Koszty ogrzewania domu kominkiem z płaszczem wodnym - obliczenia

Kominki z płaszczem wodnym są powszechnie uważane za jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania domów o powierzchni nieprzekraczającej 250 m2. Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym kominek z płaszczem wodnym może efektywnie i tanio ogrzać cały dom, a dodatkowo wodę. Drewno jest przecież łatwo dostępnym i tanim paliwem, którego wykorzystanie może znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania.

Przypominamy, że koszty zakupu i montażu kominka z płaszczem wodnym możesz obliczyć na kalkulatorze kosztów remontu salonu.

Kominek z płaszczem wodnym

Cena kominka z płaszczem wodnym - należy doliczyć koszt montażu i obudowy

Pierwszym etapem obliczeń jest określenie kosztów montażu instalacji grzewczych. Cena kominka z płaszczem wodnym ze średniej półki cenowej to ok. 3-4 tys. zł (cena dotyczy samego wkładu). Do tego należy doliczyć od 1.300 do 3.500 zł za obudowę wkładu kominkowego. Wynajęcie wykwalifikowanych monterów będzie nas kosztowało od 1.000 do 2.500 tysiąca złotych. Podsumowując sumaryczna cena kominka z płaszczem wodnym - zakup, montaż i wykończenie - to od 5.300 do 10.000 złotych.

Najciekawsze promocje w marketach

Jeśli chcemy przyjrzeć się oszczędnościom związanym z montażem i użytkowaniem kominków z płaszczem wodnym, powinniśmy również zwrócić uwagę na koszt montażu ogrzewania alternatywnego. Wśród najpopularniejszych źródeł alternatywnych zalicza się ogrzewanie paliwem stałym, gazem ziemnym oraz prądem elektrycznym.

Nowoczesne kotły na paliwo stałe mogą kosztować od 3 do 25 tysięcy złotych. Najtańsze są konstrukcje komorowe, które wymagają regularnego zasilania węglem drzewnym bądź brykietem. Koszt zakupu i montażu prostego kotła komorowego to wydatek rzędu 3-4tys zł. Nieco droższe są kotły zsypowe, opalane eko-groszkiem. Z kolei automatyczna konstrukcja zsypowa kosztuje od 4 do 8 tysięcy złotych. Warto tutaj zaznaczyć, że kotły zsypowe pozwalają na oszczędność 10 % energii grzewczej (w porównaniu z kotłami tradycyjnymi). Trzecim rodzajem kotła zasilanego paliwem stałym jest konstrukcja zgazowująca, pozwalająca na oszczędność 15 % energii grzewczej. Koszt zakupu i montażu kotła zgazowującego jest zdecydowanie najdroższy i waha się w granicach 15-25 tys. zł.

Kolejną alternatywą są kotły gazowe. Cena zakupu i montażu gazowych kotłów tradycyjnych to 3-5 tys. złotych. Nieco droższe są nowoczesne kotły kondensacyjne, które odzyskują energię z pary wodnej. Kompletna instalacja kondensacyjna kosztuje od 10 do 25 tys. zł. Warto zauważyć, iż takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie do 20 % energii cieplnej w porównaniu z tradycyjnym kotłem gazowym.

Koszty ogrzewania domu kominkiem z płaszczem wodnym - obliczenia 2

Trzecim rozwiązaniem alternatywnym jest montaż grzejników elektrycznych. Za kompletną instalację w domu o powierzchni 120-150 m2 zapłacimy od 15 do 23 tys. zł. Koszt obejmuję zakup i montaż grzejników oraz dobrego jakościowo panelu sterowania.

Aby znaleźć oferty w atrakcyjnych cenach warto pamiętać, aby przed podpisaniem umowy przejrzeć oferty z kilku firm - zarówno w zakresie zakupu kotła jak i montażu. Najłatwiejszym sposobem na pozyskanie w krótkim czasie wielu ofert jest skorzystanie z bezpłatnej usługi internetowej, takiej jak Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Na podstawie jednego wypełnionego formularza otrzymujesz oferty od firm zainteresowanych realizacją zlecenia. To pozwala zaoszczędzić nie tylko czas (brak konieczności obdzwaniania wielu firm - zgłoszą się do Ciebie tylko te zainteresowane, które w dodatku mają wolne terminy), ale również pewność co do jakości (firmy oferujące niskiej jakości usługi są stale eliminowane z programu).

Jakie są koszty ogrzewania domu kominkiem z płaszczem wodnym?

Przed dokonaniem obliczeń musimy określić orientacyjne parametry naszego domu. W obliczeniach zakładamy, iż całkowita powierzchnia grzewcza wynosi 120 m2. Ściany w każdym z pomieszczeń mają wysokość 2,6 metra. Kubatura wynosi zatem 312 m2. Załóżmy również, że nasz dom posiada średnią izolację termiczną (dwuszybowe okna PCV oraz ocieplenie styropianem o szerokości 8 cm).

Koszty ogrzewania domu kominkiem z płaszczem wodnym - obliczenia 3

Uśrednione zapotrzebowanie energetyczne w tego typu pomieszczeniach wynosi 30 W/m3. Zatem w średnio zaizolowanym domu o kubaturze 312 m2 musimy zainstalować wkład kominkowy o standardowej mocy nominalnej 11kW. Taka konstrukcja pochłania na godzinę 3,4 kg, drewna. Sezon grzewczy w naszym klimacie trwa pół roku, jednak kominek nie będzie eksploatowany przez cały ten czas. Przyjmijmy zatem, że ogrzewanie działa 12 godzin na dobę, co daje nam 2190 godzin.

Znając wszystkie powyższe wyniki możemy łatwo obliczyć ilość wypalonego drewna. W sezonie grzewczym będzie to dokładnie ok 7500 kg. Jest to ciężar odpowiadający 11 – 14 m3 drewna. Metr sześcienny drewna rodzimego kosztuje 110 do 160 zł, zatem koszt ogrzewania wyniesie od 1.210 do 2.240 zł.

Wkłady kominkowe w atrakcyjnych cenach - sprawdź je!

Koszty ogrzewania sposobami innymi niż kominek z płaszczem wodnym

W poprzednim punkcie założyliśmy, iż zapotrzebowanie energetyczne naszego domu wynosi 30W/m3. Jeśli przemnożymy to przez kubaturę całego budynku, wówczas otrzymamy wartość zapotrzebowania energetycznego dla całego domu – 0,93 kWh. Założyliśmy również, że ogrzewanie działa w sezonie grzewczym 12 godzin na dobę. Zatem zapotrzebowanie energetyczne na cały sezon grzewczy wyniesie 24.440 kWh.

Do dokonania obliczeń potrzebujemy jeszcze kosztów wytworzenia 1kWh. Średni koszt wytworzenia 1 kWh wynosi 16gr (brykiet), 15gr (węgiel drzewny i eko-groszek), 25gr (gaz ziemny), 45gr (prąd).

Zatem koszt ogrzewania domu przez jeden sezon grzewczy wyniesie około 3.900zł podczas opalania brykietem, 3.600 zł przy opalaniu węglem drzewnym lub eko-groszkiem, 6.100 zł podczas opalania gazem ziemnym oraz aż 11.000 zł w przypadku ogrzewania prądem.

Czy warto zainwestować w kominek z płaszczem wodnym? 

Z powyższych wyliczeń wynika, iż opalanie kominkiem z płaszczem wodnym może być kilku, a nawet kilkunastokrotnie bardziej oszczędne, niż ogrzewanie innymi metodami. Co prawda kominek z płaszczem wodnym jest dość kosztowny, jednak z pewnością jest to opłacalny wydatek. Dzięki zamontowaniu kominka z płaszczem wodnym jesteśmy w stanie zaoszczędzić od 2.390 do 4.900zł w ciągu jednego roku. Zatem inwestycja w tego typu wkład kominkowy zacznie się nam zwracać już po 2-5 latach.

Warto jednak zwrócić uwagę na nakład pracy, którego wymaga kominek z płaszczem wodnym (czy jakikolwiek inny kominek). Drewno do niego trzeba kupić przynajmniej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem na cały sezon (drewno musi przeschnąć, aby dobrze się palić w kominku), często drewno trzeba pociąć, ułożyć w ogrodzie, a w czasie sezonu grzewczego stale uzupełniać jego zapasy w domu. Możemy oczywiście prace związane z przygotowaniem, pocięciem i ułożeniem drewna zlecić, ale wtedy koszty rosną o około 50-100%. Dodatkowo dochodzą prace związane na przy codziennym usuwaniu popiołu, przygotowaniu paleniska i dokładaniu sęków drewna co kilka godzin. W porównaniu do pracy potrzebnej na przykład przy ogrzewaniu gazowym (włączenie pieca i ustawienie wymaganej temperatury) przy ogrzewaniu kominkowym praca jest wymagana niemal non stop.

Pamiętajmy jednak, że montaż wyłącznie jednego źródła zasilania jest obecnie traktowane jako błąd. Kominek z płaszczem wodnym wymaga regularnej kontroli opału. Może to stanowić pewną trudność, jeśli będziemy chcieli opuścić dom na dłużej. Według ekspertów, efektywnym rozwiązaniem jest montaż ogrzewania zapasowego (np. podstawowego kotła gazowego). Dzięki temu zapewnimy sobie większy komfort użytkowy.

Najlepsze promocje na lampy - sprawdź ceny!

Ocena: 4,2/5 (głosów 18)
, aktualizacja 11 czerwca 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze (8)
 • 12 lutego 2019 10:02 - ~Frank74 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto udać się tam, gdzie wybór będzie duży, a sprzedawca rzetelny i solidny. W tym temacie zajrzyjcie do www.499.pl. Kupiłem u nich super kominek z płaszczem wodnym. Zakup udany.

 • 30 czerwca 2019 10:06 - ~efexaca napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Buy Amoxicillin Online Brand Amoxil rfb.vgpc.kb.pl.ctw.lt http://mewkid.net/buy-amoxicillin/

 • 30 czerwca 2019 11:06 - ~egokutadug napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ - Buy Amoxicillin Online Amoxicillin - Prix.achetercommander.fr zib.hlag.kb.pl.gvz.za http://mewkid.net/buy-amoxicillin/

 • 15 lipca 2019 12:07 - ~Szczupak napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  ja jakieś 8 tys z montażem zapłaciłem za duży kominek wodny a bardzo fajnie wygląda więc moge polecić firmę Cichy Kominki z Góry Kalwarii

 • 25 lipca 2019 06:07 - ~KennethPep napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Привет! класный у вас сайт!
  Нашел хорошую базу кино: сериал пес смотреть онлайн в хорошем
  Тут: фэнтези смотреть бесплатно в хорошем качестве hd http://inspacefilm.ru/fentezi/ рейтинг 2019
  Тут: драма онлайн в хорошем качестве фильмы драмы бесплатно в хорошем качестве список 2018
  Здесь: Лучшее документальное кино http://inspacefilm.ru/dokumentalnyy/ список 2018
  Здесь: http://inspacefilm.ru/6865-moy-lyubimyy-papa-2014.html Смотреть Мой любимый папа (2014) онлайн бесплатно
  Здесь: Стереоверсия "Терминатора 2" выйдет в России с рейтингом 18+ Стереоверсия "Терминатора 2" выйдет в России с рейтингом 18+
  Здесь: http://inspacefilm.ru/158-5-vozmozhnyh-spin-offov-dlya-vo-vse-tyazhkie.html

 • 25 lipca 2019 06:07 - ~Howardoxype napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Привет всем! интересный у вас сайт!
  Нашел прикольную базу кино: смотреть хорошую мелодраму односерийную
  Здесь: фэнтези в хорошем качестве hd 720 http://kinovalenok.tv/fentezi/ рейтинг 2019
  Тут: Онлайн лучшие драмы http://kinovalenok.tv/drama/ рейтинг 2018
  Здесь: документальные фильмы смотреть бесплатно в хорошем качестве документальные фильмы скачать бесплатно в хорошем качестве список 2018
  Тут: http://kinovalenok.tv/7663-puti-evolyucii-evolutions-2008.html Смотреть Пути эволюции / Evolutions (2008) онлайн бесплатно
  Здесь: http://kinovalenok.tv/2761-meron-maron-sezon-1-2-2013-2014.html
  Тут: http://kinovalenok.tv/12427-piter-dzhekson-vybral-glavnyh-geroev-dlya-filma-smertnye-mashiny.html

 • 05 sierpnia 2019 05:08 - ~alluscha napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Отличный ответ, браво :)

 • 15 sierpnia 2019 08:08 - ~zvezdohka napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  лови плюсан!

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Kominki olejowe – rodzaje, sposób działania, ceny, opinie, porady
Kominki olejowe – rodzaje, sposób działania, ceny, opinie, porady
Kominki Lechma – przegląd oferty, ceny, opinie, polecane modele
Kominki Lechma – przegląd oferty, ceny, opinie, polecane modele
Kominki żeliwne – przegląd ofert, ceny, opinie, popularni producenci
Kominki żeliwne – przegląd ofert, ceny, opinie, popularni producenci
Kominki Jotul – przegląd oferty, rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe
Kominki Jotul – przegląd oferty, rodzaje, ceny, opinie, porady zakupowe
Kominki kaflowe - rodzaje, ceny, opinie, właściwości, porady
Kominki kaflowe - rodzaje, ceny, opinie, właściwości, porady
Schemat kominka z płaszczem wodnym krok po kroku
Schemat kominka z płaszczem wodnym krok po kroku
Kominek otwarty - wady i zalety, budowa krok po kroku
Kominek otwarty - wady i zalety, budowa krok po kroku
Drewno kominkowe - cena w różnych miastach w Polsce 2019
Drewno kominkowe - cena w różnych miastach w Polsce 2019
Kratki kominkowe - rodzaje, ceny, zastosowanie, porady
Kratki kominkowe - rodzaje, ceny, zastosowanie, porady
Obudowa kominka krok po kroku - wybór materiału, montaż, ceny
Obudowa kominka krok po kroku - wybór materiału, montaż, ceny
Kominek z nadmuchem - ceny, efektywność, schemat działania systemu DGP
Kominek z nadmuchem - ceny, efektywność, schemat działania systemu DGP
Kominki wolnostojące - ceny, sposoby montażu i wymagania do pieców wolnostojących
Kominki wolnostojące - ceny, sposoby montażu i wymagania do pieców wolnostojących
Kominek z DGP czy z płaszczem wodnym? Zalety, wady i koszty obu rozwiązań
Kominek z DGP czy z płaszczem wodnym? Zalety, wady i koszty obu rozwiązań
Koza z płaszczem wodnym - ceny, opinie, wymagania montażowe i ciekawostki
Koza z płaszczem wodnym - ceny, opinie, wymagania montażowe i ciekawostki
Koszty ogrzewania domu i mieszkania prądem
Koszty ogrzewania domu i mieszkania prądem
Co wybrać: kominek otwarty czy z wkładem?
Co wybrać: kominek otwarty czy z wkładem?
Jak działa biokominek? Czy sprawdzi się w salonie?
Jak działa biokominek? Czy sprawdzi się w salonie?
Kominek gazowy – doskonała alternatywa dla klasycznych wkładów kominkowych
Kominek gazowy – doskonała alternatywa dla klasycznych wkładów kominkowych
Czy kominek może ogrzać dom?
Czy kominek może ogrzać dom?
Piecyk koza - cena, rodzaje, najlepsi producenci, aranżacje
Piecyk koza - cena, rodzaje, najlepsi producenci, aranżacje
Biokominek, czyli ognisty powiew luksusu w Twoim domu, mieszkaniu i ogrodzie
Biokominek, czyli ognisty powiew luksusu w Twoim domu, mieszkaniu i ogrodzie
Jak właściwie dbać o kominek? Prawidłowe czyszczenie i konserwacja kominka
Jak właściwie dbać o kominek? Prawidłowe czyszczenie i konserwacja kominka
Obudowa kominka – przegląd polecanych kamieni dekoracyjnych i alternatywnych materiałów
Obudowa kominka – przegląd polecanych kamieni dekoracyjnych i alternatywnych materiałów
Kominki narożne - ceny, wymiary, opinie, aranżacje wnętrz z kominkiem rogowym
Kominki narożne - ceny, wymiary, opinie, aranżacje wnętrz z kominkiem rogowym
Jaki wkład kominkowy wybrać?
Jaki wkład kominkowy wybrać?
Najlepsze sposoby ogrzewania domu jednorodzinnego
Najlepsze sposoby ogrzewania domu jednorodzinnego
Ile drewna potrzeba na zimę do kominka z płaszczem wodnym?
Ile drewna potrzeba na zimę do kominka z płaszczem wodnym?
Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego - przegląd najlepszych metod
Sposoby na tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego - przegląd najlepszych metod
Jak urządzić salon z kominkiem?
Jak urządzić salon z kominkiem?

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij