Kominek

Kominek to rodzaj zabudowanego paleniska, umieszczonego przy ścianie. Palenisko znajduje się na poziomie podłogi lub niewiele powyżej. Bezpośrednio nad paleniskiem umieszcza się komin dymowy, służący do odprowadzania spalin. Głównym zadaniem kominków są funkcje dekoracyjne. Jednak palenisko może być też wykorzystane do dogrzewania pomieszczeń. Instalacja wyposażona w płaszcz wodny może być nawet jedynym źródłem ogrzewania w niewielkich, dobrze zaizolowanych budynkach mieszkalnych.

Efektowny design kominków

Zapoznaj się z informacjami na temat kominek. Nasze sprawdzone porady związane z kominek pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Kominek z płaszczem wodnym - cena, koszty ogrzewania, opinie

Kominek z płaszczem wodnym - cena, koszty ogrzewania, opinie

Kominki z płaszczem wodnym są powszechnie uważane za jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania domów o powierzchni nieprzekraczającej 250 m2. Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym kominek z płaszczem wodnym może efektywnie i tanio ogrzać cały dom, a dodatkowo wodę. Drewno jest przecież łatwo dostępnym i tanim paliwem, którego wykorzystanie może znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania.
, 28 kwietnia 2017

Szkło hartowane do kuchni i łazienki - cena, zastosowanie, porady

Szkło hartowane do kuchni i łazienki - cena, zastosowanie, porady

Szkło hartowane otacza nas ze wszystkich stron każdego dnia. Ze względu na jego walory użytkowe jest stosowane szeroko w architekturze, architekturze wnętrz a także jako element przedmiotów codziennego użytku. Kabiny prysznicowe, szyba w kominku, czy panele do kuchni to tylko niektóre zastosowania w naszych wnętrzach. Ze względu na swoje zalety wytrzymałościowe i wizualne jest poszukiwanym materiałem. Co warto wiedzieć na temat szkła hartowanego? Gdzie można zakupić wyroby ze szkła hartowanego i samo szkło? Sprawdzamy dla Was zastosowania szkła hartowanego oraz jego ceny.
, 6 maja 2017

Biokominek w Twoim domu - co musisz wiedzieć?

Biokominek w Twoim domu - co musisz wiedzieć?

Biokominki są odpowiedzią na potrzebę, która jest matką wynalazców. Jeśli nie mamy instalacji kominowej, lub posiadamy niewystarczający metraż do założenia kominka - biokominek jest odpowiedzią na nasze oczekiwania. Jest to rozwiązanie także dla tych, którzy chcą mieć w mieszkaniu żywy ogień bez wszystkich tego przykrych konsekwencji, takich jak dym czy popiół. Biokominki posiadają różnorodny kształt i aranżacja wnętrz może tylko zyskać na ich wykorzystaniu. Opowiemy jakie są rodzaje kominków na biopaliwo, przedstawimy ich zalety i wady, a także zorientujemy się w cenach tych urządzeń.
, 11 października 2016

Kominek gazowy – doskonała alternatywa dla klasycznych wkładów kominkowych

Kominek gazowy – doskonała alternatywa dla klasycznych wkładów kominkowych

Salon z ogniem trzaskającym w kominku to marzenie większości mieszkańców domków jednorodzinnych. Jednak budowa kominka wymaga wielu prac, a jego obsługa bywa kłopotliwa i czasochłonna. Prostszą w obsłudze alternatywą dla niego jest kominek gazowy.
, 16 lutego 2017

Czy kominek może ogrzać dom?

Czy kominek może ogrzać dom?

Szukając tańszego sposobu na ogrzanie domu zimą, wiele osób wybiera ogrzewanie kominkowe.  Ale czy kominek może ogrzać dom? Jeśli tak, to jakie warunki techniczne trzeba spełnić, by było to możliwe?
, 16 lutego 2017

Piecyk koza - cena, rodzaje, najlepsi producenci i miejsca zakupu

Piecyk koza - cena, rodzaje, najlepsi producenci i miejsca zakupu

Piecyk typu koza, to nie tylko sposób na dodatkowe ogrzewanie domu, ale również świetnie prezentujący się element dekoracyjny. Piec wolnostojący koza na drewno, jest ekonomiczny w utrzymaniu, ponadto nie zajmuje tyle miejsca co kominek. Obecnie  szeroki wybór pieców wolnostojących koza, pozwala dobrać ten element do stylu w jakim jest urządzony dom. Dodatkowo piec koza pozwala na osiągnięcie ciepłej atmosfery w pomieszczeniu w którym stoi. Sprawdzamy gdzie najlepiej sprawdzi się piecyk koza i ile kosztuje.
, 15 marca 2017

Jak właściwie dbać o kominek?

Jak właściwie dbać o kominek?

Nowoczesne kominki coraz częściej stają się elementem każdego domu. Niegdyś - synonim luksusu, na który mogli pozwolić sobie tylko nieliczni, dzisiaj, dzięki dużej ofercie na rynku (a co za tym idzie konkurencyjności cen) jest dostępny dla niemal wszystkich. Coraz więcej Polaków przekonuje się, jak wygodne jest życie w salonie z kominkiem - nie tylko pod kątem estetyki, ale również jako ogrzewanie domu. Kominek – czyli serce domu, wymaga jednak należytej opieki, o której często zdarza nam się zapominać. Warto przyswoić sobie kilka podstawowych zasad użytkowania kominka, tak by móc jak najdłużej cieszyć się jego ciepłem, bez niepotrzebnych awarii i zakłóceń.
, 27 marca 2017

Kominek jako element wystroju salonu - który model wybrać?

Kominek jako element wystroju salonu - który model wybrać?

Kominek to ostatnimi czasy bardzo modny oraz efektowny element wystroju salonu. Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach o większej powierzchni użytkowej i może spełniać posiadać wszechstronne zastosowanie. Niektóre kominki pełnią jedynie funkcję reprezentacyjną. Jednak coraz większą popularnością cieszą się wkłady kominkowe z systemami grzewczymi. Przed zakupem kominka warto zapoznać się z jego rodzajami, a także określić, które rozwiązanie dobrze sprawdzi się w naszym wnętrzu.
, 24 kwietnia 2016

Obudowa kominka – przegląd polecanych kamieni dekoracyjnych i alternatywnych materiałów

Obudowa kominka – przegląd polecanych kamieni dekoracyjnych i alternatywnych materiałów

Każdy wkład kominkowy wymaga odpowiedniej obudowy - najczęściej z kamienia dekoracyjnego. Warto pamiętać, że to właśnie obudowa odpowiada za design kominka i staje się centralnym punktem naszego pomieszczenia. Wybierając obudowę warto zwrócić uwagę na wymogi bezpieczeństwa, stylistykę, a także specyfikę paleniska. Poniżej wskażemy krok po kroku najpopularniejsze rodzaje zabudowy kominkowej i podpowiemy na co zwrócić szczególną uwagę.
, 24 stycznia 2017

Czyszczenie komina - z pomocą kominiarza czy samodzielnie?

Czyszczenie komina - z pomocą kominiarza czy samodzielnie?

Cegła na sznurku nie wyczyści nam komina. Jak zabrać się do tej czynności? Czyszczenie mechaniczne czy chemiczne? A może skorzystać z usług profesjonalisty? Czy wiesz ile kosztuje czyszczenie komina przez kominiarza? Dobrze się nad tym zastanówmy, bowiem źle oczyszczony czy nieczyszczony komin to zagrożenie dla życia naszego i naszych bliskich.
, 28 listopada 2016

Budowa komina - na co zwrócić szczególną uwagę?

Budowa komina - na co zwrócić szczególną uwagę?

Komin musi zapewniać odpowiedni ciąg, musi też być odporny na działanie różnych substancji i temperatury, jak również powinien być stabilny. Dodatkowo systemy kominowe powinny zostać zbudowane z materiałów przystosowanych do ich późniejszych zastosowań. Na co zwrócić uwagę przy budowie komina?
, 25 kwietnia 2016

Kominki narożne - ceny, wymiary, opinie, aranżacje wnętrz z kominkiem rogowym

Kominki narożne - ceny, wymiary, opinie, aranżacje wnętrz z kominkiem rogowym

Zalety kominka znamy wszyscy – w każdym wnętrzu stwarza on niepowtarzalną atmosferę. Swoim ciepłem oraz widokiem palącego się drewna przyciąga wzrok, zachęca aby przy nim odpocząć. Chociaż kojarzy się z tradycyjnym stylem, kominek narożny to także świetny element wystroju nowoczesnego wnętrza.
, 17 maja 2017

Systemy kominowe - na co warto się zdecydować?

Systemy kominowe - na co warto się zdecydować?

System kominowy powinien być dopasowany do pieca oraz do paliwa, którym ogrzewamy budynek. Nowoczesne systemy kominowe można montować nie tylko w domach dopiero budowanych, ale także podczas modernizacji systemu grzewczego. Jak system kominowy wybrać?
, 21 kwietnia 2016

Jaki komin do kominka powinniśmy wybrać?

Jaki komin do kominka powinniśmy wybrać?

Dla naszego bezpieczeństwa komin do kominka powinien być szczelny. Musi też być odporny na wysoką temperaturę i substancje wydzielane w trakcie spalania drewna. Jakie jeszcze zasady musi spełniać takie urządzenie? Jaki komin wybrać do kominka? Zapraszamy do naszego przeglądu systemów kominowych.
, 25 kwietnia 2016

Ogrzewanie gazowe CO - koszty na sezon

Ogrzewanie gazowe CO - koszty na sezon

Koszt ogrzewania domu jednorodzinnego może obejmować od 60 do 80% całkowitych kosztów eksploatacji budynku. Nic zatem dziwnego, że szukamy ekonomicznego, a jednocześnie wygodnego systemu grzewczego. Coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji gazowych. Jest to praktyczne rozwiązanie, które charakteryzujące się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Przed montażem tego typu instalacji w kotłowni warto jednak zapoznać się z orientacyjnymi kosztami ogrzewania.
, 28 kwietnia 2017

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Wkład jest kluczowym elementem każdego kominka. To w nim rozpala się gorący ogień i to w nim wytwarza się ciepło potrzebne do ogrzania naszego salonu. Jego konstrukcja powinna spełniać wszystkie nasze oczekiwania – od walorów wizualnych aż po bezpieczeństwo. Zakup wkładu kominkowego jest rozwiązaniem na długie lata, zatem warto dołożyć wszelkich starań, by dokonać odpowiedniego wyboru. Poszukując właściwego wkładu kominkowego zwróćmy uwagę na jego rodzaj, specyfikę korpusu, moc grzewczą, cenę oraz walory wizualne.
, 9 kwietnia 2017

Najlepszy sposób na czyszczenie szyby kominkowej - zrób to sam!

Najlepszy sposób na czyszczenie szyby kominkowej - zrób to sam!

Ogień w kominku to nie tylko ogrzewanie, wprowadza on przecież do pomieszczenia wyjątkowy, niepowtarzalny nastrój. Niestety przyjemny widok płomienia za szybą może szybko zostać zakłócony poprzez smolisty nalot, który osiada na szybie i zmniejsza jej transparentność. Warto wtedy użyć sprawdzonych oraz skutecznych metod czyszczenia kominka, które przywrócą przejrzysty widok na wnętrze paleniska. Nie będą Ci potrzebne do tego specjalne akcesoria domowe, wyłącznie rzeczy, które można znaleźć w każdym domu,
, 29 kwietnia 2016

Jak odpowietrzyć kaloryfer lub grzejnik w 5 krokach?

Jak odpowietrzyć kaloryfer lub grzejnik w 5 krokach?

Odpowietrzanie grzejników jest prostą czynnością, którą każdy może wykonać samodzielnie bez wzywania hydraulika. Warto jednak zapoznać się z ogólnymi zasadami odpowietrzania, bowiem dzięki temu zmniejszymy ryzyko zalania mieszkania i uszkodzenia całej instalacji grzewczej.
, 19 kwietnia 2016

Zielony salon inspiracją z natury - przykładowy wystrój

Zielony salon inspiracją z natury - przykładowy wystrój

Właścicielka tego eleganckiego salonu z pewnością lubi zieleń. To właśnie w świeżych, wiosennych tonach tego odprężającego koloru utrzymana jest kolorystyka pomieszczenia. Zieleń widać na meblach, zieleń dominuje także w akcentach stanowiących dopełnienie wnętrza – bukietach, świecach i ozdobnych naczyniach. Poza nią wystrój salonu zawiera odcienie brązu, złota, miedzi oraz beżu, które mieszają się ze sobą i wzajemnie przenikają, tak że trudno wskazać naprawdę dominującą barwę.
, 28 kwietnia 2016

Najlepsze sposoby ogrzewania domu jednorodzinnego

Najlepsze sposoby ogrzewania domu jednorodzinnego

Największą bolączką domów wolnostojących jest konieczność ich samodzielnego ogrzewania. Mieszkanie w bloku, to pod względem ogrzewania dużo większy komfort i wygoda. Elektrociepłownia zapewnia stałe dostawy energii cieplnej, a użytkownik musi martwić się tylko i wyłącznie i opłacenie rachunków. W domu musimy wyposażyć kotłownię i kontrolować jej pracę. Wybór sposobów ogrzewania domu jest duży, a decyzję należy podejmować jak najwcześniej, gdy dom jest jeszcze w fazie projektu. Użyte do budowy domu materiały budowlane będą zależały od naszego wyboru. Warto krótko omówić kilka dostępnych na rynku rozwiązań.
, 28 kwietnia 2017

Ile drewna potrzeba na zimę do kominka z płaszczem wodnym?

Ile drewna potrzeba na zimę do kominka z płaszczem wodnym?

Drewno jest jednym z najpopularniejszych surowców grzewczych. Niegdyś było stosowane do zasilania tradycyjnych pieców węglowych oraz kominków tradycyjnych. W dzisiejszych czasach coraz częściej stosuje się ogrzewanie kominkiem wyposażonym w nowoczesny płaszcz wodny. Według fachowców, owa technologia może przynieść dość pokaźne oszczędności finansowe związane z niewielką ilością zużywanego opału.
, 17 kwietnia 2016

Na co powinni zwrócić uwagę kupujący kominek do salonu?

Kominek stał się modnym elementem wystroju salonów i gabinetów. Rozpalone palenisko wprowadza do pomieszczeń przytulny nastrój, a jednocześnie wzmaga poczucie relaksu. Nowoczesny kominek to nie tylko sposób na udekorowanie przestrzeni. To także pomysł na podkreślenie wiodącej stylistyki aranżacyjnej całego budynku.

Największą popularnością cieszą się kominki z otwartą komorą spalania. Bez trudu dobierzemy do nich przydatne akcesoria kominkowe. Budowa paleniska otwartego jest stosunkowo prosta, a cena montażu bardzo atrakcyjna. Tego rodzaju kominek nie posiada zabudowanej szyby przed paleniskiem. Większość energii cieplnej uchodzi wprost do szybu kominowego. Otwarta komora spalania służy głównie do dekoracji pomieszczenia. Tego rodzaju produkty nie są wykorzystywane do dodatkowego dogrzewania pomieszczeń ze względu na duże straty ciepła. Do ogrzania budynków montuje się tradycyjne piece.

Alternatywą jest kominek z zamkniętą komorą spalania. Tego rodzaju budowle wyposaża się w dodatkowe wkłady kominkowe, które znacząco podnoszą możliwości użytkowe. Wkłady kominkowe pozwalają na utrzymanie energii grzewczej i mogą posłużyć do dogrzewania pomieszczeń. Ich dużym atutem pozostaje też podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Palenisko znajduje się za szybą, dzięki czemu nie ma obawy o zaprószenie ognia w pomieszczeniu. W ofertach sprzedaży znajdują się różnorodne wkłady kominkowe, które możemy dostosować do dużych oraz małych pomieszczeń.

Ciekawym rozwiązaniem jest też kominek z płaszczem wodnym. Zasada działania tego systemu przypomina piece do centralnego ogrzewania. Nad paleniskiem znajduje się przewód z czynnikiem grzewczym (wodą). Po nagrzaniu czynnik grzewczy wędruje do grzejników, gdzie oddaje ciepło do pomieszczenia. Na tej samej zasadzie działają wszystkie piece wolnostojące w instalacjach C.O.

W niektórych przypadkach kominki z płaszczem wodnym mogą nawet całkowicie zastępować piece tradycyjne. Płaszcz wodny sprawdzi się do ogrzewania dobrze zaizolowanych budynków o niewielkiej lub średniej powierzchni grzewczej.

Jeśli interesują Cię kominki i piece wolnostojące, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak wybrać wkłady kominkowe, jakie akcesoria kominkowe warto kupić, a także w jaki sposób stworzyć obudowę kominkową. Na dole strony odnajdziesz pełną listę powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij