Modne kolory ścian w domu i mieszkaniu - co jest na topie?

Bladożółte kolory pokoi to już przeszłość. Teraz królują inne kolory ścian. Obecna moda jest nieco bardziej eklektyczna i skrajna, dlatego trudno się w tym odnaleźć. Nowoczesne kolory ścian są tak różne, że z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Dowiedz się, które kolory ścian są teraz najbardziej na topie.

Kolory pokoi: szarość, szarość i jeszcze raz szarość

Nie ulega wątpliwości, że od dłuższego czasu najmodniejszym kolorem jest właśnie szary. Taka kolorystyka na dobre zagościła w naszych mieszkaniach. Nic dziwnego, w końcu szary to bardzo uniwersalny kolor. Nadaje się i do salonu, i do kuchni. Z drobnymi modyfikacjami trafia do sypialni i pokoju dziecinnego, wspaniale wygląda nawet w łazience.

Szare kolory farb są nieco zgaszone i przytłumione, dlatego warto zadbać o to, by trochę rozjaśnić wnętrza. Palety barw pasujących do szarości są bardzo szerokie. Przede wszystkim możesz sięgnąć po delikatne, zgaszone róże i czerwienie, które świetnie pasują do sypialni. Szare kolory pokoi warto urozmaicić także intensywnym turkusem lub bardzo wyrazistym amarantem. Nowoczesna kolorystyka pozwala na najbardziej szalone połączenia, także bardzo kontrastowe. Szarość to nie tylko kolory farb, lecz także boazeria, kasetony i szalenie modny w tym sezonie tynk.

Modne kolory ścian – wszędobylska biel

Najmodniejsze kolory w ostatnim czasie nie zmieniają się zbyt szybko. Do nich należy na przykład biel, która na liście najczęściej używanych utrzymuje się już od dawna. Delikatna, jasna kolorystyka jest od dłuższego czasu na topie, a białe, świeże pomieszczenia można spotkać w każdym mieszkaniu. Do salonu, do kuchni, do przedpokoju, biały pasuje naprawdę wszędzie.

Jasne kolory ścian są nieco brudzące, jednak mają wiele zalet. Przede wszystkim z całej palety barw są najświeższe, najefektywniej powiększają przestrzeń. Do tego pasują niemal do wszystkiego i można połączyć je z innymi barwami. Jeśli pojawią się nowe modne kolory, możesz bez problemu połączyć ją z różnymi meblami, dywanami czy dodatkami. Bardzo kolorowe, pstrokate wnętrza wręcz potrzebują białego tła. Kolorowe ściany w pokoju mogłyby w tym przypadku sprawiać wrażenia przytłoczenia.

Kolorowe ściany w pokoju, czyli moda na skrajności

Chociaż zdecydowanie królują stonowane barwy, kolorowe ściany w pokoju nadal są na topie. Intensywne czerwienie czy róże, bardzo ciemny turkus, intensywny, atramentowy granat, tapety z czerwonymi wstawkami czy różnego rodzaju zielenie i żółcienie. Energetyzujące barwy mają swoje złe i dobre strony. Przede wszystkim są bardzo wyraziste, nadają pomieszczeniu charakter. Idealnie sprawdzają się i do kuchni i do pokoju, wspaniale prezentują się w salonie lub gabinecie.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że najmodniejsze kolory o dużej intensywności są bardzo trudne. Nie wszystko do nich pasuje. Nie do każdej aranżacji czy stylu się nadają. Należy zachować umiar w wyborze mebli i dodatków. Bardzo łatwo zepsuć efekt i wprowadzić miszmasz, nad którym trudno będzie zapanować.

Modne kolory ścian – pastele nie tylko w pokoju dziecięcym

Z drugiej strony najnowsza moda podpowiada także stosowanie pastelowych, delikatnych farb. Paleta odcieni jest bardzo szeroka, jednak od dłuższego czasu na ścianach salonów i sypialni najczęściej pojawia się stonowany, delikatny groszek lub mięta. Subtelne zielenie wspaniale ocieplają wnętrze, a jednocześnie są oryginalne i świeże.

Na uwagę zasługuje także róż i fiolet w odcieniu lawendy. Te najczęściej wybierane do sypialni, pasują niemal do każdego stylu - zwłaszcza stylu prowansalskiego. W salonie wystarczy dobrać do nich ciemne meble i kanapę w głębokim odcieniu granatu lub szlachetnego fioletu i już – wnętrze będzie eleganckie i szykowane. Nie należy obawiać się, że pastelowe kolory będą wyglądały infantylnie. Jeśli tylko umiejętnie dobierzesz meble i dodatki, stworzysz najnowocześniejszą, wygodną i komfortową aranżację. Jednocześnie pokój będzie przytulny i ciepły, nie tak jak w przypadku bieli czy zimnych kolorów w eleganckim wydaniu.