Kolorowe ściany w mieszkaniu

Niedoceniane znaczenie kolorów

Mimo że chromoterapia jest jedną z najstarszych metod terapeutycznych w medycynie alternatywnej, wciąż nie doceniamy znaczenia prawidłowego zastosowania kolorów we wnętrzach. Niestety bardzo często zestawiamy je ze sobą bez refleksji, osiągając efekt bałaganu i to niekoniecznie artystycznego. Wnętrza urządzone z pominięciem zasad rządzących prawidłowym zestawianiem barw, stwarzają wrażenie pozbawionych stylu. Po dłuższym pobycie w centrum kolorystycznego chaosu, czujemy się raczej poirytowani i przytłoczeni, niż zrelaksowani, czy pobudzeni do życia.

Znaczenie kolorów we wnętrzach

Wszelkie bodźce z otoczenia, jakie docierają do naszego mózgu, mają wpływ na samopoczucie, zachowanie i podejmowane codziennie decyzje – zarówno w tych drobnych, jak i w ważniejszych sprawach życiowych. Wzrokiem chłoniemy otaczający świat w równym stopniu, co pozostałymi zmysłami. Właśnie dlatego kolory w naszych wnętrzach są tak ważne. Jeśli mamy swoją ulubioną paletę barw, czy jeden kolor mający zawsze dobry wpływ na nasze samopoczucie, tym bardziej powinniśmy zadbać o to, by prawidłowo wyeksponować i połączyć ulubiony kolor z innymi. Monotonia nie jest wskazana, ani konieczna, by połączyć to, co lubimy z tym, co modne w jedną harmonijną całość. Liczy się wiedza, jak dobrać kolor ścian do mebli.

Jak dobrać kolor ścian do mebli nie unikając zdecydowanych barw?

Ostatnio w dziedzinie wykończeń wnętrz i dodatków dekoracyjnych, panuje moda na żywe i zdecydowane barwy. Moda na odcienie czerwieni na ścianach, znajduje wielu zwolenników. Barwa ta uchodzi za pobudzającą i ożywiającą. Jak dobrać kolor mebli i dekoracji do czerwonych ścian?
Przede wszystkim musimy pamiętać, że nadmiar czerwieni może być męczący i irytujący na dłuższą metę. Warto więc pomyśleć raczej o zestawieniu na ścianach przynajmniej dwóch kolorów – nawet, jeśli to czerwień będzie barwą dominującą, postarajmy się złamać ją i „uspokoić” innym, chłodnym lub neutralnym kolorem. Wybierając meble natomiast, możemy pomyśleć o czymś, co połączy oba kolory i stanie się swego rodzaju barwną klamrą pomiędzy nimi.

Kolor ścian do brązowych mebli

Bardzo elegancko prezentuje się na przykład modne ostatnio zestawienie czerwieni o szarości. Do wyboru mamy tyle wariantów, ile podpowie nam wyobraźnia:

  • czerwone meble na tle szarych ścian,
  • szare meble na tle czerwieni, ozdobione czerwonymi dodatkami,
  • tapeta z szaro-czerwoną grafiką na jednej ze ścian i jeden wybrany kolor na trzech pozostałych.

Szarość oczywiście nie jest jedynym możliwym towarzystwem dla czerwieni. Jednak właśnie ten kolor równoważy czerwień w pomieszczeniu najbardziej elegancko, nie kontrastując jednocześnie z nią nadmiernym chłodem.

Jakie meble będą pasować do czerwonego koloru ścian?

Czerwień jest barwą, która doskonale pasuje do wnętrz nowoczesnych. Do ścian w tym kolorze, będą więc doskonale pasować meble nowoczesne i proste, a także wiele propozycji prosto z aranżacji skandynawskich. Idealnie na tle czerwono-szarego pokoju prezentować się będą świetnie meble białe, bądź biało-czarne. Połączenie czerwieni z czernią, choć niezwykle eleganckie, w nieodpowiednim oświetleniu może okazać się przytłaczające. Czerwono-czarny pokój, zawsze będzie potrzebował ożywiających detali – najlepiej w kolorze białym.

Bardzo modne i odpowiednie dla wnętrz urządzonych w popularnym stylu marynistycznym, są zestawienia granatu, bieli i odrobiny ożywiającej czerwieni. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza, gdy urządzamy sypialnię – granat sprzyja efektywnemu wypoczynkowi.

Testery farb – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Nawet gdy spędzimy cale godziny na oglądaniu wzorników kolorów w sklepie, nie dowiemy się, jak wybrana farba będzie wyglądać na ścianie w naszym pokoju, z meblami i dodatkami na jej tle. Dlatego też świetnym rozwiązaniem są testery farb. Malując próbką ścianę w wybranym pomieszczeniu dowiemy się, czy aby nasz kolor w świetle dziennym nie prezentuje się zupełnie inaczej, niż w sklepie. Użycia testera bezpośrednio na ścianie pomieszczenia w naszym domu, przekonamy się, czy ta konkretna farba i ten odcień, rzeczywiście są tym, czego szukamy. Używając testera koloru, możemy się również przekonać o tym, jak wybrany kolor pasuje do mebli i dodatków, których przecież nie zabierzemy do sklepu z farbami celem porównania.

Malowanie pokoju

Śmiało też można stwierdzić, że próbki farb pozwalają nam zaoszczędzić pieniądze. Nie kupujemy całej drogiej puszki tylko po to, by odstawić ją ledwie zaczętą na półkę, bo to jednak nie ten odcień. Duży wybór testrów farb znajdziesz w sklepie Castorama na stronie https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/malowanie/farby-wewnetrzne/testery-farb.html

O czym warto pamiętać, wybierając kolory?

Nawet zwolennicy odważnych i nowoczesnych rozwiązań kolorystycznych we wnętrzach, wiedzą, że nie zawsze i nie każde tego typu rozwiązanie nadaje się do wszystkich pomieszczeń mieszkalnych. Pamiętajmy – w mieszkaniu szukamy harmonii i spokoju.

Łączenie kolorów we wnętrzach

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny