Czy warto zainstalować kominek na gaz?

Co jest lepsze: kominki tradycyjne czy kominek gazowy

Zarówno kominki tradycyjne, jak i gazowe są w stanie ogrzać mieszkanie, dając przy tym przyjemny widok płonącego ognia. Kominek nadaje wnętrzu elegancji, szczególnie gdy znajduje się w salonie i stwarza przytulną atmosferę. Wspaniale jest zasiąść po pracy przy kominku i wypoczywać z książką i filiżanką kawy. Jaki model kominka zainstalować: kominek gazowy czy też kominek tradycyjny.

Wśród użytkowników przeważają opinie, że kominek gazowy ma te same zalety, co kominki tradycyjne, lecz nie ma ich wad. Kominki tradycyjne wymagają przede wszystkim zakupu, składowania i noszenia drewna na opał. Kominek tradycyjny wymaga nadzoru oraz sprzątania paleniska. Zdarza się, że kopci i może z niego wypaść płonące polano. Z kolei kominek elektryczny generuje spore koszty ogrzewania. Natomiast biokominek nie daje wrażenia naturalnego ognia i emituje dwutlenek węgla do pomieszczenia.

Kominek gazowy w mieszkaniu - najważniejsze zalety

Kominek gazowy w mieszkaniu ma wiele zalet. Przede wszystkim nie trzeba go przygotowywać do rozpalenia. Wkłady kominkowe wykonane ze stali nie wymagają czyszczenia, układania drewna. Wystarczy zapalić płomień zapalniczką lub pilotem. Grzeje od razu po włączeniu, a jego obsługa ogranicza się do regulacji wielkości płomienia. Po wyłączeniu kominka gazowego nie trzeba czyścić czy usuwać popiołu tak jak to ma miejsce w przypadku kominków tradycyjnych. Kominek gazowy jest w każdej chwili gotowy do włączenia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kominkach.

Kominek gazowy ogrzewa mieszkanie tak samo, jak kominki tradycyjne, zaś nowoczesny system DGP może rozprowadzić ciepło po całym mieszkaniu.

Kominek gazowy - bezpieczeństwo

Najważniejszą zaletą kominków gazowych jest bezpieczeństwo, brak smogu i spalin. Kominek na gaz jest niezwykle bezpieczny, gdyż nowoczesne kominki gazowe posiadają zabezpieczenie, które automatycznie odcina dopływ gazu, gdy zgaśnie płomień lub do wnętrza zaczynają wpadać spaliny.

Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia kominek z zamkniętą komorą spalania, który znacznie sprawniej odprowadza spaliny oraz dostarcza powietrza do paleniska.

Instalacja kominka gazowego w mieszkaniu

Kominek gazowy zalecany jest w mieszkaniu, gdzie instalacja tradycyjnego kominka jest niemożliwa, na przykład z powodu braku przewodu kominowego. W przypadku braku komina instalacja kominka gazowego wymaga odpowiedniej wentylacji mieszkania i wyprowadzenia przewodu poza ścianę budynku lub na dach. Wymogiem koniecznym jest doprowadzona instalacja gazowa lub gaz z butli. Generalnie instalacja kominka gazowego jest znacznie prostsza niż tradycyjnego kominka zaś cennik prac montażowych jest dość przystępny. Sprawdź także ten artykuł o kominku z nadmuchem.

Wadą kominków gazowych jest wysoka cena. Dla przykładu cennik kominków gazowych marki Akos zaczyna się od około 15 tysięcy zł. Cena najdroższych kominków Akos dobiega do 35 tysięcy. Wkłady kominkowe do kominków gazowych kosztują od 6 do 8 tysięcy zł.

Jednak biorąc pod uwagę cennik kominków gazowych należy pamiętać, że ich koszty eksploatacji są niższe niż w przypadku kominków tradycyjnych. Ponadto odpada koszt czyszczenia przewodów kominowych.

Rekomendowane wkłady kominkowe — sprawdź ceny!

Jaki kominek gazowy wybrać?

Jak działa kominek na gaz?

Instalacja kominka gazowego nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego. Musi być jednak podłączony do przewodu powietrzno-spalinowego, który wyprowadza spaliny poza budynek i pobiera świeże powietrze konieczne do spalania. Instalacja kominka gazowego musi być przeprowadzona przez specjalistyczną firmę, która prawidłowo podłączy kominek do instalacji gazowej lub do butli gazowej. Obsługa kominka gazowego jest banalnie prosta, polega jedynie na włączeniu i wyłączeniu go oraz na regulacji wielkości płomienia przy pomocy odpowiedniego pilota.

Kominek gazowy i zasada jego działania oraz polecany kominek na gaz, oraz opinie i cennik kominków gazowych krok po kroku
Kominki gazowe - rodzaje wkładów kominkowych, ceny, opinie, porady

Nowoczesna technologia sprawia, że płomień kominka gazowego bardzo przypomina płonące polana. Płomień przybiera kolor żółto pomarańczowy, zaś efektu dopełniają imitacje kawałków drewna czy węgla wykonane z ceramiki, żwir czy kamienie bazaltowe. Mimo że producenci starają się, aby płomienie w kominkach gazowych wyglądały jak najbardziej realistycznie, nie da się uzyskać pełgających płomieni i skaczących iskier, jak w płomieniu naturalnym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kominku gazowym?

Kominek gazowy - rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje kominków gazowych różniących się wielkością i wzornictwem. Możemy wybrać kominek gazowy wolnostojący, narożny, panoramiczny czy też trójstronny. Wszystko zależy od stylu mieszkania i naszego gustu. Szyby kominkowe mają różny kształt. Zaś korpus kominka wykonany jest ze stali. Cena typowych kominków gazowych do mieszkania zaczyna się od około 15 tysięcy zł.

Kominek gazowy wolnostojący do ogrodu

Kominek gazowy wolnostojący do ogrodu pozwalają na stworzenie przytulnego nastroju w ogrodzie lub na tarasie.  Tego rodzaju kominki są przenośne i można ustawić je na tarasie czy w ogrodzie, jeśli chcemy biesiadować na wolnym powietrzu w chłodniejsze wieczory. Tego rodzaju ogrodowy kominek gazowy wolnostojący często wybierany jest do kawiarni czy restauracji. Cena kominków na zewnątrz waha się od około 5 do 8 tysięcy zł.

Czy wybrać kominek z zamkniętą komorą spalania czy też z otwartą?

Wśród kominków z zamkniętym paleniskiem mamy do wyboru kominki z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Kominek z zamkniętą komorą spalania posiada system powietrzno-spalinowy składający się z dwóch rur stalowych, z których jedna odprowadza spaliny a druga dostarcza powietrza. W takim kominku szczelnie zamknięte palenisko połączone jest z przewodem wyprowadzonym na zewnątrz przez ścianę budynku. Dlatego też możliwa jest instalacja takiego kominka bez podłączenia do przewodu kominowego. Natomiast kominki gazowe z otwartą komorą spalania wymagają podłączenia do pionowych przewodów kominowych działających na zasadzie grawitacyjnej lub mechanicznych wyciągów spalin. Gazowy kominek to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kosztach ogrzewania kominkiem?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny