Salon prosto z Wysp Brytyjskich

Salon urządzony w stylu brytyjskim, dominują brązowe barwy, po lewej skórzana kanapa, po prawej dwa fotele i stolik kawowy na środku, na drugim tle widać kominek ponad którym znajduje się płaski TVKominki w salonie to typowy element wystroju wnętrza, z którym spotkamy się na Wyspach Brytyjskich, czy za oceanem. Stały się już niemal częścią angielskiej kultury i są obecne w prawie każdym domu. Nawet, jeżeli nie istnieje możliwość jego zamontowania, stosuje się atrapę do złudzenia przypominającą prawdziwy kominek. Szczególnie popularne są tu tak zwane kominki elektryczne, które imitują rozpalone palenisko.

Na polskim gruncie kominki dopiero od niedawna zaczęły przybierać na znaczeniu. Nie zdążyły się jeszcze zagościć na dobre, a już rozpoczęły się eksperymenty związane z ich montażem i aranżacją.

Rekomendowane pompy ciepła - sprawdź ceny!

Salon miejscem relaksu

Kominek nad telewizorem nie spełnia stricte praktycznej funkcji – dostarczanie rozrywki za pomocą obrazu i dźwięku. Podstawowym celem takiej aranżacji są względy czysto estetyczne. Telewizor spełnia raczej rolę obrazu.

Salon z gruntu jest miejscem odpoczynku, a telewizor nie może nam tego w żaden sposób zagwarantować – tak przynajmniej coraz częściej wypada mówić. Raczej skłonni jesteśmy sądzić, że zakłóca nasz spokój po trudach dnia (z czym zapewne większość Polaków zdecydowanie by się nie zgodziło). Dostępne obecnie na rynku telewizory wykazują dużą dozę estetyki. To już nie masywne i ciężkie pudełka, dla których trudno było znaleźć miejsce w domu. To symbol nowoczesności i hołdowania najnowszym technologiom, który może warto byłoby uwidocznić i zabawić się jego konstrukcją.Za i przeciw?

Kolejny przykład salonu, w którym nad kominkiem umieszczono telewizor, tym razem odbiornik TV znajduje się w specjalnie przygotowanej wnęce, w salonie poza kominkiem znajdują się dwa regały na książi, zamszowa sofa, dwa fotele z różnych kolekcji oraz szklany stolik kawowy. Na podłodze pasiasty dywanDecydując się na montaż telewizora nad kominkiem należy uwzględnić przede wszystkim kilka aspektów technicznych. Podstawowym problemem jest ciepło, które wydzielane w nadmiarze przez kominek może uszkodzić telewizor. Dlatego bardzo ważne będą odpowiednia izolacja i skierowanie strumieniu ciepła w innym kierunku. Należy też pamiętać, że temperatura płynąca z kominka zwykle nie może uszkodzić sprzętu elektronicznego – mówimy tutaj raczej o skrajnych przypadkach niż o typowym, często spotykanym problemie.

Telewizor usytuowany centralnie nad kominkiem nie gwarantuje zbyt dużego komfortu oglądania, dlatego na taki wystrój zdecydowanie nie powinni się decydować miłośnicy ciągłego patrzenia w ekran.

Problemem może być również umieszczenie dwóch mocnych źródeł światła obok siebie. Gdy płomień w kominku będzie bardzo intensywny, może bardzo przeszkadzać przy oglądaniu telewizji. Oczy w takim wypadku będą się męczyć dużo szybciej, co negatywnie może się odbić również na ich zdrowiu.

Czy warto?

Koncepcja umieszczenia telewizora bezpośrednio nad kominkiem jest na pewno interesująca, nowatorska i nietuzinkowa. Czy jednak warto zdecydować się na aż taką ekstrawagancję w imię oryginalności? Wielu uzna, że nie warto, ale tego typu rozwiązanie na pewno znajdzie sobie wąską grupę fanów, tak jak to zwykle bywa z nowatorskimi pomysłami designerów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny