nawet jeśli lubimy kolor zielony, trzeba wybrać jego idealny odcień, który sprawi, że we wnętrzu tak pomalowanym będziemy czuć się dobrze. Jak kolor wpływa na Twoją osobowość? Sprawdź, zanim zdecydujesz się na kolor ścian w swoim mieszkaniu.

Kolory ścian trzeba koniecznie zgrać z innymi elementami aranżacji naszego pomieszczenia. Aby uzyskać idealny efekt, wszystkie elementy muszą ze sobą harmonijnie współgrać. Jeżeli chciałbyś zobaczyć więcej pomysłów, na idealne aranżacje salonów, zapraszamy do lektury tego artykułu.

Kolor ścian, a typ osobowości

Energiczne osoby dobrze będą czuły się w soczystych, żywych kolorach. Takie barwy jak pomarańczowy, żółty dodadzą energii i chęci do działania. Jeśli wszędzie Cię pełno, masz milion pomysłów na minutę to w takich barwach możesz poczuć się dobrze. Dobrze jednak jeśli w Twoim mieszkaniu znajdzie się również miejsce, w którym można ukoić silne emocje, zrelaksować się.

Dla osób ceniących spokój pasują natomiast barwy ziemi – brązy, beże, zieleń. To również dobre kolory dla osób rodzinnych i ciepłych. We wnętrzu pomalowanym na kolor beżowy, brązy czy odcienie bieli można poczuć przytulną i przyjazną atmosferę pełną ciepła. Takie wnętrze zachęca do odpoczynku i sprzyja głębokiemu relaksowi.

Żółty i pomarańczowy kolor zastosowany we wnętrzu pokazuje otwartość na świat i pragnienie kontaktu z ludźmi. Jeśli jesteś osobą towarzyską właśnie te kolory będą idealne do Twojego mieszkania. Żółty pokazuje również pewność siebie i silną osobowość. Za jego pomocą można stworzyć też przyjazne i przytulne wnętrze. Dodatkowo wspaniale doświetla mieszkanie i nastraja pozytywnie.

Pomarańczowy – ceglasty to bardzo optymistyczna barwa. Daje energię do działania i sprzyja pozytywnemu myśleniu. Kolor pomarańczowy ma również inne ciekawe właściwości dla naszego organizmu - pobudza soki trawienne i zwiększa uczucie głodu, dlatego nie będzie pasował do wnętrz osób, które pragną zrzucić zbędę kilogramy.

Osoby nerwowe, narażone na stres nie powinny otaczać się wyrazistymi kolorami, a zwłaszcza kolorem czerwonym. Działa on pobudzająco na układ nerwowy, może wręcz wywoływać agresję i nie pozwala się zrelaksować. Jego potencjał można wykorzystać np. w siłowni, gdzie doda energii do działania. Dla osób łatwo wpadających w irytację idealny będzie kolor niebieski, który obniża ciśnienie i ułatwia wyciszenie się.

Nowoczesne meble do Twojego domu - sprawdź te produkty!

Jak obecne trendy kolorystyczne wpływają na nastrój?

Jeszcze nie tak dawno w naszych domach królowały jasne, pastelowe barwy – takie jak żółty, kremowy czy bladoróżowy. Takie kolory dawały nam poczucie bezpieczeństwa i spokoju, dlatego, że są one bardzo neutralne i ponadczasowe. Stanowią także doskonałe tło do wszelkiego rodzaju aranżacji. W połączeniu z tradycyjnymi meblami, jakie królowały w każdym domu, dawały poczucie przytulności i każdy czuł się w takim wnętrzu dobrze.

Obecnie trendy zmieniają się i co chwilę pojawia się nowy kolor, który szturmem zdobywa nie tylko wybiegi, ale i salony. Przeważnie jest on wyrazisty i mocny. Zanim zdecydujemy się wykorzystać go w swoim mieszkaniu, warto zastanowić się nad tym jaki będzie on miał wpływ na nasze samopoczucie.

Mocny, wyrazisty kolor warto wybrać jedynie wtedy, gdy bardzo nam się podoba. Tylko to gwarantuje, że będziemy się dobrze w nim czuć. Najlepiej i tak pomalować tylko część wnętrza, gdyż zbyt dużo mocnego koloru może wzbudzać irytację i działać drażniąco. Nawet jeśli w pierwszym momencie podoba nam się kuchnia cała w kolorze czerwonym, albo fioletowy przedpokój, to widząc go codziennie możemy szybko zmienić zdanie.

Obecnie modne są wszystkie odcienie szarości, łącznie z błękitem i jego różnymi odcieniami. Wnętrza które są urządzone zazwyczaj ultra nowocześnie. Panuje w nich minimalistyczny, surowy wręcz klimat. Okazuje się, że takie wnętrze, chociaż bardzo modne i atrakcyjne dla oka może być wręcz szkodliwe dla zdrowia.

W zbyt czystym, prostym i sterylnym wnętrzu osoby mniej odporne mogą poczuć się niekomfortowo. Biel, czerń, szarości dominujące w takiej przestrzeni, mogą wywołać uczucie przygnębienia i spadek satysfakcji z życia, a także obniżenie nastroju. Jeśli więc zdecydujemy się na tak urządzone wnętrze, warto przełamać sterylność kolorowymi akcentami, takie jak poduszka, mebel w soczystym, żywym kolorze czy chociażby pstrokate zasłonki. 

Dlaczego warto wybrać odpowiedni kolor?

Siła koloru jest naprawdę imponująca. Wpływa on na nasze samopoczucie, odczucie temperatury, odległości. Może działać drażniąco, a także wyciszać oraz relaksować, dlatego tak ważne jest to, aby wybrać odpowiedni kolor, jak najlepiej pasujący do naszej osobowości.

Wybierając kolor ścian warto spojrzeć w głąb siebie i zastanowić się jaki kolor chcielibyśmy widzieć na ścianie. Czasem warto pomalować ścianę lub jej fragment, aby przekonać się czy przypadkiem dany kolor nie działa na nas drażniąco. Ludzka psychika zbudowana jest w taki sposób, że szybko możemy stwierdzić widząc jakiś kolor czy podoba nam się czy nie.

Jeśli nie mamy wyraźnych preferencji kolorystycznych i ochoty na eksperymenty to warto pomalować pokój wykorzystując neutralne barwy takie jak pastele. Takie kolory wywołują w nas ciepłe odczucia i dobrze kojarzą się z miłym i przytulnym wnętrzem. Będzie to zawsze dobry wybór i przede wszystkim – bardzo bezpieczny.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny