Komin

Komin jest pionową konstrukcją budowlaną, wznoszoną w celu odprowadzania spalin z instalacji grzewczych. Zadaniem komina może być także odprowadzenie zużytego powietrza. Rotacja powietrza odbywa się tu na zasadzie grawitacji. Kominy dymowe i kominy wentylacyjne znajdują się w niemal każdym domu jednorodzinnym oraz wielorodzinnym budynku mieszkalnym. Wyjątkiem są jedynie obiekty ogrzewane prądem elektrycznym, wyposażone w wentylację mechaniczną.

Kominy w budownictwie domów jednorodzinnych

Zapoznaj się z informacjami na temat komin. Nasze sprawdzone porady związane z komin pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Wkłady kominowe i kompletne systemy kominowe – ceny, rodzaje, porady

Wkłady kominowe i kompletne systemy kominowe – ceny, rodzaje,  porady

Budowa bądź renowacja komina pociąga za sobą konieczność podjęcia wielu ważnych decyzji. Komin odprowadza spaliny z kotła grzewczego, a wloty wentylacyjne odpowiadają za prawidłową cyrkulację powietrza we wnętrzu budynku. Tradycyjne kominy murowane coraz częściej posiadają dodatkowe wkłady, które zwiększają ich żywotność oraz odporność. Ciekawą możliwością są także gotowe systemy kominowe. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej obu tym rozwiązaniom.
, 12 kwietnia 2017

Cegła klinkierowa - zastosowanie, cena, wymiary, porady

Cegła klinkierowa - zastosowanie, cena, wymiary, porady

Cegła klinkierowa jest dość popularna, jeśli chodzi o materiały budowlane dostępne na rynku. Nadaje nawierzchniom tradycyjny, solidny wygląd i posiada wszechstronne możliwości zastosowania. Poniżej podpowiemy, czym charakteryzuje się klinkier, gdzie można go wykorzystać i jak przedstawia się cena jego zakupu.
, 2 marca 2017

Murowanie komina krok po kroku - poradnik dla każdego

Murowanie komina krok po kroku - poradnik dla każdego

Komin to jeden z najważniejszych elementów wentylacji niemal każdego domu. To właśnie od wydajności jego działania zależy komfort mieszkalny i bezpieczeństwo domowników. Budowa murowanego komina nie jest szczególnie skomplikowana. W poniższym artykule opiszemy krok po kroku, jak zbudować komin. Dzięki nam murarz nie będzie Ci potrzebny!
, 12 grudnia 2016

Prawidłowe uszczelnianie komina

Prawidłowe uszczelnianie komina

Zaniedbanie i wieloletni brak remontu komina może w konsekwencji doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla mieszkańców domu. Zatrucie takie najczęściej ma miejsce w przypadku nieszczelności przewodów systemów kominowych i złemu systemowi wentylacji grawitacyjnej. Na szczęście istnieją dość tanie sposoby, jak uszczelnić systemy kominowe i zapobiec takiej sytuacji. W dodatku to wcale nie trudne. Spokojnie możesz zrobić to sam!
, 29 kwietnia 2016

Czyszczenie komina - z pomocą kominiarza czy samodzielnie?

Czyszczenie komina - z pomocą kominiarza czy samodzielnie?

Cegła na sznurku nie wyczyści nam komina. Jak zabrać się do tej czynności? Czyszczenie mechaniczne czy chemiczne? A może skorzystać z usług profesjonalisty? Czy wiesz ile kosztuje czyszczenie komina przez kominiarza? Dobrze się nad tym zastanówmy, bowiem źle oczyszczony czy nieczyszczony komin to zagrożenie dla życia naszego i naszych bliskich.
, 28 listopada 2016

Budowa komina - na co zwrócić szczególną uwagę?

Budowa komina - na co zwrócić szczególną uwagę?

Komin musi zapewniać odpowiedni ciąg, musi też być odporny na działanie różnych substancji i temperatury, jak również powinien być stabilny. Dodatkowo systemy kominowe powinny zostać zbudowane z materiałów przystosowanych do ich późniejszych zastosowań. Na co zwrócić uwagę przy budowie komina?
, 25 kwietnia 2016

Systemy kominowe - na co warto się zdecydować?

Systemy kominowe - na co warto się zdecydować?

System kominowy powinien być dopasowany do pieca oraz do paliwa, którym ogrzewamy budynek. Nowoczesne systemy kominowe można montować nie tylko w domach dopiero budowanych, ale także podczas modernizacji systemu grzewczego. Jak system kominowy wybrać?
, 21 kwietnia 2016

Jaki komin do kominka powinniśmy wybrać?

Jaki komin do kominka powinniśmy wybrać?

Dla naszego bezpieczeństwa komin do kominka powinien być szczelny. Musi też być odporny na wysoką temperaturę i substancje wydzielane w trakcie spalania drewna. Jakie jeszcze zasady musi spełniać takie urządzenie? Jaki komin wybrać do kominka? Zapraszamy do naszego przeglądu systemów kominowych.
, 25 kwietnia 2016

Cennik budowlany - najpopularniejsze usługi budowlane

Cennik budowlany - najpopularniejsze usługi budowlane

Polska branża budowlana stale się rozwija, a popyt na prace budowlane utrzymuje się na względnie wysokim poziomie. Uśrednione ceny usług nie ulegają zbyt dużym wahaniom, zatem możemy określić ich orientacyjne wartości. Poniżej zaprezentujemy cennik robót budowlanych, które cieszą się największą popularnością wśród inwestorów. 
, 21 grudnia 2016

Tani dom, czyli jak wybudować go niewielkim kosztem?

Tani dom, czyli jak wybudować go niewielkim kosztem?

Budowa parterowych i piętrowych domów jednorodzinnych jest dość dużym wydatkiem. Niektóre koszty możemy jednak ograniczyć poprzez dobre rozplanowanie wszystkich procesów budowlanych, albo rezygnacji z pewnych elementów w projekcie - na przykład piwnicy. Warto też oszacować wstępny kosztorys budowlany, który pozwoli określić orientacyjny zakres wydatków. Obliczeń możesz dokonać też samodzielnie na kalkulatorze kosztów budowy.
, 21 grudnia 2016

Remont i frezowanie kominów - koszty, jak to zrobić?

Remont i frezowanie kominów - koszty, jak to zrobić?

Powolne niszczenie przewodów kominowych jest całkowicie normalnym procesem. Wnętrza kominów są stale narażone na działanie zmiennych temperatur i intensywnych smolnych osadów. Pod wpływem czasu na kominie tworzą się pęknięcia, które są pierwszym znakiem informującym o konieczności przeprowadzenia remontu. Czasem konieczne jest też frezowanie, które zwiększa średnice wlotu kominowego i umożliwia montaż wkładu żaroodpornego.
, 21 kwietnia 2016

Etapy budowy domu do stanu deweloperskiego

Etapy budowy domu do stanu deweloperskiego

Budowa własnego domu to kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie. Realizacja zamyka się zazwyczaj w dwóch latach, zwłaszcza że jest to okres narzucony przez bank, który udziela kredytu na cel budowlany. Dlatego tak ważne dla dotrzymania założonych terminów jest odpowiednie zaplanowanie wszystkich etapów budowy domu jednorodzinnego.
, 25 kwietnia 2016

Komin - wszystko, co musisz wiedzieć o prawidłowej konstrukcji i użytkowaniu komina

Kominy służą między innymi do odprowadzania spalin, które powstają w procesie ogrzewania budynków. Znajdują swoje zastosowanie przy wszystkich systemach centralnego ogrzewania. Dym wydobywający się z kotłów (także tych z zamkniętą komorą spalania) przedostaje się bezpośrednio do szybu wylotowego.

Kominy dymowe muszą zostać zaprojektowane w taki sposób, by zagwarantować bezpieczne odprowadzenie spalin bez nadmiernych strat energii cieplnej. Ich średnica powinna być uzależniona od mocy kotłów. Inaczej wykonamy kominy dla kotłów z zamkniętą komorą spalania, inaczej dla niewielkich kotłów kondensacyjnych, a jeszcze inaczej do odprowadzania spalin z dużego pieca węglowego. W ofertach handlowych pojawiają się także systemowe kominy dedykowane wyłącznie do odprowadzania spalin z kotłów gazowych (z otwartą bądź z zamkniętą komorą spalania).

Odrębną grupą pionowych konstrukcji budowlanych są kominy wentylacyjne. Używamy ich w celu odprowadzenia zużytego powietrza z budynku. Kominy wentylacyjne powinny posiadać odpowiednią liczbę szachtów. Wloty wentylacyjne umieszczamy w sypialniach, kuchniach, łazienkach, pralniach i wszystkich innych, intensywnie użytkowanych pomieszczeniach.

Warto także dodać, że kominy mogą zostać wzniesione w tradycyjnej technologii murowanej, lub powstać z elementów systemowych. Kominy systemowe (ceramiczne i stalowe) mogą posłużyć do wydajnego odprowadzania spalin. Nadają się do różnych typów instalacji grzewczych (także do kotłów kondensacyjnych oraz kotłów z zamkniętą komorą spalania).

Jeśli interesują Cię kominy wentylacyjne i kominy dymowe, zapraszamy do poniższego działu. Znajdziesz tu porady dotyczące budowy komina, wyboru systemów centralnego ogrzewania i kominów systemowych. Podpowiemy Ci na co zwrócić szczególną uwagę, jak uszczelnić komin, wykonać frezowanie, a także wskażemy koszty popularnych usług budowlanych. Na dole strony znajdziesz pełną listę powiązanych tematycznie artykułów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij