Kominek elektryczny - informacje, które warto znać

Kominki elektryczne LED, kominki elektryczne z obudową lub wkłady kominkowe do zabudowy, kominki wiszące, wolnostojące i ścienne są bardzo częstym wyborem wśród klientów. Wielką popularnością cieszy się w szczególności kominek Dimplex Optiflame. Zanim jednak przejdziemy do ceny za kominki w Castoramie i innych sklepach, zobaczmy, co powinniśmy wiedzieć o kominkach elektrycznych.

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że kominki elektryczne, bez różnicy czy są one tanie czy też nie, przeznaczone są do praktycznie wszystkich budynków i pomieszczeń. Dzięki różnorodnej konstrukcji możemy zakupić naprawdę wiele typów kominków, które idealnie będą odpowiadały naszym wymaganiom. Na tak częsty wybór kominków elektrycznych wpływa to, że są one urządzeniami bezobsługowymi, podobnie, jak nowoczesne kominki gazowe.

Kominek naścienny lub wolnostojący może mieć dodatkowo efekt 3D, który potęguje odczucie prawdziwego ognia. Wpływ na tę trójwymiarowość mają płomienie, ale również dym, który uwalnia się z żarzącego się brykietu lub drewna. To, czy w naszym kominku będzie znajdował się brykiet czy drewno, zależy już tylko i wyłącznie od naszych upodobań. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kominkach.

Warto wiedzieć, że w nowoczesnych kominkach elektrycznych LED efekt trójwymiarowości ognia został stworzony poprzez wykorzystanie ultradźwięków do wygenerowanie mgły wodnej, która następnie podświetlona jest diodami LED. Właśnie z tego powodu kominki elektryczne LED są coraz częściej stosowane w naszych domach.

Kolejną rzeczą, o której warto się dowiedzieć, jest to, że nowoczesny kominki wiszące lub wolnostojące, są energooszczędne. Dodatkowo kominek elektryczne, który wyposażony jest tylko w sam efekt ognia, pobiera około 120-300 W, co nie jest dużą liczbą. Musimy też wspomnieć o tym, że mamy możliwość zakupu kominków w Castoramie i innych sklepach stacjonarnych i internetowych, które będą posiadały generujące ciepło termowentylatory o mocy 1,5-2 kW.

Jak zamontować kominek elektryczny i jak przebiega jego użytkowanie

Kupując kominki elektryczne, bez różnicy czy są to kominki elektryczne z obudową czy też wkłady kominkowe, które umieszcza się w zabudowie, najistotniejszą kwestią jest montaż. Pamiętajmy, że tylko prawidłowo zamontowany kominek elektryczny będzie spełniał swoją funkcję w 100%, natomiast jeśli źle go zamontujemy, możemy mieć problem i okaże się, że nasz wymarzony biały kominek elektryczny naścienny, który tak pięknie prezentowałby się w salonie, jednak nie działa. Sprawdź także ten artykuł o kominku z nadmuchem.

Mimo że montaż kominków wolnostojących, ale i tych naściennych jest bardzo prosty, cały czas zdarzają się przypadki złego zamontowania. Zobaczmy zatem, co powinniśmy wiedzieć o montażu elektrycznych kominków wiszących i wolnostojących. Pierwszym etapem jest dobór odpowiedniego miejsca, najlepiej takiego, by nasz kominek był widoczny i stał się pewnego rodzaju sercem naszego pomieszczenia, przy którym będą odbywały się spotkania rodzinne i towarzyskie.

Ze względu na to, że kominek elektryczny nie wymaga podłączenia do przewodów kominkowych, ale również doprowadzenia powietrza niezbędnego przy spalaniu, jego montaż jest banalnie prosty. Praktycznie jedyną czynnością jest podłączenie do standardowego gniazdka elektrycznego i nasz piękny wolnostojący lub ścienny kominek elektryczny działa. Sprawdź także ten artykuł o kominku otwartym.

Pamiętajmy jednak o tym, że w trakcie użytkowania kominków elektrycznych musimy kontrolować stan wody w zbiorniku i regularnie go dopełniać, ponieważ jest on potrzebny do wytworzenia mgły, dzięki której możemy podziwiać niesamowitą grę ognia. Wielką zaletą natomiast jest to, że paleniska kominków elektrycznych, tak jak ich szyby nie brudzą się, dzięki czemu zaoszczędzamy dużo czasu, który przy kominkach tradycyjnych musielibyśmy poświęcić na czyszczenie paleniska i szyby.

Kominek elektryczny w salonie oraz polecane kominki elektryczne LED, zalety, polecane rodzaje, ceny i opinie
Kominki elektryczne - rodzaje, ceny, opinie, porady przy zakupie

Jeśli chcemy zakupić kominek elektryczny Dimplex Optiflame lub jakikolwiek inny, powinniśmy również dowiedzieć się, jak wygląda sterowanie u tego typu urządzeń. Dlatego warto wiedzieć, że kominki elektryczne mogą być sterowane zarówno zdalnie przy pomocy pilota, jak i ręcznie. Sterowanie obejmuje moc ogrzewania, a także regulację jasnością płomieni. Nie zapominajmy jednak, że popularny efekt 3D nie jest zależny od trybu ogrzewania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kominku gazowym?

Rekomendowane pompy ciepła - sprawdź ceny!

Kominek elektryczny - rodzaje i ceny

Kominki elektryczne to urządzenia, które możemy zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Niesamowitą popularnością cieszą się tutaj białe kominki elektryczne Dimplex Optiflame, które są jednymi z najczęściej kupowanych kominków elektrycznych. Dodatkowo też porównując ich jakość do ceny, są one stosunkowo tanie. Oprócz tych kominków na rynku znajdują się również białe kominki elektryczne, które też cieszą się dobrymi opiniami. Oczywiście biały kolor kominków nie jest jedyną dostępną barwą kominków, ponieważ zarówno tańsze, jak i droższe rozwiązania dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej.

Przy zakupie kominków elektrycznych musimy zdecydować się na konkretny rodzaj kominka, a tych wyróżnia się aż pięć. Do pierwszego rodzaju, który w ostatnich latach zdecydowanie przebija wszystkie inne, zaliczane są kominki ścienne. Kominki ścienne możemy zakupić w dwóch rodzajach, a mianowicie jako kominki naścienne, czyli takie, które zawiesza się na ścianie, ale także takie, które są przeznaczone do postawienia przy ścianie i są modelami stojącymi z gotowymi już obudowami. Obudowy te są różnorodne, przez co bez problemu możemy je dopasować do aranżacji swoich pomieszczeń.

Jednak dla osób, które nie chcą, by ich kominek znalazł się w centralnej części pomieszczenia, odpowiedni będzie kominek narożny. Elektryczny kominek narożny, jak sama nazwa wskazuje, montuje się w jednym z narożników naszego pomieszczenia, dodając mu przy tym nieprawdopodobnego szyku, elegancji i ciepła. Warto także zwrócić uwagę na wkłady kominkowe, które są przeznaczone do zabudowy i można je w bardzo indywidualny sposób umieścić w swoim domu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kosztach ogrzewania kominkiem?

Wśród kominków elektrycznych wyróżnia się także piece kominkowe typu koza, które są wolnostojącymi urządzeniami, doskonale dopasowanymi do pomieszczeń w tradycyjnym stylu. Musimy także wspomnieć o meblach z zainstalowanym już otwartym kominkiem elektrycznym. Do takich mebli należą np. popularne szafki pod telewizory.

Jeśli chodzi o ceny kominków elektrycznych, są one bardzo zróżnicowane. Niektóre modele możemy zakupić za kilkaset złotych, natomiast na rynku są również dostępne kominki, których koszt to nawet kilka tysięcy złotych. Pamiętajmy, że ceny uzależnione są od modelu i producenta, ale także miejsca zakupu i rodzaju kominka oraz tego, w jakim stylu jest on wykonany.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 86,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny