Komfort cieplny w łazience — jaka jest optymalna temperatura i jak ją uzyskać?
Odpowiednia temperatura należy do najważniejszych czynników wpływających na komfort osób przebywających w mieszkaniu. Co ważne, w każdym pomieszczeniu jej wartość powinna być nieco inna. O ile bowiem dla dobrej jakości snu w sypialni nie może być zbyt gorąco, tak w łazience zdecydowanie niezbędne jest ciepło. W przeciwnym wypadku możemy odczuwać naprawdę duży dyskomfort podczas rozbierania się czy wychodzenia z kąpieli. Ile stopni powinno być w tym pomieszczeniu i jakimi sposobami można uzyskać komfort cieplny?
Temperatura w łazience — co mówią przepisy?
Choć we własnym domu czy mieszkaniu nie musimy przestrzegać żadnych odgórnych reguł dotyczących temperatury, niektóre przepisy mogą być swego rodzaju źródłem inspiracji. Normy w nich zawarte zostały bowiem stworzone na podstawie wieloletnich badań specjalistów z dziedziny ergonomii czy zdrowia publicznego. Z tego powodu warto zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690). Możemy w ten sposób dowiedzieć się, że w pomieszczeniach przeznaczonych do rozbierania się i przebywania bez odzieży temperatura powinna wynosić minimum 22-24°C. Dla porównania, w pozostałych pomieszczeniach zaleca się utrzymywanie temperatury około 18-21°C.
Komfort cieplny a sezon grzewczy
Podstawą dbałości o komfort cieplny jest dostosowanie panującej w pomieszczeniu temperatury do indywidualnych preferencji. Warto mieć to na uwadze szczególnie w sytuacji, gdy nasz grzejnik łazienkowy (sprawdź na: https://komfort.pl/k/grzejniki-i-wentylacje) podłączony jest do instalacji c.o.
Centralne ogrzewanie działa wyłącznie w tzw. sezonie grzewczym. W Polsce okres ten nie ma ustalonych terminów rozpoczęcia i zakończenia — zależą one od aktualnych warunków pogodowych. Systemy uruchamiane są jednak dopiero wtedy, gdy temperatura powietrza przez przynajmniej trzy dni z rzędu wynosi mniej niż 10 stopni Celsjusza. Jednocześnie zarówno dla wiosny, jak i wczesnej jesieni, charakterystyczne są gwałtowne zmiany pogody, w tym krótkotrwałe, duże spadki temperatur. Wiele osób w tych okresach ma trudności z osiągnięciem i utrzymaniem komfortu cieplnego w domu, co w przypadku łazienki wiąże się z wyjątkowym dyskomfortem.
Z tego powodu warto zadbać o możliwość korzystania z grzejnika łazienkowego również poza okresem grzewczym. Prostym i wygodnym rozwiązaniem jest wyposażenie go w kompatybilną z nim grzałkę elektryczną. Pozwala ona na szybkie dogrzanie pomieszczenia w dowolnym momencie — niezależnie od pory roku.
Jak ogrzać łazienkę?
Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń grzewczych przystosowanych do warunków panujących w łazienkach. Aby wybrać najlepszą opcję, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z najistotniejszych jest rodzaj budynku, w którym urządzenie ma być zainstalowane:
- w przypadku budynków wielorodzinnych zaleca się instalację grzejników wodnych zasilanych ciepłem systemowym bądź z kotłowni; jest to najbardziej ekonomiczne metoda ogrzewania,
- w przypadku domów jednorodzinnych najlepiej jest wybrać grzejnik łazienkowy zasilany w taki sam sposób jak inne urządzenia grzewcze. Posiadacze instalacji fotowoltaicznych często decydują się na dodatkowy grzejnik elektryczny,
- w budynkach, które nie są zamieszkane na stałe (np. domach letniskowych), najlepiej sprawdzają się grzejniki elektryczne. Umożliwiają one szybkie ogrzanie pomieszczenia; mogą być też włączane i wyłączane w dowolnym momencie.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj ogrzewania wybierzesz, pamiętaj, by sięgać wyłącznie po rozwiązania najwyższej jakości. Choć oczywiście nie zawsze to, co najdroższe, będzie najlepsze, lepiej unikać najtańszych produktów nieznanych, często chińskich firm. Mogą one bowiem szybko ulec awarii, co oznacza konieczność kosztownej naprawy lub wymiany. Uszkodzenie elementów grzewczych jest przy tym niezwykle uciążliwe, szczególnie w czasie sezonu grzewczego. Może też oznaczać zagrożenie dla użytkowników łazienki. Z tego powodu warto wybierać sprzęt od sprawdzonych, uznanych producentów z wieloletnim doświadczeniem.
artykuł sponsorowany