Czy warto wybrać kominek kaflowy do ogrzewania domu lub mieszkania?

Czy warto zbudować w mieszkaniu kominek kaflowy?

W odróżnieniu od zwykłych piecyków centralnego ogrzewania kominek wnosi do wnętrza romantyczny czar dawnych rezydencji. Kominek czy piecyk kaflowy nie tylko grzeje, lecz także zdobi i stanowi dekoracyjny element salonu. Widok żywego ognia płonącego w kominku relaksuje i uspokaja.

Kominek ma swoje wady. Przede wszystkim wymaga dźwigania drewna i odpowiedniego sprzątania mieszkania. Jednak walory naturalnego ogrzewania ogniem niwelują te niedogodności. Nie wszędzie można zbudować kominek. Według przepisów kominek można zbudować w mieszkaniu w bloku lub kamienicy do 4 pięter, gdzie każde mieszkanie ma własny przewód kominowy. Jeśli tylko mieszkanie spełnia ten warunek, warto wzbogacić salon o tradycyjny kominek.

Rodzaje kominków i pieców do mieszkania

Spośród nowoczesnych i tradycyjnych kominków możemy wybrać następujące rodzaje:

  • kominki otwarte,
  • kominki z wkładem,
  • kominki kaflowe, czyli pieco-kominki kaflowe lub kominki kaflowe z DGP

Najbardziej tradycyjny kominek otwarty z ceglanym paleniskiem nie jest zbyt wydajny i wymaga stałej kontroli. Bardziej nowoczesnym i bezpiecznym rozwiązaniem są kominki z wkładem żeliwnym, stalowym lub kominki z płaszczem wodnym. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kominkach.

Rekomendowane wkłady kominkowe — sprawdź ceny!

Kominki z płaszczem wodnym posiadają podwójne ścianki, między które wpływa woda z centralnego ogrzewania. Kominek nagrzewa wodę, która następnie wraca do instalacji grzewczej i ogrzewa mieszkanie.

Szczególnie ozdobne i dekoracyjne są kominki kaflowe. Kominek kaflowy łączy w sobie tradycyjny piecyk kaflowy z nowoczesną technologią. Masywne i dekoracyjne kafle do pieco-kominków kaflowych wykonywane są ręcznie w różnych kształtach i wzorach. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem w mieszkaniu są kominki narożne, które zajmują mało miejsca i pozwalają ogrzać całe pomieszczenie łącznie ze ścianą.

Ceny kominków kaflowych

Decydując się na budowę kominka w mieszkaniu często bierzemy pod uwagę cennik. Ceny kominków kaflowych różnią się w zależności od rodzaju kominka. Najdroższym rozwiązaniem są pieco-kominki kaflowe. Na cennik pieco-kominków mają wpływ palenisko stalowo-szamotowe oraz obudowa kominka z ręcznie robionych kafli. Ceny pieco-kominków zaczynają się od kilkunastu tysięcy zł i dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla przykładu kominki narożne z kafli mogą kosztować około 22 tysięcy złotych.

Znacznie bardziej przystępny jest cennik piecyków kaflowych w Castoramie, gdzie piec kominkowy kaflowy można dostać w cenie od około 2500 zł do około 3700 zł. Sprawdź także ten artykuł o kominku z nadmuchem.

Jak działają kominki z kafli?

Rodzaje kominków z kafli

Kominek kaflowy tworzy atmosferę elegancji jak w dawnej rezydencji. Wybierając kominki z kafli do salonu możemy zdecydować się na nowoczesny system DGP, gdzie obudowa kominka z kafli będzie stanowić tylko element dekoracyjny. Innym rozwiązaniem są pieco-kominki kaflowe, w których obudowa kominka z kafli kumuluje ciepło jak w dawnych piecach kaflowych.

Opinie na temat kominków kaflowych są podzielone. System DGP ma swoich zwolenników, gdyż umożliwia ogrzanie całego domu. Jednak wielu użytkowników wyraża opinie, że pieco-kominki kaflowe są lepsze i zdrowsze.

Kominek kaflowy z DGP

System DGP nagrzewa powietrza i rozprowadza je po domu aluminiowymi przewodami. Obudowa kominka z kafli pełni tylko funkcję dekoracyjną. Wkłady kominkowe do kominków kaflowych DGP powinny być izolowane cieplnie. Tego rodzaju kominek grzeje tylko gdy pali się paliwo. Po wyłączeniu go szybko odczuwa się spadek temperatury.

Pieco-kominki kaflowe

W pieco kominkach kaflowych wkłady kominkowe nie są izolowane, aby ciepło było akumulowane przez masywną obudowę kominka. Wkłady kominkowe w pieco-kominkach wykonane są z szamotu, czyli materiału ceramicznego, który długo oddaje ciepło. Obudowa kominka powinna być zbudowana ze specjalnych kafli piecowych. Pieco-kominki kaflowe oddają ciepło nawet kilka godzin po spaleniu paliwa. Ich wadą jest ogrzewanie tylko najbliższego pomieszczenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kominku gazowym?

Pieco-kominki z kafli stanowią rozwiązanie dla osób z dużym budżetem, gdyż ceny kominków kaflowych tego rodzaju są najwyższe i zaczynają się od kilku tysięcy złotych.

Pieco-kominki kaflowe dostępne są w różnych stylach pasujących do wnętrz nowoczesnych i klasycznych. Dostępne są również kominki narożne, kominki w kształcie owalnym czy też kominki z kafli w różnych kolorach.

Kominki wolnostojące

Rozwiązaniem dla mieszkania, gdzie nie można wybudować kominka, jest kominek wolnostojący żeliwny lub stalowy, tak zwana koza. Tego rodzaju piece kominkowe nie są drogie, gdyż ich cena zaczyna się już od 208 zł. Piec kominkowy jest prosty w montażu, gdyż wystarczy tylko podłączyć go do przewodu kominowego. Warto pamiętać, że aby zainstalować w domu “kozę”, należy mieć odpowiedni przewód kominowy lub zamontować w nim specjalny wkład kwasoodporny.

Na rynku dostępne są również wolnostojące kominki z płaszczem wodnym, które pozwolą na oszczędzanie kosztów ogrzewania. Podłączając piec wolnostojący do centralnego ogrzewania możemy doprowadzić ciepło do grzejników czy też ogrzewania podpodłogowego.

Piec wolnostojący wygląda ładnie w mieszkaniu. Jeszcze lepszy efekt wizualny uzyskamy przez obudowanie pieca kaflami. Budujemy profile, izolację ściany i odpowiedni stelaż, który wykańczamy kafelkami, uzyskując piękny piecyk kaflowy.

Kominki wolnostojące są wydajne, zaś ogrzewanie przy pomocy takiego kominka jest tańsze niż gazowe. Jednak tego rodzaju kominki z kafli najlepiej sprawdzają się w dużych pomieszczeniach. Aby ogrzać inne pomieszczenia w mieszkaniu, konieczny jest system rozprowadzający ciepło. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kosztach ogrzewania kominkiem?

Opinie na temat kominków kaflowych są różne. Jedni wybierają piece, gdzie obudowa kominka z kafli stanowi tylko ozdobę. Inni zaś są zwolennikami pieco-kominków, których kafle długo trzymają ciepło. Czy wybierzemy piękne kominki wolnostojące z ręcznie robionych kafli, czy też kominki narożne z kafli w różnych kolorach i stylach, kominek zawsze wnosi atmosferę ciepła i przytulności do domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny