Kompresor bezolejowy - czym jest, zasady działania i wykorzystanie

Budowa kompresora i zasada działania

Kompresor często nazywany jest sprężarką, jednak nie każda sprężarka jest kompresorem.  Kompresor powietrza służy do wytwarzania wysokiego ciśnienia sprężonego gazu i wymuszania jego przepływu.  Kompresor olejowy tłokowy, którego konstrukcja jest najprostsza, zbudowany jest z obudowy cylindra, głowicy, układu korbowego, zaworu ssącego, zaworu tłocznego i tłoku. Budowa kompresora bezolejowego różni się tym, że jego tłok nie wymaga smarowania olejem. Wytworzony jest z tworzywa o niskim współczynniku tarcia. Dzięki temu wytworzone przez niego sprężone powietrze jest idealnie czyste. Taka budowa kompresora umożliwia sprężenie gazu.

Zasada działania kompresoru powietrza polega na obrocie wału korbowego, który sprawia, że tłok znajdujący się w górnej części cylindra powoli opada. W zamkniętej przestrzeni powstaje podciśnienie. Zawór ssący samoczynnie się otwiera, a do cylindra wpada powietrze z zewnątrz. Gdy tłok opadnie na dno, zawór ssący zostaje zamknięty. Gdy tłok zaczyna się podnosić, powietrze ulega sprężeniu, a ciśnienie w cylindrze wzrasta, aż wyrówna się z ciśnieniem w przewodzie tłocznym. Otwiera się wtedy zawór, przez który sprężone powietrze ucieka. Następnie tłok wraca do pozycji wyjściowej, a zawór się zamyka.

Kompresor - zastosowanie

Kompresor olejowy i bezolejowy wykorzystywany jest do wielu zadań od gospodarstw domowych po przemysł. W domowym warsztacie przydatny jest kompresor do przedmuchiwania zabrudzeń z trudno dostępnych miejsc. Po doposażeniu go w pistolet do przedmuchiwania może służyć do czyszczenia ostrzy kosiarek i innych tego rodzaju sprzętów. Niezbędny jest do nadmuchiwania opon, materacy, basenów. Sprężarka bezolejowa wchodzi w skład zestawu do malowania natryskowego. Przydaje się w lakiernictwie, ale także do malowania każdej innej powierzchni. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także artykuł o samodzielnym malowaniu natryskowym.

Kompresor powietrza służy do wypełniania poduszek w autach z zawieszeniem pneumatycznym, a także do zwiększania ciśnienia czynnika chłodzącego i zmiany temperatury w klimatyzacji. Kompresor bezolejowy jako zasilanie urządzeń pneumatycznych wykorzystywany jest wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa czystość powietrza. Dlatego stosuje się go w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym czy stomatologii. Jaki kupić kompresor, gdy potrzebne jest idealnie czyste powietrze? Odpowiedzią jest kompresor bezolejowy.

Kompresor bezolejowy - rodzaje

Kompresory wyporowe, w których wysokie ciśnienie sprężonego gazu jest wynikiem zasysania i tłoczenia. Dzielą się one na tłokowe, membranowe, spiralne, łopatkowe oraz śrubowe. Najpopularniejsze z nich to:

  • Kompresor bezolejowy tłokowe najczęściej wykorzystywany jest do zasilania instalacji lub mechanizmów pneumatycznych. Sprawdza się w warunkach domowych i niewielkich warsztatach. Są ekonomiczne, lecz nie zaleca się stosowania w ciągłym ruchu. Wymagają przerw w pracy. Sprężarka bezolejowa tłokowa wytwarza czyste sprężone powietrze, dlatego może zasilać urządzenia w lakiernictwie, przemyśle spożywczym i innych wymagających szczególnych warunków higienicznych.
  • Kompresor spiralny zapewnia wysokie wymagania względem jakości sprężonego powietrza. Z tego powodu wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Jego zasada działania gwarantuje sprężone powietrze o wysokiej czystości i niskiej temperaturze. Mogą być stosowane do pracy ciągłej. Nie generują wibracji i cechują się niskim poziomem hałasu.
  • Kompresor bezolejowy śrubowy odznacza się dobrą efektywnością ciśnienia i niskim poziomem hałasu. Jego konstrukcja zapobiega pulsacji podczas pracy. Dostarczają powietrze o wysokiej czystości i mogą pracować ciągle. Wykorzystywany jest do zasilania instalacji pneumatycznych o ciśnieniu do 10 barów. Uzyskanie wyższego ciśnienia umożliwia sprężarka bezolejowa śrubowa dwustopniowa.

Kompresory przepływowe, których zasada działania ma na celu przepływ powietrza. Budowa kompresora przepływowego wyróżnia się wirnikiem, obracającym się z dużą prędkością. W ten sposób wytwarza on podciśnienie i wypiera powietrze. Kompresor powietrza przepływowy dzieli się na kompresory wirowe, osiowe, diagonalne i promieniowe.

Polecane nagrzewnice - sprawdź ceny!

Ceny kompresorów bezolejowych, opinie i producenci

Kompresory bezolejowe - zakres cenowy najpopularniejszych marek

Ceny kompresorów bezolejowych uzależnione są od marki producenta, mocy silnika, maksymalnego ciśnienia roboczego, pojemności zbiornika, ilości cylindrów i przepływu powietrza. Zastanawiając się jaki kupić kompresor do przedmuchiwania, należy rozważyć, jakim celom ma on służyć. Czy ma to być kompresor wirowy czy tłokowy? Do drobnych prac w przydomowym warsztacie, wystarczy sprężarka bezolejowa marki Stanley, której cena wynosi 350 zł. Na profesjonalne urządzenie trzeba przygotować się na ceny powyżej 1000 zł. Wśród producentów wyróżnić należy markę Stanley, Makietę, Metalbo, Atlas Copo,Airpol, Bass i Gudepol.

Wybrane marki kompresorów bezolejowych i ich ceny

Marka

Zakres cenowy

Stanley

350 - 1300

Makita

265 - 4400

Metabo

704 - 1100

Opinie na temat kompresorów bezolejowych

Eksperci rekomendują kompresor wirowy i śrubowy do pracy ciągłej a do pracy z przerwami sprężarki tłokowe. Uznają je za ekonomiczne i niezawodne rozwiązania do wytworzenia czystego sprężonego powietrza. Zwłaszcza gdy jakość powietrza ma być wysoka, zalecają kompresor bezolejowy.

Użytkownicy chwalą kompresory bezolejowe marek Stanley jako bardzo przydatne urządzenia w przydomowym warsztacie. Wyrażają opinie chwalące umiarkowane ceny i niskie koszty eksploatacyjne. Uważają, że kompresor do przedmuchiwania na prywatne potrzeby nie wymaga najwyższych parametrów i jest tańszy niż kompresor olejowy. Modele w cenie poniżej 500 zł również spełniają swoją funkcję.

Za wadę często podawana jest głośna praca urządzenia. Padają również opinie, że na potrzeby zawodowe konieczne jest zakupienie modelu, którego cena jest znacznie wyższa. Tanie urządzenia stosowane w pracy zawodowej np. lakiernika, szybko się zużywają. W tej roli lepiej sprawdza się kompresor wirowy dwustopniowy.

Kompresor bezolejowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa jakość sprężanego powietrza. Jest tańszy w eksploatacji od kompresora olejowego. Zazwyczaj jest również lżejszy i mniejszy, dzięki czemu łatwiej go przemieszczać. Jest doskonałą alternatywą dla kompresora olejowego. Rozważając jaki kupić model kompresora do przedmuchiwania z pewnością warto wziąć pod uwagę bezolejowy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny