Komin systemowy: co musisz wiedzieć o systemach kominowych?
Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się kominy systemowe, będące interesującą alternatywą dla stosowanych dotychczas rozwiązań. Warto poznać ich wady oraz zalety, aby przekonać się, czy będzie to odpowiednie rozwiązanie w konkretnym projekcie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Budowa domu to trudne wyzwanie, wymagające podjęcia wielu decyzji i wykonania pracochłonnych robót. Nowoczesna technologia sprawia jednak, że możliwe staje się uzyskanie z jednej strony zdecydowanie lepszej jakości, z drugiej natomiast znaczne skrócenie części prac. Jednym z rozwiązań tego typu są kominy systemowe, zastępujące doskonale znane tradycyjne kominy murowane. Wyróżniają się przede wszystkim znacznie uproszczonym montażem i dobrym dostosowaniem do nowoczesnych instalacji grzewczych. Przed wyborem konkretnego systemu kominowego należy jednak dowiedzieć się więcej na jego temat i dobrać odpowiedni produkt.
Komin systemowy czy tradycyjny: porównanie
Jeszcze jakiś czas temu praktycznym standardem była budowa murowanego komina. To natomiast wiązało się zarówno ze sporymi kosztami, jak i koniecznością przeprowadzenia wymagających robót. Odprowadzenie produktów spalania z pieców i kotłów na popularne wówczas paliwa stałe przede wszystkim wiązało się z koniecznością zapewnienia materiałów doskonale radzących sobie z wysokimi temperaturami, a takim profilem wyróżniały się przede wszystkim łatwo dostępne i powszechne cegły. Obecnie sytuacja prezentuje się jednak inaczej. Po pierwsze w celach grzewczych coraz częściej wykorzystuje się paliwa ciekłe, które wiążą się z innymi wymaganiami dotyczącymi odprowadzania spalin. Po drugie zaawansowana technologia pozwala na wykorzystanie materiałów, które zapewnią najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz nie będą wiązały się z koniecznością modyfikacji projektu budowlanego czy wykonywania skomplikowanych robót. W związku z tym coraz większą popularnością cieszą się kominy systemowe.
Czym są systemy kominowe?
Kominy systemowe składają się z prefabrykowanych elementów, co przede wszystkim znacznie upraszcza ich montaż. Z drugiej strony zastosowane materiały (np. ceramiczne) pozwalają także na wykorzystanie ich w różnych typach instalacji: zarówno wykorzystujących paliwa stałe, jak i ciekłe. Dobór systemu kominowego powinien być w pierwszej kolejności dostosowany do temperatury oraz składu spalin. Duża liczba dostępnych na rynku rozwiązań pozwala jednak na zastosowanie ich w niemal każdym projekcie. Poza tym kominy systemowe są również odporne na działanie kwasów i dodatkowo sprzyjają neutralności klimatycznej dzięki wykorzystaniu ekologicznych materiałów oraz redukcji emisji spalin do atmosfery.
Zalety kominów systemowych
Osoby zastanawiające się nad wyborem systemu kominowego powinny przede wszystkim poznać zalety tego rozwiązania. Należy do nich:
- Szybki montaż,
- Łatwiejszy transport materiałów,
- Użytkownik uzyskuje kompletny zestaw niezbędny do montażu systemu kominowego,
- Oszczędność niezbędnego miejsca do wykonania komina systemowego,
- Możliwość uzyskania kompletnego systemu kominowego u jednego producenta, co redukuje ryzyko wystąpienia potencjalnych problemów,
- Stabilizacja temperatury spalin,
- Wysoki poziom bezpieczeństwa i szczelności,
- Długi okres gwarancji na elementy systemów kominowych,
- Możliwość dopasowania do zróżnicowanych projektów i systemów ogrzewania.
Koszt systemu kominowego
Oczywiście ostateczne koszty komina systemowego będą zależne od konkretnego przypadku. Decydujący wpływ na wydatki ma m.in. wykorzystany materiał, charakterystyka projektu budowlanego, liczba przewodów kominowych, średnica wkładu kominowego czy niezbędne elementy dodatkowe. Cena zależy także od oferty wybranego producenta i nie zawsze powinna być czynnikiem decydującym podczas podejmowania wyboru: przede wszystkim należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i efektywność odprowadzania spalin, a także uwzględnić inne zalety systemu kominowego. Ostatecznie koszty będą nieco wyższe niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań, jednak z drugiej strony zostanie to zrekompensowane dzięki długiej żywotności konstrukcji oraz zdecydowanie prostszym pracom montażowym. Dobrym źródłem dodatkowej gotówki na ten cel może stać się przy tym kredyt gotówkowy dostępny m.in. na stronie blogbank.pl. Dobrze przemyślane finansowanie inwestycji pozwoli na wykorzystanie pełni potencjału nowoczesnych technologii i zastosowanie optymalnych rozwiązań.
Jaki system kominowy wybrać?
Komin systemowy powinien być przede wszystkim dostosowany do charakterystyki systemu grzewczego i odprowadzanych w nim spalin. Przełoży się to m.in. na materiał, z którego będzie wykonany komin systemowy (coraz większą popularnością cieszą się przy tym ceramiczne kominy, wyróżniające się wysoką odpornością i zastosowaniem ekologicznych rozwiązań). Poza tym wpływ na optymalny wybór ma również charakterystyka konkretnego projektu, a więc m.in. wysokość budynku czy inne zastosowane rozwiązania. Rynkowa propozycja jest jednak bardzo rozbudowana, w związku z czym system kominowy okaże się idealną alternatywą zasadniczo w każdym scenariuszu. Uwzględnia to również specyficzne projekty, w których niemożliwe byłoby satysfakcjonujące zastosowanie tradycyjnych kominów.
artykuł sponsorowany