Komin - wszystko, co musisz wiedzieć o prawidłowej konstrukcji i użytkowaniu komina

Kominy służą między innymi do odprowadzania spalin, które powstają w procesie ogrzewania budynków. Znajdują swoje zastosowanie przy wszystkich systemach centralnego ogrzewania. Dym wydobywający się z kotłów (także tych z zamkniętą komorą spalania) przedostaje się bezpośrednio do szybu wylotowego.

Kominy dymowe muszą zostać zaprojektowane w taki sposób, by zagwarantować bezpieczne odprowadzenie spalin bez nadmiernych strat energii cieplnej. Ich średnica powinna być uzależniona od mocy kotłów. Inaczej wykonamy kominy dla kotłów z zamkniętą komorą spalania, inaczej dla niewielkich kotłów kondensacyjnych, a jeszcze inaczej do odprowadzania spalin z dużego pieca węglowego. W ofertach handlowych pojawiają się także systemowe kominy dedykowane wyłącznie do odprowadzania spalin z kotłów gazowych (z otwartą bądź z zamkniętą komorą spalania).

Odrębną grupą pionowych konstrukcji budowlanych są kominy wentylacyjne. Używamy ich w celu odprowadzenia zużytego powietrza z budynku. Kominy wentylacyjne powinny posiadać odpowiednią liczbę szachtów. Wloty wentylacyjne umieszczamy w sypialniach, kuchniach, łazienkach, pralniach i wszystkich innych, intensywnie użytkowanych pomieszczeniach.

Warto także dodać, że kominy mogą zostać wzniesione w tradycyjnej technologii murowanej, lub powstać z elementów systemowych. Kominy systemowe (ceramiczne i stalowe) mogą posłużyć do wydajnego odprowadzania spalin. Nadają się do różnych typów instalacji grzewczych (także do kotłów kondensacyjnych oraz kotłów z zamkniętą komorą spalania).

Jeśli interesują Cię kominy wentylacyjne i kominy dymowe, zapraszamy do poniższego działu. Znajdziesz tu porady dotyczące budowy komina, wyboru systemów centralnego ogrzewania i kominów systemowych. Podpowiemy Ci na co zwrócić szczególną uwagę, jak uszczelnić komin, wykonać frezowanie, a także wskażemy koszty popularnych usług budowlanych. Na dole strony znajdziesz pełną listę powiązanych tematycznie artykułów.